وکالت

بهترین وکیل تنظیم سند رسمی در کرج ⚖️ [لیست 10 تایی]

الزام به تنظیم سند رسمی ملک از مواردی است که در پرونده های ملکی بسیار اهمیت داشته و اکثر دعاوی بر سر این موضوع می باشد. به همین دلیل داشتن یک وکیل تنظیم سند رسمی در کرج بسیاری از مشکلات مراجعه کننده را به مراجع قضایی کاهش میدهد.

الزام به تنظیم سند چیست؟

تنظیم سند رسمی از مهم ترین موارد در یک معامله است. قولنامه یک تعهد است و در مواردی نوشته میشود که دو طرف برسر معامله ای توافق کرده باشند. ولی مقدمات آن را انجام نداده باشند در این حالت قراردادی را تنظیم میکنند که طبق آن در شرایطی مشخص و زمانی دقیق به تعهدات خود عمل نمایند.

معرفی بهترین وکیل تنظیم سند رسمی در کرج
معرفی بهترین وکیل تنظیم سند رسمی در کرج

قولنامه نمایانگر مالکیت و انجام معامله نمیباشد، از این جهت باید حتما یک سند رسمی بین طرفین در دفاتر اسناد رسمی نوشته و ثبت گردد.

در این صورت چنانچه هرکدام از طرفین از اقدام به تعهدات خود در معامله سرباز زند، طرف دیگر و یا وکیل الزام به تنظیم سند در کرج، میتواند به دادسرا مراجعه کرده و دادخواستی بنا به الزام به سند رسمی را مطرح بنماید.

قابل توجه این است که اگر فرد مورد نظر فوت کند باز هم تعهدات پابرجاست و چیزی از بین نخواهد رفت.

دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

ممکن است حتی با وجود وکیل تنظیم سند در کرج بازهم فروشنده ملک به علت های گوناگونی از حاضر شدن در دفتر خانه سرباز زند. به همین علت وکیل باید امور ملکی و حقوقی را در پیش گرفته و با استفاده از قانون از پایمال شدن حق موکل خود دفاع کند.

وکیل املاک در کرج باید برای دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اقدام کرده، و پس از گرفتن حکم و قطعی شدن اجرای آن، اسم موکل خودش را در دفاتر املاک بجای شخص قبلی ثبت می نماید.

مرتبط:   لیست کامل شعب شورای حل اختلاف کرج با آدرس و تلفن ✔️ آپدیت 1402

وکیل تنظیم سند در کرج باید به موکل خود یادآوری کند که طبق عرف و قانون های ماده 22/46 و 47 قوانین ثبت، فروشنده موظف به تنظیم سند رسمی است.

لازم به ذکر است که چنانچه این مورد در اسناد اولیه نیز ذکر نشده باشد باز هم دلیلی بر برائت فروشنده نیست. زیرا در قراردادهایی برای مبیع سند رسمی چه این مورد ذکر شده باشد چه نشده باشد، فروشنده موظف است تنظیم سند رسمی را انجام دهد.

حتی این امکان وجود دارد که در چنین قراردادهایی این اصل ذکر شده باشد که فروشنده در صورت صرف نظر از انجام تنظیم سند مبلغی را تحت عنوان جریمه تقبل کند، که در این صورت وکیل تنظیم سند رسمی در کرج وظیفه دارد دادخواست گرفتن وجه جریمه را نیز مطرح نماید.

شرایط مطرح کردن دعوی الزام به تنظیم سند

وکیل تنظیم سند در کرج بعضی از شروط لازم جهت مطرح کردن دعوی تنظیم سند را باید برای موکل خود مطرح کند مانند:

 • داشتن قراردادی که به طور واضح بیان کند انتقال مال غیرمنقول در معامله از تعهدات فروشنده است.
 • گرفتن گواهی حضور نداشتن فروشنده در دفاتر اسناد رسمی.
 • لازم به ذکر است که مورد ذکر شده در بالا گرفتن گواهی عدم حضور فروشنده با طلب خسارت ارتباط داشته و نه تنظیم سند رسمی.
 • ابلاغ اظهار نامه جهت حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی توسط خریدار.
 • فروشنده باید متعهد شود در تاریخ مشخص جهت انتقال سند در دفتر اسناد رسمی حضور داشته باشد.
مرتبط:   وکیل سفته در کرج [لیست 10 تایی] پیگیری امور و وصول سفته

ملک مورد نظر باید دارای پایان کار و گواهی نداشتن خلافی از شهرداری باشد و قبل از برپایی دعوی توسط وکیل الزلم به تنظیم سند رسمی در کرج باید از این مسئله اطمینان حاصل کرد.

نکات مهم الزام به تنظیم سند ملک

1. دعوی تنظیم سند رسمی در رابطه با اموال و املاک به صورت غیر منقول، در دادسرای منطقه ای که ملک واقع شده است و در رابطه با اموال منقول محل اقامت خوانده مورد نظر است.

2. دعوی الزام به تنظیم سند رسمی مالی میباشد و نیازمند پرداخت هزینه ای برابر 5/3 درصد از بهای منطقه ای ملک میباشد.

3. برای حساب کردن مبلغ دادرسی دعاوی تنظیم سند، ارزش آن منطقه ی ملکی مورد بررسی قرار گیرد. و از لحاظ ویژگی های ظاهری، موقعیت جغرافیایی، مصالح به کار رفته در ساخت و چنین مواردی این هزینه تعیین میگردد.

4. اینکه خواهان هنگام مطرح کردن دعوی الزام به سند رسمی سایر خواسته های خود را نیز عنوان دارد خیلی بهتر است.

به عنوان مثال در رابطه با سند یک آپارتمان که الزام به تنظیم سند رسمی شده است باید درکنار این دادخواست تنظیم به گرفتن صورت مجلش تفکیکی، گرفتن حساب مالیات و پایان کار نیز توسط وکیل تنظیم سند در کرج مطرح گردد.

5.خواهان تنها در یک مورد میتواند برای طرح دعوی الزام به سند رسمی اقدام کند که برای دارای دلایلی منطقی و درست برای این خواسته اش باشد. و باید در نظر داشت که در این مسئله داشتن مبایعه نامه کتبی از شرایط اصلی طرح دعوی میباشد.

6. براساس ماده ی 22 قوانین ثبت معامله های اموال غیرمنقول باید به صورت ثبت شده ای باشند و اسناد عادی در مرجع های قانونی و دولتی پذیرفته نخواهند شد.

مرتبط:   لیست کارشناسان رسمی دادگستری شیراز، تلفن+ آدرس کانون

در مورد مالی که به وجود نیامده یعنی موضوع عقدنامه متعهد شدن نسبت به مالی است که اکنون و در زمان حال موجود نمیباشد به عبارتی در رابطه با بیع عین معین و اموال موجود میباشد.

مانند پیش فروش آپارتمان

مزایای داشتن وکیل الزام به تنظیم سند رسمی

مزیت های حقوقی وکیل تنظیم سند رسمی در کرج به شرح زیر است:

 • کم شدن مدت رسیدگی به دعوی ثبت سند.
 • دادن مشاوره و قبولی وکالت در انواع دعاوی ثبتی.
 • انجام کلیه امور مربوط به فک رهن در شرایطی که ملک در حالت رهن باشد.
 • طلب خسارت و ضرر و زیان و همچنین دیرکرد در معامله از سمتی که به قرارداد متعهد نبوده است.
 • بررسی کردن ملک هایی که شروط پایان کار و صورت مجلس تفکیکی ندارند.
 • وکالت برای تنظیم اسناد رسمی املاک رهن و مشاعی.
 • پیگیری و رسیدگی دقیق به موکل برای در جریان پرونده بودن وی.
 • نیازی نیست موکل خود در دادگاه حضور یابد.

داشتن بهترین وکیل الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی از موارد پیچیده در قانون است که باید حتما با کمک و مشورت یک وکیل تنظیم سند رسمی در کرج به پیگیری آن اقدام شود زیرا مقدمات قانونی کمی حساس بوده و ممکن است در صورتی که یکی از آنها رعایت نشود دعوی شما توسط دادسرا رد شود. شما میتوانید برای گرفتن مشاوره و کمک در این زمینه با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا