خوزستان

اهواز کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، جمعیت، آب و هوا و جاهای دیدنی

شهر اهواز یکی از شهرهای حیاتی و پر اهمیت کشور است. این شهر با مساحتی حدود 186.5 کیلومتر مربع مرکز استان خوزستان یکی از 8 شهر وسیع ایران است. اهواز در طول 8 سال جنگ شاهد اتفاقات بد و ناخوشایند زیادی بوده است. در ایرانیجو به معرفی این شهر زیبا می‌پردازیم.

اهواز کجاست؟

اهواز در گذشته و حتی در زمان حال برای ایرانیان به خاطر وجود جاذبه هایش مهم است. کارون پرآب ترین رود ایران در این شهر است. این رود با سرچشمه گرفتن از کوه های بختیاری  شهر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده است. یکی از دلایل زیبایی بی نهایت این شهر وجود همین رود می باشد.

آشنایی با شهر اهواز
آشنایی با شهر اهواز

لوکیشن اهواز روی نقشه گوگل

شما توانید با مشاهده تصویر زیر مکان قرار گیری اهواز را در گوگل مپ مشاهده کنید. برای دریافت جزییات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

لوکیشن اهواز روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن اهواز روی نقشه گوگل مپ

جمعیت اهواز چقدر است؟

جمعیت شهر اهواز بر اساس آخرین سرشماری در سال 1395 حدود 1.184.788 نفر بوده است. طبیعتا این مقدار جمعیت تا اکنون افزایش چشمگیری داشته است.

فاصله تهران تا اهواز

فاصله تهران تا شهر اهواز به نسبت زیاد است. جاده های زیاد و مختلفی برای رسیدن به مقصد وجود دارد. از تهران می‌توانید جاده قم به اراک را در پیش گرفته و تا اهواز بروید زیرا  این مسیر، سر راست‌تر و بهتر است.

در این مسیر از شهر تهران تا اهواز حدود 777 کیلومتر راه است که شما برای طی کردن آن نیاز به 9 ساعت زمان دارید.

 مسیر دوم تهران به این شهر از جاده ساوه می‌گذرد.

 این مسیر حدود 1000 کیلومتر است که به شما پیشنهاد نمیکنم. زیرا این راه  طولانی‌ترین مسافتی است که می‌توان برای سفر به اهواز از تهران در پیش گرفت. در این مسافت، حدود 12 ساعت و 20 دقیقه باید در جاده رانندگی کنید. 

مسیر 3 نیز وجود دارد که پس از گذر از جاده ساوه، نرسیده به همدان به سمت جاده بروجرد، ادامه پیدا می‌کند. این مسیر 886 کیلومتر است و حدوداً ده ساعت شما را در جاده نگه می‌دارد.

آب و هوای اهواز

اهواز در بخش جلگه‌ای استان خوزستان قرار دارد. این شهر دومین شهر گرم در کل کشور ایران است. اغلب این شهر را شهری دو فصله (زمستان و تابستان) می نامند اما از دیدگاه من نمی توان منکر زیبایی های این شهر در بهار و پاییز شد.

مرتبط:   آبادان کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

هوای بهار

آب‌وهوای شهر اهواز در فصل بهار بسیار عالی و خنک است. در این فصل همه جا سرسبز و زیبا است و هوا هنوز خنکی فصل گذشته را به همراه دارد. بهترین زمان سفر به این شهر در فصل بهار است. اواسط ماه خرداد آب‌وهوای این شهر رو به گرمی می‌رود. در کنار گرما، رطوبت هوا نیز زیاد می‌شود. 

هوای اهواز در بهار
هوای اهواز در بهار

آب و هوای اهواز در تابستان

در  فصل تابستان اهواز به شدت گرم می شود و دیگر خبری از نسیم خنک بهاری نیست. دمای هوا رو به زیاد شدن می رود و هرچه به ماه مرداد نزدیک تر می شویم این گرما شدت پیدا می کند. گرمای هوای اهواز تا اواخر ماه  شهریور همچنان همراه او است. در این فصل سفر به شهر اهواز را به شا گردشگران عزیز توصیه نمیکنم زیرا گرمای زیاد و رطوبت هوای آن مطمئنا شما را کلافه میکند.

هوای گرم اهواز در فصل تابستان
هوای گرم اهواز در فصل تابستان

پاییز در اهواز

هوای این شهر پس از فصل تابستان رو به کمی خنک شدن می رود. در آبان ماه فصل پاییز، هوا کم کم خنک می شود و با نزدیک شدن به ماه آذر، بارش های باران آغاز می شود. هوا به شدت خاص و رویایی می شود. در این ماه برای سفر و گردش در اهواز مناسب است زیرا در آن دیگر اثری از گرمای هوا وجود ندارد. 

شرایط جوی در زمستان

فصل زمستان، در شهر اهواز، به فصل باران معروف است. برخلاف تصورتان این شهر در فصل زمستان نیز به طور زیادی سرد نمی شود و فقط شرایط جوی موجود باعث می شود که چند روز پشت سر هم و بدون وقفه بارندگی ها ادامه داشته باشند. 

به گونه ای که کل شهر از آب پر می شود و رفت و آمد را در آن سخت می کند.

آب و هوای مطلوب اهواز در زمستان
آب و هوای مطلوب اهواز در زمستان

 زبان مردم اهواز

بیشتر مردم ساکن در شهر اهواز مردم فارس هستند که حدود 48.8 درصد آن را تشکیل داده اند. این مرد به گویشهای مختلفی از زبان فارسی صحبت میکنند. این گویش ها فارسی معیار، شوشتری، دزفولی، گتوندی، بهبهانی و …. می باشد. جمعیت دیگر این شهر را نیز مردم عرب و بختیاری تشکیل داده اند. عربها حدود 35.7 درصد و بختیاری ها حدود 15.8 درصد هستند.

مرتبط:   خرمشهر کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، جمعیت و جاهای دیدنی

لیست هتل های اهواز

شهر اهواز شهری توریستی است و سالانه گردشگران زیادی از سراسر ایران برای بازدید از آن به خوزستان سفر میکنند. به همین علت هتل ها زیادی در این شهر ساخته شده تا توریست ها برای اقامت خود به مشکلی بر نخورند. اکنون برخی از هتل ها خوب این شهر را به شما معرفی میکنم.

 1. هتل آپارتمان آرامش 
 2. هتل سومیا 
 3. هتل اکسین 
 4. هتل نیشکر 
 5. هتل نادری 
 6. هتل پرشیا 
 7. هتل تختی 
 8. هتل کارون 
 9. هتل زاگرس
 10. هتل عمارت مرمر
 11. هتل ایران
 12. هتل آپارتمان ایرانیکا
هتل عمارت مرمر اهواز
هتل عمارت مرمر اهواز

تاریخچه اهواز

شهر اهواز شهری تاریخی و زیبا است که در زمان ایلامی ها اسم آن تاریانا بوده است. محققان و تاریخ دان های زیادی گفته اند که این شهر در دوران باستان اوکسین بوده است. این شهر در زمان هخامنشیان هوج یا خوجستان یا همان هوجستان نام داشت. داریوش کبیر در کتیبه بیستون خوزستان را به همین نام هوج نام برده است. معنای نام خوز یعنی نیشکر و خوزستان به زبان ایلامی شکرستان است.نام امروزی شهر اهواز، به ظاهر جای مانده از دوران اسلامی است. در زمان آل بویه اهواز به تصرف درآمد و تحت سلطه ی آل بویه قرار گرفت. میان قرن 4 هجری عضدالدوله دیلمی اقدام به مرمت و آبادانی اهواز کرد.

در سال 1869 میلادی همزمان با حفر کانال سوئز که منجر به کوتاه شدن مسیر تجارت دریایی اروپاییان و توجه آنها به اهواز باعث پیشرفت اقتصادی شهر و رونق گرفتن آن شد.

جاهای دیدنی اهواز

شهر اهواز زیبا ترین و بزرگترین شهر استان خوزستان است. این شهر دارای مکان ها و جاهای دیدنی زیادی است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

 1. پل سفید (پل معلق)
 2. پل سیاه
 3. پل طبیعت کیانپارس
 4. رودخانه کارون
 5. کلیسای سورت مسروپ
 6. بنای معین‌التجار
 7. خانه ماپار
 8. آرامگاه علی بن مهزیار اهوازی
 9. دانشکده سه گوش
 10. خانه دادرس
 11. خانه نفیسی
 12. جاده ساحلی
 13. خانه ماپار
 14. بازار عبد‌الحمید
 15. موزه هنرهای معاصر
 16. بازار لشکرآباد
 17. موزه خراطی
 18. بازار کاوه
 19. تالاب بامدژ
 20. طولانی‌ترین آبشار مصنوعی در خاور‌میانه
 21. سرای عجم
 22. پارک کوهساران
 23. کلیسای پروتستان شبان نیکو
 24. حمام نفت سفید
کلیسای سورت مسروپ اهواز
کلیسای سورت مسروپ اهواز

رودخانه کارون

از اصلی ترین و مهمترین جاذبه های اهواز رودخانه کارون است. این رود بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه در کل کشور ایران است. کارون از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و به جلگه خوزستان سرریز می‌شود. این رود که تنها رود 

مرتبط:   نمایندگی تراست اهواز ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

قابل‌کشتی‌رانی در ایران است یکی از جاذبه‌های خاص و جذاب گردشگری در اهواز است.

رودخانه کارون اهواز
رودخانه کارون اهواز

پل سفید (پل معلق)

در شهر اهواز پل های زیادی ساخته شده است. از معروف ترین و زیباترین آنها میتوان پل سفید را نام برد. در روی رود کارون 8 پل ساخته شده است که بخش شرقی و غربی شهر را به‌هم وصل می‌کند. این پل تماما از جنس فلزی‌ست که روی پایه‌های بتنی قرار دارد. اطراف این پل، پارک تفریح و بازی جزیره‌ اهواز قرار دارد که فضای سبز و رستوران‌های متنوع اطرافش، گردشگرهای بسیاری را شیفته‌ خود می‌کند. علاوه بر آن می‌توانید در کنار رود زیبای کارون بنشینید و از این چشم‌انداز زیبا و بی نظیر آن لذت ببرید.

پل سفید(پل معلق) اهواز
پل سفید(پل معلق) اهواز

پل سیاه

اولین پل‌ ساخته شده در شهر اهواز پل سیاه است. از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به این پل زیبا اشاره کرد. این پل در محل پل قدیمی اهواز که به دوره‌ی «ساسانی» تعلق داشته ساخته شده است و اولین پل امروزی‌ست که سال‌ها شبیه کمربندی سیاه، دو طرف رود کارون را به‌هم وصل کرده است. پل سیاه جدید همزمان با افتتاح راه آهن سراسری یعنی در سال 1308 ساخته شد و امروزه به یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی ریلی جنوب کشور تبدیل شده است. علت آن که نام آن  پل سیاه است رنگ تیره‌ بدنه‌ی این پل است.

پل سیاه اهواز
پل سیاه اهواز

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی در خاور‌میانه

در چندین سال پیش در شهر اهواز یک آبشار جذاب و بزرگ ساخته شده است. این آبشار قدیمی‌ترین آبشار مصنوعی جهان در شهر اهواز و بر روی پل 7 ساخته شده است. آبشار پل 7 به‌همراه نور‌پردازی‌های زیبا و خیره‌کننده‌اش یکی از خارق العاده ترین جاذبه‌های گردشگری اهواز است. اگر به این شهر زیبا سفر کرده اید به شما پیشنهاد میکنم حتما از این آبشار بی نظیز دیدن کنید تا شگفتی های دنیا مدرن و آبشار مصنوعی را ببینید.

طولانی ترین آبشار مصنوعی در خاورمیانه
طولانی ترین آبشار مصنوعی در خاورمیانه

کلام آخر

اهواز شهری بزرگ و زیبا است که قومیت‌های مختلفی در آن زندگی می کنند. این شهر در شب‌ها زنده‌ است و همه‌ مرکز خریدها و رستوران‌ها تا دیروقت باز هستند. شرکت‌های بزرگی مانند مناطق نفت‌خیر جنوب، شرکت ملی حفاری ایران و شرکت فولاد خوزستان در این شهر واقع شده اند.

3.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا