وکالت

وکیل حقوقی کیست؟ ⚖️ ویژگی ها، معیارهای انتخاب و انواع وکیل حقوقی

وکیل حقوقی به شخصی گفته می‌شود که در مسائل حقوقی، نماینده شخص حقیقی و یا حقوقی باشد و در مراجع قضایی و یا غیر قضایی فعالیت کند.

وکیل حقوقی
وکیل حقوقی

به  کسی که وکیل حقوقی را مامور به احقاق حقوق مربوط به فعالیت های حقوقی خودش می‌کند، موکل گفته می‌شود.

بر اساس قانون مدنی هر اقدامی که وکیل انجام دهد، متوجه موکلش است. به همین دلیل وظیفه ای بسیار سنگین و مهم بر عهده ی وکیل حقوقی است.

در انتخاب وکیل حقوقی خود بسیار دقت کنید و وسواس به خرج دهید. زیرا در بسیاری از موارد وکیل حقوقی به عنوان مدافع عملکرد خوبی نداشته و نتوانسته از موکل خود به خوبی دفاع کند و یا اظهارات را به خوبی بیان نکرده است، در نتیجه باعث نادیده گرفته شدن حق و حقوق موکلش شده است.

وکیل حقوقی کیست؟

در تعریف وکیل حقوقی می‌توان گفت، وکیل حقوقی شخصی است که بر زبان قانونی و حقوقی مملکت خود به طور کامل تسلط داشته باشد و در این زمینه تحصیلات عالیه را گذرانده باشد. حداقل مدرک وکیل حقوقی باید مدرک لیسانس از دانشگاه مربوط، باشد. وکیل حقوقی به عنوان نماینده قانون موکل خود، با زبان حقوقی و قانونی از حقوق موکلش دفاع می‌کند.

وکیل حقوقی کیست؟
وکیل حقوقی کیست؟

در حال حاضر وجود شخصی که در مسائل حقوقی و قضایی مشاور و پشتیبان اشخاص باشد و به این مسائل آگاه باشد، ضروری و لازم است. منظور از مسائل حقوقی موضوعاتی است که شامل همه مسائل می‌شوند.

برای مشاوره گرفتن از وکیل حقوقی، لازم است که آن وکیل در آن امر قضایی یا حقوقی تخصص داشته باشد. در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان، موضوعات وکالت به صورت تخصصی دسته بندی شده‌اند ولی در ایران این اتفاق به صورت رسمی شکل نگرفته است. به عنوان مثال وکیلی در امور تجارت تخصص دارد، فقط در این زمینه مشاوره می‌دهد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع وکیل حقوقی، اختیارات و وظایف آن ها و انواع حقوق و مسائل مربوط به آن آشنا شوید.

انواع وکیل حقوقی

حتما شنیده اید که در امور خود از وکیل حقوقی متخصص  کمک بگیرید و برایتان سوال پیش آمده که وکیل متخصص به چه کسی گفته می‌شود؟

به شخصی که در بیان قانون مهارت داشته باشد و دانش حقوقی را فرا گرفته باشد، وکیل می‌گویند. ولی وکیلی که در زمینه‌ی مسائلی مشخص با تجربه تر از سایر مسائل قضایی و حقوقی است ، وکیل متخصص در آن امور گفته می‌شود. به عنوان مثال وکیل متخصص در امور کیفری و یا امور تجارت.

انواع وکیل متخصص عبارتند از:

وکیل حقوقی خانواده

وکیل خانواده شامل تمامی وکلایی می‌شود که از حق موکلین خود در امور مختلف، در دادگستری دفاع می‌کنند و آگاه به امور مختلف خانواده هستند. به همین دلیل نسبت به اسم خودش، معنی عمومی تری دارد.

وکیل حقوقی مهاجرت

امروزه مهاجرت بسیار گسترش پیدا کرده است به همین دلیل نیاز به وکیلی متخصص در این زمینه بیشتر شده است. وکیل مهاجرت، می‌بایست در امور تابعیت و مهاجرت، اطلاعات حقوقی کافی و قابل قبولی داشته باشد و قادر به دفاع از حقوق افرادی که در کشور مقصد هستند باشد.

وکیل حقوقی مهاجرت
وکیل حقوقی مهاجرت

این وکیل باید از لحاظ حقوقی، در امور مهاجرت تخصص داشته باشد.

وکیل حقوقی ملکی

وکیل متخصص ملکی، وکیلی است که به مسائل و امور ملکی بایر و یا غیر بایر، آگاه است. این وکیل فعالیت زیادی در امور حقوقی و قضایی دارد.

وکیل حقوقی شرکت ها

شرکت های تجاری از قبیل شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های تضامنی و همچنین شرکت های غیر تجاری از قبیل شرکت عام المنفعه فرهنگی احتیاج به وکیلی دارند که در امور حقوقی شرکت ها اطلاعات کافی داشته باشد و به آن ها آگاه باشد و به شرکت کمک کند تا اهداف حقوقی خود را به بهترین شکل پیش ببرد. به این وکیل، وکیل متخصص شرکت ها گفته می‌شود.

وکیل حقوقی شرکت ها
وکیل حقوقی شرکت ها

وکیل حقوقی امور قرارداد ها

در روز بین اشخاص حقوقی و حقیقی، قرارداد های متعددی تنظیم می‌شود. وکیل متخصص در امور قرارداد ها، وکیلی است که آگاه به امور انواع این قرارداد ها است و تسلط کافی بر روی قرارداد ها دارد.

وکیل چک و سفته

وکیلی که در چک و سفته تخصص داشته باشد، به امور مربوط به این مسائل آگاه است و از ریزه کاری های این مسائل با خبر است.

وکیل چک و سفته
وکیل چک و سفته

این وکلا باید آگاهی کامل به مسائل مربوط به چک های صادر شده از تمامی بانک ها، سفته های بانکی، مسائل مربط به عدم پرداخت چک، واخواست سفته ها و حقوق مربوط به این زمینه و ظهر نویسان چک و حقوق و تکالیف مربوط به آن داشته باشد.

تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود

در عقد قرارداد وکالت نامه، طرفین درباره تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود به توافق می‌رسند و تعهدات را به صورت دقیق و کامل تعیین و مشخص می‌کنند. در وکالت نامه ها حد و حدود اختیارات وکیل بیان شده است، دفاتر اسناد رسمی این وکالت نامه ها را صادر می‌کند.

تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود
تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود

موکل می‌تواند بر اساس این وکالت نامه، برای وکیل خود اختیاراتی را تعیین کند و وکیل را نماینده خودش در این امور بکند. در نتیجه واضح است که تعهدات وکیل همین اختیارات است.

تعهدات موکل در برابر وکیل حقوقی

همانطور که وکیل تعهداتی نسبت به موکل خود دارد، موکل نیز موظف است که تعهداتی داشته باشد.

تعهدات موکل در برابر وکیل حقوقی
تعهدات موکل در برابر وکیل حقوقی

بر اساس ماده قانونی مدنی 674 تا 677، موکل موظف است که مطابق با قرارداد وکالت نامه، تمامی حق الزحمه وکیل خود را به همراه هزینه هایی که وکیل به منظور رسیدن موکل به اهدافش خرج کرده را به طور کامل پرداخت کند. ولی توجه کنید در صورتی که وکیل کاری را که در اختیاراتش نبود انجام دهد، موکل تعهد و وظیفه ای نسبت به آن موضوع ندارد.

مرتبط:   بهترین وکیل ملکی کیست؟ ⚖️ [لیست 10 تایی] وکیل املاک تهران

انواع حقوق

همانطور که گفتیم، وکیل حقوقی شخصی است که قادر به دفاع از حق و حقوق مردم جامعه است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که حقوق در این جا چه معنی می‌دهد؟  در مباحث حقوقی و در کل در جامعه، 2 نوع حقوق داریم که عبارتند از:

حقوق عمومی

به حقوقی که  قانون گذار آن را مشخص کرده است، حقوق عمومی گفته می‌شود. این قوانین قواعد و تعهداتی است که  حاکم بر رابطه میان دولت و کارگزاران آن و مردم است. این قوانین شامل تعهداتی است که دولت و کارگزاران نسبت به مردم داند و برعکس.

حقوق عمومی
حقوق عمومی

اگر افراد جامعه رضایت کافی از عملکرد اداره ای دولتی و یا نهادی نداشته باشند، در این صورت مبحث حقوق عمومی به وجود می‌آید. در نتیجه اگر دولت به انجام کاری برای ملت خود متعهد شود، تفسیر آن در چارچوب حقوق عمومی خواهد بود.

حقوق خصوصی

به حقوقی که در میان مردم یک جامعه جریان دارد و بر روی روابط مردم جامعه با سایر افراد موثر است، حقوق خصوصی گفته می‌شود.

اختیارات حقوق خصوصی شامل تمامی مواردی است که به عنوان مشکلات و مسائل قضایی در جامعه بررسی می‌شود. بر اساس حقوق خصوصی، تمامی افراد جامعه بای قوانین و مقررات را در قبال سایر افراد جامعه رعایت کنند.

حقوق خصوصی
حقوق خصوصی

بیان این دو مفهوم به منظور آگاه کردن مردم جامعه در مقابل حقوقشان امری ضروری و مهم است. این که مردم بدانند در مقابل سایر افراد جامعه چه حقوقی و در مقابل ارتباط با دولت و حاکمیت کشورشان چه حقوقی دارند، حق هر فردی در جامعه است.

وظیفه وکیل حقوقی در دیوان عدالت چیست؟

طبق قانون اساسی  173 ، دیوان عدالت کشوری به دستور جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات افراد جامعه و همچنین تنظیم این اعتراضات و شکایات نسبت به مامورین، واحد ها و آیین نامه دولتی و دفاع از حق و حقوق آن ها، تنظیم شده است.

وظیفه وکیل حقوقی در دیوان عدالت
وظیفه وکیل حقوقی در دیوان عدالت

بر اساس قانون، اختیارات وکیل دیوان عدالت محدود و مشخص است. وظیفه اصلی دیوان عدالت رسیدگی و مورد بررسی قرار دادن شکایت های افراد جامعه است.

لزوم وکیل حقوقی در مسائل حقوقی و قضایی

در حال حاضر به حدی مناسبات و تعاملات اجتماعی افزایش داشته است که ممکن است خود به خود اختلافاتی بین افراد جامعه به وجود بیاید. در نتیجه لازم است که نهاد حقوقی به این اختلافات رسیدگی کند.

هنگامی که اشخاص حقوقی و حقیقی در مباحثی از قبیل حقوق خصوصی و حقوق عمومی که قبلا به آن پرداختیم، بخواهند که حق و حقوق در جامعه رعایت شود نیاز به وکیل دارند.منظور از نیاز داشت به وکیل در این مباحث، برقرار کردن حقوق خصوصی است.

لزوم وکیل حقوقی در مسائل حقوقی و قضایی
لزوم وکیل حقوقی در مسائل حقوقی و قضایی

مطابق با قانون اساسی هر کشور، روند حل اختلافات و نحوه حل مشکلات و اختلافات صورت می‌گیرد. قوانین در هر کشوری مخصوص همان کشور است. این قوانین در چند کتاب نوشته و بیان شده است که هر مبحث حقوقی به طور جداگانه چند کتاب قطور دارد.

توجه کنید که اشخاص عادی قادر به مطالعه این کتاب ها به منظور فرا گرفتن دانش حقوقی نیستند و نمی‌توانند با کمک قانون اساسی منظور خود را به درستی بیان کنند.

در هر زمینه علمی، افرادی هستند که آن علم را به خوبی فرا گرفته اند و در این زمینه تخصص دارند. علم حقوق نیز مانند سایر رشته ها، اشخاصی را که می خواهند این علم را فرا بگیرند، تعلیم می‌دهد.

این افراد باید به مطالعه قانون اساسی بپردازند و آشنایی کامل با زیبا حقوقی را به دست آورند و در آخر نیز علم و مهارت حقوقی را پیدا کنند.

نیاز به وکیل حقوقی

درست مانند زمانی هنگام بیماری به پزشک متخصص رجوع می‌کنید، برای حل کردن مشکلات و اختلافات با روشی قانونی نیز می‌بایت به حقوقدان و وکیل مراجعه کنید. به قول معروف کار را به کاردان بسپارید، برای اینکه پیروز پرونده شوید کار حقوقی خود را به شخصی حقوقدان بسپارید که بر آگاهی کامل بر قانون اساسی کشور دارد.

 برای افرادی که در علم حقوق سر رشته ای ندارند، اصطلاحات و الفاظ حقوقی دور از فهم و تا حدودی سخت است. ولی وکیل و یا حقوقدان در این زمینه دانش و آگاهی کامل را دارد.

شاید شخصی به زبان قانونی و حقوقی آشنا باشد و در این زمینه مطالعات فراوانی داشته باشد و یا در مسائل قضایی به طور مکرر حضور داشته باشد به همین دلیل آشنایی کافی با قانون اساسی داشته باشد، ولی برای گرفتن حق و رسیدگی به این امور و سایر امور مختلف زندگی وقت کافی نداشته باشد.  در نتیجه در این مورد نیز به وکیل نیاز است. بعضی از روند های قضایی بسیار زمان بر و پیچیده هستند و همچنین علاوه بر آن گاهی برای پیش بردن روند رسیدگی یک پرونده، نیاز است که با دادگاه و کارکنان آن آشنایی داشته باشید، به همین دلیل در این موارد هم یه یک وکیل حرفه ای و با تجربه نیاز دارید.

در کل باید بگوییم که شما برای رسیدن به حق خود، نیاز به وکیل دارید چون وکیل در امور حقوقی مهارت و دانش کافی دارد.

تفاوت وکیل حقوقی با وکیل کیفری چیست؟

2 نوع دعوا در مسائل قضایی مطرح می‌شود.

 • دعوای حقوقی
 • دعاوی کیفری

در امور قضایی همه کشور ها این دو نوع دعاوی مشترک هستند. برای طی کردن  سلسله مراتب هر کدام از این دعاوی، به مهارت و دانش مخصوص به آن ها نیاز است. وکیل مدافع این دانش و مهارت را دارد.

وکیل متخصص در امور حقوقی به مسائل حقوقی که همان مسائل مدنی است مسلط است و در این زمینه مهارت لازم و کافی را دارد.

مرتبط:   بهترین وکیل تخلیه ملک کیست؟ وظایف و مزایای آن برای تخلیه مستاجر

این دو نوع دعاوی زیر شاخه های متفاوتی دارند، که شامل تمامی مباحث قانونی و قضایی می‌شود. همچنین شعبه های مخصوصی به منظور رسیدگی به هر کدام از این مسائل حقوقی و کیفری وجود دارد.

همانطور که نحوه رسیدگی به دعاوی مطرح شده در حوزه متفاوت است، وکلا نیز نسبت به آن دعوت حیطه کاری مخصوص به خود را دارند.

وکیل حقوقی، به وکلایی گفته می‌شود که فعالیتشان مربوط به طرح دعاوی حقوقی است. همچنین وکیل کیفری به وکلایی گفته می‌شود که فعالیتشان مربوط به طرح دعاوی کیفری است.

دعاوی حقوقی دارای طیف بسیار وسیع و گسترده ای است ولی میتوان برای تعریف کامل آن اینچنین گفت، هنگامی که دعاوی در دادگاه مطرح می‌شود و بر اساس حکم قاضی یک طرف در دعوا حق دارد و طرف دیگر باید تنبیه یا مجازات شود به این دعاوی، دعاوی حقوقی گفته می‌شود. وکلای حقوقی نیز از حق موکل خود دفاع می‌کنند تا حکم صادر شده از سوی قاضی به نفع موکلش باشد.

ولی دعاوی کیفری مربوط به موضوعاتی مثل حفظ منافع افراد جامعه و امنیت اجتماعی است. شخصی که در این دعاوی محکوم است، مجازاتی دارد و امکان دارد که این مجازات در حد اعدام نیز باشد. زمینه کاری وکیل کیفری از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است و وکیل باید از طرفین پرونده دفاع کند.

بهترین وکیل حقوقی برای امور قضایی

وکیلی که به مسائل قضایی مثل مسائل کیفری و حقوقی و همچنین در امور اداری مربوط به غیر قضایی به عنوان نماینده ما می‌پردازد، وکیل حقوقی گفته می‌شود. برای انتخاب وکیل اولین مرحله پیدا کردن بهترین وکیل است.

تمامی وکلای دادگستری در کار خود حرفه ای و عالی هستند. ولی پیش از انتخاب بهترین وکیل برای پرونده خود، می‌بایست به حیطه قضایی پرونده خود توجه کنید و متناسب با آن وکیلی را انتخاب کنید.

بهترین وکیل حقوقی
بهترین وکیل حقوقی

برای انتخاب وکیل خوب و مناسب معیار هایی را باید در نظر بگیرید که عبارتند از:

معیار اول

پس اولین معیار برای انتخاب وکیل این است که به موضوع پرونده توجه کنید. یعنی در صورتی که مشکل مربوط به امور حقوقی بود، باید انتخابتان وکیل متخصص در امور حقوق باشد. همچنین در صورتی که مشکل مربوط به امور کیفری بود، لازک است که وکیلی متخصص در امور کیفری  انتخاب کنید.

معیار دوم

برای انتخاب وکیل مناسب در مسائل قضایی، به انتخاب وکیل متخصص در این زمینه نیاز است. همانطور که گفته شد حیطه کاری وکیل امور کیفری و امور حقوقی متفاوت است، و باید از وکیلی را انتخاب کرد که در زمینه مربوط به پرونده تخصص داشته باشد. به عنوان مثال در امور شرکت ها باید از وکیل متخصص شرکت ها کمک گرفت.

معیار سوم

برای انتخاب وکیل، وکیلی را انتخاب کنید که در شهر و کشور خودتان ساکن باشد. به عنوان مثال اگر ساکن شهر تهران هستید وکیلی را انتخاب کنید که در همان شهر فعالیت داشته باشو به این نکته توجه کنید که اگر از شهر دیگری وکیل انتخاب کنید اشتباه کرده اید چون برای خودتان سخت تر خواهد بود.

درست است که قانون اساسی در همه شهر ها و کشور ها مشابه است ولی در بعضی از موارد حکم قاضی متناسب با فرهنگ و رسوم اجتماعی و یا آن شهر و منطقه استو به همین دلیل باید وکیلی را انتخاب کرد که در آن شهر ساکن است چون این وکیل با اجتماع، قوانین، قضات و دادگاه آن شهر آشنایی کاملی دارد. یکی دیگر از دلایل انتخاب وکیل از شهر خودتان، دسترسی و سریع و آسان به وکیل است.

معیار چهارم

معیار آخر برای انتخاب بهترین وکیل، هزینه وکالت و در کل مسئله مالی است.بعضی اوقات هزینه وکالت در مقایسه با  بار حقوقی آن مسئله مهم نیست. به همین دلیل در بعضی مواقع به حدی مسئله کیفری و حقوقی (از لحاظ اجتماعی و یا مالی)، برای موکل مهم است که به هزینه وکیل و رسیدگی به پرونده اش اهمیت نمی‌دهد. ولی در کل واضح است که هزینه متناسب با بودجه موکل است و در انتخاب او بسیار تاثیر گذار است.

ویژگی های فردی و مهارتی وکیل حقوقی

بعضی از اشخاص نیاز به یک وکیل و یا مشاوره حقوقی به منظور دفاع از حق و حقوق و اهدافشان دارند.

خدمات وکیل فقط شامل تنظیم وکالت نامه و ووکالت نیست. علاوه بر آن یک وکیل خوب باید بتواند تا مشاور خوبی هم باشد. اکثر مردم جامعه می خواهند که قبل از انجام هر کاری با یک وکیا خوب مشورت کنند. پس واضح است که وکیل برای مشاوره و وکالت باید دارای ویژگی های خاصی نیز باشد.

مشاوره با وکیل حقوقی
مشاوره با وکیل حقوقی

تا اینجا به انتخاب وکیلی مناسب در حیطه غذایی پرداختیم، ولی باید علاوه بر آن خصوصیات مهارتی و اخلاقی وکیل را نیز مورد بررسی قرار داد. وکیل خوب و مناسب وکیلی است که همه معیارهای گفته شده را داشته باشد.

در امور و مسائلی که در زمینه حقوقی برایتان پیش آمده، کمک گرفتن از مشاوران و وکلای حقوقی بسیار موثر است.

ویژگی های وکیل خوب در اخلاق و مهارت

 • آشنایی مختصر با امور استخدامی و سازمانی
 • توانایی در تصمیم گیری سریع و درست
 • مهارت در متقاعد کردن اطرافیان
 • مهارت در نگارش متون حقوقی
 • تسلط کافی به امور حقوقی
 • قدرت تفسیر و تحلیل بالا
 • رعایت انصاف و عدالت
 • مهارت در سخنوری
 • امانت داری
 • صداقت و …

باید توجه داشته باشد که وکیل موردی اعتمادی انتخاب کنید، وکیلی که در طی مشاوره دادن به موکل خودش به طور کامل صادق نیست یا برای تمام شدن وقت سخن های مهم را بیان نمی‌کند و به طور خلاصه مشاوره می‌دهد وکیل مناسبی نیست و نمی‌شود به او اعتماد کرد.

مرتبط:   لیست وکلای فردیس ⚖️ 20 بهترین وکیل پایه یک فردیس ✔️ خوب و کارکشته

یک وکیل ایده آل و خوب، باید حقوق موکل خود را حقوق خودش بداند یعنی هنگامی که از موکل خود دفاع می‌کند و نماینده او در دادگاه است، باید فکر کند که دارد از حق خودش دفاع می‌کند. با این کار وکیل تمام تلاشش را برای پیروزی موکل خود می‌کند. این خصوصیت مهم ویژگی اخلاقی وکیلی خوب و مناسب است.

اشخاصی در هر حرفه و شغلی وجود دارند که باعث خراب شدن چهره و شخصیت آن گروه شغلی می‌شوند در جامعه وکلا نیز از این اشخاص پیدا می‌شود، ولی چون وکلا مجری قانون هستند تعداد این اشخاص بسیار کم است.

نکات مهم درباره مراجعه به وکیل حقوقی

هنگام مراجعه به وکیل باید نکاتی را رعایت کنید که عبارتند از:

درخواست کاملا قانونی از وکیل حقوقی

توجه داشته باشید که هنگام تنظیم وکالت نامه، تحت هیچ شرایطی از وکیل حقوقی خود درخواست کار غیر قانونی نداشته باشید. اشخاصی که سعی دارند مشکلات حقوقی خود را با ارتباط و پارتی حل کنند از وکیل حقوقی خود چنین درخواستی دارند، در حقیقت انرد به مهارت، دانش و شعر وکیل خود توهین می‌کنند.  وقتی برای رفع مشکل خود به دفتر حقوقی رجوع می‌کنید، باید دقت کنید که تخصص و وظیفه این دفتر، رفع مشکل شما به صورت کاملا قانونی است.

تماس با وکیل حقوقی

نکته بعدی این است که باید توجه داشته باشید که استفاده از تلفن همراه در مراجع قضایی ممنوع است به همین دلیل وکلای دادگستری در زمان اداری در محاکم و دادگاه مشغول هستند و به تلفن همراه دسترسی ندارند. در نتیجه باید در تایم غیر اداری با وکیل مورد نظرتان تماس بگیرید. وکلا زمانی را برای پاسخ به موکلین و مراجعین خود در نظر می‌گیرند. بهتر است در زمان مشخص شده با آنها تماس بگیرید.

تنظیم قرار داد با وکیل حقوقی

از زمانی که با وکیل خود قرار دادی تنظیم کردید، می توانید به دفتر او بروید و یا با او تماس بگیرید. هر مساله و اتفاق تازه ای که در پرونده رخ داده را به وکیل خود بگویید و او را در جریان کارها قرار دهید.

در برخورد اول با وکیل، لازم نیست که وکالت نامه ای تنظیم شود. در صورتی که در جلسه اول از نحوه کاری آن وکیل و طرز برخوردش خوشتان نیامد، مجبور نیستید که قراردادی با وی بنویسید.

تنظیم قرار داد با وکیل حقوقی
تنظیم قرار داد با وکیل حقوقی

نباید توقع داشته باشید بعد از قرار دادن پرونده خود در اختیار وکیل خود، او به سرعت مشکل شما را حل کند. باید به او مهلت کافی برای مطالعه و بررسی پرونده را بدهید.

بعضی از موکلین از وکیل خود درخواست های غیر قانونی و دور از اخلاقیات و عرف دارند. به عنوان مثال از وکیل خود می‌خواهد که صحت گفتار خویش را با نشان دادن پرونده های دیگران ثابت کند. باید دقت کنید که وکیل محرم اسرار موکلین خود است پس از انجام این کار پرهیز کنید.

تعهد وکیل حقوقی

در صورتی که شما وکالت خود را در مورد موضوع مشخصی به وکیل خود داده اید، باید توجه داشته باشد که وکیل شما فقط در مورد همان موضوع به شما متعهد است و در سایر مسائل حقوقی شما حق دخالت ندارید و تعهدی نیز به شما ندارد. در صورتی که می‌خواهید وکیل شما، در دو یا چندین موضوع وکالت شما را به عهده بگیرد، می‌بایست به طور جداگانه برای هر کدام از آن موضوعات وکالت نامه ای تنظیم کنید.

اگر به چند وکیل برای حل مشکلتان مراجعه کردید و از آن ها نظر های متفاوت شنیدید، این به معنای کار بلد نبودن و نداشتن دانش و مهارت آن وکلا نیست. ممکن است که وکلا در مورد این پرونده نظرات حقوقی مختلفی داشته باشند و در حایت انتخاب با شماست که کدام موکل را انتخاب کنید.

اظهارات دقیق و کامل

سعی کنید در دیدار اول با هر وکیلی، اظهارات دقیق، کامل و صحیحی  را ارائه دهید. قبل از عقد قرارداد، بدون هیچ تعارفی حتما میزان هزینه حق الوکاله آن وکیل و همچنین نحوه ی پرداخت هزینه را بپرسید. در صورتی که دیدید هزینه ی حق الوکاله با بودجه شما سازگار نیست به بستن قرارداد اجباری نیست.

تعهدات خود را نسبت به وکیل و اختیارات وکیل که در وکالت نامه آمده را پیش از عقد قرارداد به طور کامل مرور کنید. اگر سوالی در مورد بند های وکالت نامه داشتید از وکیل خود بپرسید و بعد از آن وکالتنامه را امضا کنید.

در تنظیم و تهیه وکالت نامه حتما دقت داشته باشید که چه اختیاراتی به وکیل خود داده اید و یا آیا توان پرداخت حق الوکاله را دارید؟ چون وکیل دادگستری طرف قرارداد شماست و به مقررات و قانون بسیار آشناست.

حتما رسیدی پس از تحویل مدارک خود به وکیل بگیرید. رسید گرفتن کار غیر قانونی نیست و وکیل از مجریان قانون است به همین دلیل باید خودش به شما رسید بدهد.

هیچ خجالتی در ارائه اطلاعات پرونده به وکیل خود نکشید و به طور کامل صادق باشید. هرچیزی که نیاز است وکیل بداند و به پرونده مربوط می‌شود را ماکلا به وکیل بگویید. اگر سوالی دارید به طور واضح بپرسید تا ابهامی نداشته باشید، زیاده گویی نکنید و اگر متوجه بخشی از صحبت های وکیل نشدید، بخواهید که دوباره برای شما واضح تر توضیح دهد.

قبل از مراجعه به وکیل مواردی که در بالا گفته شد را مرور کرده و آنها را رعایت کنید.

جمع بندی

در این مقاله از ایرانیجو تلاش کردیم که شما را با تمام مسائل و مواردی که به وکیل حقوقی مربوط می‌شود، آشنا کنیم. همچنین تعهدات وکیل حقوقی و موکل را نسبت به یکدیگر بیان کردیم.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا