مجله زیبایی

ایکس بادی چیست؟ ✔️ عوارض، معایب و 5 مزایای ورزش ایکس بادی

ورزش ایکس بادی (XBody)  یک دستگاه تحریک الکتریکی عضلات (EMS) است که برای تغییر شکل بدن از آن استفاده می‌شود. تمرینات این دستگاه به شما کمک می‌کند تا بدن خود را به روشی کارآمد و بهینه ترمیم کنید. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا شما را با این روش بی نظیر آشنا سازیم.

تحریک الکتریکی عضلات (EMS) چیست؟

تحریک الکتریکی عضلات به معنای تحریک انقباض عضلانی با استفاده از تکانه‌های الکتریکی است. این پالس‌های الکتریکی با استفاده از الکترودهایی که روی پوست قرار می‌گیرند، سبب تحریک ماهیچه‌ها خواهند شد.

 حقیقت این‌است که ماهیچه‌های بدن تفاوتی میان انقباض ارادی و انقباض القا شده الکتریکی قائل نمی‌شوند. شدت انقباضات الکتریکی در حدود 30 درصد بیشتر از انقباضات ارادی است.

ایکس بادی چیست؟ برای چه کسانی ورزش با دستگاه XBody مفید است؟
ایکس بادی چیست؟ برای چه کسانی ورزش با دستگاه XBody مفید است؟

تحریک الکتریکی عضلات (EMS) می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشکاران کمک کند. از طرفی فیزیوتراپیست‌ها نیز از آن برای توانبخشی عضلانی استفاده می‌کنند.

لاغری به روش ایکس بادی

کاهش وزن و لاغری معمولا با رعایت رژیم‌های غذایی قابل دستیابی است. این تغییرات در عادات غذایی می‌تواند منجر به کاهش وزن در کوتاه مدت شود، اما به قیمت از دست دادن بافت عضلانی تمام می‌شود.

از  طرف دیگر ترکیب تغذیه نادرست و عدم تمرینات ورزشی می‌تواند سبب تحولات نامطلوب در متابولیسم بدن شود. بدن انسان معمولا در شرایط کمبود، چربی خود را ذخیره کرده تا در مواقع اضطراری از آن استفاده کند.

تمرینات Xbody برای لاغری

تمرین ای ایکس بادی منجر به ایجاد ایجاد توده عضلانی بدون چربی خواهد شد و فعالیت متابولیک بدن را حتی ساعت‌ها بعد از انجام تمرین افزایش می‌دهد. در صورتی‌که شما تنها  500 کالری در طول تمرین XBody  بسوزانید، این چربی سوزی می‌تواند تا 48 ساعت آینده ادامه یافته و در حدود 2000 کالری بسوزاند. به این ترتیب می‌توان وزن را به طور مناسب و پایدار کاهش داد، به خصوص اگر این تمرینات با تغذیه سالم نیز همراه شود.

تاثیر تمرینات ایکس بادی بر لاغری
تاثیر تمرینات ایکس بادی بر لاغری

استفاده از تمرینات ایکس بادی توده عضلانی بدون چربی را افزایش می‌دهد. بعد از گذشت چند ماه می‌توانید شاهد کاهش چشمگیر چربی‌ها در ناحیه کمر، لگن و ران باشید.

لاغری به روش ایکس بادی می‌تواند بهترین روش لاغری برای افرادی باشد که در برخی نواحی بدن دچار آسیب شده‌اند. چرا که در این روش بدون استفاده از وزنه و هرگونه اعمال فشار به بدن، می‌توانید استقامت بدن را افزایش داده و وزن خود را به حالت متعادل برسانیم.

مرتبط:   رنگ تاتو چیست؟ تاریخچه، انواع و ماندگاری رنگ های تتو

بنابراین روش ایکس بادی یکی از مناسب‌ترین روش‌های لاغری است، که نیازی به گرفتن رژیم‌های طاقت فرسا و ورزش سنگین ندارد.

عوارض ایکس بادی چیست؟

عده ای از مردم تصور می‌کنند که پالس‌های الکتریکی ارسال شده توسط دستگاه ایکس بادی ممکن است برای سیستم قلب و عروق مضر باشد. براساس تحقیقات پزشکی انجام شده، جریان الکتریکی این دستگاه ضرری برای بدن ندارد. بلکه می‌تواند در پروسه درمان نیز نقش مؤثری داشته باشد.

به عنوان مثال جریان الکتریکی مورد استفاده در فیزیوتراپی می‌تواند در بهبود و توانبخشی به عضو صدمه دیده کمک کند. از طرف دیگر جریان‌های الکتریکی ایجاد شده توسط دستگاه‌های ایکس بادی به قلب دسترسی ندارند و تنها ماهیچه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 EMS منجر به تحریک فیزیولوژیکی سیستم عصبی نمی‌شود، بلکه منجر به تحریکی می‌شود که از طریق تکانه‌های الکتریکی خارجی رخ می‌دهد. اما مهم است بدانید سیگنال‌های الکتریکی ضعیفی که دستگاه‌های EMS از طریق الکترودها به بدن هدایت می‌کنند، ممکن است سبب مختل شدن سیگنال‌های خود بدن شوند. این می‌تواندبه طور بالقوه یک عامل مخرب برای بدن باشد.

نکته قابل توجه این‌ست که دستگاه ایکس بادی باید تحت نظارت و در حضور فرد متخصص مورد استفاده قرار گیرد.

تمرینات ایکس بادی برای چه کسانی مناسب نیست؟

EMS یک تمرین برای کل بدن است که هیچ عارضه جانبی مضری ندارد. مخصوصا اگر فردی سالم و ورزشکار هستید و از روش صحیح استفاده می‌کنید.

حتی تجهیزات ورزشی سنتی نیز در صورت استفاده نادرست می‌تواند به عضلات شما آسیب برساند. در واقع، متخصصان سلامت مانند فیزیوتراپیست‌ها و حرکت شناسان از آن به عنوان حرکت درمانی استفاده می‌کنند.

به منظور جلوگیری از مشکلات، بسیار مهم است که قبل از استفاده از EMS با پزشک   خود صحبت کنید. پزشک با توجه به شرایط فیزیکی شما برای انجام این ورزش تصمیم گیری می‌کند. برخی از گروه‌هایی که ممکن است تمرینات ایکس بادی برای آن‌ها پرخطر باشد، شامل موارد زیر است:

 • بیماران قلبی 
 • بیمارانی که ضربان ساز قلب دارند
 • بیماران مبتلا به ترومبوز
 • زنان حامله
 • افراد مبتلا به بیماری صرع 

فواید و مزایای ایکس بادی چیست؟

انجام تمرینات XBody می‌تواند سبب شکل‌دهی ساختار عضلانی در افراد شود. از طرف دیگر ایکس بادی در کاهش توده‌های چربی و تقویت عضلات تاثیر بسیار زیادی دارد. همچنین دستیابی به مزایای یک تمرین شدید واقعی را در مدت زمان کمتری ممکن می‌سازد.

فواید و معایب ایکس بادی چیست؟
فواید و معایب ایکس بادی چیست؟

مهمترین مزایای ایکس بادی عبارتند از:

 1. افزایش متابولیسم بدن
 2. تقویت قدرت عضلات
 3. کاهش سلولیت
 4. کاهش وزن
 5. افزایش احساس انرژی
مرتبط:   آرایشگاه زنانه چیست؟ چه خدماتی ارائه میکند؟ ویژگیهای سالن زیبایی

در ادامه در خصوص هر یک از این مزایا بیشتر صحبت کرده ایم.

افزایش متابولیسم بدن

EMS متابولیسم شما را افزایش می‌دهد. مشخص است که اگر عضلات بیشتری داشته باشید، متابولیسم بهتری خواهید داشت.  EMS با تحریک 90 درصد از فیبرهای عضلانی شما، فضایی برای رشد عضله ایجاد می‌کند. با فعال شدن فیبرهای عضلانی بیشتر در طول تمرین، میزان متابولیسم بهتری دریافت خواهید کرد. شما حتی تا 48 ساعت بعد از تمرین همچنان در حال سوزاندن کالری هستید، که در مقایسه با روش‌های تمرینی معمولی بسیار بیشتر است.

تقویت قدرت

فقط 20 دقیقه تمرین تناسب اندام EMS معادل حدود سه تمرین معمولی است. تحریکات الکترونیکی فیبرهای عضلانی شما را فعال کرده و به افزایش توده عضلانی کمک می‌کند.

 با انجام این تمرینات، می‌توانید بهبود قابل توجهی در قدرت خود مشاهده کنید. علاوه بر این، تحریک الکترونیکی تنها باعث تحریک عضلات شما می‌شود و خطر آسیب به رباط‌ها و مفاصل را کاهش می‌دهد.

کاهش سلولیت

عامل اصلی تحریکات الکترونیکی در تمرین EMS، بافت‌های همبند و سلول‌های چربی را مورد هدف قرار می‌دهد. از طرف دیگر با بهبود گردش خون، بدن شما را از شر سموم خلاص کرده و باعث کاهش سلولیت می‌شود.

 همچنین سبب بهبود جریان خون در پوست شده، عضلات را تقویت کرده و تولید کلاژن را تحریک می‌کند.

کاهش وزن

همانطور که گفتیم تمرینات EMS سبب افزایش متابولیسم و فعال‌سازی فیبر‌های عضلانی خواهد شد. با افزایش سرعت متابولیسم، کالری سوزی بعد از تمرین را امکان پذیر می‌کند. 

به واسطه تمرینات ایکس بادی، می‌توانید عضلات لاغرتری بسازید و حتی مناطق خاصی از بدن خود را مورد هدف قرار دهید. همچنین با یک رژیم غذایی مناسب، می‌توانید وزن خود را سریع و سالم کم کنید.

افزایش احساس انرژی

همه ما می‌دانیم که ورزش منظم می‌تواند خلق و خوی شما را به شکل مؤثری بهبود ببخشد. با انجام تمرینات EMS، شما احساس انرژی بیشتری می‌کنید و استرس را کاهش می‌دهید.

 همچنین  چرخه خواب بهتری خواهید داشت و سیستم ایمنی خود را بهبود می‌بخشید. همه اینها را فقط از 20 دقیقه تمرین EMS دریافت می‌کنید!

مرتبط:   راههای کوچک کردن بینی در خانه ❔برای کوچک کردن بینی چه کنیم؟

EMS روش استاندارد تمرین را با افزایش دو برابری شدت آن تکمیل می‌کند و کیفیت عضلات را بهبود می‌بخشد. این تمرینات همچنین با ایجاد توده بدون چربی، سبب بهبود استقامت بدنی خواهد شد.

باشگاه ایکس بادی

تمرین EMS یا تحریک الکترونیکی عضلات، نوعی تمرین است که از شما می‌خواهد گره‌های الکترونیکی را مستقیماً در تماس با عضلات خود قرار دهید. همانطور که تمرین می‌کنید، این گره‌ها امواج الکتریکی کنترل شده را از طریق ماهیچه‌ها ارسال می‌کنند.

با تحریک الکتریکی، توانایی عضلات شما افزایش پیدا می‌کند. این گره‌ها معمولاً در لباسی که در حین تمرین می‌پوشید، قرار خواهد گرفت.

ایکس بادی می‌تواند گردش خون را در بافت ماهیچه بهبود ببخشد و سبب پرورش سلول‌های عضلانی شود. از طرف دیگر با فعال کردن ماهیچه‌ها، تحریک گردش خون و حذف سلول‌های چربی اضافی، سلولیت را کاهش می‌دهد.

سایر مزایای استفاده از دستگاه ایکس بادی شامل موارد زیر است:

 • سفت کردن شکم 
 • تقویت ران‌ها 
 • مخروط کردن ساق پا 
 • سفت کردن و افزایش حجم عضلات گلوتئال 
 • تکانه‌های خارجی به عضلات ضعیف بدن کمک می‌کند تا به راحتی ساخته شوند و در نتیجه سیستم عضلانی را دوباره متعادل کنند.
 • تحریک الکتریکی عضلات تاثیر مستقیمی بر عضله دارد، و از هر گونه اعمال فشار اضافی و بیش از حد به مفصل جلوگیری می‌کند.
 • ایکس بادی می‌تواند بدن را به یک دستگاه کالری سوز تبدیل کند و با تمرینات تقویتی موثر چربی بدن را کاهش دهد.
 • لباس‌های تمرینی و الکترودها به رشد عضلات در امتداد ستون فقرات کمک می‌کنند، بنابراین تمام مشکلات ناشی از ضعف عضلات مانند کمردرد را کاهش می‌دهد.
 • ایکس بادی می‌تواند با تقویت عضلات و بزرگ کردن آن‌ها از شکستگی و  پوکی استخوان جلوگیری‌ کند.
 • اثرات مثبتی بر سفت شدن و شادابی پوست، کاتابولیسم چربی، سیستم ایمنی، توانایی ذهنی و خلق و خو دارد.

کلام پایانی

در این مقاله در ارتباط با دستگاه ایکس بادی و اثرات فوق العاده تمرینات آن بر سلامتی صحبت کردیم. ایکس بادی چیست؟ نوعی تمرین با استفاده از تحریک الکتریکی عضلات است، که فواید بیشماری دارد. از جمله این مزایا می‌توان به کاهش وزن، عضله سازی و بهبود عملکرد عضلات و کاهش مشکلات ناشی از ضعف عضلات مانند کمر درد اشاره کرد.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا