مجله زیبایی

همه چیز درباره پاک کردن تاتو با لیزر

اگر شما نیز جز آن دسته افرادی هستید که با گذشت زمان از تاتو های خود دلزده و پشیمان هستید، اصلا نگران نباشید. شما می توانید با لیزر به راحتی تاتو خود را پاک کنید. دستگاه های لیزر تنوع بسیار زیادی دارند، اما یکی از پرکاربردترین آنها دستگاه پاک کننده تاتو است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی بیشتری از این موارد می پردازیم.

برداشتن و حذف تاتو بوسیله لیزر
برداشتن و حذف تاتو بوسیله لیزر

چرا پاک کردن تاتو سخت است؟

پاک کردن تاتو یک فرآیند دشوار و زمان‌بر است. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، از جمله:

 • جوهر تاتو در لایه درم پوست قرار دارد: درم لایه دوم پوست است و حاوی سلول‌های خونی، اعصاب و بافت همبند است. رنگدانه‌های جوهر تاتو در این لایه به صورت فیبری محکم شده‌اند و پاک کردن آنها امری بسیار سخت است.
 • رنگ‌های تاتو متفاوت هستند: برخی از رنگ‌ها، مانند رنگ‌های سیاه و آبی، نسبت به سایر رنگ‌ها، مانند رنگ‌های قرمز و سبز، راحت‌تر پاک می‌شوند. این امر به دلیل تفاوت در ساختار شیمیایی رنگ‌ها است.
 • اندازه و عمق تاتو نیز در میزان سختی پاک کردن آن تاثیر گذار است: تاتوهای بزرگ‌تر و عمیق‌تر، پاک کردن دشوارتری دارند. اما تاتو های ظریف، کوچک و کم عمق به راحتی از بین می روند .

پاک کردن تاتو با لیزر چگونه است؟

پاک کردن تاتو با لیزر
پاک کردن تاتو با لیزر

از بین بردن تاتو با لیزر یک روش خوب و موثر برای از پاک کردن تاتو است. در این روش، اشعه لیزر به رنگدانه‌های جوهر تاتو تابانده می‌شود. این اشعه باعث شکسته شدن رنگدانه‌ها می‌شود و بدن آن‌ها را به مرور زمان از بین می‌برد.

دستگاه لیزر اشعه‌های نور را با طول موج‌های مختلف تولید می‌کند. طول موج اشعه لیزر باید با رنگدانه‌های جوهر تاتو مطابقت داشته باشد تا بتواند آن‌ها را جذب کند.

هنگامی که اشعه لیزر به پوست وارد می‌شود، به لایه درم پوست نفوذ می‌کند و توسط رنگدانه‌های جوهر جذب می‌شود. این اشعه باعث گرم شدن رنگدانه‌ها می‌شود و آن‌ها را به ذرات کوچک‌تری تجزیه می‌کند.

ذرات کوچک رنگدانه توسط سیستم ایمنی بدن جذب می‌شوند و به مرور زمان از بین می‌روند. این روند به صورت تدریجی انجام می‌شود و معمولاً به چندین جلسه درمانی نیاز دارد.

برخورد اشعه لیزر به جوهر تاتو
برخورد اشعه لیزر به جوهر تاتو

مراقبت‌های قبل از پاک کردن تاتو با لیزر

قبل از انجام پاک کردن تاتو با لیزر، حتما نکات زیر را مطالعه کنید و آنها را رعایت کنید:

 1. از برنزه کردن یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب در 2 تا 4 هفته قبل از درمان خودداری کنید. این کار باعث می‌شود که پوست شما حساس‌تر شود و ممکن است منجر به عوارض جانبی بیشتری شود.
 2. 24 ساعت قبل از پاک کردن تاتو، موهای ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید. این کار باعث می‌شود که لیزر راحت‌ تر به رنگدانه‌های جوهر تاتو برسد.
 3. تمام مواد آرایشی، لوسیون و دئودورانت را از محل خالکوبی خود پاک کنید. این مواد می‌توانند با لیزر تداخل داشته باشند.
 4. 30 تا 90 دقیقه قبل از درمان، از داروهای بی‌حسی موضعی بدون نسخه استفاده کنید. این کار به کاهش درد و ناراحتی کمک می‌کند.
 5. از استعمال محصولات حساسیت‌زای خشن مانند نرم‌کننده‌های مکانیکی یا شیمیایی بر روی محل خالکوبی خودداری کنید. این محصولات می‌توانند باعث تحریک پوست شوند.
مرتبط:   اکستنشن مو چیست؟ ✔️ چگونه انجام میشود؟ انواع آن، مضرات و عوارض جانبی

مراقبت‌های بعد از پاک کردن تاتو با لیزر

اگر می خواهید تجربه خوبی از پاک کردن تاتو های تان داشته باشید، حتما مراقب های بعد از لیزر را با دقت و وسواس زیادی انجام دهید تا دچار عوارض جبران ناپذیری نشوید.

 1. ناحیه لیزر شده را با پماد مخصوص پوشانده و تمیز نگه دارید.
 2. تا 48 ساعت از داروها یا محصولاتی که پوست را به اشعه تحریک می‌کنند، مانند هیدروکینون و لایه بردارها، استفاده نکنید.
 3. روز بعد از لیزر می‌توانید دوش بگیرید، اما از لیف کشیدن روی ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 4. در صورت بروز زخم سطحی، اجازه دهید تا خود به خود بهبود یابد. این زخم‌ها معمولاً طی 4 تا 5 روز از بین می‌روند.
 5. ناحیه لیزر شده را از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و نور شدید، به مدت حداقل 6 هفته محافظت کنید.
 6.  از ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنید.
 7. اگر ناحیه لیزر شده قرمز، متورم یا دردناک بود، می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 8. اگر درد شدید بود، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.
 9. اگر زخم سطحی شما عفونت کرد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوییچ

یکی از بهترین روش پاک کردن تاتو با لیزر، استفاده از روش کیوسوییچ (q)است. در این روش لیزر پالس هایی کوتاه مدت یعنی در حد چند نانو ثانیه تا چند ده نانو ثانیه و پر قدرت در حد چند مگاوات تا چند صد مگاوات را ایجاد می کند. ساخته شدن این پالس ها توسط سوییچ کردن پشت سر هم ایجاد می شود و تعداد زیادی از پرتوهای تکفام را به صورت یک دست و نوسانی به سمت نقطه مورد نظر می رساند.

در این روش خوب در واقع پالس های لیزر ها با شدت و قدرت بیشتر ایجاد می شوند و باعث می شوند که با سوییچ کردن متوالی حجم میزان لیزر بیشتر شود. در این روش دو مدل سوییچ کردن وجود دارد، سوییچ کردن اگر بسیار تری و پی در پی انجام شود یک خروجی لیزر بسیار پر انرژی و قدرت مند خواهیم داشت. اما اگر این سوییچ کردن آرام تر و کند تر انجام شود، خروجی لیزر شما یک پالس کم قدرت و به نسبت ضعیف تر از مدل قبل خواهد بود.

پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوییچ
پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوییچ

طول موج لیزر کیوسوییچ

در این دستگاه لیزر، دو مدل پالس تولید شده است که یکی از آنها 532 نانومتر و دیگر 1064 نانو متر است. هر کدام از این پالس ها تنها مربوط به دو رنگ آبی تیره و سیاه می باشد. این میزان طول موج باعث بالاتر رفتن کیفیت لیزر شده است، به طوری که آن نه تنها در پاک کردن انواعی از تاتو های تیره، بلکه در از بین بردن تیرگی ها، جای زخم، لک های پوستی و جای سوختگی نیز بکار می رود.

مرتبط:   علت بزرگ شدن بینی چیست؟ 👃 بررسی 7 عامل مهم بزرگی بینی

نحوه عملکرد لیزر کیوسوییچ

این دستگاه با وارد کردن پالس های ایجاد شده درونش به پوست افراد، رنگدانه های موجود در عمق پوست را حل می کند. یعنی ذرات موجود درون رنگ ها با این اشعه ها واکنش داده و در نهایت از بین می روند. البته در برخی مواقع ممکن است مقدار اندکی از ذرات این رنگدانه ها در عمق پوست باقی بماند اما وجود آنها دیده نمی شود. رنگ دانه های باقی مانده در عمق پوست قرار گرفته اند؛ آنها با لایه سطحی اپیدرم که برای افراد قابل مشاهده است و ارتباطی ندارند به همین جهت سطح پوست بی رنگ شده  و اثری از تاتو در آن دیده نمی شود.

اما در بعضی مواقع که نفوذ و عمق تاتو بسیار زیاد است، یا آن تاتو خیلی رنگی و قدیمی باشد، پاک کردن آن برای شما بسیار سخت و پرچالش می باشد.

نحوه عملکرد لیزر کیوسوییچ
نحوه عملکرد لیزر کیوسوییچ

مزایای پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوییچ

لیزر کیوسوییچ از بهترین روش های از بین بردن تاتو است. استفاده از این مدل لیزر بجز از بین بردن و پاک کردن تاتو، مزایای بسیار زیاد دیگری نیز دارد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از آنها آشنا شویم.

 • تحریک کلاژن سازی
 • بستن منافذ باز پوست
 • کاهش التهاب و قرمزی درم

تعداد جلسات لازم برای پاک کردن تاتو با لیزر

سوال بسیار افراد در این زمینه است که برای پاک کردن تاتو هایمان به چند جلسه لیزر نیاز داریم؟ خب جواب این سوال بسیار انعطاف پذیر و متفاوت است. زیرا میزان جلسات شما بستگی به عمق تاتو، اندازه آن ، رنگ و میزان سن آن دارد. هر چه تاتو کوچک تر، مشکی تر و کم عمق تر باشد، به جلسات لیزر کم تری نیز نیاز دارد. اما در حالت کلی و پکیج های نرمال، پاک کردن تاتو با لیزر به 4 تا 6 جلسه نیاز دارد.

مرتبط:   کلینیک پوست و مو چیست؟ و چه خدماتی ارائه میکند؟

استفاده از طول موج‌های مختلف در پاک کردن تاتو

در پاک کردن تاتو با لیزر، از طول موج‌های مختلفی استفاده می‌شود. این طول موج‌ها باید با رنگ جوهر تاتو مطابقت داشته باشند تا بتوانند رنگدانه‌های جوهر را جذب کنند. رنگ‌های سیاه و آبی به راحتی با لیزر پاک می‌شوند زیرا آنها نور را به خوبی جذب می‌کنند. زرد، سبز و آبی به سختی با لیزر پاک می‌شوند زیرا این رنگ‌ها نور را به خوبی جذب نمی‌کنند. رنگ‌های قرمز و بنفش نیز در حد متوسط با لیزر پاک می‌شوند.

پاک کردن تاتو بدون لیزر

برای پاک کردن تاتو روش های بسیار زیادی وجود دارد اما لیزر بهترین و کم درد ترین آنها است. روش های دیگر آن شامل عمل های جراحی، استفاده از نمک‌های دریایی، ترکیبات شیمیایی یا آلی و غیره می باشد. 

این روش‌ها باعث لایه‌برداری پوست می‌شوند و جوهر تاتو را از بین می‌برند. اما از آنها معمولاً برای تاتوهای کوچک و کم‌رنگ استفاده می‌شوند.

عوارض پاک کردن تاتو با لیزر

همانطور که میدانید هر روش پاک کردن تاتو، دارای مزایا و معایب خاص خودش می باشد. داشتن این معیب به معنی آن نیست که این روش بد است. بلکه سما باید با آگاهی کامل از عوارض احتمالی آن جلوگیری کنید. برخی از عوارض این کار شامل موارد زیر می شود.

 • قرمزی
 • تورم
 • درد
 • سوزش
 • خونریزی خفیف
 • ایجاد لک‌های سفید
 • هیپوپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست)
 • هایپرپیگمانتاسیون (روشن شدن پوست)
 • ایجاد زخم
 • ایجاد اسکار
ایجاد اسکار از عوارض پاک کردن تاتو با لیزر
ایجاد اسکار از عوارض پاک کردن تاتو با لیزر

تمامی موارد بالا عوارض های احتمالی می باشد و برای پاک کردن هر مدل تاتویی اتفاق نمی افتند. هر یک از این عوارض نیز کوتاه مدت می باشد و در طی زمان بهبود می بابند.

کلام آخر

پاک کردن تاتو با لیزر از بهترین روش های موجود برای از بین بردن تاتو است. این کار بسیار حساس و پرچالش می باشد، برای همین برای انجام آن حتما از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا