مجله زیبایی

بلفاروپلاستی چیست؟ انواع جراحی پلک چشم، مزایا و معایب Blepharoplasty

جراحی پلک که به آن بلفاروپلاستی (blepharoplasty) نیز گفته می‌شود، نوعی جراحی زیبایی است که هدف آن برداشتن چربی یا پوست اضافی از ناحیه پلک است. اگر قصد انجام بلفاروپلاستی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله ایرانیجو را تا انتها مطالعه کنید.

جراحی پلک چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک می‌تواند پوست اضافی پلک‌های بالایی را از بین برده و پف‌کردگی پلک‌های پایین را کاهش دهد. این روش به عنوان لیفت چشم نیز شناخته می‌شود.

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست؟
عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک برای بیمارانی ترجیح داده می‌شود، که می‌خواهند کیسه‌های زیر چشم خود را کاهش دهند. افتادگی پلک باعث خسته یا بد خلق به نظر رسیدن افراد می‌شود که به کمک این جراحی می‌توان آن را از بین برد.

گاهی این جراحی به منظور بازگرداندن دید محیطی، که توسط پوست اضافی شدید مختل شده است انجام می‌شود. بلفاروپلاستی، جراحی لیفت چشم یا جراحی پتوز از رایج ترین جراحی‌های ترمیمی هستند.

افرادی که دارای چین و چروک‌های نازک و ظریف پلک‌های پایین هستند، ممکن است از بازسازی پوست صورت نیز بهره مند شوند. لایه برداری با لیزر یا لایه برداری شیمیایی اغلب می‌تواند با جراحی ترکیب شود و بعداً در صورت نیاز تزریق بوتاکس و پرکننده‌ها انجام می‌شود.

این جراحی سرپایی به طور کلی با آرامبخش یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برش‌ها در چین و چروک‌های پوستی یا در سطح داخلی پلک‌های تحتانی شما پنهان می‌شوند. پس از برداشتن پوست اضافی، زخم با بخیه‌های ظریف و قابل حل بسته می‌شود.

انواع جراحی پلک، انواع بلفاروپلاستی

بسته به بیمار ممکن است پوست یا چربی از پلک بالا، پایین یا هر دو پلک برداشته شود. معمولاً هر دو اصلاح پلک بالا و پایین طی یک روش انجام می‌شوند.

 1. جراحی پلک بالا
 2. جراحی پلک پایین

در واقع دو بخش اصلی از جراحی بلفاروپلاستی وجود دارد، که در زیر به تفکیک آن‌ها می‌پردازیم.

جراحی پلک بالا یا بلفاروپلاستی پلک بالا

جراحی بلفاروپلاستی فوقانی به جراح اجازه می‌دهد، تا برش‌هایی را در خط چین بالای مژه‌ها، جهت برداشتن چربی و یا پوست ایجاد کند. برای نزدیک‌تر کردن پوست به هم از یک بخیه نازک استفاده می‌شود، که باعث ایجاد چین و چروک پلک می‌شود.

این جراحی فقط به بی حسی موضعی نیاز دارد و برش آن به طور محتاطانه در خط چین بالای مژه ها ایجاد می‌شود.

اگر پلک بالایی نزدیک مردمک افتاده باشد، به این حالت “پتوز” گفته می‌شود. پتوز حالتی است که می‌تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار دهد و دید طبیعی را محدود یا حتی مسدود کند. اصلاح آن نیاز به تنظیم ماهیچه‌های چشم دارد، تا بتوانند به راحتی پلک‌ها را بلند کنند.

جراحی پلک پایین

ایجاد برش‌های پوستی در داخل پلک یا زیر خط مژه به عنوان بلفاروپلاستی پلک پایین شناخته می‌شود. گاهی اوقات به عنوان روش ترانس ملتحمه نیز نامیده می‌شود.  این فرآیند به جراح اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ایجاد برش قابل توجه به پلک دسترسی پیدا کند.

انجام عمل جراحی پلک پایین نیاز به بی حسی موضعی دارد و برش معمولاً از قسمت بیرونی مژه‌ها ایجاد می‌شود. پوستی که روی هم قرار گرفته است، در طول عمل برداشته می‌شود و برش‌ها با استفاده از بخیه‌های بسیار ظریف بسته می‌شوند.

رسوبات چربی باعث پف و کیسه‌های زیر چشم می‌شود و بلفاروپلاستی پلک پایین می‌تواند آن را از بین ببرد. در حالی که این روش می‌تواند پوست زیر چشم را نیز سفت کند، سیاهی زیر چشم را درمان نمی‌کند.

افتادگی پوست، ماهیچه‌ها و چربی پلک‌های تحتانی به طور کلی ظاهری پیر یا خسته ایجاد می‌کند. این جراحی با اصلاح این مشکل می‌تواند بهبود چشمگیری در ظاهر شما ایجاد کند.

مزایای جراحی پلک، مزایای بلفاروپلاستی

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به دلایل مختلفی انجام می‌شود و این قابلیت را دارد که مشکلات بینایی ناشی از افتادگی بیش از حد پوست در جلوی چشم را برطرف کند.

جراحی پلک معمولاً به دلیل زیبایی و برای بهبود ظاهری و بازگرداندن جذابیت به چشمان شما انجام می‌شود.

بلفاروپلاستی با اصلاح خطوط ریز، چین و چروک، حلقه‌های تیره و کیسه‌های زیر چشم می‌تواند ظاهری شاداب و آرام به شما بدهد. مناطقی که معمولاً توسط این روش مورد هدف قرار می‌گیرند، پلک‌های بالایی و تحتانی، حفره‌های زیر چشم و سوراخ‌های اشک هستند.

ماهیچه‌ها و بافت‌های پلک بر اثر افزایش سن، افزایش وزن و عوامل دیگر ضعیف می‌شوند، بلفاروپلاستی می‌تواند ظاهر سفت و صاف اطراف چشم را بازگرداند.

بلفاروپلاستی برای اصلاح موارد زیر ایده آل است:

 • شلی یا افتادگی پلک بالایی که ممکن است بینایی را مختل کند
 • رسوبات چربی که پلک‌ها را پف کرده نشان می‌دهد
 • وجود کیسه‌ها و پف زیر چشم
 • افتادگی پلک‌های پایینی که سبب نمایان ساختن سفیدی چشم‌ها در زیر عنبیه می‌شود
 • وجود پوست اضافی در پلک‌های پایین
 • چین و چروک یا خطوط ریز در پلک پایین

ریکاوری جراحی پلک

هنگامی که جراح تشخیص دهد بازگشت به خانه برای شما بی خطر است، می‌توانید به خانه برگردید. پس از جراحی، ممکن است مقداری تورم و کبودی موقت در پلک‌های شما ایجاد شود.

حداقل به مدت یک هفته محدودیت برای فعالیت خواهید داشت و پس از آن می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. پس از عمل بلفاروپلاستی، استفاده از قطره‌های چشمی روان کننده و  کمپرس سرد به کاهش عوارض جانبی و بهبودی سریع کمک می‌کند.

 اگر از بخیه‌های غیر قابل حل استفاده شده باشد، پس از 7 تا 10 روز برداشته می‌شوند. اکثر بیماران ظرف یک ماه بهبودی کامل پیدا می‌کنند، اگرچه بهبودی ممکن است در مواقعی بیشتر طول بکشد.

مهم است که بیماران در 2 هفته اول پس از بلفاروپلاستی از آرایش چشم یا لنز چشم خودداری کنند. توصیه می‌شود از عینک آفتابی تیره استفاده کنید، تا در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

نتایج بلفاروپلاستی به طور متوسط حداقل 5-10 سال باقی می‌ماند. این عدد تحت تأثیر نحوه مراقبت از پوست شما است. با گذشت زمان، اسکارهای بلفاروپلاستی به حدی محو می‌شوند که قابل تشخیص نیستند.

عوارض جراحی پلک، معایب بلفاروپلاستی

معایب و عوارض جانبی جراحی پلک به ندرت اتفاق می‌افتد، به خصوص زمانی که این عمل توسط یک جراح اکولوپلاستیک با تجربه انجام شود. عوارض بلفاروپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • واکنش‌های بیهوشی
 • تاری دید یا دوبینی
 • سوزش و آبریزش چشم
 • ناراحتی در اطراف ناحیه آسیب دیده
 • حساسیت به نور
 • عفونت و خونریزی
 • تورم و کبودی
 • خشکی چشم
 • جای زخم
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر موقت یا حتی دائمی در بینایی
 • تغییر رنگ پوست

چه کسانی کاندید جراحی پلک هستند؟

وجود کیسه در پلک‌های پایین یا بالایی از ویژگی‌های رایج صورت سالخورده است. برخی از بیماران استعداد ژنتیکی برای این کیسه‌ها دارند یا پوست اضافی در پلک‌های خود دارند. این افراد می‌توانند نامزدهای خوبی برای این روش باشند.

کاندیدای ایده آل برای بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • سلامت کلی بدن
 • سیگاری نبودن
 • عاری بودن از بیماری‌های جدی چشمی

افراد مبتلا به شرایط خاصی مانند فشار خون بالا، بیماری چشم، دیابت یا اختلال تیروئید ممکن است کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک نباشند.

بسیار مهم است که بیمار قبل از انجام بلفاروپلاستی، انتظارات واقع بینانه داشته باشد. اگرچه این روش می‌تواند سبب بهبود ظاهری و افزایش اعتماد به نفس شود، اما به طور اساسی چهره را تغییر نمی‌دهد.

هزینه بلفاروپلاستی

قیمت بلفاروپلاستی به وسعت عمل (این که آیا هر دو پلک بالایی و پایینی باید عمل شوند) ، محل مطب جراح، تخصص و اعتبار آنها و نوع بیهوشی مورد استفاده بستگی دارد.

اگر قصد بلفاروپلاستی را دارید، این امکان وجود دارد که این عمل تحت پوشش بیمه شما قرار گیرد. هنگامی که بلفاروپلاستی به دلایل عملکردی انجام می‌شود (اگر افتادگی پوست مانع دید شود)، بیمه ممکن است تمام یا بخشی از هزینه را پوشش دهد.

چرا باید جراح چشم را برای این عمل انتخاب کنیم؟

بر خلاف جراح پلاستیک که برای انجام عمل‌های زیبایی در تمام قسمت‌های بدن آموزش دیده است، جراح اکولوپلاستیک جراح چشمی است که تحت آموزش‌های تخصصی اضافی برای انجام عمل‌های زیبایی بر روی بافت‌های ظریف ناحیه چشم (چشم) قرار می‌گیرد.

 یک جراح اکولوپلاستی نه تنها از مهارت لمس ظریف و دستکاری پوست شکننده در این ناحیه برخوردار است، بلکه در اجتناب از عوارضی که ممکن است بر نتیجه عمل یا حتی سلامت چشم بیمار تأثیر بگذارد نیز مهارت بالایی دارد.

کلام آخر

چشم‌ها جزء اولین نقاط صورت هستند، که علائم پیری را نشان می‌دهند. پوست اضافی، افتادگی و کیسه‌های چربی زیر چشم، می‌تواند باعث شود فرد غمگین، خسته، عصبانی و مسن‌تر از آنچه هست به نظر برسد. از اینرو عمل بلفاروپلاستی یا جراحی چشم، برای از بین بردن چربی و پوست اضافه پلک توصیه میشود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا