دور دنیا

دانمارک کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور دانمارک در شمال اروپا و جنوب حوزه اسکاندیناوی است. این کشور با مساحتی حدود 43.094 کیلومتر مربع از جنوب با آلمان مرز زمینی دارد و از بقیه جهات در دریا احاطه شده است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با تمامی ویژگی ها و جاذبه های این کشور زیبا آشنا شویم.

دانمارک کجاست؟

 این کشور از شرق به دریای بالتیک و از غرب به دریای شمال منتهی می‌شود و از شمال هم با کشورهای نروژ و سوئد مرز آبی دارد. همچنین دانمارک به عنوان کشوری شناخته می‌شود که مردمانش از شادترین مردمان دنیا هستند. این کشور یکی از مرفه‌ترین و قدیمی ترین کشورهای اروپایی در دنیا به شمار می رود.

دانمارک کجاست
دانمارک کجاست

دانمارک

کشور Denmark کشوری امن و آرام است و استانداردهای بالایی را برای زندگی را ارائه می‌دهد. این کشور دارای اقتصاد قوی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی عالی و سیستم آموزش و پرورش با کیفیت است. همچنین این کشور تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. این کشور در قرن 13 میلادی، امپراتوری وسیعی را در شمال اروپا ایجاد کرده بود.

لوکیشن دانمارک بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق دانمارک قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه دانمارک

کشور Denmark کشوری وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه denmark
نقشه denmark

پرچم دانمارک 

در تصویر زیر می توانید نقشه کشور دانمارک را مشاهده کنید. این پرچم از رنگ های قرمز و سفید تشکیل شده است. این پرچم یکی از قدیمی‌ترین پرچم های ملی در جهان است که هنوز هم در حال استفاده است. این پرچم از یک صلیب سفید در مرکز یک زمینه قرمز تشکیل شده است.

 1. صلیب سفید: نماد مسیحیت
 2. زمینه قرمز: نیز نماد خون شهیدان مسیحی
پرچم این کشور
پرچم این کشور

جمعیت دانمارک

جمعیت این کشور در سال 2023 حدود 5.4 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. این کشور از کشورهای کوچک اروپا است. حدود 95 درصد از جمعیت کشور از نژاد سفید هستند. حدود ۵ درصد از جمعیت این کشور از مهاجران تشکیل شده‌اند که بیشتر از کشورهای آسیا، خاورمیانه و آفریقا به آن آمده‌اند.

پایتخت دانمارک

پایتخت کشور، شهر کپنهاگ است. این شهر در جزیره شیلند در بخش جنوبی کشور واقع شده است. کپنهاگ بزرگترین شهر است و حدود 1.6 میلیون نفر جمعیت دارد. علاوه بر آن شهری زیبا و دیدنی است و دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی می باشد که بسیار امن و آرام است و استانداردهای بالای زندگی را ارائه می‌دهد. این شهر همچنین پایتخت فرهنگی است و دارای صحنه هنری و فرهنگی غنی ای می باشد. 

 شهر کپنهاگ
شهر کپنهاگ

استان های دانمارک

کشور دانمارک یکی از زیبا ترین و خاص ترین کشور های اروپایی است. این کشور از 5 استان، 98 شهر و 100جزایر کوچک و بزرگ تشکیل شده است. هر استان دارای یک دولت محلی است که مسئول ارائه خدمات عمومی مانند آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و حمل و نقل است. در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم.

 • هوودستادن (Hovedstaden): این استان شامل بخش شمالی جزیره شیلند و جزیره برنهلم است. شهر کپنهاگ نیز در این استان قرار دارد.
 • نوردیولند (Nordjylland): این استان در شمال کشور واقع شده است و شامل جزیره گوتلند و شبه جزیره یوتلاند می باشد.
 • میدیولند (Midtjylland): این استان در مرکز کشور واقع شده است و شامل بخش جنوبی شبه جزیره یوتلاند است.
 • شیلند (Sjælland): این استان بزرگترین جزیره است و شامل بخش جنوبی جزیره شیلند است.
 • سید دانمارک (Syddanmark): این استان در بخش جنوبی کشور واقع شده است و شامل جزیره فون و شبه جزیره یوتلاند جنوبی است.
مرتبط:   لبنان کجاست؟ صفر تا 100 مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

آب و هوای دانمارک

به طور کلی، آب و هوای این کشور معتدل و مرطوب است. این کشور تحت تاثیر جریانات اقیانوسی قرار دارد و به همین دلیل، دمای هوا در آن نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا کمتر متغیر است. میزان بارندگی در آن حدود 600 میلی‌متر (24 اینچ) در سال است که بیشترین میزان آن نیز در ماه‌های اوت و سپتامبر رخ می‌دهد.

هوا در بهار

فصل بهار در این کشور از ماه اسفند آغاز می‌شود و تا ماه اردیبهشت ادامه دارد. در این فصل، دمای هوا به تدریج افزایش می‌یابد و میانگین دمای هوا در ماه اسفند بین 6 تا 15 درجه سانتیگراد است. در ماه اردیبهشت دمای هوا به طور متوسط به 15 تا 20 درجه سانتیگراد می‌رسد. در فصل بهار، روزها طولانی‌تر می‌شوند به طوری که و طول روز حدود 18 ساعت می باشد.

هوا در فصل تابستان

فصل تابستان در این کشور از ماه خرداد آغاز می‌شود و تا ماه مرداد ادامه دارد. این فصل گرم‌ترین فصل سال در کل کشور می باشد به طوری که میانگین دمای هوا در ماه های ابتدایی حدود بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. در ماه مرداد نیز دمای هوا به طور متوسط به 18 تا 22 درجه سانتیگراد می‌رسد.

در فصل تابستان، روزها طولانی‌تر می‌شوند به طوری که در ماه تیر طول روز حدود 20 ساعت است. این فصل زمان مناسبی برای شنا، آفتاب گرفتن و انجام فعالیت‌های فضای باز است.

مرتبط:   آمریکا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور ایالات متحده

آب و هوای پاییزی

فصل پاییز در این کشور از ماه شهریور شروع می‌شود و تا ماه آبان ادامه دارد. در این فصل، دمای هوا به تدریج کاهش می‌یابد و میانگین دمای هوا در ابتدای شهریور ماه بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد و در اواخر فصل حدود 6 تا 15 درجه سانتیگراد می باشد.

در فصل پاییز، روزها کوتاه‌ تر می‌شوند به طوری که طول روز حدود 9 ساعت است. این فصل زمان مناسبی برای تماشای رنگ‌های پاییزی است.

آب و هوا در فصل زمستان

فصل زمستان در این کشور از ماه آذر آغاز می‌شود و تا ماه بهمن ادامه دارد. این فصل سردترین فصل سال در این کشور اروپایی می باشد. میانگین دمای هوا در ماه های آغازین آن بین 2 تا 4 درجه سانتیگراد و در ماه های آخر حدود منفی 2 تا 2 درجه سانتیگراد می‌رسد.

در فصل زمستان، روزها کوتاه‌ تر می‌شوند به طوری که طول روز حدود 7 ساعت است. این فصل زمان مناسبی برای اسکی، اسنوبرد و سایر فعالیت‌های زمستانی است.

آب و هوای این کشور
آب و هوای این کشور

تاریخچه

قدیمی‌ترین نشانه‌های سکونت انسان در این منطقه به حدود 130000 سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. در این دوره، آب و هوای کشور معتدل و مرطوب بود و انسان‌ها در دشت‌ها و جنگل‌های این منطقه زندگی می‌کردند. در حدود 12000 سال قبل از میلاد، آب و هوای آن سردتر شد و یخبندان دوباره به این منطقه بازگشت. با این حال، انسان‌ها همچنان در همین کشور زندگی می‌کردند و به تدریج با شرایط سردتر سازگار شدند.

دوران وایکینگ‌ها

بین قرن 8 تا 10 میلادی، به یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا تبدیل شد. این قدرت به دلیل ظهور وایکینگ‌ها بود. وایکینگ‌ها دریانوردانی غارتگر بودند که به سراسر اروپا و سایر نقاط جهان سفر می‌کردند.

وایکینگ‌ها Denmark را به یک امپراتوری بزرگ تبدیل کردند. آن‌ها مناطقی از بریتانیا، فرانسه و سایر کشورهای اروپا را فتح کردند و بر آن‌ها سلطه یافتند.

در قرن‌های 12 و 13 میلادی، Denmark به یک کشور مسیحی تبدیل شد. این امر تاثیر زیادی بر فرهنگ و جامعه این منطقه گذاشت.

دوران وایکینگ‌ها
دوران وایکینگ‌ها

دوران مدرن

در قرن 16 میلادی، Denmark وارد دوره‌ای از ثبات و رشد شد. در این دوره، کشور به یک قدرت دریایی مهم در اروپا تبدیل شد. قرن 18 میلادی، این کشور به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه‌های علمی و فرهنگی تبدیل شد. در این دوره، دانشمندان آن دستاوردهای مهمی در زمینه‌های مختلف، از جمله ریاضیات، فیزیک و نجوم، کسب کردند.

مرتبط:   ژاپن کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

Denmark امروزی

امروزه این کشور یک کشور توسعه‌یافته و مدرن است که در زمینه‌های مختلف، از جمله اقتصاد، آموزش و بهداشت، از جایگاه بالایی برخوردار است.

واحد پول دانمارک

به طور کلی، واحد پول رسمی دانمارک کرون است، در برخی از فروشگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها، یورو نیز پذیرفته می‌شود اما بهتر است برای سفر به این کشور، مقداری کرون همراه داشته باشید. علامت اختصاری کرون «kr» و کد ایزوی آن «DKK» است.

واحد پول
واحد پول

دین مردم دانمارک

دین رسمی  در این کشور مسیحیت پروتستان لوتری است. بر اساس آمار سال 2023 حدود 77.8 درصد از جمعیت به این دین اعتقاد دارند. کلیسای انجیلی لوتری (Folk Kirken) بزرگترین نهاد مذهبی در کشور است. این کلیسا از طریق مالیات کلیسا از اعضای خود حمایت مالی دریافت می‌کند. سایر ادیان اصلی در این کشور شامل:

 • اسلام: حدود 3-4 درصد
 • کاتولیک: حدود 1درصد
 • یهودیت: حدود 0.2 درصد

زبان مردم دانمارک

زبان رسمی مردم در این کشور، زبان دانمارکی است. این زبان از خانواده زبان‌های ژرمنی شمالی است و به زبان‌های سوئدی و نروژی شباهت دارد. دانمارکی در سراسر این کشور و گرینلند و جزایر فارو صحبت می‌شود. همچنین، در برخی از مناطق آلمان که در گذشته تحت حاکمیت این کشور بوده‌اند، این زبان به عنوان زبان اقلیت رسمیت دارد.

جاهای دیدنی دانمارک

دانمارک کشور بسیار زیبا و خاص است. سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این کشور به قاره اروپا سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به شما زیباترین و جذاب ترین مکان های دیدنی این کشور را معرفی کنیم.

 • باغ‌های تیوولی (Tivoli Gardens)
 • عروسک کوچک (The Little Mermaid)
 • موزه ملی (National Museum)
 • گالری ملی (Statens Museum for Kunst)
 • کاخ کریستین‌بورگ (Christiansborg Palace)
 • جزیره بورنه‌هولم (Bornholm)
 • پارک ملی تای (The National Park)
 • کلیسای روزنبورگ (Rosenborg Castle)
 • موزه کشتی وایکینگ‌ها (Viking Ship Museum)
 • دهکده اسکاگن (Skagen
 • شهر آرهوس (Aarhus
 • جزایر فارو (Faroe Islands)
کاخ کریستین‌بورگ
کاخ کریستین‌بورگ

اختلاف ساعت ایران با دانمارک

اختلاف ساعت بین ایران و دانمارک حدود 2 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی کشور این ایران حدود 2 ساعت و نیم از این کشور جلو تر است. برای مثال، اگر ساعت در تهران 12:00 ظهر باشد، در کپنهاگ، پایتخت این کشور، ساعت 9:30 صبح است.

کلام آخر

دانمارک، کشوری کوچک در شمال اروپا، مملو از زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی است. این کشور با سواحل شنی زیبا، جنگل‌های سرسبز، و شهرهای تاریخی، مقصدی جذاب برای گردشگران از سراسر جهان است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا