البرز

شهرستان ساوجبلاغ ، منطقه های ساوجبلاغ ، ویژگی ها و آب و هوای این منطقه ، خرید ویلا و باغ

شهرستان ساوجبلاغ کجاست؟ بررسی کلی و جزئی شهرستان ساوجبلاغ ، همه چیز درباره ی ساوجبلاغ ، چرا در ساوجبلاغ ویلا و باغ بخریم؟ آب و هوای این منطقه ، در ادامه به بررسی این منطقه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

شهرستان ساوجبلاغ کجاست ؟

شهرستان ساوجبلاغ یکی از مناطق کرج که بسیار زیبا بوده و هر قشری را برای تفریح به سمت خود می کشد، منطقه سرسبز ساوجبلاغ است. این شهرستان از توابع استان البرز می باشد، همچنین یکی از مناطق گردشگری و زیبای این استان است. ساوجبلاغ که به سرزمین چشمه های سرد معروف است در مرکزیت هشتگرد می باشد. در ادامه این مقاله از ایرانیجو ما سعی بر آن داریم تا شما را با این منطقه بیشتر آشنا نماییم.

لوکیشن ساوجبلاغ بر روی نقشه گوگل : فاصل کرج تا ساوجبلاغ چقدر است؟

معنی ساوجبلاغ :

اولین سؤالی که ممکن است برای هر فردی بوجود بیاید این است که ساوجبلاغ به چه معنا است. ساوجبلاغ به زبان ترکی بوده و به معنای چشمه آب سرد است. دلیل این نام گذاری وجود چشمه های فوق العاده زیبای آب سرد در این منطقه است. یکی از دلایل محبوبیت ساوجبلاغ وجود این چنین چشمه های آب سرد می باشد. نام ساوجبلاغ از دو کلمه ساوج و بلاغ ترکیب شده است.نام ساوجبلاغ به معنای «سرزمین چشمه های آب سرد» بلاغ در زبان ترکی به چشمه یا رودخانه گفته می شود و به نظر می رسد منظور از ساوجبلاغ؛ رودخانه ی ساوه بوده که به مرور به ساوج تغییر یافته است. هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است.

شهرستان ساوجبلاغ

جغرافیای ساوجبلاغ :

وسعت شهرستان ساوجبلاغ به 2800 کیلومتر مربع می رسد، این آمار بر اساس آخرین تقسیمات کشوری صورت گرفته است. ساوجبلاغ کرج از شرق به شهرستان کرج، از غرب به شهرستان های آبیک و نظر آباد، از شمال به شهرستان طالقان و آزاد راه کرج قزوین و از جنوب به شهرستان اشتهارد محدود می شود.

ساوجبلاغ به سه  بخش کوهپایه ای ، کوهستانی و دشت تقسیم میشود .

بخش کوهپایه ایی و کوهستانی ساوجبلاغ :

بخش کوهپایه ایی ساوجبلاغ میان کوهستان و دشتی بسیار زیبا قرار دارد که چشم اندازی فوق العاده استثنایی دارد. منطقه کوهپایه ایی ساوجبلاغ کرج گردشگران را به خود مجذوب کرده و از مناطق بسیار زیبای کشور به حساب می آید.

بخش دشت ساوجبلاغ :

دشت های این منطقه دارای باغ های بسیار زیبایی است که حاشیه ساوجبلاغ را در بر گرفته است. طبیعت زیبای دشت های ساوجبلاغ موجب جذب گردشگر های بسیاری شده است. این منطقه با طبیعت زیبای خود فضای آرامش بخشی را ایجاد کرده که هر قشری را به خود مجذوب می کند.

مرتبط:   شهر جدید هشتگرد کجاست؟ شهر جدید مهستان و آب و هوای آن، قیمت خرید واجاره خانه

۲۵ درصد کل مساحت شهرستان ناحیه کوهستانی است.این شهرستان دارای روستاهای زیادی است و محصولات کشاورزی فراوانی دارد. میوه گیلاسآن به ویژه گیلاس روستای فشندو آردههکیفیت بالایی دارد.

جاذبه های گردشگری ساوجبلاغ کرج :

این منطقه به علت قدمت زیاد و طبیعت استثنایی دارای مناطق گردشگری منحصر به فردی است که گردشگر های خارجی و داخلی را مجذوب خود کرده است. برخی از مناطق محبوب گردشگری ساوجبلاغ عبارت اند از :

 1. روستای ولیان ساوجبلاغ
 2. آبشار سوته دره ساوجبلاغ
 3. آبشار سنج ساوجبلاغ
 4. برج آرامگاهی روستای کردان

روستای ولیان :

این روستا در 15 کیلومتری شمال شهرک کوهسار قرار دارد. این منطقه تفریحی پوشیده از درختان و باغ های میوه هستند. طبیعت این منطقه در فصل های بهار تابستان و پاییز بسیار دیدنی و منحصر به فرد می باشد.

آبشار سوته دره :

این آبشار در استان البرز و شهرستان کرج واقع شده است. این آبشار در ارتفاعات روستای فشند ساوجبلاغ قرار داشته و منطقه ایی گردشگری به حساب می آید.

روستای ولیان - ابشار سوته دره ساوجبلاغ

آبشار سنج شهرستان ساوجبلاغ :

آبشار سنج از آبشار های بسیار زیبا و دائمی استان البرز است که ارتفاع آن 15 متر بوده و در بالای روستای سنج از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است.

برج آرامگاهی روستای کردان :

این برج از مناطق بسیار زیبا و گردشگری است که هر قشری را به خود مجذوب می کند. این منطقه متعلق به قرن هفتم هجری بوده است و در 10 کیلومتری شهر هشتگرد در روستای کردان واقع شده است. این اثر تاریخی دارایپلای مدور همراه با شیار در قسمت بیرونی و پلانی هشت ضلعی در داخل بوده است. آرمگاه امامزاده حسین (ع) از نوادگان امام زین العابدین (ع) در داخل این برج می باشد. این برج جز آثار ملی ایران ثبت شده است.

آبشارسنج- برج آرامگاهی ساوجبلاغ

جمعیت شهرستان ساوجبلاغ کرج :

جمعیت این منطق بر اساس آمار هایی که در سال 1395 گرفته شده است به میزان 259/973 نفر بوده است و مرکز آن شهر هشتگرد است. بر این میزان جمعیت تا به امروز چند درصد افزوده شده است.

ساوجبلاغ منطقه ایی تاریخی :

همانطور که بیان شد نام این منطقه به زبان ترکی آذری است و به معنای چشمه آب سرد می باشد. این منطقه با آداب و رسوم و فرهنگ هفت هزار ساله ریشه دار، گره خورده است. مناطق تاریخی و اصیل ساوجبلاغ موجب شده تا این منطقه به یک مکان گردشگری تبدیل شده باشد.

مرتبط:   کوهسار کرج کجاست ؟ ویژگی های این منطقه ، خرید و اجاره ویلادر کوهسار کرج

از مناطق تاریخی شهرستان ساوجبلاغ می توان :

امامزاده بی بی سکینه خاتون و درخت 2500 ساله روستای سنقر آباد
روستای برغان
و امامزاده عبدالقهار نام برد
علت زیاد بودن امام زاده های این منطقه علاقه زیاد مردم ساوجبلاغ به مذهب تشیع بوده است. قدمت این مناطق تفریحی بسیار زیاد بوده و هریک ارزش و زیبایی خاص خود را دارند.

درخت 2500 ساله -امامزاده عبدالقهار ساوجبلاغ

ساوجبلاغ منطقه ایی مناسب برای خرید ویلا :

علت های بسیار زیادی موجب برتری مناطق ساوجبلاغ برای خرید ویلا شده است. یکی از این موارد، مهم آب و هوای بسیار مناسب این منطقه است.
این منطقه به علت نزدیگی به ارتفاعات موجب شده تا آب و هوایی بسیار مناسب و دلنشین در فصل تابستان ایجاد نماید. همچنین وجود باغ های فراوان در این منطقه سبب شده تا هوای این شهرستان عاری از هرگونه آلودگی باشد تا محلی مناسب برای گذران وقت و زندگی فصلی باشد.

از دیگر موارد برتری این منطقه می توان به خاک حاصل خیز آن اشاره نمود. نزدیکی این منطقه به رودخانه کردان و همچنین وجود چشمه های فراوان در حاشیه این منطقه موجب شده تا خاک باغات و زمین های کشاورزی ساوجبلاغ حاصل خیز باشد.

مناطقی که خرید ویلا در ساوجبلاغ را گسترش داده است :

مناطقی که در شهرستان ساوجبلاغ معروف هستند این مناطق عبارت اند از : چهار باغ، شهرک زعفرانیه، شهرک افشاریه، سهیلیه، کردان و شهرکک طاووسیه، رامجین, سنقرآباد، لشگرآباد .
خرید ویلا در چهارباغ،جاده سهیلیهه، شهرک افشاریه، شهرک سهیلیه، و مناطق کردان و شهرک طاووسیه به دلیل نزدیکی به همه و وجود منابع کافی برای خرید ویلا امروزه در میان ساکنین تهران و کرج رونق چشمگیری داشته است.

ویلا ساوجبلاغ

گویش محلی :

اهالی شهرستان ساوجبلاغ به زبان فارسی و گویش کرجی صحبت می کنند.

گویش کرجی توسط بومیان هشتگرد و آبادی هایی همچون سیرود، اسپی داران (سپیدداران)، اسکولدره، کله رود (گلین رود)، عالم زمین، ولیان، اغشت، برغان، بانو صحرا، خوروین، ورده (هندوکوچیک)، سیواندره، سیبستان، آجین دوجین، کوشک زر، آردهه، فشند، ینگی امام، شنده، سنج، بریانچال، سرهه، طالیان و غیره گویش می شود.

صنایع و معادن:

شهرستان ساوجبلاغ دارای حدود 1200 واحد تولیدی ، صنعتی و خدماتی در قالب یک ناحیه صنعتی ( هشتگرد ) ، دوشهرک صنعتی جدیدالتاسیس ( شهرک دارویی و شهرک ماموت ) و مکان های صنعتی می باشد . تولیدات واحدهای مذکور در قالب صنایع غذایی ، فلزی ، کانی غیرفلزی ، برق ، سلولزی ، نساجی ، شیمیایی و کشاورزی می باشد .

کشاورزی و دامداری:

کشاورزی از مهم ترین مشاغل اهالی به شمار می رود و از دیرباز باز شامل کشت گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بار بوده است. باغ داری یکی دیگر از رشته های اقتصادی این شهرستان است که شامل: کشت درختان میوه از قبیل سیب، گوجه، ‌گیلاس، زردآلو و هلو است. نوع کشت 80 درصد آبی است که بیش تر از چاه های ژرف و نیمه ژرف تأمین می شود. یکی دیگر از فعالیت های این شهرستان دام داری است که در کنار کشاورزی انجام می شود. انواع فرآورده های لبنی و دامی از قبیل پوست، پشم و لبنیات از جمله تولیدات این منطقه است.

مرتبط:   گلسار کرج کجاست؟ سیف آباد (گلسار) و ویژگی های این منطقه، آب و هوا و مسیرهای دسترسی

فاصله ساوجبلاغ تا تهران و کرج :

از تهران تا شهرستان ساوجبلاغ حدود 1 ساعت میباشد  و از كرج هم كمتر از 20 دقيقه كه با اين زمان كم مي توانيد علاوه بر ديدن طبيعت زيبا و شگفت انگيز بيشترين بهره را از وقت خود ببريد.

شهرستان ساوجبلاغ به بخش های زیر تقسیم شده است که هرکدام از این بخش ها شامل منطقه های دیگر میباشند .

 •  بخش مرکزی
  • * دهستان سعیدآباد
  • * دهستان هیو
  • شهرها : هشتگرد ، شهر جدید هشتگرد و گلسار
 • بخش چندار
  • * دهستان برغان
  • * دهستان چندار
  • شهر : کوهسار
 • بخش چهارباغ
  • * دهستان چهاردانگه
  • * دهستان رامجین
  • شهر : گلسار

مشاهیر و چهره‌های ماندگار

آیت‌الله سیدمحمود طالقانی: یکی از منادیان مردم سالاری دینی در انقلاب اسلامی ایران.

آیت‌الله شیخ مرتضی دیزانی: فقیه عارف و استاد حوزه علمیهٔ نجف اشرف

فهرست قبور امامزاده‌های شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد :

امامزاده بی بی سکینه خاتون (سنقرآباد- البرز)
امامزاده عبدالقهار(ورده (البرز))
امامزاده بی بی سکینه (ورده (البرز))
امامزاده هادی و علی النقی (ینگی امام)
امامزاده علی‌اکبر (کردان)
امامزاده بیبی قزلر (ولیان)

شهرستان ساوجبلاغ کجاست ؟

ساوُجبُلاغ یکی از شهرستان‌های استان البرز است

جمعیت این شهرستان بر طبق آمارگیری جامع سال ۱۳۹۵ «۲۵۹٬۹۷۳» نفر بوده و مرکز آن شهر هشتگرد است.

شهرستان ساوجبلاغ براساس آخرین تقسیمات کشوری با وسعتی معادل 1158 کیلومتر مربع در غرب استان البرز واقع شده‌است. این شهرستان از شرق با شهرستان کرج، از جنوب با شهرستان اشتهارد، از غرب با شهرستان آبیک و نظرآباد و از شمال با شهرستان طالقان همجوار است.منبع

در این مقاله از سایت ایرانیجو ، به بررسی و معرفی منطقه ساوجبلاغ پرداختیم ، امیداوریم که شما عزیزان نیز با ارسال نظرات خود و بیان مطالب مفیدی که مد نظر است ما را در تکمیل تر کردین این مقاله یاری کنید و اگر مطلبی را نیاز میدانید که به این مقاله اضافه شود لطفا در بخش نطرات در زیر همین مقاله برای ما ارسال کنید.

3.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!