خوزستان

آبادان کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

در جنوب‌غرب ایران، شهر زیبای آبادان در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. این شهر با مساحتی حدود 2796 کیلومتر مربع به برزیل ایران شهرت دارد. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و ذخایر نفتی خود نقش مهمی در اقتصاد و بازرگانی کشور دارد. در ایرانیجو به معرفی شهر آبادان می پردازیم.

آبادان کجاست؟

آبادان در جنوبی‌تر‌ین نقطه استان خوزستان قرار دارد. این شهر دارای پالایشگاه نفت است که امروزه برای کشور بسیار با ارزش است.

آبادان کجاست؟ آشنایی با شهر آبادان
آبادان کجاست؟ آشنایی با شهر آبادان

آبادان با کشور عراق مرز مشترک دارد به همین دلیل از زمان جنگ جهانی دوم یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه و ایران بوده‌ است.

لوکیشن آبادان روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن شهر آبادان قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

لوکیشن شهر آبادان روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن آبادان روی نقشه گوگل مپ

نقشه آبادان

شهر آبادان شهری به نسبت بزرگی است که دارای مناطق مختلفی می باشد. شما با توجه به نقشه میتوانید اسامی و مکان های آنها را مشاهده کنید.

جمعیت آبادان چقدر است؟

برزیل ایران تا سال 1355 پر جمعیت ترین شهر استان خوزستان بود. در سال های بعد جای خود را در رتبه 1 به اهواز که پایتخت استان است دارد. این شهر بر اساس آخرین سرشماری در سال 1395 جمعیتی حدود 231.476 نفر دارد. در سال 1390 رشد جمعیت شهر رو به کم شدن رفته و برابر منفی 4.6 شده است. بخشی از جمعیت آبادان به خصوص در مناطق روستایی را مردم عرب تشکیل داده‌اند.

آب و هوای آبادان

از آنجا که شهر Abadan در جنوب کشور قرار دارد. از این رو دارای آب و هوایی بسیار گرم و سوزناک می باشد. نور آفتاب و خورشید عضو ثابت این شهر در روز های مختلف سال است. برخی از مردم این شهر را شهر بی زمستان می نامند.

هوای آبادان در فصل تابستان 

آبادان به دلیل قرار گرفتن در کنار رود بهمن‌شیر و رود کارون، تابستانی بسیار بسیار گرم دارد. در برخی از روزا دمای هوا به قدر بالا می رود که ساکنین آن نمی توانند حتی از خانه بیرون بیایند. اوج گرمای این فصل در ماه مرداد و تیر است که دمای هوا حدود 58 درجه می شود و حتی بالاتر نیز می رود. 

گرمای طاقت فرسای آبادان در تابستان
گرمای طاقت فرسای آبادان در تابستان

زمستان

هوای این شهر در زمستان ها بسیار خوب و مطلوب است. شما در این فصل از گرمای شدید نجات پیدا کرده و وارد خنکی می شوید. البته آن تصوری که از زمستان در ذهنتان وجود دارد در این شهر اتفاق نمی افتد. آبادان تنها 9 روز در زمستان دچار یخبندان و هوای بسیار سرد می شود. آبادان در بهمن ماه در سردترین حالت خود به دمای صفر درجه می رسد که مدت زمان ان بسیار کوتاه است.

مرتبط:   شهرهای استان خوزستان به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین شهر

محله های آبادان

برزیل ایران شهری به نسبت بزرگ است که به بخش های مختلفی تقسیم شده و محله های زیادی دارد در ادامه با برخی از این محله ها آشنا می شویم.

 1. امیری
 2. کوی کارگر
 3. احمدآباد
 4. امیرآباد
 5. بریم
 6. بوارده(شمالی و جنوبی)
 7. کوی لاله
 8. هزاری‌ها
 9. کوی ولایت(اروسیه)
 10. هلندی‌ها
 11. کوی بهار
 12. کوی بهارستان
 13. کوی گلستان
 14. کوی ذوالفقاری
 15. کوی ملت
 16. کوی ولیعصر
 17. تانک فارم
 18. کوی قدس
 19. سرویس قنواتی
 20. جمشیدآباد
 21. هلال بریم
 22. کوی فرهنگیان
 23. 700 دستگاه
آشنایی با محله های آبادان
آشنایی با محله های آبادان

فاصله آبادان از تهران

فاصله آبادان با پایتخت بسیار زیاد است که شما میتوانید از دو مسیر بروید. مسیر اول برای رسیدن به شهر آبادان حدود 895 کیلومتر است. این مسیر حدود 10 ساعت و 34 دقیقه زمان برای رسیدن به Abadan نیاز دارد. این جاده تقریبا سرسبز و زیبا می باشد و شما میتوانید از جاده لذت کافی را ببرید یا در مسیر خود در شهر هایی مثل اراک و قم توقف کنید و در آنجا استراحت کنید و از آنها دیدن کنید. 

مسیر دوم کمی طولانی تر است اما در آن شهر های زیبای دیگری برای توقف بین راهی وجود دارد. اگر زمان کافی برای گردش را دارید این مسیر را به شما پیشنهاد می دهم. مسافت تهران تا آبادان در این مسیر حدود 954 کیلومتر است.

غذا های محلی آبادان

در آبادان غذاهای محلی متعددی وجود دارد که معروفترین آنها فلافل است. در ادامه برخی از این غذاهای محلی خوشمزه را نام برده ایم.

 1. قلیه ماهی: یکی از غذای معروف جنوبی ها است که خورشتی با تکه های ماهی شوریده و سبزی مخصوص درست می شود.
 2. سمبوسه: سمبوسه یکی از محبوب ترین غذا ها بین ایرانیان است که اصل آن در شهر آبادان درست می شود.
 3. کبه عربی: کبه یک غذای عربی است که از ترکیب برنج، تخم مرغ و انواع ادویه با مغزی گوشت چرخ کرده تهیه می شود.
 4. پاکوره: این غذا شبیه به فلافل معروف خودمان است که از کشور هند وارد فرهنگ غذایی مردم آبادان شده است. تفاوت پاکوره با فلافل در این است که برای پخت آن به جای نخود از سیب زمینی استفاده می کنند.
 5. امگشت: غذای مخصوص عرب های خوزستان است که با ماهی قباد کباب شده و نمک به همراه برنج و کشمش و سبزی پلوی درست می شود.
 6. فلافل: از معروف ترین و محبوب ترین غذاها در این شهر فلافل آبادان است. فلافل های این شهر از تمامی فلافل هایی که در زندگیتان خورده اید خوشمزه تر است. این غذا را در آبادان به شدت تند درست میکنند.
قلیه ماهی آبادان
قلیه ماهی آبادان

اقتصاد آبادان

یکی از شهرهای مهم ایران آبادان است که در استان خوزستان قرار دارد. این شهر که در زمان 8 سال جنگ تحمیلی آسیب های مخرب زیادی دید. پس از جنگ سال های زیادی زمان برد تا اقتصاد شهر به حالت نرمال و اولیه خود بازگردد.

مرتبط:   اهواز کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، جمعیت، آب و هوا و جاهای دیدنی

آبادان در کشور رتبه یک را در بخش صنعت نفت و پتروشیمی دارد و یکی از مهم ترین نقش ها را در این زمینه ایفا می کند.

 یکی از بزرگترین پالایشگاه های نفت جهان یعنی پالایشگاه نفت آبادان در این شهر واقع شده است. در سال های اخیر در بخش صادرات شیلات، خرما و محصولات کشاورزی به ویژه در منطقه آزاد اروند به پیشرفت های زیادی رسیده است و صادرات به کشورهای همسایه به ویژه عراق و از طریق پایگاه های صادراتی مانند پایگاه شلمچه صورت می گیرد. از طرف دیگر صنایع لنج سازی، صنایع دستی و پرروش میگو نیز در سال های اخیر نیز رشد بالایی در شهر داشته است.

جاهای دیدنی آبادان

شهر َAbadan بعد از اهواز بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر، در استان خوزستان است. این شهر دارای مکان ها و جاذبه های دیدنی زیادی می باشد که دیدن آنها شما را سرگرم میکند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این جاذبه های خاص می پردازیم. 

 1. مسجد رنگونی‌ها
 2. موزه پمپ بنزین 
 3. موزه‌ آبادان
 4. بازار ماهی‌فروشان
 5. بازار مرکزی
 6. بازار کویتی‌ها
 7. بازار ته‌لنجی‌ها
 8.  کلیسای سورت گاراپت
 9. اروندرود
 10. خانه‌های سازمانی شرکت نفت
 11. سینما رکس
 12. پل کابلی
 13. پل بهمنشیر
 14. سینما نفت و تاج
 15. سینما شیرین
 16. لب شط
 17. جزیره مینو
 18. بهمنشیر

مسجد رنگونی ها

یکی از جذاب ترین بناهایی که در تاریخ استان خوزستان و شهر آبادان ساخته شده است مسجد رنگونی ها است.

مرتبط:   جزیره مینو کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت و جمعیت جزیره صلبوخ

این مسجد هیچ شباهتی به  معماری های  ایرانی ندارد و به طور کامل طبق معماری شبه‌‌جزیره‌ی هندوستان طراحی و ساخته شده است.

مسجد مورد نظر بی نظیر در سال 1300 در محلی نزدیک به مرز، در کنار اروندرود ساخته شده است

مسجد رنگونی به درخواست مسلمانان اهل شبه‌ قاره‌ی هند و به‌ ویژه اهالی «رانگون» در «میانمار» فعلی که در شهر آبادان زندگی می کردند ساخته شده است.

 بنای این مسجد هنر دست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان بوده دست و گچ‌بری‌ها و کار روی سیمان آن بسیار زیبا و خاص است. رنگ‌هایی که در این معماری هندی دیده می‌شود که در کمتر بنای ساخته شده ای بکار رفته است.

البته محرابی گل‌گون که با از نقش و نگاره‌های مختلف و زیبا و طرح‌های هندسی تزیین شده‌ است از نکات بی نظیر این مسجد است. موزه‌ی اسناد تاریخی و خطی آبادان هم در این مسجد واقع شده است.

مسجد رنگونی ها آبادان
مسجد رنگونی ها آبادان

موزه پمپ بنزین

یکی از جذاب ترین جاذبه های این شهر موزه پمپ بنزین است. در این موزه شما میتوانید اولین پمپ بنزین ساخته شده در کل کشور ایران را ببینید. این پمپ بنزین در سال 1306 با همکاری کمپانی بریتیش پترولیوم ساخته شده است.

 در قسمت غربی این موزه شما 12 دستگاه پمپ بنزین را مشاهده میکنید که هر کدام دارای قدمتی چندین ساله هستند. زیباترین و معروف‌ترین بخش موزه در شمال این موزه قرار دارد.

 یک ساختمان 6 ضلعی  و آجر پوش که روی آن نوشته شده فقط بنزین پارس خالص استعمال نمایید. در این موزه میتوانید با ماشین اُپل قرمز و ماکت کارگر پمپ بنزین عکس بگیرید.همچنین می توانید از انواع بشکه‌ها و پیمانه‌های نفت را مشاهده کنید.

موزه پمپ بنزین آبادان
موزه پمپ بنزین آبادان

جمع بندی

پس از شهر اهواز در استان خوزستان آبادان مهمترین شهر آن است. این شهر در 100 سال اخیر پس از احداث پالایشگاه در سال 1910 میلادی روز به روز پیشرفت کرد و بر اهمیت آن افزوده شد. یکی از بزرگ‌ ترین پالایشگاه‌ های نفت جهان به نام پالایشگاه نفت آبادان در این شهر ساخته شده است. نفت از کل استان خوزستان با لوله به این شهر می‌رسد و پس از تصفیه به کشور های مختلف از سراسر جهان صادر می‌شود.

3.4/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا