پکیج

دلایل نشتی آب پکیج چیست؟ 9 دلیل آبریزی پکیج و نشت آب

نشتی آب یکی از رایج ترین مشکلات در انواع مختلف پکیج ها بوده، و به راحتی قابل تعمیر است، و جای هیچ نگرانی برای شما نیست. ما در این مقاله از ایرانیجو قصد داریم به بررسی دلایل نشتی آب از پکیج بپردازیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل نشتی آب از پکیج
دلایل نشتی آب از پکیج

دلایل نشتی آب پکیج چیست؟

از آنجایی که نشتی آب در پکیج، دلایل متعددی می تواند داشته باشد، سعی کردیم بخشی از این دلایل را در ادامه ارائه دهیم. شما با بررسی مواردی که گفته می شود می توانید علت نشتی پکیج خود را به راحتی تشخیص دهید، و در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

دلایل اصلی نشتی آب در پکیج عبارتند از:

  • خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان پکیج
  • عدم آب بندی صحیح اتصالات پکیج
  • نشتی آب از محل شیر پرکن دستگاه
  • آبریزی پکیج از ناحیه پمپ پکیج
  • پوسیدگی لوله و اتصالات درون دستگاه
  • زنگ زدگی، ترک خوردگی و یا سوراخ شدن مبدل پکیج
  • پوسیدگی قطعات داخلی پکیج

اگر پکیج دیواری شما درچار نشتی آب شده است، برای رفع مشکل آن با تکنسین ها مجرب تعمیر پکیج کرج تماس بگیرید، تا در کمترین زمان مشکل دستگاه شما را برطرف سازند.

شیر اطمینان یا شیر تخلیه فشار

علت نصب شیر تخلیه فشار یا شیر اطمینان، آزاد کردن یا خارج نمودن آب اضافی پکیج، در مواقعی است که فشار دستگاه بیشتر از حد مجاز شده باشد. عملکرد این شیر مانند دریچه فشار است، که در صورت احساس فشار مضاعف در پکیج، هرگونه فشار اضافه ای را از پکیج خارج می کند، تا از بروز مشکلات جدید و وارد شدن آسیب جدی به پکیج جلوگیری نماید.

فشار مناسب و استاندارد که برای پکیج ها در نظر گرفته شده است بین عدد 1،5 تا 2 بار است. در صورتی که فشار پکیج بیشتر از این میزان تعیین شده باشد، شیر اطمینان برای جلوگیری از انفجار دستگاه، آب اضافی درون مدار را از پکیج آزاد می نماید.

اقدامات لازم در برابر نشتی آب از شیر اطمینان

 اولین اقدامی که باید در زمان آبریزی پکیج انجام دهید بررسی فشار بار پکیج است در صورتی که فشار دستگاه از عدد 2 بیشتر باشد این ریزش آب امری ضروری بوده و باید اجازه دهید که به صورت کامل تخلیه شود.

در صورتی که پکیج مصرفی شما ایران رادیاتور باشد و شاهد این آبریزش یا نشتی آب از شیلنگ هستید؛ لازم است که در ابتدا فشار بار پکیج را بررسی کرده، و پس از آن شیر اطمینان یا تخلیه پکیج را بررسی کنید.

با توجه به این که دلیل نشتی آب می تواند، از شیر اطمینان و سوراخ شدن آن بر اثر ضربه باشد؛ در چنین حالتی فشار پکیج نیز بالا رفته و آب اضافی هم از پکیج خارج می گردد. برای رفع این مشکل لازم است که شیر را بررسی نمایید و در صورت نیاز آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

خرابی شیر پرکن پکیج

همانطور که میدانید برای تنظیم فشار بار دستگاه در زیر بدنه پکیج یک عدد شیر پرکن تعبیه شده است. در صورتی که فشار بار پکیج به زیر عدد 0.5 بار برسد برای رفع این افت فشار می توانید شیر پرکن پکیج را باز نمایید، تا آب بیشتری وارد مدار پکیج شود و با رسیدن فشار بار به محدوده تعیین شده، می توانید شیر پرکن پکیج را ببندید.

مرتبط:   پکیج لورچ [0 تا 100] دفترچه راهنما، مدلها و ویژگی های LORCH

در برخی مواقع ممکن است که شیر پرکن دستگاه باز مانده باشد و یا به علت خرابی خوب بسته نشده باشد؛ در چنین شرایطی دستگاه شروع به آبگیری کرده و در نهایت باعث بالا رفتن فشار بار پکیج می گردد، و برای رفع این فشار آب اضافی موجود در پکیج، دستگاه شروع به آب ریزی می کند.

نشتی آب در برخی مواقع می تواند به علت خرابی واشر و شیلنگ های شیر آب باشد. حال اگر دلیل نشتی آب از پکیج های بوتان و ایران رادیاتور به خاطر خراب شدن شیر پرکن باشد. برای رفع این مشکل لازم است که در ابتدا باید شیر پرکن پکیج را بررسی کرده تا از سلامت آن مطمئن شوید، و در صورت نیاز اقدامات لازم برای تعویض آن انجام دهید.

در صورتی که علت این نشتی آب از لاستیک و یا واشرهای شیر باشد، می توانید با تعویض آنها مجددا از شیر پرکن استفاده نمایید.

نشتی در پمپ پکیج

 خراب شدن لوله های پمپ یکی از رایج ترین دلیل برای نشتی آب در پمپ پکیج است و این در حالتی اتفاق می افتد که پمپ و لوله های آن دچار فرسودگی و پوسیدگی شده باشد، و همچنین نشتی هوزینگ پمپ نیز می تواند یکی از این دلایل باشد.ا ین نشتی می تواند در اثر فشار زیادی که به لوله ها وارد شده اتفاق بیفتد و باعث شکستگی لوله های پمپ گردد.

 علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد، آب بندی های پمپ آب نیز می تواند یکی از دلایل نشتی آب در پکیج باشند. به این دلیل که مهر و موم و لاستیک های آب بندی پمپ می تواند به مرور زمان خاصیت خود را از دست بدهند، و باعث چکه کردن آب در پکیج شود.

اتصالات پکیج

اگر پکیج شما جدید بوده و اخیرا به نصب آن اقدام نموده اید ممکن است علت این نشتی، در اتصالات یا لوله های رفت و برگشت در زیر پکیج باشد.

اگر با نشتی آب در پکیج های بوتان و ایران رادیاتور مواجه شدید؛ لازم است که در ابتدا این اتصالات را به وسیله یک دستمال خشک نمایید، و مجددا برای پیدا کردن علت نشتی اقدام به بررسی لوله ها و واشر ها کنید. در اکثر مواقع محکم کردن این اتصالات با تعویض نمودن واشرها موثر خواهد بود.

نشتی آب از شیلنگ های زیر پکیج

گاهی اوقات علت نشتی آب می تواند خیلی ساده تر از مواردی که در قسمت های قبل بررسی کردیم باشد. در زیر پکیج تعدادی شیلنگ و لوله پیسوار قرار گرفته شده است، که برای انتقال آب گرم مصرفی، آب سرد ورودی، آب رفت رادیاتور و همچنین آب برگشت رادیاتور کاربرد دارد.

لوله ها و شیلنگ ها به وسیله تعدادی اتصالات به بخش زیرین پکیج بسته می شوند، و از سمتی دیگر به لوله های رفت و برگشت و لوله آب سرد و گرم رادیاتور متصل می گردند.

در صورتی که شیلنگ های استفاده شده در پکیج، دارای جنس با کیفیتی نباشد و یا اینکه بست شیلنگ ها به درستی انجام نشده باشد، ممکن است که علت نشتی و آب دادن پکیج، از این قسمت باشد.

مرتبط:   پکیج آریستون ساخت کجاست؟ مدلها، ویژگی ها و مزایای Ariston

علت نشتی آب در پکیج های ایران رادیاتور و بوتان نیز می تواند مرتبط با لوله ها و شیلنگ هایی باشد که در زیر پکیج قرار داده شده است ؛ به عبارتی دیگر ممکن است که در این نوع پکیج ها نشتی آب از قسمت شیلنگ یا اتصالات باشد.

رفع نشتی آب از اتصالات پکیج

در چنین حالتی بررسی محل دقیق نشتی بهترین کار است، که اگر در سیستم اتصالات پکیج مشکلی وجود داشته باشد سریعا برطرف گردد، و در صورت نیاز به تعویض از اتصالات جدید استفاده گردد. در صورتی که علت نشتی آب پوسیدگی این شیلنگ ها باشد چاره ای به جز تعویض آن نخواهید داشت.

نشتی آب ازاتصالات و فیلتر پکیج

وارد شدن آب سخت به داخل پکیج و مدار سیستم گرمایشی می تواند باعث وارد شدن آسیب های زیادی به سیستم شود. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است، که در ورودی آب سرد به پکیج از یک عدد فیلتر سختی گیر پلی فسفات استفاده شود.

فیلترها برای اتصال به ورودی آب سرد نیاز به تعدادی واشر و مغزی اتصال دهنده دارند. پوسیدگی این اتصالات و واشرها می تواند عامل نشتی آب در پکیج باشند.

زنگ زدگی مبدل پکیج

در مواردی که علت نشتی آب از زیر پکیج، زنگ زدگی یا خوردگی مبدل باشد، چاره ای به جز تعویض کردن آن نخواهید داشت. مبدل یکی از گران ترین قطعات در پکیج است؛ این قطعه ممکن است به مرور زمان و جریان دائم آب در آن، دچار پوسیدگی و یا ترک خوردگی شود که در نهایت می تواند منجر به نشتی آب از زیر پکیج می گردد.

رسوب گیری یا اسیدشویی خود از جمله عواملی است که به مرور زمان می تواند باعث خوردگی سطح داخلی مبدل و آب دادن پکیج شود.

برای رفع مشکل نشتی آب از مبدل پکیج چه کاری باید انجام دهید؟

در صورتی که علت ریزش آب از پکیج ایران رادیاتور و چکه کردن آب در پکیج بوتان به سوراخ شدن یا ترک خوردگی مبدل مربوط شود، باید در اسرع وقت نسبت به تعویض مبدل توسط سرویسکار پکیج اقدام نمایید. اگر پکیج شما شامل گارانتی باشد در صورت تعمیر نسبت به تعویض آن هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد.

خرابی دیافراگم در منبع انبساط پکیج

همزمان با افزایش دما در پکیج، حجم آب نیز افزایش پیدا می کند، که کنترل این حجم اضافی از آب با پیام دیافراگم منبع انبساط انجام می گیرد.

براساس تجربیات مصرف کنندگان یا تعمیرکاران بیشترین علت نشتی آب در پکیج های ایران رادیاتور و بوتان، از خراب شدن دیافراگم منبع انبساط بوده است. معیوب شدن دیافراگم منبع انبساط می تواند باعث نشت آب اضافی در پکیج شود.

پوسیدگی قطعات داخلی پکیج

با در نظر گرفتن اینکه پکیج یک دستگاه پر استفاده در ساختمان به شمار می آید؛ وجود سختی آب نیز در پوسیدگی قطعات داخلی پکیج تاثیر گذار است، و این پوسیدگی می تواند منجر به چکه کردن آب در پکیج شود.

جلوگیری از پوسیدگی قطعات داخلی پکیج

پس به این موضوع دقت داشته باشید و سرویس های دوره ای پکیج را به خصوص با شروع فصل زمستان در دستور کار خود قرار دهید. به این دلیل که علت نشتی آب در پکیج های ایران رادیاتور و بوتان می تواند به علت پوسیده شدن قطعات داخلی آن باشد، که با انجام سرویس به موقع دستگاه این پوسیدگی ها را به حداقل ممکن برسانید.

مرتبط:   پکیج بوش [0 تا 100] مدلها، مزایا+ معایب و کدهای خطای BOSCH

آیا نشتی آب از زیر پکیج می تواند خطر ساز باشد؟

در صورتی که شاهد آب ریزی در پکیج خود هستید یک شانس خوبی که در این زمینه دارید؛ این است که این اتفاق خارج از سیستم برق دستگاه رخ داده است و تمام بخش های برقی سیستم، از روکش مناسبی برخوردارند؛ ولی باز در چنین شرایطی لازم است که با سرویسکار متخصص در این زمینه تماس بگیرید و از نفوذ آب به قطعات اصلی مثل برد که می تواند برای شما بسیار هزیته ساز باشد جلوگیری نمایید.

آیا نشتی آب فقط به پکیج آسیب می زند؟

آبریزی از پکیج می تواند باعث انتقال رطوبت به دیوار و یا پریز برق گردد، که این مساله می تواند مشکلات بسیاری را برای شما به وجود آورد.

نشتی آب در پکیج های ایران رادیاتور و بوتان به هر علتی که باشد می تواند به شکل بالقوه خطرساز باشد. پس لازم است که این نکته را بدانید که نشتی آب از هر قسمتی از دستگاه می تواند باعث ایجاد خطرات بیشتری در پکیج گردد، به عنوان مثال نشتی آب در پکیج و نفوذ آن به برد دستگاه می تواند برای شما هزینه ساز شده و شما چاره ای به جز تعویض کامل پکیج، نداشته باشید.

در خصوص نوع و مدل دستگاه مهم نیست که شما از چه برندی و از چه نوع پکیجی در ساختمان خود استفاده می نمایید؛ زیرا عملکرد همه پکیج ها مثل هم بوده و در بررسی علت نشتی آب تفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد نمی کند.

پس در نتیجه می توان گفت که علت نشتی آب در پکیج های ایران رادیاتور، بوتان و ایساتیس مشابه هم بوده و نیازی به جست و جو های بیشتر در این رابطه نیست.

آیا نشتی آب در پکیج می تواند باعث کاهش فشار آب در دستگاه گردد؟

نشتی آب در پکیج به هر علتی که باشد می تواند در افت فشار پکیج تاثیر گذار باشد، و یا به عبارتی دیگر هر نوع آبریزی در سیستم گرمایشی مرکزی می تواند باعث کاهش فشار اب در مدار گردد. در اینجا منظور از سیستم گرمایش مرکزی حوله خشک کن ها، رادیاتورها و غیره است.

همراه با کاهش فشار در مدار با مشکلاتی از قبیل سرد شدن آب مصرفی، افت گرمایش رادیاتور ها و خاموش شدن ناگهانی پکیج روبرو خواهید شد.

همانطور که قبلا بیان کردیم نباید نشتی آب در پکیج را نادیده بگیریم؛ چرا که تاخیر در تعمیر دستگاه می تواند منجر به پرداخت خسارات بیشتری شود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله از https://iraniju.ir به پاسخ این سوال که دلایل نشتی آب پکیج چیست پرداختیم و علت های آن را بررسی کردیم. شما می توانید با مشاهده هر گونه نشتی از پکیج با مراجعه به این مقاله، مشکل پکیج خود را برطرف نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا