تهران

پرند کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، تاریخچه و جمعیت

شهر جدید پرند یکی از شهرهای استان تهران است که در جنوب غربی این شهر و در مجاورت آزادراه تهران-ساوه واقع شده است. این شهر با مساحتی حدود 17000 هکتار، در واقع در شهرستان رباط کریم قرار دارد. در ایرانیجو به معرفی کامل با این شهر آشنا شویم.

پرند کجاست؟ 

شهر پرند در استان تهران قرار دارد و از شمال به شهرستان رباط کریم، از شرق به شهرستان اسلامشهر، از غرب به شهرستان ورامین و از جنوب به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی محدود می‌شود.

معرفی شهر پرند و امکانات آن

این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات خوبی که دارد، به یکی از شهرهای پرطرفدار برای سکونت در ایران تبدیل شده است.

لوکیشن پرند روی نقشه 

شما توانید با مشاهده تصویر زیر مکان قرار گیری پرند را در گوگل مپ مشاهده کنید. برای دریافت جزئیات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

لوکیشن پرند روی نقشه

جمعیت پرند

جمعیت این شهر در حال حاضر بالغ بر 450 هزار نفر است. این جمعیت در مقایسه با سرشماری سال 1395 که جمعیت این شهر 97 هزار نفر بود، رشد چشمگیری داشته است.

پیش‌بینی می‌شود که جمعیت این شهر تا سال 1405 به 700 هزار نفر برسد. علت بالا رفتن جمعیت در آن نیز  این است که این شهر دارای امکانات و زیرساخت‌های مناسبی است و به تدریج در حال توسعه می باشد. همچنین دارای بیمارستان، دانشگاه، مراکز تجاری، مراکز تفریحی و ورزشی و سایر امکانات رفاهی نیز است.

عوامل مهم افزایش جمعیت

در لیست زیر برخی از عواملی که باعث افزایش جمعیت شهر شده‌ اند، آورده شده است:

 1. موقعیت جغرافیایی مناسب و نزدیکی آن به تهران
 2. امکانات و زیرساخت‌های مناسب 
 3. قیمت مناسب مسکن
 4. سیاست‌های دولت در زمینه توسعه شهرهای جدید

تاریخچه

پرند شهری بسیار تاریخی با قدمتی بسیار زیاد می باشد و تاریخچه آن به دوران پیش از اسلام بازمی‌گردد. در این دوران، این منطقه به عنوان یک منطقه مسکونی مورد استفاده قرار می‌گرفت. طی دوران اسلامی نیز، این منطقه همچنان به عنوان یک منطقه مسکونی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این شهر در دوران معاصر، در سال 1376 با هدف اسکان جمعیت تهران و کاهش جمعیت این شهر به وجود آمد. ابتدا نام آن شهر جدید نامگذاری شد و در سال 1389 به عنوان یکی از مناطق رسمی تهران شناخته شد.

مرتبط:   سرخه حصار: آشنایی با پارک ملی سرخه حصار در تهران

در سال 1376 طرح ایجاد شهر جدید پرند توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد. سال 1377 آغاز عملیات اجرایی شهر جدید آغاز شد.

فاصله پرند تا تهران

شهر پرند یکی از شهر های استان تهران است که تا مرکز آن نیز فاصله بسیار کمی دارد. از این شهر تا تهران حدود 35 کیلومتر مسافت وجود دارد که با خودرو حدود 45 دقیقه زمان برای طی کردن آن لازم است.

البته با افتتاح خط متروی تهران در سال 1403، فاصله این دو شهر به حدود 20 کیلومتر کاهش خواهد یافت و زمان سفر با مترو به حدود 40 دقیقه خواهد رسید. در حال حاضر، راه‌های اصلی دسترسی به آن از تهران عبارتند از:

 • آزادراه تهران-ساوه
 • جاده تهران-شهریار
 • جاده تهران-ورامین

مزایای زندگی در پرند

پرند یک شهر جدید تازه ساخت در استان تهران است. این شهر امروزه به یکی از مناطق پرجمعیت تهران تبدیل شده است. در ادامه با برخی از مزایای این شهر، زندگی و سکونت در آن را باهم بررسی می کنیم.

 • موقعیت جغرافیایی مناسب
 • امکانات و زیرساخت‌های مناسب
 • قیمت مناسب مسکن

معایب شهر پرند

زندگی در هر شهر و منطقه ای مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اما شما می توانید با آگاهی از ویژگی های خوب و بد هر منطقه محل زندگی و شهر مورد نظر خود را برای زندگی بییابید. معایب هر شهر به معنای این نیست که این شهر به طور کامل بد می باشد، بلکه یعنی اگر این موارد در آن بهبود یابد به مکان بهتری تبدیل می شود.

 • آلودگی هوا: این شهر به دلیل نزدیکی به تهران و وجود کارخانه‌های صنعتی، از آلودگی هوا رنج می‌برد.
 • کمبود امکانات رفاهی: در این منطقه هنوز در حال توسعه است و برخی از امکانات رفاهی مورد نیاز در این شهر هنوز وجود ندارد.
 • کمبود فضای سبز: در این شهر زیبا از فضای سبز کافی ساخته نشده است و همین موضوع سبب شده تا مکان خیلی سرگرم کننده ای برای افراد نباشد.
مرتبط:   محله ازگل تهران: بررسی صفر تا 100 ازگل تهران، هر آنچه لازم است بدانید

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا زندگی در این شهر برای شما مناسب است یا خیر، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر به دنبال یک شهر با موقعیت جغرافیایی مناسب، امکانات و زیرساخت‌های مناسب و قیمت مناسب مسکن هستید، این منطقه می‌تواند یک گزینه مطلوب برای شما باشد. اما اگر به دنبال یک شهر با هوای پاک، فضای سبز کافی و امکانات رفاهی کامل هستید، ممکن است این شهر برای شما مناسب نباشد.

محله های پرند

پرند امروزه به یکی از اصلی ترین و پرجمعیت ترین شهر های استان تهران تبدیل شده است. این شهر دارای محله ها و مکان های بسیار زیادی می باشد. با ایرانیجو همراه شوید تا  با 7فاز اصلی این شهر آشنا شویم.

فاز صفر و یک

در این شهر بخشی به نام فاز صفر و یک وجود دارد که با مساحت های 70 و 110 هکتار در مرکز و شمال این شهر واقع شده اند. زمین های این دو فاز در متراژهای 75، 242 و 350 متر مربع تفکیک شده اند و واحدهای مسکونی شخصی ساز آن ها اغلب دارای حیاط و فضای سبز اختصاصی هستند.

فازهای صفر و یک تراکم ساختمانی و جمعیتی کمتری نسبت به سایر فازهای این منطقه دارند. این امر باعث شده است که امکانات رفاهی و زیرساخت های شهری در این فازها متناسب با نیازهای جمعیت ساکن باشد.

فاز صفر و یک شامل هفت محله مسکونی به نام های پاسارگاد، جام جم، تخت جمشید، سی و سه پل، نقش جهان و کلیبر، هشت مرکز تجاری، دو بوستان و فضای سبز عمومی، پنج مدرسه در مقاطع ابتدایی و متوسطه، مراکز درمانی و مجتمع فرهنگی است.

فاز دو و سه

در فاز دو، اغلب خانه ها به صورت ویلایی ساخته شده اند که از کیفیت ساخت بالا و مصالح مطلوبی برخوردارند. این امر باعث شده است که فاز دو از نظر کیفیت زندگی، نسبت به سایر فازهای دیگر در وضعیت بهتری قرار داشته باشد.

مرتبط:   محله اقدسیه تهران: بررسی صفر تا 100 امکانات و دسترسی اقدسیه تهران

فاز دو دارای شش بوستان، مراکز اداری و خدماتی، مجتمع بزرگ تفریحی و چندین مرکز تجاری است. این امکانات رفاهی و زیرساخت های شهری، فاز دو را به یکی از مطلوب ترین فازهای این شهر برای سکونت تبدیل کرده است.

فاز سه به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود. در قسمت شمالی فاز سه، بافت شهری شبیه به فاز دو است و اغلب خانه ها به صورت ویلایی ساخته شده اند. در قسمت جنوبی فاز سه، بافت شهری شبیه به فاز چهار است و اغلب واحدهای مسکونی از پروژه های مسکن مهر تشکیل شده اند.

فازهای دو و سه از نظر امکانات و خدمات شهری در وضعیت مطلوبی قرار دارند. با این حال، فاز دو از نظر کیفیت ساخت خانه ها و بافت شهری در وضعیت بهتری نسبت به فاز سه قرار دارد.

فاز چهار، پنج و شش 

در واقع فاز چهار اولین فازی است که پروژه های مسکن مهر در آن اجرا شد. این فاز دارای امکانات رفاهی و خدمات شهری مناسبی است، اما با توجه به افزایش سریع جمعیت، تکمیل برخی از این امکانات با تاخیر مواجه شده است.

فاز پنج نیز دارای امکانات رفاهی و خدمات شهری مناسبی است، اما نسبت به فاز چهار از وضعیت کمتر مطلوبی برخوردار است. فاز شش از نظر امکانات رفاهی و خدمات شهری در وضعیت نامطلوبی قرار دارد. این فاز دارای کمترین امکانات رفاهی و خدمات شهری در بین فازهای دیگر است.

با توجه به قیمت پایین تر واحد های مسکونی در فازهای پنج و شش، متقاضیان خرید خانه ارزان در این فازها به نسبت بیشتر است. همچنین، مشاورین املاک نیز برای سرمایه گذاری واحدهای جنوبی فاز پنج و واحدهای شمالی فاز شش را توصیه می کنند.

کلام آخر

با توجه به مزایا و معایب زندگی در شهر پرند و برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه این شهر، می توان گفت این شهر یک شهر جدید، مناسب و رو به پیشرفت است. 

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا