وبلاگ

شهر اراک کجاست؟ آب و هوا، مساحت، جمعیت، لوکیشن روی نقشه

پایتخت استان مرکزی شهر اراک است. اراک یکی از شهرهای مهم و تاریخی ایران است. ابن شهر در مرکز ایران واقع شده و در فاصله‌ای حدود 280 کیلومتری جنوب غربی تهران قرار دارد. در ایرانیجو به معرفی اراک می پردازیم.

شهر اراک کجاست؟

اراک در حاشیه رودخانه مرکزیواقع شده است. کوه‌های اطراف اراک و تالاب میقان و دشت فراهان باعث ایجاد شده است که این شهر آب و هوای خاص خود (زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک) را داشته باشد.

شهر اراک کجاست؟
شهر اراک کجاست؟

مساحت این شهر زیبا حدوداً 107 کیلومتر مربع است. این مساحت شامل مناطق شهری، روستاها و مناطق پیرامونی شهر می‌شود. جمعیت این شهر طبق آخرین سرشماری برابر 520 هزار نفر بوده است که ممکن است تا کنون تغییر کرده باشد.

لوکیشن اراک روی نقشه

در نقشه زیر لوکیشن اراک قابل مشاهده است، برای دیدن جزییات بیشتر و مسیر یابی میتوانید بر روی آن کلیک کنید.

لوکیشن اراک روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن اراک روی نقشه گوگل مپ

اراک به لحاظ معماری نیز دارای جاذبه‌های فراوانی است. یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی این شهر، بازار اراک است. این بازار در دورهٔ قاجاریه ساخته شده است. حمام چهار فصل، قلعه حاج وکیل و کاروانسرای عباسی از آثار معماری برجسته و زیبای ایران است و همچنان مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

نام این شهر برگرفته از عراق است که نامی عربی می باشد و اراک معادل فارسی عراق است. اراک به معنی باغستان، پایتخت و شهرستان می باشد.

تاریخچه شهر اراک

در طول تاریخ، اراک مکانی برای تجارت و ترانزیت بوده است. در قرون وسطی، اراک در مسیر جاده اصلی اصفهان به تهران واقع شده و به عنوان یک پایگاه تجاری و نظامی مهم در این مسیر شناخته می‌شد. این شهر در دوره قاجار نیز برای رونق تجارت و حمل و نقل بهره‌برداری از جاده ترانزیتی تازه‌ترین طرح‌های جاده‌سازی و ساخت خط راه آهن به تهران را داشت.

با تاسیس استان مرکزی در سال 1304، اراک به عنوان مرکز استان انتخاب شد و تبدیل به یک شهر صنعتی و تجاری مهم در ایران شد. در دوران پهلوی اول و دوم، اراک به عنوان یکی از مراکز صنعتی و کشاورزی کشور توسعه یافت و جمعیت شهر نیز رو به افزایش بود.

در دهه 1980 و در طول جنگ تحمیلی، شهر اراک آسیب های شدیدی دید و کشته های بسیاری داد اما با این حال باز هم این شهر را ساختند و به مرور باعث زنده شدن شهر شدند.

مرتبط:   مبلغ عیدی 1403 چقدر است؟ کارمندان، بازنشتگان و عیدی کارگران

زبان و گویش مردم اراک

زبان رسمی و رایج مردم شهر اراک زبان فارسی است که به عنوان زبان رسمی کشور ایران تلقی می‌شود. اکثریت جمعیت اراک به زبان فارسی صحبت می‌کنند.

همچنین، در برخی مناطق روستایی و حومه شهر اراک، گویش‌های محلی وجود دارد.

مردم شهر اراک به طور کلی با لهجه فارسی استاندارد صحبت می‌کنند و تأثیرات گوناگون فرهنگی و لهجه‌های مختلف در برخی عبارات و واژگان رایج محلی نیز مشاهده می‌شود.

دین و مذهب مردم

دین غالب در این شهر دین اسلام بوده و اکثریت مردم این شهر پیرو دین اسلام و شیعه دوازده امامی هستند. از آنجایی که در گذشته این محل پایتخت دین زرتشت بوده است، همچنان در این شهر افراد و اقوامی با این دین زندگی می کنند.

علاوه بر این، در اراک جمعیت کمی از مردم از دیگر ادیان یا مذاهب پیروی می کنند. همچنین، اراک محل زندگی برخی اقوام و اقلیت‌های دینی مانند اهل سنت، زرتشتیان و ارامنه نیز می‌باشد. این اقوام و اقلیت‌ها همچنان به تمرکز دینی و فرهنگی خود پایبند هستند و در شهر اراک با جامعه دیگری که بیشترین مسلمان شیعه هستند، به طور مسالمت آمیز زندگی می‌کنند.

آب و هوای اراک

این شهر زیبا دارای آب و هوای معتدل نیمه خشک است.از آنجایی که این شهر در ناحیه مرکزی ایران واقع شده و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم می‌باشد.

فصل زمستان، دماها در منطقه معمولاً پایین و برخی از روزها بسیار سرد می‌باشد. دمای متوسط در این فصل بین ۱ تا ۸ درجه سانتیگراد است. اما در برخی روزها، دما می‌تواند به منفی بیست درجه سانتیگراد یا کمتر هم برسد. با این حال در فصل پاییز آب و هوایی تقریبا معتدل و خنک دارد. فصل پاییز میانگین دما این شهر بین 5 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد و تقریبا هوای خشکی دارد.

در فصل بهار، هوا آب و هوای معتدلی دارد و دماها در حدود ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد متغیر است.

 ژانویهفوریهمارسآوریلمهژوئنژوئیهاوتسپتامبراکتبرنوامبردسامبر
دمای بیشینه (°C)۴٫۲۸٫۶۱۳٫۵۱۹٫۶۲۵٫۶۳۲٫۵۳۵٫۸۳۴٫۹۳۰٫۸۲۳٫۱۱۴٫۸۷٫۶
دمای کمینه (°C)-۵٫۷-۳٫۸۲٫۰۷٫۰۱۱۱۵٫۳۱۸٫۸۱۷٫۵۱۳۷٫۸۲٫۶-۲٫۲
 
بارش (mm)۵۴٫۷۴۷٫۶۵۳٫۱۵۳٫۴۳۱٫۹۱٫۵۰٫۶۱٫۱۰٫۷۱۸٫۵۳۱٫۶۵۱٫۰
 
روزهای بارانی۱۰٫۸۹٫۸۱۱٫۴۹٫۴۷٫۱۱٫۱۰٫۹۰٫۶۰٫۳۴٫۳۶٫۱۸٫۹
اقلیم اراک

فصل تابستان، هوا گرم و خشک است و دماها می‌تواند به بیش از ۳۵ درجه سانتیگراد نیز برسد. در برخی روزها، دما می‌تواند به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد هم برسد. این فصل گرم و خشک شهر را باعث می‌شود تا مردم عشایر به مناطق سردسیر و کوهستانی نزدیکتر مهاجرت کنند تا از هوای خنک‌تر آنجا استفاده و زندگی کنند.

آب و هوای اراک
آب و هوای اراک

اقتصاد

این شهرزیبا، به عنوان مرکز استان مرکزی، دارای یک اقتصاد متنوع است. بخش‌های مختلف اقتصادی در اراک شامل صنعت، خدمات، کشاورزی و تجارت می‌باشند. در زیر به برخی از جوانب اقتصادی شهر اراک می پردازیم.

مرتبط:   دوره آموزش باریستا چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ مهارت های بعد از دوره

اراک یکی از مراکز صنعتی مهم در ایران است. برخی از صنایع بزرگ موجود در اراک شامل صنایع فولاد، پتروشیمی، خودروسازی، مواد شیمیایی، ماشین آلات و صنایع غذایی می‌باشند. این صنایع علاوه بر ایجاد شغل برای جمعیت محلی، به صادرات و توسعه اقتصاد منطقه نیز کمک می‌کنند.

همچنین این شهر در کشاورزی و دامداری نیز فعالیت گسترده ای میکند. از جمله محصولات کشاورزی این گردو و عسل می باشد. ناگفته نماند شهر در تولید ماشین آلات کشاورزی نیز پیشرو بوده و وظیفه ساخت و صدور انواع ماشین آلات کشاورزی را دارد. همینطور این شهر از طریق مکان های گردشگری و تاریخی بسیاری که دارد، کسب درآمد میکند.

جاهای دیدنی و گردشگری شهر اراک

این شهر بیشتر از هرچیزی دارای مکان های تاریخی و باستانی زیادی می باشد که به دلیل زیبایی و اهمیت باستانی که دارند، هرساله گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند. به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری اراک می پردازیم.

قنات ابراهیم آباد

در گذشته در مناطق کم آب، ایرانیان برای رفع مشکل خشکسالی و کم آبی شروع به ساختن قنات ها کردند. قنات ابراهیم آباد یکی از قنات های ایران است که طراحی و ساخت نشان دهنده هوش و نبوغ ایرانیان در گذشته است.

قنات ابراهیم آباد
قنات ابراهیم آباد

حمام چهار فصل

از زیباترین کاشی کاری ها و نمایش دهنده هنر معماری ایران، حمام چهار فصل می باشد. این بنا در زمان سلطنت ناصری بنا شده و به علت بزرگ بودن این حمام بیشتر پادشاهان بعدی ایران نیز از این مکان استفاده می کردند. یک از جاذبه های محبوب اراک همین حمام چهار فصل می باشد.

حمام چهارفصل
حمام چهارفصل

بازار اراک

این بازار که همچنان جزو پر رونق ترین مراکز تجاری این شهر میباشد، آخرین اثر معماری ایرانیان در این شهر بوده و طرفداران زیادی دارد. بازار سرپوشیده با دیوار های بلندی به طول بیش از 7 متر و عرض کمتر از نیم کیلومتر جزو بزرگترین بازارهای سرپوشیده ایران می باشد. این بازار دارای راسته های بسیار زیادی می باشد که هر کدام از آنها مربوط به یک محصول و خدمات خاص است.

بازار اراک
بازار اراک

موزه مفاخر اراک

لقب این استان به دلیل افراد هنرمند و معروف زیادی می باشد که در این شهر زندگی می کردند. این شهر افراد ورزشکار، هنرمند، نخبه و نابغه و در هر زمینه ای افراد فاخر بسیار زیادی را در خود پرورانده است. این موزه به منظور نشان دادن نحوه زندگی،نان و زندگی نامه افراد فاخر، و افتخارات آنها ساخته شده است که از اهمیت ملی بسیار بالایی برخوردار بوده و همچنین جنب گردشگری خوبی دارد.

موزه مفاخر اراک
موزه مفاخر اراک

تالاب میقان اراک

تالاب میقان که در زمان های دور با نام نمکزار فرهان شناخته می شد،از جاذبه های طبیعی و بسیار با صفای این شهر به حساب می آید. این تالاب در کیلومتر 17 شمال شرق شهر اراک قرار دارد. این مکان از سه جزیره متفاوت تشکیل شده و در فصل زمستان محل زندگی برخی از پرندگان است.

تالاب زیبای میقان
تالاب زیبای میقان

از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر می توانیم به موزه مفاخر،  قلعه حاج وکیل، روستای هزاوه، روستای پیست اسکی پاکل شازند، روستای تاریخی انجدان، چشمه چپقلی، مجتمع تجاری اطلس، مجتمع تجاری آسمان، کلیسای مسروپ مقدس، مجتمع تجاری طلا اراک، غار سفید خانی، مقبره شاه غریب، امامزاده ابراهیم، مدرسه سپهداری،مقبره شاه قلندر، کاروانسرای شاه عباسی و برج شیشه اشاره کرد.

مرتبط:   تشریفات مجالس در کرج [لیست 10 تایی] تشریفات عروسی، عقد

سوغات شهر اراک

همچنین از سوغات های خوراکی این استان می توانیم به گردو، نان فطیر، حلوا فطیر، شیره انگور، کفلمه، گوش فیل،رب انار، کشمش، کماج و جوزغند اشاره کنیم.

همچنین در این شهر به دلیل وجود صنایع دستی بسیار زیاد و هنرمندانه ای از جمله قالی بافی، جاجیم بافی، منبت کاری و سفالگری، این هنر ها و صنایع دستی از سوغات پرطرفدار این شهر می باشند. علاوه بر این ها فعالیت گیو دوزی نیز در این شهر رایج بوده و از صنایع دستی این شهر با حساب می آید.

سوغات این شهر
سوغات این شهر

کلام آخر

شهر اراک که پایتخت استان مرکزی است، یکی از شهرهای صنعتی و مهم ایران است. که زمستان سرد و تابستان های گرم دارد.

3.5/5 - (73 امتیاز)

نوشته های مشابه

14 دیدگاه

 1. بسیار عالی بود از سرمایه‌گذاری خارجی و فرودگاه و صدوبیست و پنج کارخانه بزرگ و کوچک هم می گفتید.ممنون پولادوند

 2. سلام خداقوت
  برخی ادعاها از دوره ساسانی و استان شدن وو اشتباهه
  من که یک اراکی هستم تاکنون اینجور نشنیده بودم
  مثلا مرکز استان مرکزی سال ۵۶ به اراک منتقل شده
  یا شهر اراک در دوره قاجار پایه گذاری شده
  و غیره
  ما در اراک بنایی که بیش از ۲۵۰ سال قدمت داشته باشه نداریم
  مگر در روستاهای اطراف که قدمت بیشتری دارند

 3. کاملا اشتباه نوشتید.شهری بسیار زشت و کریه که عمر بیشتر از 300 سال نداره.اصلا طبیعت نداره که بخواد زیبا باشه.بجز هوای سرد و خشک و متطقه صنعتی مابقی دروغه.

  1. شهر قشنگی هست ولی مردمان بسیار خطرناک و خلاف کار زیاد داره. قوه قضاییه را چک بفرمایین.

 4. من یه ساله تو اراک دانشجو هستم اثری ندیدم که گواه وجود حیات!قبل از دوره قاجار باشه
  بافت شهریش هم خیلی مزخرفه
  رانندگیشون هم در حد یاسوج
  کلا شهر نیست یه شهرک صنعتی بزرگه

 5. مردم اراک یا اطراف آن لری صبحت نمی‌کنند دررابطه با اراک بیشترمطاله کنید ونظر بدهیدمطالب خیلی سطحی بود
  ممنون

 6. داداش مطمئنی که این اطلاعات مال شهر اراکه؟
  کوه بینالود ؟!!!! مال اراکه یا نیشابور

  اراک رودخانه مرکزی داره ؟ یا للعجب کجاشه داداش که ما خبر نداریم ؟

  پل کارون تو اراکه یا اهواز ؟!

  اراک از زمان هخامنشی بوده یا زمان فتحعلی شاه درستش کردن ؟

  یک کم مطالعه کن داداش بعد مطلب بذار 😁😁😁😁

 7. سلام اراک چه ربطی به بینالود داره؟ازاک رو از یه طرف با شمال شرق که بینالود داره و از یه طرف با کارون در جنوب غرب قاطی کرد بد.مطلبتون خوبه اما اشتباهات فاحشی دارعه.موفق باشید

 8. اشتباهات زیادی دارد. استان مرکزی در سال۱۳۵۷تاسیس شده. اراک در دوران قاجار ساخته شده است و تا یه آن حداکثر ۲۲۰سال است و نه بیشتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا