ترکیه

آلاچاتی کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت Alacati

شهر آلاچاتی یک منطقه رویایی کوچک و تاریخی است که در کشور ترکیه واقع شده است. این شهر با مساحتی حدود 15 کیلومتر مربع دارای خانه‌های سنگی صد ساله زیبا و کوچه‌های سنگفرش شده‌ است. این جاذبه ها این شهر را به یکی از محبوب‌ ترین مقاصد گردشگری در ترکیه تبدیل کرده اند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کامل این شهر می پردازیم.

آلاچاتی کجاست؟

Alaçatı یکی از شهرهای استان ازمیر است. افراد این شهر را به یونان کوچک تشبیه می‌کنند، زیرا که معماری و بافت این شهر شباهت زیادی به شهرهای یونان دارد.

آلاچاتی کجاست؟
آلاچاتی کجاست؟

خانه‌های سنگی رنگارنگ با پنجره‌ های طاقچه‌ای و کوچه‌های باریک و سنگفرش شده، فضایی دلنشین و آرامش‌ بخشی را در این شهر ایجاد کرده‌ اند. در حالت کلی این شهر بین گردشگران بسیار محبوب بوده و توریست های زیادی را جذب خود کرده است.

لوکیشن آلاچاتی 

در نقشه زیر لوکیشن آلاچاتی قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید

فاصله استانبول تا آلاچاتی

شهر زیبای استانبول یکی از پرطرفدار ترین مقاصد گردشگری ترکیه است. فاصله ی استانبول تا این شهر حدود 650 کیلومتر است. شما میتوانید این سفر را با استفاده از ماشین شخصی، هواپیما، قطار و یا اتوبوس انجام دهید.

فاصله استانبول تا آلاچاتی
فاصله استانبول تا آلاچاتی
  • هواپیما: نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهر، فرودگاه بین‌المللی ازمیر است. از فرودگاه استانبول می‌توانید با هواپیما به فرودگاه بین‌المللی ازمیر بروید. پس از آن، می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به این شهر بروید.
  • قطار: قطار استانبول به ازمیر، هر روز چندین بار حرکت می‌کند. این قطار پس از حدود 10 ساعت، به ازمیر می‌رسد. پس از آن، می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به این شهر بروید.
  • اتوبوس: اتوبوس‌های متعددی از استانبول به ازمیر می‌روند. این اتوبوس‌ها پس از حدود 12 ساعت، به ازمیر می‌رسند. پس از آن، می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به این شهر بروید.
  • خودروی شخصی: اگر با خودروی شخصی به این شهر سفر می‌ کنید، باید از استانبول به سمت جنوب حرکت کنید. پس از حدود 8 ساعت، به این شهر خواهید رسید.
مرتبط:   مارماریس کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت شهر

فاصله آلاچاتی تا ازمیر

در واقع این شهر در استان ازمیر واقع شده است و تا مرکز استان فاصله بسیار کمی دارد. تنها از آلاچاتی تا ازمیر 75 کیلومتر راه است، این میزان مسافت را می توان در 1 و نیم تا 2 ساعت زمان طی کرد.

فاصله آلاچاتی تا ازمیر
فاصله آلاچاتی تا ازمیر

جمعیت آلاچاتی

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 9745 نفر در این کشور ساکن شده و در آن زندگی می کنند. این شهر بسیار کوچک و کم جمعیت می باشد، اما مردمانی بسیار مهربان دارد. البته این مقدار جمعیت در فصول گرم سال بیشتر نیز می شود، زیرا گردشگران زیادی برای تفریح و استراحت به آن سفر می کنند.

تاریخچه

این شهر در دوران باستان، Agrilia نامیده می‌ شد و  در مرکز منطقه‌ ای به نام «یونیا» در آناتولی غربی بود که از جنوب ازمیر تا رودخانه مندرس امتداد پیدا می‌کرد. نزدیکترین شهر یونی شهر اریترای نام داشت که روستایی از این شهر است که اکنون به نام ایلدیری شناخته می‌شود.

آلاچاتی در دوران عثمانی

در دوران عثمانی، این شهر بسیار کوچک و فقیرنشین بود که در مجاورت باتلاقی بزرگ قرار داشت. این باتلاق عامل شیوع بیماری مالاریا در منطقه بود و باعث مرگ و میر بسیاری از مردم می‌شد.

نام آن نیز برای اولین بار در اوایل دوران عثمانی در منبعی با عنوان سفرنامه‌ های اولیا چلبی آمده است. این شهر نام خود را از یک قبیله Alacat گرفته است که در آن زمان در روستا ساکن شده بودند.

در دهه 1830، داستان این شهر به آرامی شروع به تغییر کرد. در آن زمان، گروهی از یونانیان از جزیره خیوس به آن مهاجرت کردند. این مهاجران، خانه‌های سنگی خود را در شهر ساختند و به توسعه این شهر کمک کردند.

تاریخچه آلاچاتی
تاریخچه آلاچاتی

در سال 1845، وزیر بزرگ عثمانی دستور داد که باتلاق آن خشک شود. برای انجام این کار، کارگران یونانی از جزایر اطراف به این منطقه آورده شدند. این کارگران یونانی در زمین‌های آلاچاتی به کشاورزی مشغول شدند و دیگر به شهر خود بازنگشتند. این کارگران به ایجاد و پرورش باغات انگور و زیتون روی آورده و همچنین اقدام به حفر کانالی از روستا به خلیج جنوبی منطقه کردند. این اقدامات باعث توسعه و رونق تولید و تجارت در شهر شد.

مرتبط:   بهترین شرکت اجاره ماشین در استانبول ✔️ اجاره خودروی لوکس و ارزان

با ورود مهاجران یونانی، جمعیت شهر افزایش یافت و این شهر به تدریج به یکی از قطب‌های گردشگری در ترکیه تبدیل شد. امروزه نیز آلاچاتی شهری زیبا و تاریخی است که ترکیبی از تاریخ و فرهنگ را به نمایش می‌گذارد.  

هتل های آلاچاتی

هتل Alavya در آلاچاتی
هتل Alavya

همانطور که گفته شد درست است که این منطقه بسیار کوچک و کم جمعیت است، اما در فصول گرم سال گردشگران بسیار زیادی به آن سفر می کنند. از همین رو هتل ها و مهمانسرا های زیادی در این شهر ساخته شده است که معروف ترین آنها بوتیک هتل آلاچاتی است. این هتل ها ساخته شده اند تا در هر زمان پذیرای مهمانان و توریست های گرامی باشد. در جدول زیر می توانید با برخی از آنها و امکانات رفاهی هر یک آشنا شوید.

ردهنام هتلامکاناتموقعیت مکانی
لوکسAlavyaاستخر، اسپا، ساحل اختصاصی، رستوران، بارنزدیک به ساحل
لوکسKayeztaاستخر، اسپا، ساحل اختصاصی، رستوران، بارنزدیک به ساحل
لوکسGrand Eldorisاستخر، اسپا، ساحل اختصاصی، رستوران، بارنزدیک به ساحل
لوکسIlıca Palaceاستخر، اسپا، ساحل اختصاصی، رستوران، بارنزدیک به ساحل
متوسطAlaçatı Privateاستخر، رستوران، بارنزدیک به ساحل
متوسطVientoاستخر، رستوران، بارنزدیک به ساحل
متوسطPeremereاستخر، رستوران، بارنزدیک به ساحل
متوسطAsmalı Konakاستخر، رستوران، بارنزدیک به مرکز شهر
ارزانCumbalı Konakرستوران، بارنزدیک به مرکز شهر
ارزانTek Hanرستوران، بارنزدیک به مرکز شهر
ارزانMorroرستوران، بارنزدیک به مرکز شهر
هتل های آلاچاتی

آب و هوا

این شهر دارای آب و هوای مدیترانه ای است که با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و مرطوب مشخص می شود.تابستان های آن  گرم و خشک هستند و دمای هوا می تواند به 35 درجه سانتیگراد برسد. با این حال، نسیم خنک از دریا باعث می شود که هوا قابل تحمل باشد.

مرتبط:   ازمیر کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت Izmir

زمستان ها نیز هوای شهر معتدل و مرطوب می شود به طوری که دمای هوا به ندرت به زیر 5 درجه سانتیگراد می رسد. بارش برف و باران نیز در فصل زمستان های این شهر معمولی و عادی است.

 آب و هوای مدیترانه ای آلاچاتی
آب و هوای مدیترانه ای

بهترین زمان برای بازدید از و سفر به این منطقه فصل های بهار و پاییز است. در این فصل ها، آب و هوا معتدل و دلپذیر است و دمای هوا بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است. این شرایط آب و هوایی، فضایی عالی را برای گشت و گذار در شهر قدیمی، بازدید از جاذبه‌های گردشگری و لذت بردن از ساحل فراهم می‌کند.

از نکات جذاب و مثبت در این شهر این است که حدود 300 روز از سال این منطقه آفتابی است و می توان در آن بسیاری از تفریحات را انجام داد.

جاهای دیدنی آلاچاتی

این شهر یکی از زیبا ترین و رنگارنگ ترین شهر های ترکیه است که طرفداران بسیار زیادی دارد. سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی از سراسر جهان به این شهر سفر کرده تا از جاذبه های آن دیدن کنیم.

  •  آسیاب‌ های بادی
  • خانه‌های سنگی رنگارنگ
  • ساحل 
  • قلعه
  • بازار

آسیاب های بادی

یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر آسیاب‌ های بادی هستند که قدمتی حدود 150 ساله دارند. این آسیاب‌ها توسط مهاجران یونانی که در قرن 19 به این شهر آمدند، برای آرد کردن و کوبیدن گندم ساخته شدند.

آسیاب‌ های بادی در 4 اندازه مختلف ساخته شده‌ اند و سقف‌های مخروطی دارند. آنها در امتداد خیابان‌های اصلی و در بالای تپه‌هایی در نزدیکی شهر قرار گرفته‌ اند.

آسیاب‌ های بادی یکی از جاذبه‌های گردشگری آلاچاتی
آسیاب‌ های بادی یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر

بازدید از آسیاب‌ های بادی در تمام ساعات روز بدون پرداخت هزینه امکان‌ پذیر است. هنگام غروب خورشید یا صبح زود در این منطقه می‌ توانید شاهد منظره‌ای زیبا از شهر باشید.

در اطراف آسیاب‌ها فضای سبزی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. همچنین، کافه‌های دنجی نیز در اطراف وجود دارند که می‌توانید برای صرف صبحانه یا قهوه به آنها بروید.

کلام آخر

آلاچاتی یکی از زیبا ترین و حاص ترین شهر های کشور ترکیه است. این شهر دارای مکان های بسیار زیبا برای بازدید و عکاسی است که تمامی گردشگران را از سراسر دنیا جذب خود کرده است. اگر شما عزیزان نیز به این شهر بی نظیر سفر کرده اید، تجربیات و خاطرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا