مجله زیبایی

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ فرق بین بوتاکس و فیلر چیست؟

طی چند دهه گذشته، داروهای تزریقی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. اما سوال مهم این است که فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ در این مقاله از ایرانیجو بوتاکس را در مقابل فیلر قرار داده و به این نتیجه برسیم که کدام یک از این دو بهتر است؟ و فرق بوتاکس و فیلر در چیست؟

تفاوت بوتاکس و فیلر چیست؟

بوتاکس و پرکننده‌های پوستی هر دو روش‌های زیبایی هستند، که معمولا برای درمان چین و چروک و علائم پیری تزریق می‌شوند. آن‌ها هر دو کم تهاجمی هستند و می‌توانند نتایج طولانی مدت را ارائه دهند. با این حال، اینجاست که شباهت‌های آنها به پایان می‌رسد.

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ تقاوت آنها در چیست؟
فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ تقاوت آنها در چیست؟

آیا بین فیلر و بوتاکس تفاوتی وجود دارد؟ بله تفاوت بین بوتاکس و پرکننده‎ها این‌است که بوتاکس عضلات صورت را فلج می‌کند و چین و چروک‌ها را صاف می‌کند. از طرف دیگر فیلر‌ها چین و چروک‌های عمیق را پر می‌کنند.

در بین مواد تزریقی، بوتاکس و فیلر رتبه‌های بالاتری را به خود اختصاص داده‌اند. زمان انتخاب بین بوتاکس و پرکننده‌های پوستی، ابتدا باید مشکل پوستی و ناحیه‌ای که به درمان نیاز دارد را مشخص کنید.

فیلر بهتر است یا بوتاکس

این دو داروی تزریقی از نظر کاربرد، اثربخشی، عوارض جانبی و البته هزینه با هم تفاوت دارند. دانستن این تفاوت‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد؟

سم بوتولینوم یا بوتاکس از باکتری سنتز می‌شود تا به عنوان شل کننده عضله عمل کند. پزشکان از حدود 20 سال پیش شروع به استفاده از این ماده تزریقی کردند که در کمال تعجب، کاربردهای درمانی زیادی دارد.

پزشکان از بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی و سایر شرایط پزشکی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، از آن برای درمان مشکلات عضلانی ناشی از اختلالات عصبی استفاده می‌شود.

همچنین ممکن است بوتاکس در زیر بغل برای درمان هایپرهیدروزیس (معروف به تعریق بیش از حد) تزریق شود. وقتی بوتاکس روی عضله فک تزریق می‌شود، حتی می‌تواند به دندان قروچه کمک کند.

بوتاکس به عنوان یک ماده تزریقی آرایشی، بهترین عملکرد را در برطرف کردن خط اخم، خطوط بین ابروها و خطوط پنجه کلاغی دارد. پزشکان معمولا از آن برای خطوط پیشانی، چین و چروک زیر چشم، خطوط خرگوش روی بینی و خطوط اطراف لب نیز استفاده می‌کنند.

مرتبط:   بهترین مرکز لیزر کرج ✔️[10 کلینیک خوب] لیزر موهای زائد

هر کسی ممکن است چین و چروک‌هایی را روی صورت خود ببیند، زیرا این چین و چروک‌ها به طور طبیعی ایجاد شده و با افزایش سن برجسته‌تر می‌شوند. تزریق بوتاکس عضلات اطراف خطوط شما را شل می‌کند. از آنجایی که این عضلات نمی‌توانند حرکت کنند، چین و چروک‌های پویا کمتر دیده می‌شوند.

هنگامی که تصمیم به انجام بوتاکس گرفتید، متخصص پوست عضلاتی را که باعث ایجاد چین و چروک‌هایی شده است را  شناسایی می‌کند. سپس انجام این روش کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و نتایج را در عرض دو هفته خواهید دید که می‌تواند ماه ها ادامه داشته باشد!

برای آشنایی بیشتر با بوتاکس، مزایا و عوارض آن حتما بوتاکس چیست را مطالعه کنید.

 فیلر یا پرکننده‌های پوست و کاربرد آن

پرکننده‌های پوستی، نوعی دارو تزریقی برای درمان خطوط لبخند است. فیلرها ترکیباتی هستند که برای آبرسانی، حجیم و مرطوب کردن پوست استفاده می‌شوند. همچنین ممکن است برای رفع چین و چروک و حجیم کردن گونه‌ها و لب‌ها استفاده شود. پرکننده‌ها حتی به درمان جای زخم و لیفت باسن نیز کمک می‌کنند.

انواع پرکننده‌های پوستی شامل موارد زیر است:

 • هیدروکسی آپاتیت کلسیم: به شکل محلول ژل است و ممکن است تا 18 ماه ماندگاری داشته باشد.
 • اسید هیالورونیک:  این یک ترکیب طبیعی در پوست و بافت همبند ما است که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. این پرکننده‌ها می‌توانند بین 6 تا 24 ماه دوام بیاورند.
 • پلی ال-لاکتیک اسید: این ماده ساخته دست بشر است که ممکن است تا 2 سال دوام بیاورد.

مانند بوتاکس، متخصص پوست شما پرکننده‌های پوستی را با یک روش ساده تزریق می‌کند که کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. متخصص پوست اهداف شما را هنگام تصمیم گیری در مورد نوع فیلر و بهترین محل تزریق، برای ایجاد ظاهری طبیعی و سلامت پوست در نظر می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با فیلر، انواع و مزایا و معایت آن حتما مقاله فیلر چیست را مطالعه کنید.

مرتبط:   بهترین دکتر پوست در تهران 【لیست 10 متخصص خوب】

اثر بخشی بوتاکس در مقابل فیلرها

هر کدام از این روشها اثر بخشی متفاوتی دارند که برای درک بهتر اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس به مقایسه آنها می پردازیم.

اثر بخشی بوتاکس

روش بوتاکس نتایج قابل مشاهده‌ای را برای اکثر افراد در طی یک یا دو هفته پس از درمان به همراه دارد. در میان گذاشتن هر گونه سابقه بیماری به متخصص پوست بسیار مهم است. 

پزشک قبل از شروع درمان، شما را از خطرات احتمالی مطلع خواهد ساخت. بعد از تزریق بوتاکس شما ممکن است تا حدود 4 ماه و گاهی بیشتر اثرات کامل درمان را ببینید. بعد از  گذشت این مدت ممکن است به درمان‌های دیگری نیاز داشته باشید.

اثر بخشی فیلر یا پرکننده‌های پوستی

در مقایسه با بوتاکس، پرکننده‌های پوستی به همان اندازه موثر هستند. فیلرهای پوستی می‌توانند نتایج طولانی‌تری داشته باشند، با این حال، مدت زمان تاثیر فیلرهای پوستی بر اساس نوع پرکننده متفاوت است.

 برخی از آنها ممکن است به اندازه بوتاکس دوام داشته باشند، در حالی که انواع دیگر پرکننده‌ها می توانند بیش از یک سال دوام داشته باشند. هنگامی که اثرات پرکننده‌ها از بین رفت، برای حفظ نتایج به درمان‌های اضافی نیاز خواهید داشت.

عوارض جانبی فیلر و بوتاکس

مشابه سایر روش‌های پزشکی، درمان‌های زیبایی مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. همانطور که در بالا ذکر شد، این خطرات ممکن است ناشی از شرایط پزشکی موجود باشد.

 بنابراین باید نگرانی‌های سلامتی خود را با متخصص پوست در میان بگذارید. تنها در این صورت است که می‌توانید فواید و اثرات آن را به دقت بسنجید.

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

عوارض جانبی بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • کبودی در محل تزریق
 • افتادگی پلک که رفع آن ممکن است چند هفته طول بکشد
 • سردرد

در موارد زیر از تزریق بوتاکس خودداری کنید:

 • در حال حاضر باردار یا شیرده هستید
 • عضلات صورت ضعیفی دارید
 • پوست ضخیم یا زخم‌های عمیق یا سایر مشکلات پوستی را تجربه می‌کنید
 • یک بیماری عصبی عضلانی مانند مولتیپل اسکلروزیس دارید
مرتبط:   بهترین مرکز فیشیال در کرج [لیست 10 تایی] پاکسازی صورت خانم ها و آقایان

عوارض جانبی فیلر ها

بسیاری فیلرهای پوستی را به دلیل عوارض جانبی خطرناک‌تر می‌دانند. اگرچه بسیار نادر است، اما عوارض جانبی مانند سکته مغزی، کوری، تغییر رنگ پوست و برجستگی در محل‌های درمان برای پرکننده‌های پوستی وجود دارد. در صورت وجود تورم در صورت یا پوست، می‌توانید کمپرس یخ را روی نواحی قرار دهید.

سایر عوارض جانبی  فیلر عبارتند از:

 • کبودی
 • عفونت
 • خارش
 • بی حسی
 • قرمزی
 • جای زخم

اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید، بهتر است از فیلرهای پوستی استفاده کنید، چرا که می‌توانید شاهد بهترین نتایج درمان باشید.

هزینه بوتاکس بیشتر است یا فیلر ؟

بوتاکس و پرکننده‌های پوستی امروزه به طور گسترده در دسترس هستند. از آنجایی که هر دو جزء درمان‌های زیبایی محسوب می‌شوند، تحت پوشش بیمه پزشکی نیستند.

هزینه بوتاکس بسته به تعداد نواحی تحت درمان متفاوت است. از طرف دیگر قیمت آن با توجه به محل مطب پزشک شما فرق می‌کند. درست است که بوتاکس معمولاً از فیلرهای پوستی ارزانتر است. اما باید این نکته را در نظر بگیرید، که بیشتر از فیلرها به تزریق بوتاکس نیاز دارید.

هزینه پرکننده‌های پوستی نیز  تا حد زیادی به نوع پرکننده و محل تحت درمان بستگی دارد. و معمولاً با تعداد بیشتر ویال پرکننده که تزریق کرده‌اید، افزایش می‌یابد.

نتیجه گیری

هنگام ارزیابی گزینه بوتاکس در مقابل فیلر، به یاد داشته باشید که هر دو موثر هستند. شما باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که برای مشکل پوست شما مناسب‌تر است. یک متخصص آموزش دیده بهترین فردی است که می‌تواند، به شما در انتخاب مناسب‌ترین روش کمک کند.

اما در پاسخ به این سوال که فیلر بهتر است یا بوتاکس باید بگوییم که، بوتاکس برای مقابله با خطوط پنجه کلاغی بهتر است. اما فیلرها برای بازگرداندن حجم از دست رفته مانند خطوط لبخند باورنکردنی هستند.

کلام آخر

پرکننده‌های پوستی مانند فیلر معمولا بین نه ماه تا دو سال دوام می‌آورند، در حالی که بیشتر افراد نتایج بوتاکس را بین سه تا چهار ماه می‌بینند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا