ساوجبلاغ

روستای اغشت کجاست؟ قلعه هاگوارتز اغشت + آب و هوا و نقشه

یکی از روستاهای دیدنی کرج، روستای اغشت یا آغشت است.روستایی در نزدیکی کرج با قلعه ای جذاب و دیدنی که در بخش چندار در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز (کرج) است. روستای آغشت که در محدوده دهستان برغان قرار گرفته است، دارای طبیعتی بکر و دست نخورده است. در ایرانیجو به معرفی این روستا و قلغه اغشت کرج میپردازیم.

استان ⭐البرز
شهر ✔️کرج
فاصله تا تهران 🚗75 کیلومتر
فاصله تا کرج 🚗35 کیلومتر
جاهای دیدنی 🏰قلعه هاگوارتز، رودخانه
قدمت ❔قبل از اسلام
جمعیت 👨حدود 800 نفر

اغشت کجاست؟

در 35 کیلومتری شرق کرج، در دل کوه و طبیعتی بکر، روستای دیدنی اغشت واقع شده است. که دارای آبشار، رودخانه و قلعه و طبیعتی سرسبز است که برای گذراندن آخر هفته ای آرام در اطراف کرج گزینه ای بسیار مناسب است.

لوکیشن اغشت روی نقشه گوگل مپ

در تصویر زیر میتوانید لوکیشن آغشت را مشاهده کنید و با کلیک بر روی آن میتوانید جزییات بیشتر و همچنین مسیریابی به اغشت را داشته باشید.

لوکیشن روستای آغشت روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن روستای آغشت روی نقشه گوگل مپ

فاصله تهران تا اغشت چقدر است؟

از تهران تا روستای اغشت حدود 75 کیلومتر فاصله است، و اگر بخواهید با خودروی شخصی به اغشت سفر کنید حدود 1 ساعت و 15 دقیقه طول می‌کشد.

در تصویر زیر مسیر اغشت به تهران را مشخص کرده ایم، با کلیک بر روی آن میتوانید جزییات مسیر را مشاهده کنید.

فاصله تهران تا اغشت به همراه مسیر رفتن به اغشت از تهران
فاصله تهران تا اغشت به همراه مسیر رفتن به اغشت از تهران

فاصله کرج تا اغشت چقدر است؟

از کرج تا روستای آغشت حدود 35 کیلومتر فاصله است، و اگر بخواهید با خودروی شخصی از کرج به اغشت بروید حدود 45 دقیقه باید رانندگی کنید.

در تصویر زیر مسیر رفتن به اغشت از کرج را مشاهده میکنید که با کلیک بر روی آن میتوانید وارد مسیریابی شوید.

فاصله کرج تا اغشت به همراه مسیر رفتن از کرج به آغشت
فاصله کرج تا اغشت به همراه مسیر رفتن از کرج به آغشت

جمعیت اغشت چقدر است؟

جمعیت ساکن در این روستان بالغ بر 800 نفر است، اگرچه اکثر ساکنین تهران و کرج در این روستا برای خود ویلا ساخته و در آخر هفته و روزهای تعطیل اوقات فراغت خود را در این روستا می گذرانند.

فاصله تقریبی روستای اغشت تا مرکز دهستان معادل است با 12 کیلومتر، شاید شما روستای اغشت را با قلعه اسرارآمیز آن بشناسید که به قلعه هاگوارتز هم شناخته می شود که در عین حال که بسیار خاص است زیبایی فراوانی دارد و روزانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

 اغشت کرج: معرفی روستای آغشت ساوجبلاغ

دلیل نامگذاری و یا وجه تسمیه روستای آغشت ساوجبلاغ: معنی اغشت چیست؟

این روستا دارای آب های جاری، چشمه ها و بارش زیاد است که دلیل اصلی نامگذاری نام این روستا هم از این مسئله نشات گرفته است، بعبارتی نام آغشت ترکیبی از دو قسمت آو به معنی آب و غشت به معنی فراوانی و یا انباشته شدن است. لذا تلفظ صحیح نام این روستا Aqasht است که اغشت هم خوانده می شود.

تاریخچه روستای آغشت کرج

با توجه به صحبت های موجود از زمان های گذشته، استقرار روستای اغشت و پدید آمدن آن به قبل از اسلام برمی گردد.

در آن زمان افرادی که دارای دین های کاذب و متفرقه با نام گبرها در این روستا سکونت داشتند؛ احتمالا با این تفاسیر و گفته ها قدمت و یا تاریخچه این روستا متعلق به بیش از 1000 سال پیش است.

از جمله دلایل اصلی سکونت در این روستا وجود آب های فراوان بود.

در سال 1330 خورشیدی، جمعیت این روستا حدودا 300 نفر بود، در سال 1375 ساکنین آن به 236 نفر کاهش یافت.

مرتبط:   روستای رمنده کرج : بررسی جامع ویژگی ها و امکانات روستای رمنده

لهجه اصلی و رایج بین مردم و ساکنین این روستا مشابه مردم عزیز مازندران و طالقان است.

پوشش گیاهی روستای آغشت کرج

پوشش گیاهی روستای اغشت کرج

به دلیل وجود آب و خاک مناسب در روستای آغشت، انتظار می رود که این روستا دارای پوشش گیاهی غنی باشد.

اکثر گیاهان موجود در این روستا «رگ» و «گون» است، اکثر محصولات زراعی که در این روستا برداشت می شود برای مصارف خانواده ها در آن روستا استفاده می شود و کم است، زمانیکه محصولات باغ روستاییان زیاد باشد در میدان اصلی فروش می رود.

آب و هوای روستای اغشت کرج

این روستا از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است و بعبارتی حتی در فصول گرم سال هم نسیم خنک آن روحبخش است و به نوعی روستایی ییلاقی محسوب می شود.

با توجه به اطلاعات بدست آمده از ایستگاه هواشناسی استان البرز در خصوص آب و هوای اغشت می توان گفت کمترین میزان متوسط ماهانه درجه حرارت در این روستا 9 درجه سانتیگراد و بیشترین مطلق آن 42 درجه ثبت شده است.

در تیرماه که یکی از گرم ترین فصول سال محسوب می شود کمترین دما 11 درجه است، که اگر بخواهیم آن را در کنار دمای شهرهای بزرگ تر قرار دهیم نشان دهنده هوایی خنک و دلپذیر است در این روستا است.

دلیل اصلی این آب و هوا قرارگیری آن در منطقه ایی کوهستانی است که سبب ایجاد شرایط آب و هوایی خاص در این منطقه شده است، اقلیم روستا در زمستان ها سرد و در فصل تابستان ها به صورت کوهستانی معتدل است.

روستای آغشت در صورت کلی دارای آب وهوای نیمه خشک داخلی و آب و هوای مدیترانه ایی شناخته می شود.

منطقه ایی ییلاقی است، دارای مناظری زیبا است که در فصول مختلف افراد از شهرهای بزرگ کرج و تهران به این روستا در برخی موارد برای سکونت و در اکثر اوقات برای تفریح می آیند.

دژ اغشت یا قلعه آغشت کجاست؟

اغشت دارای قلعه تاریخی نیست، شهرت اصلی این روستا به دژ زیبای آن است، شاید برای شما هم سوال باشد دژ معروف اغشت که در تصاویر وجود دارد چیست ؟

دژ اغشت: قلعه آغشت کجاست؟

آنچه که به دژ اغشت شناخته می شود، ساختمانی ویلایی است که به یکی از ساکنین تهران تعلق دارد که در این روستا ساخته است.

قدمت این قلعه حدودا 10 سال است که با استفاده از ایده های سازنده آن به این زیبایی ساخته شده است.

معماری قلعه اغشت: قلعه هاگوارتز ایران کجاست؟: قلعه اغشت برای کیست؟

شخصی با نام اسدی لاری که مالکیت قلعه مشهور اغشت متعلق به ایشان است به علت علاقه و با استفاده از ایده های عجیب و خلاقانه خود با کمک یکی از معماران معروف ایرانی ساخت.

نمای این قلعه برگرفته از سبک های رنسانس اروپایی، یونان و روم باستان است و ساخت آن حدودا 10 سال طول کشیده است.

معماران این سبک که در روم و یونان باستان وجود داشت به صورت سنگ و آجر نمی دیدند و در تلاش بودند تا با ترکیب معماری و هنر احساسات و عواطف انسان را بیدار کنند.

یکی از ویژگی های این قلعه که در معماری رنسانس وجود دارد استفاه از پنجره و درها با تعداد بالاست که به صورت متقارن است.

معماری قلعه اغشت: قلعه هاگوارتز ایران کجاست؟

در کلیه بخش های این قلعه می توانید الگوبرداری از معماری آن زمان را مشاهده کنید.

درون قلعه تکمیل نشده است و همچنان در حال ساخت است، هیچ عکاسی به آن وارد نشده است لذا هیچگونه عکسی از داخل آن وجود ندارد.

مرتبط:   کهریزک سهیلیه کجاست؟ ✔️ بررسی امکانات، نقشه و آب و هوا

قلعه اغشت واقع در روستای آغشت ساوجبلاغ است و به قلعه هاگوارتز ایران شناخته می شود که در بین انبوهی از درخان مرتفع قرار گرفته است. قلعه اغشت بنایی فراتر از اقامتگاه شخصی است و امروزه به نایی دیدنی و اعجاب انگیز تبدیل شده است این روزها افراد و گردشگران زیادی به این روستا رفته و در این لوکیشن زیبا عکسبرداری می کنند.

امکانات روستای اغشت کرج

این روستا دارای گاز شهری است و عمل گازکشی در آن انجام شده است، آب آشامیدنی روستا از چشمه فراهم شده و نیاز ساکنین را برطرف می کند این چشمه واقع در 17 کیلومتری روستای اغشت است، از در بلندهای سخت این روستا می گذرد.

این روستا دارای گرمابه ایی قدیمی است که دارای قدمتی 40 ساله است، حدودا تا سال 1370 فعال بوده است.

مساجد روستای اغشت

امروزه دیواره‌ی این گرمابه به روش زیبایی آراسته شده است، دارای زمین چمن ورزش بسیار بزرگی است.

مراکز مذهبی روستا هم دو مسجد با نام های فراگیر یا جامع است و دیگری مسجد حضرت ابوالفضل است که دارای مساحت کمی است و در کوچه پس کوچه های این روستا قرار گرفته است.

همچنین این روستا دارای مدرسه ابتدایی است، دانش آموزان در مقاطع بالاتر می بایست به شهرها یا روستاهای اطراف رفته و در آن جا درس بخوانند.

علاوه بر این ها روستای اغشت دارای یک مرکز بهداشت است و همه روزه آماده کمک رسانی به ساکنین این روستا است.

مراسمات روستای آغشت

یکی از مراسمات سنتی این روستا به مراسم ریش سپیدان شهرت دارد، این مراسم به صورت است که در روزهای نخست سال بعبارتی اول تا سوم فروردین بزرگان و جوانان این روستا در کوچه پس کوچه های روستا راه می روند و به هم شادباش می گویند.

بعبارتی در ابتدا به سراغ خانواده هایی می روند که در سال گذشته عزیزی را از دست داده اند.

در نهایت بزرگان و اهالی روستا در محلی جمع شده و برای روستا و مسائل مربوط به روستای خود با هم همفکری کرده و به گزارشات شورای روستا گوش می دهند.

مراسم سیزده به در اغشت بدین صورت است که برخی از اهالی روستا با کیسه های زبال و بذر گل به استقبال مسافران رفته و از آن ها می خواهند که پس از گردش در این روستا زباله های خود را جمع آوری کنند.

مراسم پنجشنبه پایان سال هم در این روستا جزو آیین های سنتی و مذهبی مردم این روستا محسوب می شود.

از جمله مراسمات و دورهمی های دیگر در این روستا آتش بازی، قاشق زنی و چهارشنبه سوری است که آش و حلیم می پزند و با هم صحبتی در کنار هم شب را به صبح وصل می کنند.

نکاتی برای سفر به اغشت کرج

اگر دوست دارید از طبیعت بکر و زیبای آغشت دیدن کنید کافی است از دو روش زیر استفاده کنید:

می توانید از شهر کرج به گوهردشت رفته و سپس در جاده آتشگاه به سمت این روستا حرکت کنید.

روش دیگر استفاده از اتوبان کرج – قزوین است که پس از مشاهده تابلوی کردان می توانید به طرف راست بپیچید و بعد از گذر از کردان به سمت روستای برغان بروید.

سوغاتی های معروف روستای اغشت

در ین روستا می توانید از سوغاتی های معروف آن همچون آلوی درجه یک، عسل طبیعی، توت و لبنیات آن استفاده کرده و در صورت تمایل برای خود خریداری کنید.

جاهای دیدنی آغشت کرج

آبشار شرشربند در اغشت

آبشار شرشربند در اغشت

بعد از قلعه اغشت، آبشار شرشربند یکی از دیدنی ها این روستا بشمار می رود، در منطقه کوهستانی واقع شده است و برای دسترسی به آن می بایست از لباس و کفش مناسب کوهنوردی استفاده کنید.

مرتبط:   روستای برغان کجاست؟ بررسی 100% جاهای دیدنی وجاذبه های گردشگری

مسیر آبشار دارای شیب های بسیاری است مسیری است که با مناظری زیبا از طبیعت اطراف، گل های بابونه، پروانه ها، صدای آواز پرندگان برای طبیعت گردان و گردشگران تجربه ایی لذت بخش به همراه دارد.

از روستای اغشت تا آبشار هزار رنگ یا شرشربند حدودا 2 ساعت کوهپیمایی لازم است.

رودخانه اغشت

این رودخانه دارای سه شاخه اصلی با نام های برغان رود، گلین رود و شاخه اصلی است ، سرچشمه این رودخانه از کوه مردنور با ارتفاعی 2.877 متری، کوه کلین رود، کوه علم زمین ، چشمه روستای سیرود است.

وجود این رودخانه سبب شده تا طراوت، نشاط و حس خوبی به این روستا وارد شود و اکثر گردشگران در کنار قرار گرفته و لذت می برند.

گرمابه روستای اغشت

یکی دیگر از دیدنی های روستای اغشت گرمابه این روستا است که دارای قدمتی 40 ساله دارد، فعالیت آن تا سال 1370 ادامه داشت اما امروزه به محلی دیدنی و گردشگری تبدیل شده است.

اقامت در روستا اغشت

برای اقامت در این روستا می توانید از روستاهای اطراف استفاده کنید و در محله هایی که خانه های ویلایی اجاره می دهند مستقر شوید.

رستوران های روستا اغشت

در جاده اغشت می توانید رستوران ها، سفره خانه ها و کافه رستوران های متعددی را مشاهده کنید که در بین همه آن رستوران های محبوب و متعددی وجود دارد که برای پذیرایی از گردشگران فعال هستند که عبارت است از:

  • رودخانه سرسبز،
  • باغ خانوادگی و رستوران سنتی قزل ایاق،
  • رستوران گل مریم،
  • رستوران ارم،
  • رستوران چمران،
  • باغ خانوادگی سپیدار،
  • باغ خانوادگی ساحلی،
  • باغ خانوادگی کلبه کنار رود،
  • باغ خانوادگی مهدی،

عکس های روستای اغشت کرج

قلعه اغشت

بهترین زمان سفر به قلعه اغشت کرج

معماری قلعه اغشت: قلعه هاگوارتز ایران کجاست؟

آبشار شرشربند در اغشت

مساجد روستای اغشت

پوشش گیاهی روستای آغشت کرج

بهترین زمان سفر به قلعه اغشت کرج

همانطور که در ابتدا گفتیم اغشت روستایی ییلاقی و کوهستانی محسوب می شود، دارای آب و هوای بسیار خوبی است.

روستایی با آب و هوای نیمه خشک داخلی است که به آب و هوای مدیترانیه ایی شناخته می شود.

برای افرادی که قصد سفر به روستای اغشت و دیدن قلعه اغشت را دارند دانستن دمای ماهانه در این روستا بسیار ارزشمند است.

با توجه به دمای ثبت شده در زمستان، کمترین دما در آن 9 درجه سانتی گراد است و بیشرین دما در فصل تابستان و گرم ترین روز سال 42 درجه سانتیگراد است.

شب های تیر ماه که جزو گرم ترین ماه سال است 11 درجه سانتی گراد است.

بهترین زمان سفر به این روستا فصل بهار و تابستان است، البته اکثر گردشگران فصل پاییز را به دلیل وجود طبیعت هزاررنگ منطقه برای عکاسی و پیک نیک انتخاب می کنند.

روستای آغشت در فصل زمستان پوشیده از برف است و برای برخی جذابیت های خاص خود را دارد.

بهترین زمان سفر به قلعه اغشت کرج

روستای اغشت کجای ایران است؟

آغشت یا اغشت یک روستای دیدنی در 35 کیلومتری شرق کرج است که با داشتن رودخانه، قلعه اعجاب انگیز و طبیعتی بگر علاقه مندان زیادی را جذب خود میکند.

نام قلعه اغشت چیست؟

از دیگر نام های قلعه آغشت میتوان به قلعه سیاه،دژ برغان، قلعه هاگوارتز و قلعه برغان اشاره کرد.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، روستای اغشت یا آغشت یکی از دیدنی ترین روستاهای اطراف کرج است که دارای طبیعتی زیبا، رودخانه و دیدنی هایی مانند قلعه هاگوارتز است که آخر هفته ها مقصد بسیاری از کرجی ها و تهران نشین هاست. شما نیز میتوانید نظرات و خاطرات خود از این روستای جذاب را زیر همین مقاله کامنت کنید و با ما به اشتراک بگذارید.

4.2/5 - (18 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا