مجله زیبایی

رنگ تاتو چیست؟ تاریخچه، انواع و ماندگاری رنگ های تتو

خالکوبی‌ها اکنون در سبک‌های بی شمار و در طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و رنگ‌ها عرضه می‌شوند. در این مقاله از ایرانیجو درباره رنگ تاتو، انواع آن و انتخاب بهترین رنگ‌ها برای خالکوبی صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه تتو رنگی

اگرچه تکنیک خالکوبی ابتدا در مصر باستان انجام می‌شد، اما بسیاری از فرهنگ‌های دیگر تکنیک‌های خالکوبی منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال، اسکیموها از سوزن‌های استخوانی و ژاپنی‌ها از سوزن‌های فلزی ظریف، برای رساندن رنگ تاتو استفاده می‌کردند.

آشنایی با رنگ تاتو و انواع آن
آشنایی با رنگ تاتو و انواع آن

صرف نظر از اینکه از کدام تکنیک استفاده می‌شود، تمام فرآیندهای خالکوبی مواد رنگی را در زیر سطح پوست رسوب می‌دهند، تا تصاویری قوی و دائمی ایجاد کنند.

در ابتدا تمام خالکوبی‌ها به رنگ مشکی بود و اولین خالکوبی رنگی در مصر باستان انجام شد. خالکوبی‌های رنگی در قرن هفدهم بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و در این دوره خالکوبی به عنوان یک هنر در نظر گرفته شد.

فناوری جدید جوهر خالکوبی به تولید رنگ‌های با کیفیت و ایمن پرداخته است، که واکنش‌های آلرژیک را به حداقل رسانده و برای مدت طولانی تری دوام خواهد آورد.

انواع رنگ تاتو

خالکوبی‌ها می‌توانند سیاه، سفید یا رنگی باشند. عموماً مردم ترجیح می‌دهند خالکوبی هایشان فقط مشکی باشد، اما امروزه خالکوبی‌های رنگی بیشتر رایج شده است.

رنگ پوست روشن به عنوان بوم استاندارد، برای خالکوبی‌های رنگی در نظر گرفته می‌شود. اما حتی پوست‌های تیره نیز می‌توانند جوهر رنگی را به خود بگیرند.

انتخاب رنگ تاتو با توجه به رنگ پوست

انتخاب رنگ مناسب برای خالکوبی بسیار مهم است، زیرا هر رنگی با رنگ پوست یا چهره شما مطابقت ندارد. خالکوبی درست مانند نقاشی با آبرنگ روی یک بوم خالی است. جوهر رنگ و پوست بوم است.

در صورتی که درک ابتدایی از هنر داشته باشید، می‌دانید که اگر بوم کمی روشن‌تر یا تیره‌تر باشد، رنگ‌ها متفاوت ظاهر می‌شوند. همین امر در مورد جوهر تاتو نیز صدق می‌کند. رنگ‌های مختلف پوست، جوهر رنگی را بسیار متفاوت جذب می‌کنند.

ملانین مسئول رنگدانه شدن پوست است. هرچه ملانین بیشتری تولید شود، پوست تیره‌تر می‌شود. به طور معمول قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تولید ملانین بیشتری را تحریک می‌کند.

افرادی که رنگ پوست روشن‌تری دارند، تعداد کمی ملانوسیت دارند. بنابراین در تماس با خورشید، مقدار کمی ملانین تولید می‌کنند. در حالی که افرادی با رنگ پوست تیره، غلظت ملانین بیشتری در درم خود دارند. این افراد می‌توانند ملانین بیشتری را در زیر نور خورشید تولید کنند.

مرتبط:   اکستنشن مو چیست؟ ✔️ چگونه انجام میشود؟ انواع آن، مضرات و عوارض جانبی

ملانین در درم پوست تشکیل می‌شود، که جوهر خالکوبی معمولاً در آنجا رسوب می‌کند. مقدار ملانین موجود در درم شما تعیین می‌کند، که آیا شما کاندید مناسبی برای خالکوبی رنگی هستید یا خیر.

رنگ مناسب پوست

 1. برای رنگ پوست روشن

هر چه رنگ پوست شما روشن‌تر باشد، گزینه‌های بیشتری در اختیار دارید. اگر پوست شما سفید یا رنگ پریده است، به سراغ رنگ‌های روشن مانند قرمز، نارنجی، زرد، صورتی، سبز، بنفش یا آبی بروید.

 1. برای رنگ پوست‌های متوسط

کسانی که رنگ پوستی متوسط دارند، بهتر است سایه‌ها یا رنگ‌های تیره‌تر مانند آبی، سبز، مشکی، قرمز یا بنفش را انتخاب کنند. تجسم هر رنگ روشن با رنگ پوست شما دشوار است. رنگ‌های تیره‌تر معمولاً بهترین تطابق را با رنگ پوست شما دارند.

 1. برای رنگ پوست تیره

پوست تیره رنگ جوهر را رقیق می‌کند. اگر رنگ‌های روشن را به پوست خود تزریق کنید، به احتمال زیاد محو شده و یا تیره‌تر به نظر می‌رسند.

رنگ‌های مناسب برای پوست‌های تیره قرمز، آبی و سبز هستند. اگر پوست بسیار تیره‌ای دارید از خالکوبی سفید خودداری کنید زیرا احتمال محو شدن آن‌ها پس از بهبودی تاتو بیشتر است.

ترکیبات رنگ تاتو

جوهر تاتو تقریباً در هر رنگی وجود دارد. با این حال، اگر رنگ دقیق مورد نیاز خود را ندارید، می‌توانید جوهر خود را برای ساختن رنگ جدید مخلوط کنید.

 بدون تکنیک‌های مناسب برای ترکیب رنگ‌ها، خالکوبی‌های شما رنگ پریده و تکه تکه به نظر می‌رسند. برای مخلوط کردن جوهر تاتو به دستکش، دسته یکبار مصرف استریل، جوهرهای تاتو و میکسر جوهر نیاز دارید.

قبل از اینکه جوهر خود را مخلوط کنید، باید مطمئن شوید که از دستکش استفاده می‌کنید. حتما جوهر خود را تکان دهید، تا حامل و رنگدانه به خوبی مخلوط شوند.

ابتدا مقداری از رنگ روشن‌تر خود را بریزید. به عنوان مثال، هنگام مخلوط کردن رنگ سبز، ابتدا باید رنگ زرد را در درپوش جوهر قرار دهید. اگر ابتدا با رنگ تیره‌تر شروع کنید، برای جبران آن رنگ قوی، باید از جوهر زرد زیادی استفاده کنید.

در عوض، فقط چند قطره از رنگ تیره را در رنگ روشن‌تر بریزید و مخلوط کنید. حتما میله سوزنی را که برای مخلوط کردن رنگ‌ها استفاده کرده‌اید، با دستمال کاغذی تمیز کنید.

مرتبط:   اسکراب چیست؟ و کاربرد‌های آن برای پوست+ نحوه استفاده

اگر می‌خواهید رنگ‌های خود را روشن‌تر کنید، می‌توانید چند قطره سفید اضافه کنید. به عنوان مثال، برای ایجاد رنگ زیتونی، افزودن رنگ سفید گزینه بهتری خواهد بود.

یادگیری نحوه ترکیب جوهر مرحله‌ای هیجان انگیز در خالکوبی است. بدون دانستن این موضوع غیر ممکن است که به یک تاتو کار حرفه‌ای تبدیل شوید.

چه رنگ هایی در تاتو استفاده می‌شود؟

از رنگ های مختلفی در انجام تاتو استفاده میشود که عبارتند از:

 1. مشکی و خاکستری
 2. قرمز
 3. زرد و نارنجی
 4. آبی
 5. بنفش
 6. سفید

در ایرانیجو به بررسی هر یک از این رنگ های تتو می پردازیم.

مشکی و خاکستری

مشکی و خاکستری رایج‌ترین رنگ‌های مورد استفاده در خالکوبی هستند. آنها برای تمام رنگ‌های پوست، از روشن تا تیره، مناسب هستند. از آنجایی که مشکی یک سایه بادوام است، برای کارهای خطی استفاده می‌شود.

قرمز

خالکوبی‌های قرمز به مرور زمان محو می‌شوند، به این دلیل که بسیاری از مردم به جوهر قرمز حساسیت دارند. توصیه می‌کنیم قبل از شروع خالکوبی با رنگ قرمز، از تاتوکار بخواهید با جوهر قرمز روی پای شما یک نقطه ایجاد کند.

زرد و نارنجی

رنگ زرد و نارنجی برای پوست‌های تیره مناسب نیستند، چرا که به سادگی قابل دیدن نیست. به طور معمول جوهر زرد زودتر از رنگ‌های دیگر در خالکوبی محو می‌شود.

آبی

جوهر آبی رنگدانه بسیار ماندگارتری دارد و این سایه برای همه رنگ پوست‌ها مناسب است. هر چه رنگ روشن‌تر باشد، سریع‌تر تیره و محو می‌شود.

بنفش

با گذشت زمان، بنفش به سرعت شدت خود را از دست می‌دهد. هر چه رنگ بنفش روشن‌تر باشد، احتمال محو شدن آن بیشتر است. رنگ‌های بنفش تیره‌تر ماندگاری بیشتری خواهند داشت و در پوست‌های تیره و گرم‌ خوب به نظر می‌رسند.

سفید

خالکوبی با جوهر سفید به دلیل ماهیت ظریف آن، به طور فزاینده‌ای محبوب است. تشخیص آن‌ها از رنگ‌های دیگر دشوار است و سریعتر از بقیه رنگ‌ها محو می‌شوند. جوهر سفید در پوست‌های رنگ پریده، در مقایسه با رنگ‌های تیره‌تر ماندگاری بیشتری دارد.

ماندگاری رنگ تاتو

انتخاب رنگ برای تاتو بخش مهمی از فرایند طراحی خالکوبی است. بهتر است بدانید که رنگ پوست شما، بر ظاهر و ماندگاری تاتو تاثیر گذار است.

مرتبط:   بوتاکس معده چیست؟ چگونه انجام میشود؟ تاثیر آن در لاغری چقدر است؟

سیاه و خاکستری ماندگارترین تاتوهای رنگی هستند. این سایه‌های تیره متراکم و پررنگ هستند و احتمال محو شدن آن‌ها بسیار کم است. سرعت محو شدن رنگ‌های روشن مانند صورتی، زرد، آبی روشن و سبز بیشتر است.

میزان ماندگاری تاتو به ناحیه‌ای که خالکوبی می‌کنید بستگی دارد، زیرا در اثر عواملی مانند بالا رفتن سن و افزایش وزن برخی از اعضای بدن دچار تغییر می‌شود.

شانه‌ها و مچ پاها پوستی سفت دارند، که به مرور زمان شل نمی‌شود. این بدان معناست که تاتوهای شما، شکل و رنگ خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ خواهند کرد. بازوها، ران‌ها و شکم با افزایش سن دچار تغییرات زیادی می‌شوند، که بر ظاهر خالکوبی تأثیر می‌گذارد.

چگونه از خالکوبی رنگی مراقبت کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که، سبب محو شدن رنگ تاتو می‌شود. البته اگر شما یک تاتوکار حرفه‌ای و با تجربه را انتخاب کنید، خالکوبی شما زمان طولانی‌تری باقی خواهد ماند.

مراقبت از خالکوبی یک راه مهم برای افزایش ماندگاری آن است. برای مراقبت از خالکوبی رنگی باید یک سری نکات را رعایت کنید، که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 1. در روزهای اول از پماد ضد باکتری استفاده کنید.
 2. از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید و تا زمان بهبودی آن ناحیه را خیس نکنید.
 3. حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا اشعه ماوراء بنفش باعث تولید کلاژن متراکم و هیپرپیگمانتاسیون تکه تکه می‌شود.
 4. ناحیه خالکوبی را با مرطوب نگه دارید و برای شستشوی خالکوبی از صابون‌های بدون عطر و ملایم استفاده کنید.
 5. مهم نیست که تاتو چقدر خارش دارد، آن را نخارانید. در صورت امکان از دست زدن به آن ناحیه خودداری کنید.
 6. یک روز قبل و چند روز بعد از تاتو از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 7. از پوشیدن لباس‌های تنگ، رفتن به باشگاه و شنا تا زمان بهبودی تاتو خودداری کنید.

کلام آخر

قرن‌هاست که مردان و زنان زیادی به دلایل مذهبی یا فرهنگی، تصاویر تزئینی را به پوست خود اضافه می‌کنند. یکی از روش‌های متداول برای تزیین پوست، خالکوبی با رنگ تاتو است، که شامل تزریق رنگ با استفاده از سوزن به پوست است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا