مجله زیبایی

پیرایشگاه چیست؟ چه فرقی با سلمانی دارد؟ خدمات آرایشگاه مردانه

پیرایشگاه همان آرایشگاه مردانه است و مکانی است که مردان برای برای کوتاه کردن موهای خود به آنجا مراجعه می کنند. متداول ترین مشتری در پیرایشگاه مردی است قصد کوتاه کردن مو و یا اصلاح ریش خود را دارد. در ایرانیجو قصد داریم شما را با پیرایشگاه و خدمات آن آشنا کنیم. همچنین در ارتباط با ویژگی های یک سلمانی خوب توضیح خواهیم داد.

تفاوت سلمانی و پیرایشگاه

در زمانهای گذشته به پیرایشگاه سلمانی گفته می شد و در این مکان خدماتی از جمله اصلاح و آرایش موی مردان انجام می شد. کلمه سلمانی برگرفته از نام سلمان فارسی صحابی ایرانی پیامبر اسلام است. سلمان موهای پیامبر را کوتاه می کرد و به همین دلیل استفاده از کلمه سلمانی، به عنوان پیرایشگر یا آرایشگر مردانه جا افتاد.

پیرایشگاه کجاست؟ خدمات آن چیست؟
پیرایشگاه کجاست؟ خدمات آن چیست؟

به شخصی که خدمات آرایشگاه مردانه را انجام می دهد، پیرایشگر گفته می شود. در گذشته انجام کارهایی مانند تراشیدن و اصلاح ریش و سبیل مردان نیز بر عهده افراد پیرایشگر بود.

در آن زمان پیرایشگران علاوه بر شغل سلمانی، برخی از خدمات پزشکی و دندانپزشکی را نیز ارائه می دادند. به عنوان مثال کارهایی نظیر جراحی، پانسمان زخم، کشیدن دندان، حجامت و برخی امور اورژانسی مانند مانند عقرب گزیدگی  و مارگزیدگی نیز توسط سلمانی ها انجام می شد.

برخی از سلمانی ها مکان ثابت نداشتند و به صورت سیار کار می کردند. پاتوق این افراد مکان های پر تردد مانند قهوه خانه ها بود. این سلمانی ها برای تبلیغ کار خود و ترغیب مردم به اصلاح، با چای دارچین از آنها پذیرایی می کردند.

خدمات آرایشگاه مردانه

امروزه پیرایشگاه ها مدرن تر شده و تجهیزات آن ها پیشرفته تر شده است. برخی از وسایل متداول که در آرایشگاه های مردانه مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از قیچی کوتاهی، شانه،برس مو و ابرو، ماشین آرایشگری، کلیپس، قیچی ابرو، موچین، پیش بند، موپران، تیغ و دسته تیغ، آبپاش و حوله.

در برخی از  پیرایشگاه ها علاوه بر این وسایل از دستگاه های استریل برقی، صندلی های برقی و ژورنال دیجیتال نیز استفاده می شود. خدمات این پیرایشگاه ها، تنها به اصلاح موی سر خلاصه نشده و شامل برخی از موارد زیر است:

 • کوتاه کردن مو به روش پیتاژ
 • کوتاه کردن مو با تیغ
 • کوتاه کردن مو با قیچی و شانه
 • خط انداختن دور مو با ماشین اصلاح
مرتبط:   علت ریزش مو 18 تا از مهمترین دلایل ریزش مو در مردان و زنان

دیگر خدمات جانبی که در آرایشگاه های مردانه مدرن انجام می شود، شامل موارد زیر است:

 • گریم داماد
 • ماسک مو و صورت
 • ویتامینه و پروتئینه کردن مو
 • رنگ کردن مو
 • صاف یا فر کردن مو
 • اپیلاسیون
 • بافت مو

ویژگیهای یک پیرایشگر خوب

پیرایشگرهای خوب ویژگی های خاصی دارند، که نشان دهنده حرفه ای بودن آنهاست. با اطلاع یافتن از این ویژگی ها، می توانید به کیفیت کار یک پیرایشگر پی ببرید. یکی از اولین ویژگیهایی که باید در یک پیرایشگر به دنبال آن باشید، استعداد است و توانایی فنی یک آرایشگر با استعداد وی مرتبط است.

یک پیرایشگر خوب از نظر فنی، در مدل موهای مختلف مهارت دارد. این فرد می تواند خود را با درخواست های مشتریان سازگار کند و با اعتماد به نفس و اطمینان به خودش این کار را انجام می دهد.

از دیگر ویژگیهای مهم یک پیرایشگر خوب صبور بودن است. بنابراین باید بتواند با در نظر گرفتن خواسته های مشتری، رضایت آن ها را جلب کند. در مواردی که مشتری ها خواسته های غیر ممکنی دارند، این وظیفه پیرایشگر است که در خواسته و نگاه آنان تغییر ایجاد کند.

شغل آرایشگری شغل حساسی است، که نیاز به دقت دارد و خلاقیت در آن حرف اول را می زند. گاهی مشتریان در انتخاب مدل موی خود تردید دارند، وظیفه یک آرایشگر حرفه‌ای در اینجا پیشنهاد دادن راه حل های خلاقانه، بر اساس ترجیحات مشتری است.

شخصی که در یک سلمانی خوب خدمات آرایشگری مردانه را ارائه می کند، باید خوش برخورد بوده و مهارت جذب مشتری را داشته باشد. یک آرایشگر با استعداد با مشتریان رفتار دوستانه ای دارد و حین کوتاه کردن مو با آنها گفتگو می کند.

وجه تمایز پیرایشگر خوب

پیرایشگران حرفه ای تمیز هستند و سعی می کنند، دائماً یک سالن بهداشتی و ایمن داشته باشند. آنها پس از هر مشتری، تمام ابزارهای خود را ضدعفونی کرده و مرتب دست های خود را می شویند.

فرد پیرایشگر باید قبل از رسیدن به وضعیت مشتری، به وضع ظاهری خود برسد. این شخص علاوه بر داشتن ظاهر آراسته، باید خوش پوش نیز باشد.

مرتبط:   اسکراب چیست؟ و کاربرد‌های آن برای پوست+ نحوه استفاده

یک پیرایشگر خوب همچنین باید دانش و مهارت کافی را داشته و دوره های مرتبط با آرایشگری مردانه را گذرانده باشد. پیرایشگران حرفه ای همیشه در جریان آخرین روندها هستند و مشتاقند که هر چیز جدیدی را امتحان کنند.

آنها خلاق، با شخصیت، علاقه مند به آخرین روند مدل دادن مو هستند. و مهمتر از همه، آنها عشق، اشتیاق و تعهد به حرفه آرایش مو دارند. یک پیرایشگر حرفه ای برای شغل خود ارزش قائل است و خدمات با کیفیتی به مشتریان ارائه می دهد.

ویژگی های سلمانی خوب

کوتاه کردن مو یک بخش ضروری از نظافت و بهداشت است، که لازم است توسط یک سلمانی با کیفیت انجام شود. برخی از افراد به یک آرایشگاه اعتماد کرده و تمام عمر از خدمات آن استفاده می کنند. اما برخی دیگر به طور تصادفی، به دنبال پیدا کردن یک سلمانی مناسب هستند.

یکی از ویژگیهای مهم سلمانی خوب، داشتن یک موقعیت مکانی عالی است، که دسترسی به آن برای مشتریان راحت باشد. ویژگی مهم بعدی داشتن یک فضای آرامش بخش و دلپذیر است، که مشتریان در آن احساس راحتی کنند. زیرا در صورتی که جو آرایشگاه خوب نباشد، مشتریان تمایلی به ماندن در آنجا ندارند.

یک سلمانی خوب باید صندلی های راحتی داشته باشد، که مشتری در مدت انتظار خسته نشود. همچنین بهتر است برای لذت بردن مشتریان، از آن ها با چای و قهوه پذیرایی شود.

پرسنل و کارکنان پیرایشگاه باید، پذیرای تمامی مشتریان قدیمی و جدید باشند و به سوالات آنها در ارتباط با خدمات مورد ارائه پاسخ دهند. یکی از فاکتورهای مهم در کار آرایشگری مردانه زمان است. برای مردان مهم است که کارهایشان طبق برنامه ریزی و سر وقت انجام شود.

وجه تمایز سلمانی خوب

یک سلمانی خوب دارای شهرت زیادی است، که در اثر سالها فعالیت و تبلیغات دهان به دهان مشتریان به دست آورده است. مجموع تمام این ویژگی ها سبب ایجاد تجربه عالی برای مشتریان شده و آن ها به عنوان مشتری وفادار حفظ می کند.

یکی از ویژگی های مشترک همه سلمانی های خوب، متعهد بودن به بهداشت و تمیزی محیط کار است. اصل اول بهداشت، تمیز کردن محیط و ابزار کار بعد از هر مشتری است.  هیچ ابزار ارزانی برای کوتاه کردن مو در یک سالن با کیفیت پیدا نمی کنید، در عوض، آنها برای تجهیزات با کیفیت، هزینه بیشتری خواهند کرد.

مرتبط:   تزریق چربی در کرج [ 10 متخصص و کلینیک خوب] صورت و پا

نکاتی برای انتخاب پیرایشگاه مناسب

وقتی صحبت از انتخاب پیرایشگاه مناسب، برای نیازهای آرایشی شما می شود، چند فاکتور کلیدی وجود دارد، که باید در نظر بگیرید. با پیروی از نکات ذکر شده در این مقاله، می توانید آرایشگاه مناسب برای نیازهای آرایشی خود را پیدا کنید. حال بیایید به نکاتی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، نگاهی بیندازیم.

موقعیت مکانی و دسترسی یکی از عوامل مهم در انتخاب پیرایشگاه است. به دنبال موردی بگردید که در نزدیکی شما قرار گرفته باشد، تا برای رسیدن به آنجا مشکل زیادی نداشته باشید.

هنگام انتخاب پیرایشگاه، شهرت و نظرات نیز مهم است. به صورت آنلاین در مورد نظرات و تجربیات دیگر مشتریان پیرایشگاه تحقیق کنید. همچنین می توانید از دوستان یا افراد نزدیک خود بخواهید، که یک پیرایشگاه مناسب به شما پیشنهاد کنند.

اگر اولین بار است که با آرایشگر مورد نظر ملاقات می کنید، از وی بخواهید  که مدل های قبلی مو را به شما نشان دهد. انجام این کارها به شما کمک می‌کند، تا از کیفیت خدمات پیرایشگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید.  و در آخر اینکه حتما قبل از رفتن به پیرایشگاه، برای دیدن مدل موهای مردانه و سبک های جدید کمی وقت بگذارید.

نتیجه گیری

رفتن به پیرایشگاه می تواند، تجربه لذت بخشی برای مردان باشد. اگر شما جزء مردانی هستید که به طور مرتب به آرایشگاه می روید، بنابراین کوتاه کردن موهایتان بخشی از زندگی شما است.

رفتن به پیرایشگاه علاوه بر بدست آوردن یک مدل موی عالی، یک روش برای استراحت و معاشرت مردان با دیگر افراد است. با ارزیابی آرایشگاه های مختلف و در نظر گرفتن نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، حتما خواهید توانست یک آرایشگاه مردانه متناسب با نیازهای خود پیدا کنید.

هنگام انتخاب پیرایشگاه مناسب، حتما عواملی مانند قیمت، موقعیت مکانی، خدمات ارائه شده و نظرات مشتریان قبلی را در نظر بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا