ترکیه

ازمیر کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت Izmir

شهر زیبای ازمیر در کنار دریای اژه در کشور ترکیه واقع شده و یکی از زیباترین و جذاب‌ ترین مقاصد گردشگری در جهان است. این شهر با مساحتی حدود 7340.000 کیلومتر مربع سومین شهر بزرگ کشور است که در جنوب غربی قرار گرفته است. در واقع این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی، فرهنگی و گردشگری است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با این شهر آشنا شویم.

ازمیر کجاست؟

شهر İzmir مقصدی عالی برای دوستداران طبیعت، گردشگران، عکاسان، مشتاقان ورزش، قایقرانان و باستان‌شناسان است. در اینجا، می‌توانید از اسکله‌های ماهیگیری زیبا، روستاهای تفریحی پرطرفدار و بقایای تمدن‌های باستانی که گواهی بر 5000 سال تاریخ، فرهنگ و اسطوره هستند، دیدن کنید.

ازمیر کجاست؟
ازمیر کجاست؟

این شهر دارای فرهنگی بسیار غنی و اقتصادی به نسبت مناسب است. سواحل بکر آن گردشگران را از سراسر جهان جذب خود می کند.

ازمیر در نقشه ترکیه

در تصویر زیر لوکیشن و نقشه ازمیر قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

شهر های اطراف ازمیر

این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی، در منطقه ی به نسبت مناسبی قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی مناسب آن سبب شده است تا به بسیاری از شهر های مهم نزدیک باشد. اکنون برخی از شهر های نزدیک به آن را باهم بررسی می کنیم.

کوش‌آداسی، شهری در فاصله 120 کیلومتری از شهر ازمیر
کوش‌آداسی
 • آلاچاتی: آلاچاتی، شهری زیبا و تاریخی است که در فاصله 100 کیلومتری از این شهر واقع شده است. آلاچاتی دارای کوچه‌های سنگفرش‌ شده، خانه‌های سفید با در و پنجره‌های چوبی و معماری سنتی است.
 • افسوس: افسوس، یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی ترکیه است که در فاصله 70 کیلومتری از شهر واقع شده است. این شهر، در دوران باستان، یکی از مهم‌ترین شهرهای امپراتوری روم بود و دارای آثار تاریخی متعددی است.
 • پاموکاله: پاموکاله، یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جهان است که در فاصله 180 کیلومتری آن واقع شده است. این منطقه، دارای چشمه‌های آب گرم و استخرهای سفید رنگی است که در اثر رسوب کلسیم تشکیل شده‌اند.
 • کوش‌آداسی: کوش‌آداسی، شهری ساحلی است که در فاصله 120 کیلومتری از این شهر واقع شده است. این شهر، دارای سواحلی زیبا و امکانات تفریحی و گردشگری بسیاری است.
 • بوردور: شهری ساحلی است که در فاصله 250 کیلومتری این شهر واقع شده است که بوردور نام دارد. این شهر، دارای سواحلی زیبا و امکانات تفریحی و گردشگری متعددی است.
 • مانیسا: مانیسا، شهری صنعتی و تجاری است که در فاصله 160 کیلومتری شهر واقع شده است و دارای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی متعددی نیز است.
 • آدانا: آدانا، شهری صنعتی و تجاری است که در فاصله 450 کیلومتری از این منطقه واقع شده است. این شهر، دارای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی زیادی نیز است.
آدانا، شهری صنعتی و تجاری در فاصله 450 کیلومتری از ازمیر
آدانا، شهری صنعتی و تجاری

جمعیت ازمیر

براساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 4 میلیون و 367 نفر در این شهر ساکن بوده هزار نفر بوده و در آن زندگی می کنند. از این مقدار جمعیت، 2 میلیون و 965 هزار نفر مرد و 1میلیون و 400 هزار نفر زن می باشند. البته در سال های اخیر جمعیت این منطقه رشد داشته و به طور مداوم در حال افزایش بوده است.

مرتبط:   وان کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت شهر Van

 این افزایش جمعیت، عمدتاً به دلیل مهاجرت از شهرهای کوچکتر ترکیه و سایر کشورهای جهان به این شهر بوده است.

تاریخچه

ازمیر، شهری توریستی و جذاب است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است. این شهر، در هزاره سوم قبل از میلاد، در منطقه‌ای که امروزه بایراکلی نام دارد، بنا شده است. در آن زمان، این منطقه با شهر تروی، که دارای پیشرفته‌ ترین فرهنگ در آناتولی غربی بود، ارتباط داشت.

بر اساس حفاری‌های باستان‌شناسی اخیر، تاریخ سکونت در این منطقه به 6500سال قبل از میلاد می‌رسد. این حفاری‌ها نشان می‌دهد که در آن زمان، این بخش شهری کوچک بوده که در کنار دریا واقع شده بود.

حدود سال 1500 سال قبل از میلاد، شهر تحت نفوذ قلمرو هیتی‌ها در آناتولی مرکزی قرار گرفت. هزاره اول قبل از میلاد، این شهر با نام سیمیرنا شناخته می‌شد و یکی از مهم‌ترین شهرهای اتحادیه ایونین بود. در طول این دوره، هومر، تاریخدان و نویسنده یونانی، در ازمیر زندگی می‌کرد.

تاریخچه شهر ازمیر
تاریخچه شهر ازمیر

فتح شهر توسط لیدی‌ها در حدود 600 قبل از میلاد، پایان دوره اتحادیه ایونین را رقم زد. در سال 334 قبل از میلاد، اسکندر مقدونی شهر را فتح کرد و این شهر به یکی از شهرهای مهم امپراتوری یونان تبدیل شد.

دوران امپراتوری‌های روم و بیزانس

در دوران امپراتوری روم، این منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای این امپراتوری شکوفا شد. این شهر در این دوره، محل اقامت بسیاری از شخصیت‌های مهم سیاسی و فرهنگی بود.

مرتبط:   ترابزون کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

در دوران بیزانس، این بخش همچنان یکی از شهرهای مهم این امپراتوری بود. در این دوره این شهر شاهد بسیاری از رویدادهای تاریخی از جمله جنگ‌های صلیبی بود.

امپراتوری عثمانی

این منطقه وسیع در دوران امپراتوری عثمانی به یکی از شهرهای مهم این امپراتوری تبدیل شد. این شهر در این دوره، محل اقامت بسیاری از شخصیت‌های مهم سیاسی و فرهنگی بود.

در سال 1923 با فروپاشی امپراتوری عثمانی، این شهر به بخشی از جمهوری ترکیه تبدیل شد. این شهر در دوران جمهوری ترکیه، همچنان یکی از شهرهای مهم این کشور بوده است. البته امروزه میز یکی از شهر های مهم می باشد و جمعیتی بسیار زیاد را درون خود جای داده است.

آب و هوای ازمیر

شهر ازمیر، شهری در جنوب غربی ترکیه است که در کنار سواحل دریای اژه واقع شده است. این شهر، آب و هوایی مدیترانه‌ ای دارد. یعنی زمستان‌های نسبتا معتدل و تابستان‌های آفتابی و نسبتا داغ و گرمی دارد.

زمستان

زمستان‌های ان شهر از ماه دسامبر تا اواسط ماه مارس، نسبتاً معتدل و بارانی است. میانگین دما در ماه دی حدود 7 درجه سانتیگراد است. این شهر نسبت به شهرهایی مثل استانبول، کمتر در معرض آب و هوای سرد است. با این حال، گاهی ممکن است که شب‌های آن نسبتاً سرد شوند. بارش برف در ازمیر به ندرت اتفاق می‌افتد.

هوای بهاری

فصل بهار در ازمیر، از اواسط ماه مارس تا ماه می ادامه داشته و آب و هوای بسیار معتدلی دارد. البته در ماه مارس، هوای ممکن است کمی سرد باشد. اما هرچه به تابستان نزدیک می‌شویم، هوا گرم‌ تر و آفتابی‌تر می‌شود. بارش باران نیز در این فصل کاهش می‌ یابد.

آب و هوای شهر ازمیر
آب و هوا

تابستان در ازمیر

فصل تابستان در این شهر از ماه ژوئن تا اواسط ماه شهریور آب و هوای نسبتاً داغ، خشک و آسمانی آفتابی دارد. میانگین دما در این فصل، حدود 26 درجه سانتیگراد است.

پاییز

فصل پاییز در ازمیر، از اواسط ماه سپتامبر تا ماه نوامبر، آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. بارش باران در این فصل افزایش می‌ یابد.این فصل در این منطقه فصلی خوشایند است زیرا هوا در آن به طور کلی گرم و آفتابی است. با این حال، گاهی نیز ممکن است بارش باران نیز در آن اتفاق بیفتد.

فصل پاییز در ازمیر
فصل پاییز

زبان مردم ازمیر

در این شهر زبان اصلی و رسمی مردم، ترکی استانبولی است. ترکی استانبولی، زبان رسمی کشور ترکیه است و در اکثر شهرهای این کشور، از جمله ازمیر، صحبت می‌شود.

مرتبط:   شهر آنکارا کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

البته، در این شهر زبان‌های دیگری نیز صحبت می‌شود. از جمله این زبان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یونانی
 2. ارمنی
 3. کردی
 4. انگلیسی
 5. آلمانی
 6. فرانسه

کرد های ازمیر

یکی از اقلیت‌های قومی مهم در ترکیه کرد ها هستند. آنها در مناطق مختلف این کشور، از جمله ازمیر، ساکن هستند. جمعیت کردهای این منطقه حدود 600 هزار نفر تخمین زده می‌شود.

کرد های ازمیر
کرد های ازمیر

این جمعیت، در مناطق مختلف شهر پراکنده شده‌ اند. کردهای شهر به زبان کردی صحبت می‌کنند و البته که  آنها به زبان ترکی استانبولی نیز مسلط هستند. کردهای این منطقه در زمینه‌های مختلف، از جمله اقتصاد، فرهنگ و سیاست، فعال هستند.

جاهای دیدنی ازمیر

یکی از دیدنی ترین شهر های ترکیه ازمیر است. این شهر دارای مکان ها طبیعی و جاذبه های بی نهایت زیبا است. گردشگران بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این مکان ها به ازمیر سفر می کنند. در ادامه ب ایرانیجو به معرفی برخی از محبوب  ترین جاهای دیدنی آن می پردازیم.

برج ساعت شهر ازمیر
برج ساعت
 • آسانسور تاریخی
 • سواحل ازمیر
 • مسجد حصار
 • قلعه کادیفه
 • بازار کمرالتی
 • روستای شیرینجه
 • آگورا
 • برج ساعت
 • تله فریک
 • موزه آتاتورک
 • موزه نقاشی

آسانسور تاریخی

یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر آسانسور تاریخی است. این آسانسور در سال 1907 میلادی توسط تاجران یهودی ساخته شد تا شهروندان را از سطح پایین شهر به تپه‌های بالایی منتقل کند.

آسانسور در ابتدا با فشار آب کار می‌کرد. اما در سال 1940 میلادی، به سیستم الکتریکی مجهز شد. این آسانسور حدود 40 متر ارتفاع دارد و در عرض یک دقیقه، می‌تواند مسافران را به بالا برساند.

 آسانسور تاریخی شهر ازمیر
آسانسور تاریخی

از بالای آسانسور، می‌توان منظره پانورامایی از شهر را تماشا کرد. این منظره، شامل دریا، کوه‌ها و ساختمان‌های شهر است. در بالای آسانسور، فروشگاه‌های سوغاتی، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی وجود دارد.

کلام آخر

ازمیر یکی سومین شهر پرجمعیت و بزرگ در کشور ترکیه است. این شهر با آب و هوای مناسب، سواحل بسیار زیبا و جاذبه های متنوع در میان بسیاری از گردشگران محبوبیت کسب کرده است.  شما عزیزان نیز اگر به این شهر خاص و زیبا سفر کردید، حتما نظرات و تجربیات خودتان با با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا