پکیج

فلوسوئیچ پکیج چیست؟ عیب یابی، تعمیر و یا تعویض فلوسوئیچ

یکی از قطعات اصلی در پکیج دیواری فلوسوئیچ است که نقش بسزایی در عدم تشکیل شعله، و روشن شدن پکیج دارد. این قطعه از روشن شدن دستگاه در زمان بی آبی جلوگیری کرده و مانع وارد شدن آسیب به سایر قطعات پکیج میگردد؛ و در نتیجه باعث افزایش ایمنی دستگاه و طول عمر آن خواهد شد.

فلوسوئیچ پکیچ چیست؟
فلوسوئیچ پکیچ چیست؟

اگر حجم آب درون دستگاه از میزان استاندارد کمتر شده باشد، این قطعه نمی تواند جریان آب را توسط سنسور خود احساس نماید؛ بنابراین هیچ دستوری را مبنی بر روشن شدن دستگاه به برد صادر نمی کند، و از آنجایی که برد کنترل به عنوان مغز و فرمانده دستگاه شناخته می شود، با وجود اتصال جریان گاز، پکیج را روشن نخواهد کرد.

این قطعه با روشن شدن پکیج و همزمان با باز کردن شیر آب گرم مصرفی شروع به کار می کند، و تنها در این حالت، آب سرد می تواند برای گرم شدن در شیر آلات ساختمان مثل حمام، توالت و آشپزخانه در مدار شروع به چرخش در آید.

با ورود آب به درون دستگاه، فلوسوئیچ در حالت فعال قرار گرفته، تا سایر قطعات دستگاه از این موضوع مطلع شوند، و فعالیت خود را شروع نمایند.

فعال شدن فلوسوئیچ در صورتی اتفاق می افتد،که حجم آب گردشی در سیستم از میزان استاندارد تعیین شده کمتر نباشد، تا دستور روشن شدن دستگاه به برد کنترل صادر گردد.

چنانچه تمایل به آشنایی کامل با دستگاه پکیج و اجزای مختلف آن دارید، حتما مقاله پکیج چیست؟ را مطالعه کنید.

محل قرارگیری فلوسوئیچ پکیج

بنا به توضیحاتی که در رابطه با فلوسوئیچ گفته شد می توان استنباط کرد که موقعیت قرار گیری این قطعه باید در محلی قبل از مبدل پکیج، و بعد از ورودی آب سرد دستگاه باشد.

روش عملکرد فلوسوئیچ پکیج

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره داشتیم این قطعه در درون سیستم پکیج مورد استفاده قرار می گیرد. فلوسوئیچ 2 عدد سیم دارد که به برد الکترونیک دستگاه متصل شده است.

شناور تفلونی درون فلوسوئیچ، با باز شدن شیر آب مصرفی در ساختمان، به سمت بالا شروع به حرکت می کند و به وسیله آهنربایی که روی آن قرار گرفته شده است، موجب اتصال کنتاکت های فلوسوئیچ به شکل مغناطیسی می گردد.

اتصال کنتاکت های فلوسوئیچ بدین شکل است، که یک کلید حساس بر روی بدنه آهنربای درون فلوسوئیچ تعبیه شده است، که در حالت نرمال این کلید به صورت خاموش یا غیر فعال است.

 تنها با باز شدن شیر آب گرم مصرفی و عبور جریان آب سرد و وارد شدن نیرو به شناور، فلوسوئیچ فعال می گردد. بر اثر نیروی وارد شده آهنربای درون فلوسوئیچ به کلید حساس مغناطیسی نزدیک خواهد شد؛ این کار موجب اتصال کنتاکت های فلوسوئیچ و جریان برق در درون آن شده، و به برد پیغام باز شدن شیر آب را اطلاع رسانی می کند.

مرتبط:   بهترین تعمیرکار پکیج در قزوین ✔️【لیست 10 تایی】⭐ سرویس تخصصی

و در نهایت برای گرم شدن آب سرد ورودی در مبدل، تمام سیستم کار خود را شروع می کنند.

تست فلوسوئیچ پکیج

شما می توانید برای تست سلامت دستگاه یکی از 2 روش زیر را امجام دهید:

روش اول

 • برای تست این قطعه، در ابتدا باید پکیج را در حالت تابستانه قرار داده، و شیر آب گرم مصرفی را باز نمایید.
 • با روشن شدن پکیج و شروع کار آن، متوجه می شوید که فلوسوئیچ سالم بوده، و هیچ مشکلی ندارد.
 • اما اگر پکیج در حالت آماده باش و یا استند بای قرار بگیرد، می توانید نتیجه بگیرید که فلوسوئیچ پکیج معیوب شده و نیاز به تعویض دارد.

روش دوم

 • روش دیگری نیز برای تست سلامتی فلوسوئیچ وجود دارد، که در این حالت شما باید پکیج را خاموش کنید و اقدام به باز کردن یکی از شیرهای آب گرم مصرفی در ساختمان نمایید.
 • مولتی متر را به پایه های فلوسوئیچ وصل نمایید؛ با شنیده شدن صدای بوق از مولتی متر می توانید نتیجه بگیرید، که فلوسوئیچ سالم است و هیچ گونه مشکلی ندارد.( وجود جریان الکتریکی در فلوسوئیچ در زمان باز بودن شیر آب گرم مصرفی)
 • بوق زدن مجددا مولتی متر در زمان بستن شیر آب گرم مصرفی نشانه این خواهد بود که فلوسوئیچ معیوب شده و رله آن گیر کرده است.

چند نکته مهم در رابطه با فلوسوئیچ

 • خراب شدن فلومتر و یا فلوسوئیچ با هیچ گونه خطا و اروری همراه نیست، و شما می توانید عیب یابی پکیج را با 2 روش ساده ای که در قسمت بالا گفته شد انجام دهید.
 • برای عیب یابی پکیج نباید آن را در حالت زمستانه قرار دهید، چرا که در این حالت احتمال اشتباه در عیب یابی آن، بیشتر خواهدشد.
 • اگر پکیج تنها با قرار گرفتن در حالت تابستانه، و بدون باز کردن شیر آب گرم مصرفی شروع به کار نماید باز هم می توان نتیجه گرفت که فلوسوئیچ دستگاه دچار مشکل شده است؛ به این دلیل که با گیر کردن شناور تفلونی در قسمت بالای فلوسوئیچ، برد کنترل احساس می کند که مصرف کننده شیر آب گرم را باز کرده و به همین دلیل فرمان روشن شدن پکیج را صادر می کند.

اما این اتفاق هرگز در فلومتر ها رخ نخواهد داد، چرا که با گیر کردن توربین فلومتر به برد کنترل هیچ جریانی ارسال نشده و در این حالت پکیج روشن نمی شود.

تعمیر فلوسوئیچ پکیج

گاهی اوقات ممکن است که این قطعه با مشکل جدی مواجه نشده باشد و شما بتوانید با یک تعمیر ساده مجددا از آن در پکیج خود استفاده نمایید. این مشکلات جزئی و قابل تعمیر در فلوسوئیچ عبارتند از :

 • قطع شدن سیم های ارتباطی در فلوسوئیچ
 • کثیف شدن فیلتر فلوسوئیچ
 • عدم چرخش قطعه شناور تفلونی در داخل فلوسوئیچ
 • تجمع رسوبات در لوله ورودی آب به پکیج
 • گیر کردن فلوسوئیچ
مرتبط:   پکیج تاچی ساخت کجاست؟ معرفی 0 تا 100 انواع مدلهای پکیج TACHI

قطع شدن سیم های ارتباطی در فلوسوئیچ

وجود قطعی در سیم های ارتباطی این قطعه، باعث عدم اتصال کنتاکت های رله فلوسوئیچ شده، و در نتیجه هیچ جریان الکتریکی تولید نمی شود.

ایجاد نشدن جریان الکتریکی در فلوسوئیچ باعث شده، تا پیامی به برد کنترل ارسال نشود، و هیچ ارتباطی بین آنها شکل نگیرد، و این امر موجب می شود، تا شما با باز کردن شیر آب گرم مصرفی، هیچ آب گرمی نداشته باشید و آب شیر همچنان سرد باشد.

شما می توانید با بررسی سیم کشی فلوسوئیچ و مشاهده قطعی در آن این مشکل را به راحتی رفع نمایید.

کثیف شدن فیلتر فلوسوئیچ

در فلوسوئیچ ها فیلتر هایی تعبیه شده است، که تمیز بودن آنها در عملکرد صحیح فلوسوئیچ بسیار تاثیر گذار است. کثیف شدن این فیلترها می تواند باعث متوقف شدن فعالیت پکیج گردد.

برای رفع این مشکل شما می توانید این فیلتر ها را باز کرده و آنها را تمیز کنید. گاهی اوقات ممکن است میزان این کثیفی به قدری باشد، که شما مجبور شوید فیلترهایی جدیدی را برای فلوسوئیچ تهیه نمایید.

عدم چرخش قطعه شناور تفلونی در داخل فلوسوئیچ

همزمان با باز شدن شیر آب گرم مصرفی شناور تفلونی فلوسوئیچ در جهت بالا بالا شروع به حرکت می نماید.

در صورت جابجا شدن شلنگ های لوله آب سرد و گرم(اتصال جابجا شلنگ ها) شما فکر می کنید که آب گرم مصرفی را باز کرده اید، و در این حالت، شناور تفلونی داخل فلوسوئیچ هیچ عکس العملی را از خود نشان نمی دهد، به این دلیل که شما شیر آب سرد ساختمان را باز کردید و همین امر باعث می شود، تا آب گرم مصرفی شما تامین نشود و دستگاه برای گرم شدن به مراحل بعدی نرود.

شما می توانید در چنین شرایطی با یک جابجایی ساده بین شلنگ های آب سرد و گرم این مشکل را به راحتی حل کنید.

تجمع رسوبات در لوله ورودی آب به پکیج

فلوسوئیچ ها در مسیر آب سرد ورودی به پکیج قرار دارند. حال اگر در این مسیر موادی رسوب کرده باشد، از فشار آب درون لوله ها کاسته شده و دبی آب نیز کاهش می یابد. در این حالت، شناور تفلونی فلوسوئیچ با کاهش دبی حرکت نکرده و یک جریان الکتریکی را به وجود می آورد.

برای رفع این مشکل شما می توانید این رسوبات را از لوله ها رسوب زدایی کرده، تا فشار آب درون لوله مجددا بیشتر شود.

گیر کردن فلوسوئیچ

پکیج با بسته شدن شیر آب گرم مصرفی در حالت نرمال، باید خاموش شود. گیر کردن فلوسوئیچ پکیج باعث عدم توقف عملکرد دستگاه خواهد شد و در نتیجه پکیج همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. این اتفاق مشکل ساده ای نیست و لازم است، که هرچه سریعتر پکیج را خاموش کنید و اقدامات لازم را برای رفع این مشکل انجام دهید.

مرتبط:   بهترین تعمیرکار پکیج در تهران ✔️【لیست 10 تایی】⭐ سرویس تخصصی

با رفع کردن این مشکل خسارات و صدمات بیشتری را به پکیج و قطعات آن وارد می نمایید که مهمترین آنها عبارتند از :

 • سوراخ شدن پمپ پکیج
 • داغ شدن پکیج
 • نشتی آب از پکیج
 • کم شدن طول عمر دستگاه
 • و بسیاری موارد دیگر

شما می توانید برای رفع این مشکل یک فلوسوئیچ نو و سالم را تهیه کرده و آن را جایگزین قطعه معیوب نمایید.

تعویض فلوسوئیچ پکیج

برای تعویض این قطعه باید یک فلوسوئیچ نو تهیه کنید، و آن را جایگزین قطعه معیوب نمایید. شما می توانید با دنبال کردن مراحل زیر فلوسوئیچ پکیج خود را به راحتی تعویض کنید:

 • قبل از شروع هر کاری لازم است که گاز، برق و آب ورودی به پکیج را قطع نمایید.
 • قاب دور دستگاه را باز کرده، و پس از آن شیر پر کن پکیج را برای خارج کردن آب داخل سیستم در حالت باز قرار دهید.
 • یکی از شیر های آب مصرفی را که در پایین ترین سطح قرار دارد را باز کنید، تا آب درون پکیج به صورت کامل تخلیه شود.
 • برای باز نمودن کنترل پنل آن را به سمت پایین بکشید.
 • اتصالات متصل به سوئیچ را باز کرده و آنها را از یکدیگر جدا کنید.
 • شما می توانید برای باز کردن مغزی داخل لوله، از آچار استفاده کنید.
 • فلوسوئیچ با استفاده از یک پین ثابت شده، که شما می توانید با باز نمودن آن و کشیدن آن به سمت خود، به آرامی آن را باز کنید.
 • شما می توانید پس از جدا کردن فلوسوئیچ معیوب،آن را با قطعه جدید جایگزین کنید.
 • فلوسوئیچ دارای یک ورودی و یک خروجی است که در این حالت باید به ورودی جریان آب در پکیج دقت کنید و آن را در جای خود و در جهت مناسب قرار دهید.
 • سیم های متصل به فلوسوئیچ را به برد کنترل وصل نمایید.
 • با استفاده از آچار مغزی فلوسوئیچ را محکم کنید و پس از آن پنل پکیج را در جایگاه خود قرار دهید.
 • هم اکنون شما می توانید با بستن قاب پکیج، و وصل کردن جریان های گاز، برق و آب ورودی به دستگاه پکیج را روشن نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایرانیجو به بررسی جامع فلوسوئیچ و نقش آن در پکیج پرداختیم و روشهای تست و عیب یابی آن را به صورت کامل شرح دادیم و تعمیر و تعویض آن را نیز بیان کردیم.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا