خوزستان

خرمشهر کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، جمعیت و جاهای دیدنی

شهر خرمشهر از شهر های استان خوزستان است که بین اروند رود و رود کارون واقع شده است. این شهر مانند اسمش جایی ست که مثل اسمش خرم، شاداب و سرشار از شور زندگی می باشد. این شهر با مساحتی حدود 67.5 کیلومتر مردمان بسیار خونگرم، مهمان نواز و مهربانی دارند به همین دلیل گردشگران زیادی جذب این شهر می شوند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی این شهر می پردازیم.

خرمشهر کجاست؟

کشور ایران یکی از قدیمی ترین کشور های آسیا است که شهر ها و مناطق تاریخی زیادی دارد. یکی از تاریخی ترین شهر های این کشور خرمشهر می باشد که از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای جنوب ایران است.

خرمشهر کجاست؟
خرمشهر کجاست؟

خرمشهر یکی از شهر هایی است که تاریخ غنی و تمدن عمیقی دارد و همین موضوع باعث شده تا سالانه گردشگران و توریست های زیادی از سراسر کشور برای بازدید از این شهر به استان خوزستان سفر کنند.

لوکیشن خرمشهر روی نقشه گوگل

شما توانید با مشاهده تصویر زیر مکان قرار گیری خرم شهر را در گوگل مپ مشاهده کنید. برای دیدن جزئیات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

لوکیشن خرمشهر روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن خرمشهر روی نقشه گوگل مپ

خرم شهر در نقشه ایران

در تصویر زیر می توانید با موقعیت دقیق جغرافیایی خرمشهر آشنا شوید و مکان قرار گیر آن روی نقشه را مشاهده کنید.

موقعیت دقیق جغرافیایی خرمشهر
موقعیت دقیق جغرافیایی خرمشهر

جمعیت خرم شهر چقدر است؟

اولین و بزرگ‌ ترین بندر ایران و خاورمیانه قبل از وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران خرمشهر بوده است. امروزه نیز این بندر دومین بندر حمل کانتینری بعد از بندر شهید رجائی با 13 اسکله حمل و تخلیه بار است. در آخرین سرشماری های انجام شده خرمشهر حدود 133.097 نفر جمعیت دارد.

راه های رسیدن به خرمشهر

اگر قصد رفتن به خرم شهر از هر کجای ایران دارید تا ادامه این مقاله همراه ما باشید. خرم شهر از زمان های قدیم یکی از بنادر مهم و تجاری ایران می باشد که در قسمت جنوبی کشور واقع شده است.

خرم شهر به شهرهایی مانند آبادان و  اهواز بسیار نزدیک است و تا آنها فاصله زیادی ندارد به همین دلیل سفر به آن بسیار ساده می باشد. فرودگاه های آبادان و اهواز برای کسانی که مسافرت هوایی را ترجیح می دهند گزینه خوب و مناسبی می باشد. راه آهن 70 ساله نیز در مسیر راه آهن سراسری را به ایستگاه خرمشهر می رساند. ایستگاهی که خودش یک جاذبه تاریخی و گردشگری محسوب می شود. این شهر تا مرکز استان یعنی اهواز 125 کیلومتر فاصله دارد. 

مرتبط:   نمایندگی تراست اهواز ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

اقتصاد خرمشهر

این شهر از نظر اقتصادی و موقعیت استراتژیکی برای کشور بسیار مهم است. در خرمشهر وجود ذخایر بسیار زیاد نفتی و داشتن 2 رودخانه آب شیرین و دسترسی به خلیج فارس از طریق رودخانه اروندرود باعث شده که اقتصاد بسیار خوب داشته باشد و همیشه مورد چشم‌ داشت و حسادت دشمنان و استعمارگران قرار گیرد. البته قبل از جنگ، خرم شهر بزرگ‌ ترین صادرکننده انواع خرما به جهان نیز بوده است.

آب و هوای خرمشهر

خرم شهر در استان خوزستان در جنوب کشور ایران واقع شده است. این شهر یکی از گرمترین و خشک ترین شهر ها در کل کشور ایران است. اغلب این شهر را شهری 2 فصلی (زمستان و تابستان) می نامند اما از دیدگاه من نمی توان منکر زیبایی های این شهر در بهار و پاییز شد.

آب و هوای گرم و خشک این شهر
آب و هوای گرم و خشک این شهر

هوای بهار

آب‌وهوای خرم شهر در فصل بهار بسیار عالی و خنک است. در این فصل همه جا سرسبز و زیبا است و هوا هنوز خنکی فصل گذشته را به همراه دارد. بهترین زمان سفر به این شهر در فصل بهار است. اواسط ماه خرداد آب‌وهوای این شهر رو به گرمی می‌رود. در کنار گرما، رطوبت هوا نیز زیاد می‌شود. 

آب و هوای تابستان

در  فصل تابستان خرمشهر بسیار گرم می شود و دیگر خبری از نسیم خنک بهاری نیست. دمای هوا رو به زیاد شدن می رود و هرچه به ماه مرداد نزدیک تر می شویم این گرما شدت پیدا می کند. گرمای هوای خرم شهر تا اواخر ماه  شهریور همچنان همراه او است. در این فصل سفر به این شهر را به شما گردشگران عزیز توصیه نمیکنم زیرا گرمای زیاد و رطوبت هوای آن مطمئنا شما را کلافه میکند.

پاییز

هوای این شهر پس از فصل تابستان رو به کمی خنک شدن می رود. در آبان ماه فصل پاییز، هوا کم کم خنک می شود و با نزدیک شدن به ماه آذر، بارش های باران آغاز می شود. هوا به شدت خاص و رویایی می شود. در این ماه برای سفر و گردش در خرم شهر مناسب است زیرا در آن دیگر اثری از گرمای هوا وجود ندارد. 

مرتبط:   جزیره مینو کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت و جمعیت جزیره صلبوخ

شرایط جوی در زمستان

فصل زمستان، در خرمشهر به فصل باران معروف است. برخلاف تصورتان این شهر در فصل زمستان نیز به طور زیادی سرد نمی شود و فقط شرایط جوی موجود باعث می شود که چند روز پشت سر هم و بدون وقفه بارندگی ها ادامه داشته باشند. 

زبان مردم خرمشهر

خرم شهر در دوران قبل از جنگ در اوج خود قرار داست و دارای جمعیت بسیار زیادی بود اما پس از جنگ جمعیت آن رفته رفته کمتر شد. به دلیل نزدیکی بیش از حد این شهر به کشور عراق بیشتر مردم این شهر عرب هستند و به زبانهای عربی و فارسی صحبت میکنند. البته در فارسی صحبت کردن آنها نیز نوعی لهجه و گویش خرمشهری وجود دارد که به گویش آبادانی نیز بسیار شبیه می باشد.

جاهای دیدنی خرمشهر

خرم شهر یکی از شهر های زیبا در جنوب کشور است. این شهر بعد از جنگ تحمیلی ایران با کشور عراق رو به نابودی رفت به طوری که بعد از گذشت چندین سال هنوزم برخی از آثار ویرانی در آن مشهود است. اما با همه این جوانب چیزی از زیبایی های این شهر کم نشده است و همچنان دارای جاهای دیدنی و مکان های جالب می باشد. 

در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این مکان ها می پردازیم تا در سفر خود به این شهر دچار مشکلی نشوید و از تمامی جاذبه های آن بازدید کنید.

 1. پل شهید جهان آرا 
 2. بازار سیف
 3. کنزالمال
 4. مسجد جامع
 5. جزیره مینو
 6. قصر فیلیه (کاخ شیخ خزعل)
 7. اروند رود
 8. مجتمع تفریحی تجاری برلیان
 9. موزه جنگ
 10. بازار ماهی فروشان
 11. تالاب ناصری (نیشکر)
 12. پارک ساحلی
 13. پل قدیم
 14. کشتی زمان جنگ اروند صغیر
 15. کانال عضدی
 16. بازار بزرگ امام رضا
 17. ساختمان تاریخی هلال احمر (کنسولگری انگلیس)
 18. اسکله قایقرانی
 19. مسجد ولیعصر
 20. کنسولگری انگلیس

جزیره مینو

یکی از آن دیدنی ترین های خرمشهر جزیره مینو است که از جزایر معروف دریای خلیج فارس است. این جزیره بسیار خاص و زیبا است به طوری که که تا مدت‌ها حتی در مورد زیبایی آن خواب خواهید دید.

 جزیره‌ ای که نخل‌های بلند آن نمای بی نهایت زیبایی به آن بخشیده اند. این جزیره در قدیم صلبوخ نام‌ داشت و بین آبادان و خرم شهر قرار دارد. مردمان آن  با کشاورزی و دامداری زندگی می‌کنند و در کنار اروندرود و انشعابات آن زندگی می‌کنند.

جزیره مینو
جزیره مینو

تالاب ناصری

یکی دیگر از جاذبه های بکر خرمشهر تالاب ناصری یا تالاب نیشکر است که به احتمال زیاد نام آ« را نشنیده اید.

مرتبط:   شهرهای استان خوزستان به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین شهر

اما این تالاب از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که بازدیدکنندگان زیادی نیز دارد. این تالاب سرشار از شوق و زندگی است بنابراین اگر گذرتان به خرم شهر افتاد پیشنهاد میکنم حتما از آن بازدید کنید.

اگر دنبال مکانی می‌گردید که کمی بیشتر حیات ‌وحش، جریان زندگی و آب را مشاهده کنید بازدید تالاب ناصری از جاهای دیدنی خرم شهر را از دست ندهید. شما میتوانید سوار یک قایق کوچک شوید و از پرندگان زیبایی که آنجا زندگی می‌کنند نیز دیدن کنید.

تالاب ناصری
تالاب ناصری

کانال عضدی

خرمشهر سرزمین آب و آبادانی، خرمی و شادابی است. اما در کنار آن، تاریخ کهنی نیز در آن جریان دارد. کانال عضدی از جاهای دیدنی خرم شهر یکی از آن آثار قدیمی و تاریخی است که می‌تواند جزئی از جذاب‌ ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر از نظر تاریخی باشد.

 اولین نوشته‌ها در مورد ساخت این کانال به زمان آل بویه برمی‌گردد. این کانال به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شد و بین رود کارون و شمال خرم شهر امروزی بنا شده است.

این کانال از این نظر مهم است که نقش زیادی در شکل‌گیری خرم شهر اکنون دارد. به همین دلیل مردم زیادی به دیدن اینجا می‌روند. این کانال قدیمی از جاهای دیدنی این شهر حالا جایی دیدنی و تاریخی است که می‌توانید با دیدن آن بیشتر به تاریخ آفرینش خرمشهر، آبادان و مسیر کشتیرانی شط‌العرب آشنا شوید.

کانال عضدی
کانال عضدی

جمع بندی

نام خرمشهر قبل از هر چیز ما را به یاد ایستادگی و شجاعت افرادی می‌اندازد، که در سال‌های جنگ بدون سلاح در مقابل دشمن ایستادند و از وطن خود  دفاع کردند. خرم شهر دقیقا در قسمتی در قرار گرفته است که ایران به‌ پایان می‌رسد و در انتهای مرز خاکی و آغاز خلیج فارس قرار دارد. این شهر همچنان ویرانه های جنگی را در خود دارد اما با وجود همچنان زنده است و قلبش می‌تپد. 

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا