دور دنیا

سنگاپور کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

کشور سنگاپور در بخش جنوب شرقی جزیره مالایا و در قاره آسیا واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 733 کیلومتر مربع، کوچک‌ ترین اما مدرن ترین و ثروتمندترین کشور منطقه است. دلیل  ثروت زیاد آن نیز پیشرفت‌ در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی بیشتری از این کشور بپردازیم.

سنگاپور کجاست؟

Singapore در شمال خط استوا، بین دریای چین و اقیانوس هند واقع شده است. این کشور زیبا از سمت شمال مرکزی با کشور مالزی، از سمت جنوبی با کشور اندونزی و از سمت شرقی با مجمع‌الجزایر ریائو همسایه است.

آشنایی با کشور سنگاپور
آشنایی با کشور سنگاپور

در این کشور بسیار خاص، حدود 60 جزیره بسیار جذاب وجود دارد که درون هر یک از آنها طبیعتی بکر و دست نخورده قرار گرفته است. 

لوکیشن سنگاپور روی نقشه گوگل

در نقشه زیر لوکیشن سنگاپور قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

نقشه سنگاپور

در تصویر زیر می توانید محل قرار گیری و موقعیت جغرافیایی این کشور و تمامی شهر ها و مناطق آن را مشاهده کنید.

نقشه کشور سنگاپور
نقشه کشور سنگاپور

پرچم سنگاپور

نماد و پرچم این کشور، یک پرچم غیر نظامی می باشد که از دو نوار افقی قرمز و سفید تشکیل شده است. در سمت چپ نوار قرمز یک ماه سفید و شش ستاره پنج پر قرار گرفته است. این پرچم برای اولین بار در 3 دسامبر 1959 به رسمیت شناخته شد. 

رنگ‌ های آن نیز نماد ارزش‌های ملی این کشور و ستاره‌های پنج پر نماد پنج اصل ملی سنگاپور هستند:

 1. مردم سالاری
 2. صلح
 3. پیشرفت
 4. عدالت
 5. برابری

مفهوم و هدف زنگ های آن پرچم نیز شامل موارد زیر می باشد.

 1. رنگ قرمز نماد شجاعت، فداکاری و خون کسانی است که برای استقلال سنگاپور جنگیده‌اند.
 2. رنگ سفید نماد پاکی، صلح و امید است.
 3. ماه سفید نماد جوانی و نوپایی دولت سنگاپور است. 
نماد و پرچم کشور سنگاپور
نماد و پرچم کشور سنگاپور

جمعیت سنگاپور

بر اساس سرشماری های انجام شده در سال 2022 حدود 5.637.000 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. این مقدار جمعیت از اقوام و ملیت های مختلفی تشکیل شده است که همه در کنار هم با صلح آرامش در این منطقه زندگی می کنند. حدود 75 درصد از جمعیت کشور را چینی ها تشکیل داده است و از ملیت ها دیگر می توان به مالایی‌ها، هندی‌ها، اروپایی‌ها و سایر آسیایی‌ها اشاره کرد.

مرتبط:   قاره آسیا کجاست؟ بررسی مساحت، جمعیت و نقشه آسیا و کشورهای آن

پایتخت سنگاپور

شهر سنگاپور، اصلی ترین شهر در این کشور است که پایتخت آن نیز می باشد. این شهر در بین دریای جنوبی چین و اقیانوس هند واقع شده و از بزرگترین مراکز تجاری در کل جهان است. این شهر زیبا ترکیبی از چند فرهنگ هندی، چینی و مالایی را درون خود جای داده است به همین دلیل، در سراسر جهان به شیر شهر و یا باغ شهر معروف شده است.

پایتخت سنگاپور
پایتخت سنگاپور

تاریخچه

تاریخ این کشور زیبا و خاص به قرن 3 میلادی باز می‌گردد. در آن زمان، این جزیره به عنوان جنوبی‌ ترین قسمت شبه جزیره مالایا شناخته می‌شد. اواخر قرن 14 میلادی، شاهزاده‌ ای از امپراتوری سریویجایا به نام پارامسوارا در سنگاپور قدرت یافت و این شهر را به یک بندر مهم تبدیل کرد. در اوایل قرن 17 میلادی، پرتغالی‌ها این کشور را نابود کردند و پس از آن، این جزیره به دست هلندی‌ها افتاد.

 در سال 1819 سر توماس استنلی رافلز، یک افسر نیروی دریایی بریتانیا، آن را به عنوان یک مستعمره بریتانیا تأسیس کرد.

این کشور تحت حاکمیت بریتانیا به یک بندر تجاری مهم تبدیل شد اما پس از آن در جنگ جهانی دوم توسط ژاپن اشغال شد، اما پس از جنگ به بریتانیا بازگردانده شد.

 در سال 1963 کشور به عضویت فدراسیون مالزی درآمد، اما 2 سال بعد از این فدراسیون جدا شد و به یک کشور مستقل تبدیل شد. سرانجام پس از استقلال، به سرعت به یک کشور توسعه‌ یافته تبدیل شد و امروزه یکی از قطب‌های اقتصادی و مالی مهم در جهان است.

فرهنگ مردم

سنگاپور کشوری چند فرهنگی است که فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ‌ های جنوب آسیا، اوراسیا و غرب است. این ترکیب فرهنگی به دلیل تاریخ طولانی و پیچیده آن است.

در ابتدا، مردم این شهر از اقوام آسترونزی بودند که از تایوان مهاجرت کرده بودند. این اقوام فرهنگ خود را به این کشور آوردند که شامل زبان، مذهب، آداب و رسوم و هنر بود. در قرون وسطی نیز این کشور تحت تأثیر فرهنگ‌های چینی، هندی و عرب قرار گرفت. این تأثیرات به ویژه در زمینه‌های زبان، مذهب، هنر و معماری مشهود است. در قرن 19 که کشور به مستعمره بریتانیا تبدیل و منجر به تأثیرات فرهنگی غربی در آن شد.

مرتبط:   سن پترزبورگ کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

آب و هوا

سنگاپور کشور استوایی است که بیشتر از یک سوم مساحت آن را جزایر مختلف تشکیل داده است. این کشور دارای آب و هوایی گرم و مرطوب با میانگین دمای 26 درجه سانتیگراد است.

به دلیل زیر ساخت‌های پیشرفته‌ ای که درون آن وجود دارد، شرایط مناسبی را برای سفر به آن در هر فصلی از سال فراهم می‌کند. از آنجا که این کشور تنها 60 مایل با خط استوا فاصله دارد، آب و هوای بسیار مطلوبی داشته و میزان بارندگی در آن در طول سال از یک میزان مشخص بیشتر نمی‌شود.

به طور کلی، بهترین زمان برای سفر به آن، فصل‌ های بهار و پاییز است که هوا معتدل‌ تر است. با این وجود توریست ها می‌توانند در هر فصلی که دوست دارمد به این کشور سفر کنند و از آب و هوای گرم و مطلوب آن لذت ببرند.

آب و هوای گرم و مرطوب کشور سنگاپور
آب و هوای گرم و مرطوب کشور

شهر های مهم

این کشور دارای شهر های به نسبت زیاد و زیبایی می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از مهم ترین آنها آشنا شویم.

 • جورونگ: دومین شهر بزرگ این کشور، جورونگ است. جورونگ یک منطقه صنعتی و مسکونی بزرگ است که در جنوب کشور واقع شده است.
 • چانگی: شهر چانگی سومین شهر بزرگ کشور است. چانگی یک منطقه مسکونی و تجاری است که در شرق واقع شده است.
 • تواس: شهر تواس یک منطقه مسکونی و صنعتی است که در غرب واقع شده است.
 • پایالبار: یک منطقه صنعتی و مسکونی است که در شمال کشور واقع شده است.
 • انگ مو کیو: یک منطقه مسکونی و تجاری است که در شمال شرقی کشور واقع شده است.
جورونگ دومین شهر بزرگ سنگاپور
شهر جورونگ

دین مردم سنگاپور

همانطور که گفتیم این کشور، یک کشور چند فرهنگی است به همین دلیل تنوع دینی بسیار زیادی نیز در کشور وجود دارد. 

مردم آن از اقوام و ادیان مختلف تشکیل شده‌ اند که هر کدام از آنها دین و مذهب خاص خود را دارند.

چینی‌ها بزرگترین گروه قومی هستند و اکثر آنها پیرو آیین بودا، تائوئیسم یا کنفوسیوس‌گرایی هستند. همچنین، اقلیتی از چینی‌های مسیحی هستند. مالایی‌ها، گروه قومی دوم هستند که اکثرا مسلمان هستند. هندی‌ها، گروه قومی سوم می باشند که دین بیشتر آنها هندو است.علاوه بر این، اقلیت‌های مذهبی دیگری نیز مانند یهودیان، جین‌ها و زرتشتیان وجود دارند.

مرتبط:   پاکستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور 

دولت نیز به تنوع دینی در این کشور احترام می‌گذارد و آزادی مذهب را برای همه شهروندان تضمین می‌کند تا همه مردم در کنار هم با صلح و آرامش زندگی کنند.

زبان کشور سنگاپور

در این کشور از زبان های بسیار زیادی استفاده می شود اما زبان اصلی و رسمی، مالایی است. بیشتر مردم این منطقه با زبان مالایی صحبت می کنند اما زبان های چینی، تامیل و انگیلیسی نیز برای آنها بسیار پرکاربرد هستند. زبان چینی شامل گویش‌های مختلفی مانند ماندارین، کانتونی و هاکا است.

زبان تامیل زبان مردم هندی‌ و زبان انگلیسی نیز زبان تجاری و آموزشی است و اکثر مردم این کشور با آن آشنایی دارند.

علاوه بر این زبان‌ها، زبانی به نام سینگلیش نیز در کشور رایج است. سینگلیش ترکیبی از زبان انگلیسی و زبان‌های چینی، مالایی و تامیل است. این زبان دارای لهجه و دستور زبان مخصوص به خود است و در میان مردم به عنوان یک زبان محاوره‌ ای استفاده می‌شود.

واحد پول سنگاپور

دلار سنگاپور واحد اصلی و رسمی در این کشور است که با نماد SGD نشان داده می‌شود. این دلار از سال 1967 به عنوان واحد پول استفاده شده و توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود.

سکه‌ های این دلار در مقادیر 1، 5، 10، 20، 50 سنت و 1، 2 و 5 دلاری ضرب می‌شوند. اسکناس‌های دلار نیز در مقادیر 5، 10، 20، 50، 100، 200، 500 دلاری منتشر می‌شوند.

واحد پول سنگاپور
واحد پول

اخلاف ساعت ایران با سنگاپور

تفاوت ساعت کشور ایران با کشور سنگاپور حدود 4 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت این کشور حدود 4 ساعت و نیم از ایران جلوتر است. البته این مقدار اختلاف در تابستان ها، یک ساعت نیز افزایش یافته و به 5 ساعت و 30 دقیقه می رسد.

کلام آخر

سنگاپور یکی از کشورهای آسیایی بسیار زیبا می باشد که در نزدیکی کشور مالزی واقع شده است. این کشور با آب و هوایی گرم و متعادل و جاهای دیدنی بسیار خاص، گردشگران را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا