البرز

تهراندشت کجاست؟ ✔️بررسی آب و هوا و امکانات بهشت گمشده تهران

منطقه‌ای خوش آب و هوا و معتدل در نزدیکی تهران که تنها 60 کیلومتر با تهران فاصله دارد و شامل 17 روستای بکر و دیدنی است. تهراندشت در سال‌‎های اخیر بعنوان منطقه جذاب گردشگری و سکونت رشد خوبی کرده است؛ که بدلیل نزدیکی به تهران، آب و هوای مطلوب، امکانات و دسترسی های مناسب آن بوده است. در ایرانیجو به بررسی تهراندشت کرج می پردازیم.

تهراندشت کجاست؟

منطقه تهراندشت، در محدوده ی شهر کرج قرار دارد. مسیر دسترسی به تهراندشت از مسیر اتوبان تهران کرج و پس از آن کرج قزوین مهیاست. تنها چند کیلومتر پس از کرج، مسیر دسترسی به تهراندشت واقع شده است.

لوکیشن تهراندشت روی نقشه گوگل

در تصویر زیر میتوانید لوکیشن تهراندشت را روی نقشه مشاهده کنید، برای جزییات بیشتر بر روی عکس کلیک کنید.

لوکیشن تهران دشت روی نقشه
لوکیشن تهران دشت روی نقشه

فاصله تهراندشت تا کرج

برای رفتن از کرج به تهراندشت شما باید مسافتی حدود 35 کیلومتر را طی کنید که تقریبا 40 دقیقه طول میکشد. یعنی فاصله کرج تا تهراندشت حدود 40 دقیقه با ماشین است.

شما برای سفر از کرج به این منطقه زمانی حدود 40 دقیقه احتیاج دارید تا از کرج به این قسمت برسید و از سفر خود لذت ببرید

فاصله تهراندشت تا تهران

خوب است بدانید که فاصله خیابان اصلی تهراندشت با میدان آزادی تهران، ۶۹ کیلومتر می باشد. یعنی در ساعات خلوتی رسیدن به تهراندشت، در حدود ۱ ساعت زمان خواهد برد و در ساعات شلوغی و ترافیک ۱.۵ ساعت.

فاصله تهران دشت تا تهران
فاصله تهران دشت تا تهران روی نقشه

شما وقتی از تهران به این قسمت سفر میکنید دو مسیر انتخابی دارید یکی از این مسیرها حدود 1 ساعت و 10 دقیقه زمان میبرد مسیر دیگر حدود 1 ساعت و 15 دقیقه زمان میبرد.

تهراندشت کرج: منطقه ای خوش آب و هوا و کوهستانی با 17 روستای سرسبز و حاصلخیز که بدلیل هوای پاک و آب فراوان مورد توجه تهرانی ها و کرج نشینان قرار گرفته است. نزدیکی به تهران و فاصله 40 دقیقه ای تا کرج با مسیر اتوبانی و امکانات و زیرساخت های خوب از جمله دلایل محبوبیت تهراندشت است که به آن بهشت گمشده تهران نیز گفته میشود.

تهراندشت برای کدام منطقه میباشد؟

چرا به این منطقه تهراندشت کرج گفته می شود؟ به این دلیل که منطقه کردان شناخته شده است و همه می دانند که کردان کجاست، برای تفهیم بهتر منطقه، به تهراندشت، تهراندشت کردان گفته می شود. منطقه تهراندشت به لحاظ جغرافیایی، روبروی منطقه کردان قرار دارد. یعنی اگر کردان بالای اتوبان کرج قزوین باشد، تهراندشت در منطقه جنوب اتوبان واقع شده است.

تصاویری از منطقه تهراندشت کرج
تصاویری از منطقه تهران دشت کرج

محبوبیت تهراندشت به چه دلیل است؟

این منطقه در پایین دست رشته کوه البرز واقع شده است. قرار گیری این منطقه در پایین کوه البرز، سبب شده است تا آب زیرزمینی بسیار زیادی در این منطقه وجود داشته باشد.

مرتبط:   شهرک کوروش سهیلیه کجاست؟ آدرس، نقشه، آب و هوا

از سوی دیگر، تهراندشت مانند یک دره است. نقاط پایین دره که شامل مناطقی نظیر سرخاب می شود، دارای شرایط بسیار ویژه ای هستند.

این مناطق دسترسی بسیار خوبی به آب زیرزمینی دارند. یعنی با حفر تنها چند متر چاه، به منبع بی انتهای آب دست خواهیم یافت. این عدد در مناطق متفاوت، مختلف است اما در منطقه سرخاب که در پایین ترین نقطه تهراندشت به لحاظ عمق قرار دارد، کمتر از ۹ متر است.

تصاویری از محیط سرسبز
تصاویری از محیط سرسبز

این موضوع یعنی فراوانی آب، سبب شده است تا این منطقه از دیرباز، سرسبز و پر از باغ های میوه باشد.

اغستان های این منطقه  بویژه سرخاب و میوه های بی نظیر آن، از دیرباز مورد توجه خاص و عام بوده است. به این دلایل به سرخاب، لقب نگین ساوجبلاغ داده شده است.

روستاهای تهراندشت

مهم ترین روستاهای منطقه تهراندشت عبارتند از:

 1. آران
 2. احمد آباد
 3. اسماعیل آباد
 4. عباس آباد کوچک
 5. عباس آباد بزرگ
 6. سرخاب
 7. سعید آباد
 8. سهیلیه
 9. تنکمان
 10. حسین آباد
 11. قاسم آباد
 12. نمکلان
 13. رضا آباد
 14. زکی آباد
 15. حاجی آباد
 16. زعفرانیه
 17. لشگر آباد

فاصله تا شهرهای دیگر

آیا می دانید فاصله تهران تا تهرادشت چقدر نزدیک است ؟ این منطقه در فاصله بسیار مناسب نسبت به تهران قرار گرفته است بطوریکه تقریبا کمتر از هفتاد کیلومتری از تهران قرار گرفته است.این منطقه نزدیک به شهر جدید هشتگرد و کرج می باشد.و فاصله کرج تا تهراندشت بسیار نزدیک است . بسیاری از صاحبان صنایع که در شهر صنعتی هشتگرد و اطراف آن مشغول به کار هستند،این منطقه را به عنوان خانه و ویلای خود برگزیده اند.

مرتبط:   شهر تنکمان کجاست ؟ تنکمان البرز ، تنکمان کرج

فاصیله زمانی تهران دشت تا هشتگرد

برای رفتن از هشتگرد به تهراندشت فاصله زمانی که احتیاج میباشد حدود 10 دقیقه میباشد که این یک مزیت برای این منطقه محسوب میشود و باعث میشود افراد ساکن هشتگرد برای خرید ویلا و باغ  این قسمت را انتخاب کنند

 خرید ویلا و باغ  در تهراندشت

این منطقه زیبا که اکنون با موقعیتی طبیعی برای ساخت و ساز خانه هایی ویلایی اغلب افراد در تهران و کرج را بسوی جود جذب نموده است.فاصله مناسبی که این منطقه نسبت به تهران و کرج داشته انگیزه ویلا سازی های مدرن را بوجود آورده است.

از دیگر مزایای منطقه برای خرید ویلا در می توان به آب و هوای معتدل آن اشاره کرد.

آب و هوای تهراندشت معتدل و خاک آن حاصلخیز است
آب و هوای تهراندشت معتدل و خاک آن حاصلخیز است

این منطقه دارای باغ ها،مزارع کشاورزی فراوانی است.

به علت وجود آب در این منطقه کشاورزی و باغداری رونق زیادی دارد.

انواع درختان هلو،شلیل،گردو،زردآلو،آلبالو و گیلاس در این ناحیه به ثمر نشسته اند

هر سال قسمت عمده ای از میوه تهران و کرج را تامین می کنند.حاصلخیزی و آب باعث رونق  این منطقه و به خصوص باغ ویلا های ساخته شده در این منطقه شده است.

سرسبزی این منطقه در تمام نواحی اطراف تهران زبانزد است.

مزایای خرید ویلا در تهران دشت

به طور خلاصه میتوان مزایای داشتن ویلا دراین منطقه را به صورت زیر بیان کرد:

 • فاصله کوتاه،کم خطر و کم ترافیک با تهران،کرج،هشتگرد
 • ویلاهای دارای مجوز با خدمات آب،برق،گاز،استخر،چاه آب
 • دارای زمین های حاصلخیز و سرسبز
 • آب و هوای معتدل در 4 فصل سال
 • بکر و بدون ایجاد مزاحمت
 • مناسب برای برگزاری جشن ها و میهمانی ها
 • بالارفتن ارزش ملک همراه با تورم املاک در تهران و کرج
 • سرمایه گذاری مناسب برای کوتاه مدت و بلند مدت
 • قیمت ویلا در این منطقه بسیار مناسب تر از مناطق دیگر تفریحی اطراف تهران است
مرتبط:   آسارا کرج کجاست ؟ آسارا و منطقه هایش ، جاذبه های دیدنی و گردشگری

قدمت تهراندشت چقدر است؟

به لحاظ تاریخی، قدمت ساوجبلاغ و تهراندشت را هم قدمت تمدن بشریت می دانند. چرا که در این منطقه تپه هایی باستانی وجود دارد که حکایت از تاریخ دور و دراز این منطقه دارد. وجود آب فراوان و طبیعت سرسبز، دلیل اصلی حضور انسان از دیرباز در این منطقه بوده است.

مسیرهای دسترسی به این منطقه

مسیر دسترسی به این منطقه از مسیر اتوبان تهران کرج و پس از آن کرج قزوین مهیاست. تنها چند کیلومتر پس از کرج، مسیر دسترسی به تهراندشت واقع شده است.

آب و هوای تهران دشت چگونه است؟

آب و هوای این منطقه معتدل میباشد و به دلیل وجود باغ ها و فضاهای سبز بسیار یک منطقه دل انگیز و مفرح برای افراد میباشد اگر برای گردش به دنبال یک منطقه خوش آب و هوا هستید این منطقه انتخاب بسیار خوبی میباشد

بافت شهری

همانطور که در پیش گفتیم این منطقه به دلیل داشتن اب فراوان و اب و هوای معتدل یک منطقه بسیار خوش  آب و هوا میباشد که ین خود دلیلی برای ایجاد ویلاهای لوکس و باغ های زیبا شده است .

ساکنین این منطقه اکثرا از ساکنین شهرهای نزدیک همچون تهران ، کرج ، هشتگرد میباشند .بافت خانه ها در این قسمت ویلایی و نوساز میباشد و این خود دلیلی بر زیبا تر شدن این منطقه است .

جمع بندی

در این مقاله از ایرانیجو به بررسی تهراندشت کرج پرداختیم، شرایط آب و هوایی و فاصله آن از کرج و تهران را بررسی کردیم. شما نیز میتوانید نظرات و تجربیات خود در خصوص تهراندشت را در زیر همین مقاله کامنت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا