ترکیه

ترابزون کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

شهر ترابزون یکی از زیبا ترین و کوچکترین شهر های کشور ترکیه است. این شهر با مساحتی حدود 188.85 کیلومتر مربع دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی است. در واقع این شهر، یکی از تاریخی ترین شهر های این منطقه می باشد که افراد آسیایی و آسیای شرقی علاقه بسیار زیادی به دیدن آن دارند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این شهر زیبا بپردازیم.

ترابزون کجاست؟
ترابزون کجاست؟

شهر ترابزون کجاست؟

Trabzon یکی از شهر های شرقی کشور ترکیه است که در کنار دریای سیاه واقع شده است. فاصله بسیار کم این شهر با کشور ایران باعث شده تا توجه بسیاری از گردشگران ایرانی را جذب خود کند. این شهر در زمان های قدیم در مسیر جاده ابریشم واقع شده بود، به همین خاطر مردمان آن دارای فرهنگ ها و ادیان مختلفی هستند که با خوشی و صلح در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

ترابزون در نقشه ترکیه 

در نقشه زیر لوکیشن و مکان قرار گیری شهر ترابزون در نقشه ترکیه قابل مشاهده است. با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

فاصله تبریز تا ترابزون

مرز بازرگان مرز اصلی بین کشور ایران و ترکیه است. این مرز تا شهر 260 کیلومتر مسافت وجود دارد که برای طی کردن آن با ماشین شخصی حدود 4 ساعت زمان لازم است. از این مرز تا این شهر نیز 580 متر مسافت وجود دارد که برای سفر زمینی به آن به چیزی حدود 7 ساعت زمان نیاز دارید. پس در حالت کلی فاصله تبریز تا ترابزون 850 کیلومتر است که حدود 11 تا 12 ساعت زمان لازم می باشد تا این مسافت طی شود.

فاصله تبریز تا ترابزون
فاصله تبریز تا ترابزون

فاصله ترابزون تا شهرهای دیگر ترکیه

این شهر یکی از شهر های توریستی و به نسبت مهم این کشور است. اکنون می خواهیم فاصله ی آن را با دیگر شهر های مهم بررسی کنیم.

 • فاصله این شهر تا استانبول، پایتخت اقتصادی ترکیه، 880 کیلومتر است و هر هفته بیش از 100 پرواز داخلی این مسیر را طی می‌کنند.
 • فاصله آن تا وان، شهری در شرق ترکیه، بیش از 600 کیلومتر است و طی کردن مسیر زمینی آن بیش از 8 ساعت طول می‌ کشد.
 • فاصله این شهر تا آنکارا، پایتخت سیاسی ترکیه، بیش از 700 کیلومتر است و با در نظر گرفتن ترافیک، طی کردن مسیر زمینی آن حدود 9 ساعت طول می‌ کشد.
 • فاصله این شهر تا آنتالیا، شهری در جنوب ترکیه، بیش از 1200 کیلومتر است و طی کردن مسیر زمینی آن بیش از 15 ساعت زمان می‌برد.
مرتبط:   بهترین شرکت اجاره ماشین در استانبول ✔️ اجاره خودروی لوکس و ارزان

جمعیت ترابزون

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 780,172 نفر در این شهر ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. در واقع این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهر های منطقه محسوب می شود و جمعیت آن در سال های اخیر نیز به طور پیوسته در حال افزایش است. این افزایش جمعیت به دلایل مختلفی از جمله رشد اقتصادی، مهاجرت از روستاها به شهرها و همچنین افزایش نرخ باروری در این منطقه می‌ باشد.

آب و هوا

شهر ترابزون از زیباترین و خوش آب و هوا ترین شهر های این منطقه است. تابستان های آن به نسبت گرم و مرطوب و زمستان های آن مانند بقیه ی شهر ها، سرد و برفی می باشد.

شهر ترابزون از زیباترین و خوش آب و هوا ترین شهر های ترکیه
شهر ترابزون از زیباترین و خوش آب و هوا ترین شهر های ترکیه

بهار در این منطقه از ماه اسفند تا اردیبهشت ماه ادامه دارد. دمای هوا رفته رفته افزایش یافته و به سمت گرما می رود. اما بارش باران و رطوبت هوا نیز افزایش می یابد.

تابستان های آن نیز از خرداد ماه، آغاز شده و تا ماه مرداد ادامه دارد. این ماه ها گرمترین زمان در این شهر هستند که دمای هوا در روز های آن اغلب بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد است. رطوبت هوا در تابستان زیاد است و اغلب بارش باران یا رعد و برق وجود دارد.

فصل پاییز نیز از شهریور ماه آغاز می شود، دمای هوا کم کم رو به سرما رفته، رطوبت آن کاهش یافته و میزان بارندگی نیز کم میشود. بعد از آن وارد سردترین فصل این منطقه که زمستان است می شویم؛ دمای هوا در روز های آن بین 5 تا 10 درجه و در شب ها نیز به زیر صفر می رسد. در برخی مواقع هوا انقدر سرد می شود که بارش برف شدیدی نیز در آن رخ می دهد.

بهترین زمان سفر به ترابزون

فصل تابستان، بهترین زمان برای سفر به این شهر زیبا است. در این فصل هوا گرم بوده و باعث می شود بتوانید از تمامی تفریحات فضای باز استفاده کنید. این هوا برای شنا، آفتاب گرفتن و پیاده روی در طبیعت و کلیه فعالیت های تفریحی دیگر مناسب است.

بهترین زمان سفر به ترابزون
بهترین زمان سفر

از ترابزون چی بخریم؟

سوغاتی های جذاب و متنوع زیادی در این شهر وجود دارد که همه گردشگران می توانند از آنها برای خود بخرند. علاوه بر سوغاتی ها قیمت پوشاک در ترابزون نیز به نسبت مناسب بوده و برای خرید بسیار خوب می باشد. در ادامه با برخی از سوغاتی های خاص این شهر آشنا می شویم.

لباس‌های محلی ترابزون
لباس‌های محلی
 1. چای
 2. شیرینی‌های ترکی
 3. ظروف سرامیکی
 4. لباس‌های محلی
 5. نقره‌ کاری
 6. ساز کمانج
مرتبط:   استان آنکارا کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

تاریخچه

همانطور که گفتیم این شهر بسیار تاریخی و قدیمی است به طوری که قدمت آن به عصر برنز و 4 هزار سال پیش بازمی‌گردد. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه‌ اش در نزدیکی مسیر جاده ابریشم، از گذشته‌ های دور محل رفت‌ و آمد اقوام و فرهنگ‌ های مختلف بوده است.

بخش مهمی از جاذبه‌ های گردشگری آن نیز به تاریخ دور و دراز آن مربوط می‌شود. خیابان‌های قدیمی و بازارهای سنتی این شهر، یادگاری از دوران شکوفایی امپراتوری بیزانس هستند. موزه‌ های آن نیز مجموعه‌ ای ارزشمند از آثار باستانی را در خود جای داده‌ اند که به زندگی مردمان باستان در این منطقه می‌پردازند.

امپراتوری این شهر دودمانی بود که از قرن 13 تا 15 میلادی بر بخش‌هایی از آناتولی (ترکیه کنونی) حکمرانی می‌کرد. این امپراتوری توسط نوادگان آندرونیکوس یکم، امپراتور بیزانس، تاسیس شد.

در سال 1230 میلادی، آندرونیکوس یکم در جریان جنگ صلیبی چهارم از قسطنطنیه اخراج شد. او پس از تبعید، به این شهر آمد و این شهر را به پایتخت خود تبدیل کرد.

شهر بسیار تاریخی و قدیمی ترابزون
شهر بسیار تاریخی و قدیمی ترابزون

پس از مرگ آندرونیکوس، نوادگان او بر تخت امپراتوری ترابوزان نشستند و این امپراتوری را تا سال 1461 میلادی اداره کردند. سلطان محمد فاتح، امپراتور عثمانی، ترابوزان را فتح کرد و امپراتوری را به پایان رساند. با سقوط این امپراتوری، بیزانس نیز به‌ طور کامل از بین رفت.

جنگ جهانی

در جنگ جهانی اول نیز این شهر که در آن زمان بخشی از امپراتوری عثمانی بود، تحت تصرف روسیه قرار گرفت. این امر به دلیل موقعیت استراتژیک در دریای سیاه و اهمیت آن به‌ عنوان یک مرکز تجاری بود.

مرتبط:   استان استانبول کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

پس از جنگ جهانی اول و شکست امپراتوری عثمانی، ترابزون به همراه سایر مناطق آناتولی به جمهوری ترکیه واگذار شد. در این دوره، شهر به سرعت پیشرفت کرد و به یکی از مراکز مهم اقتصادی و تجاری ترکیه تبدیل شد.

با شروع جنگ جهانی دوم، دریای سیاه مجددا به منطقه جنگ تبدیل شد و فعالیت‌های کشتیرانی در این منطقه محدود شد. این امر تاثیر منفی بر اقتصاد آن گذاشت. با پایان جنگ جهانی دوم و استقرار صلح در جهان، این شهر بار دیگر به توسعه خود ادامه داد و به شهری مدرن و پررونق تبدیل شد.

جاهای دیدنی ترابزون

شهر ترابزون یک شهر زیبا، دیدنی و خاص است. این شهر دارای مکان های طبیعی و تاریخی زیبای زیادی است که توجه بسیاری از گردشگران را جذب خود کرده است. سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از جاذبه های آن به این شهر سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این جاذبه ها می پردازیم.

کلیسا، مسجد و موزه ایاصوفیه (HAGIA SOPHIA MUSEUM)
کلیسا، مسجد و موزه ایاصوفیه (HAGIA SOPHIA MUSEUM)
 • صومعه سوملا (SUMELA MONASTERY)
 • کلیسا، مسجد و موزه ایاصوفیه (HAGIA SOPHIA MUSEUM)
 • قلعه ترابزون (TRABZON CASTLE)
 • دریاچه اوزون گول (UZUNGOL)
 • بزتپه (BOZTEPE)
 • صومعه‌های پریسترا و وازلون (& PERISTERA VAZELON)
 • بازار بدستن (THE BEDESTEN)

قلعه ترابزون

روی کوه ها و بلندی های شهر، مکانی باستانی و تاریخی واقع شده است. این قلعه یکی از جاذبه ها بسیار زیبا و جذاب است که دیدن آن تمامی گردشگران را شگفت زده می کند. زمانی که تصویر این قلعه را مشاهده می کنید، دوست دارید هر طور که شده از آن بازدید کرده و چند لحظه کوتاه هم که شده خود را در تاریخ سربازان رومی و زیبایی های دریای سیاه غرق شوید. این قلعه خاص و زیبا از 3 بخش ارتفاع بلند، متوسط و کوتاه تشکیل شده است.

قلعه ترابزون (TRABZON CASTLE)
قلعه ترابزون (TRABZON CASTLE)

کلام آخر

ترابزون یکی از شهر های زیبای ساحلی در کشور ترکیه است. این شهر تاریخی دارای آب و هوایی بسیار مناسب و جاذبه های خاص است. اگر شما عزیزان نیز به این شهر سفر کرده اید، تجربیات و خاطرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا