دور دنیا

استکهلم کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت پایتخت سوئد

شهر استکهلم پایتخت و بزرگترین شهر کشور سوئد است. این شهر زیبا با مساحتی حدود 188 کیلومتر مربع یکی از بهترین شهر های اروپایی برای سفر و مهاجرت می باشد. این شهر دارای جاذبه ها و طبیعت بسیار زیبایی نیز می باشد که دیدن آنها رویای هر گردشگری می باشد. در ادامه با ابرانیجو به معرفی کاملی از این شهر می پردازیم.

استکهلم کجاست؟

شهر Stockholm بر روی 14 جزیره قرار دارد و همین موضوع باعث جذابیت بیش از حد آن شده است. این شهر در ساحل شرقی کشور سوئد، در محل برخورد آب‌های نیلگون که سومین دریاچه بزرگ کشور سوئد می باشد با دریاچه مالارن به دریای بالتیک می‌ریزد، قرار گرفته شده است. به همین دلیل است که سعدی ها این شهر با  لقب زیبای روی آب صدا می کنند.

شهر استکهلم سوئد
شهر استکهلم سوئد

لوکیشن استکهلم بر روی نقشه گوگل مپ

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق استکهلم قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

جمعیت استکهلم چقدر است؟

شهر استکهلم یکی از محبوب ترین شهر ها در کشور سوئد است. بر اساس اخرین سرشماری های انجام شده این شهر در سال 2015 حدود 909.976 نفر جمعیت دارد. این مقدار جمعیت تنها حدود 22 درصد از جمعیت این شهر را تشکیل داده است. بر اساس آخرین آمار در سال 2012 حدود 200 هزار نفر از افرادی که در این شهر زندگی می کنند، مهاجران خارجی می باشند.

از این تعداد مهاجرین حدود 17.000 نفر فنلاندی و 16.000 نفر نیز عراقی می باشند.

بیشترین زبان هایی که در این شهر شنیده می شوند به ترتیب این ها می باشد.

 1. سوئدی
 2. فنلاندی
 3. عربی
 4. کردی
 5. ترکی
 6. فارسی
 7. بوسنیایی
 8. شهروندان سوئدی

آب و هوای استکهلم

شهر استکهلم به دلیل موقعیت جغرافیایی اش آب و هوای به نسبت بهتری در مقایسه با دیگر شهرهای کشور سوئد دارد.

این شهر بین دریای بالتیک واقع شده است به همین علت دارای آب و هوای قاره ای می باشد.

هوای آن در زمستان ها بسیار سرد و در تابستان ها به نسبت معتدل می باشد. زمستان های آن برخلاف شهر های دیگر سرمای وحشتناکی را تجربه نمی کند و به نسبت هوای آن مطلوب می باشد.

مرتبط:   معرفی کشور هلند ⭐ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت Nederland

این شهر بسیار محبوب و پر طرفدار است زیرا آب و هوای آن نیز به نسبت مناسب است. وجود کوه های نروژ در این شهر باعث شده تا جلوی باد های سرد شمالی را بگیرد و باعث از بین رفتن سرمای طاقت فرسای زمستان آن شود.

دمای هوای استکهلم در زمستان ها تا حدود دو درجه زیر صفر می رسد. در تابستان ها نیز در گرمترین روز های خود دمایی حدود 18 درجه سانتی گراد را در ماه جولای دارد. این شهر در فصل بهار و پاییز نیز بسیار بارانی می باشد و میانگین بارش آن حدود 620 میلیمتر می باشد.

آب و هوای استکهلم
آب و هوای استکهلم

تاریخچه استکهلم

استکهلم یک شهر بسیار قدیمی و تاریخی است که مربوط به قرن 13 میلادی می باشد. البته در زمان های دور تر از این قرن نیز افرادی در این شهر زندگی می کرده اند. با تحقیقات محققان و تاریخدان ها استکهلم امروزی حئوئ 8 هزار سال پیش نیز محل زندگی افرادی بوده است؛ البته این موضوع برای وقتی است ک عصر یخبندان تمام شده است.

سرمای بسیار زیاد کم شدن دما در این شهر باعث شد تا افرادی که از زمان های بسیار قبل در آن زندگی می کرده لند نیز این شهر را ترک کرده و به بخش های جنوبی کشور سوئد مهاجرت کنند.

مهاجرت این افراد تا هزاران سال طول کشید تا زمانی که هوای این شهر گرم تر شد و دمای آن بالاتر رفت و دوباره این شهر بعد  از هزار سال به شهری تبدیل شد که بشود در آن زندگی کرد و قابل سکونت باشد.

انسان هایی که در آن زمان به آنها وایکینگ نام داشتند دوباره به قسمت شمالی کشور آمدند و در محل قطع شدن دریای بالتیک و دریاچه مالارن جای گرفتند. این نقطه که آن ها در آنجا ساکن شدند امروزه استکهلم نامیده می شود.

دوران پیشرفت

در قرن 13 میلادی این منطقه دچار پیشرفت و شهرت شد و در آن تجارت و اقتصاد رشد چشمگیری کرد. سرانجام در سال 1252 نماینده پادشاه کشور سوئد فردی به نام بیرجر یارل این منطقه را استکهلم نامگذاری کرد.

پس از رویداد این شهر بسیار بیشتر از قبل پیشرفت کرد و شکوفا شد و به حدی گسترش یافت که به یکی از بزرگترین شهر های مسکونی در کل اروپا تبدیل شد.

مرتبط:   اسپانیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور اسپانیا

پس از آن یک رویداد بسیار بد  و وحشتناک در کل تاریخ این شهر رخ دارد. در سال 1519 پادشاه کشور دانمارک به کشور سوئد حمله کرد و آغاز شدن جنگ را اعلام کرد. سپس در سال 1520 استکهلم را تصرف کرد و بسیار یاز آدم های آن را کشت. حدود 80 هزار نفر از مردمان بومی کشور در طی این جنگ و حتی بعد از آن کشته و یا اعدام شدند. 

سه سال بعد یکی از پادشاهان کشور سوئد به نام گوستاف یکم توانست شهر را از تصرف دانمارک در بیاورد و مجدد استکهلم را برای کشور خود کند. 

بعد از آن این کشور دوباره دچار پیشرفت و ترقی شد به طوری که در قرن 15 و 16 به یک سکونتگاه برتر برای زندگی انتخاب شد. جمعیت آن رفته رفته زیاد تر می شد تا به جایی که حدود 50 هزار نفر در آن زندگی میکردند.

پس از پیشرفت، دوباره این شهر وارد تاریکی شد و آن زمانی بود که، طاعون وارد این شهر شد. بسیاری از افراد ساکن در این شهر بر اثر این بیماری خطرناک جان خود را از دست دادند.

اما این شهر مجددا تسلیم نشد و از این بحران نیز به خوبی گذر کرد و مجدد برای بار دوم به دوران اوج خود بازگشت.

جاهای دیدنی استکهلم

شهر استکهلم یکی از زیباترین شهر های کشور سوئد و کل قاره اروپا است. این دارای مکان ها جاذبه های بسیار زیادی می باشد. گردشگران زیادی سالانه از سراسر دنیا برای دیدن این مکان های رویایی و بسیار جذاب به کشور سوئد و این شهر سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو به آشنایی برخی از این مکان ها و جاذبه ها می پردازیم تا در سفرتان به این شهر بتوانید از تمام آنها بازدید کنید و موردی را جای نگذارید.

 • کاخ دروتنینگهولم (Drottningholm Palace)
 • گاملا اِستان (Gamla Stan)
 •  موزه‌ی تاریخ سوئد (Swedish History Museum)
 •  موزه‌ی واسا (Vasa Museum)
 • اِسکانسِن (Skansen)
 • موزه‌ی قرون وسطی (The Medieval Museum)
 • موزه‌ی هنرهای مدرن (Modern Art Museum)
 • یونیباکِن (Junibacken)
 •  کاخ سلطنتی (Royal Palace)
 •  تالار شهر (The City Hall)
 • فوتوگرافیسکا (Fotografiska)
 •  اِستراندواگِن (Strandvägen)
 • پرینز یوجِن والدِمارسود (Prins Eugen Waldemarsudde)
 •  گرونا لوند (Gröna Lund)
 • موزه‌ی آبا (ABBA The Museum)
 •  مونتِلیوسواگِن (Monteliusvägen)
 •  اِستورتورگِت (Stortorget)
 • موزه‌ی نوردیک (Nordic Museum)
 • سودِرمالم (Södermalm)
 • موزه‌ی هالویل (Hallwyl Museum)
 • کتابخانه‌ی عمومی استکهلم (Stockholm Public Library)
 • نورمالم (Norrmalm)
 • کونگ‌اِسترادگاردِن (Kungsträdgården)
مرتبط:   قبرس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا پرچم و جمعیت

کاخ دروتنینگهولم

یکی از خاص ترین و زیبا ترین مکان های و بنا های ساخته شده در استکهلم کاخ دروتنینگهولم است. این قصر محل زندگی شاه کشور سوئد میباشد . نکته جالب این است که مکان زندگی پادشاه و ملکه کشور با یکدیگر متفاوت است و کاخ ملکه در جای دیگری از شهر واقع شده است.

کاخ دروتنینگهولم به حدی بزرگ و باشکوه است که میتوان گفت بزرگترین کاخ ساخته شده در کل اروپا است. در این کاخ حدود 600 اتاق و 5 موزه وجود دارد. معماری و نوه ساخت آن بسیار خاص و زیبا می باشد و سبک آن نیز باروک می باشد. در واقع از این کاخ در کل شهر به عنوان یک جواهر و گوهر گران قدر یاد می شود. گردشگران می توانند از کل این کاخ و گارد های سلطنتی و موزه های آن دیدن کنند.

کاخ دروتنینگهولم در استکهلم
کاخ دروتنینگهولم

موزه واسا

یکی دیگر از بهترین و دیدنی ترین مکان های واقع در شهر استکهلم موزه واسا است. جالب ترین و خاص ترین چیزی که در این موزه وجود دارد، یک کشتی غرق شده است. یک کشتی که در زمان های بسیار دور دچاره حادثه تایتانیک شده بوده است، بقای آن جمع آوری شده و در این موزه قرار دارد. 

از آن حادثه تلخ و بسیار بد امروزه یک جاذبه گردشگری ساخته شده است و گردشگران و توریست های بسیار زیادی برای دیدن این جاذبه معروف به این شهر سفر میکنند و از موزه واسا دیدن می کنند.

در سقف این موزه سه تیرک مشاهده می کنید که آنها تنها برای جذب و دیدن گردشگران نمی باشند، بلمه آن ها به طور دقیق با همان شکل و ارتفاع کشتی اصلی ساخته شده اند. سالانه بیشتر از  میلیون نفر از این موزه بسیار خاص دیدن می کنند.

موزه واسا در استکهلم
موزه واسا

کلام آخر

شهر استکهلم یکی از شهر های زیبا و دیدنی کشور سوئد است که دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی است. بازدید از این شهر را به شما پیشنهاد می کنم.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا