وبلاگ

ساندویچ پانل چیست؟ ⚡️ 5 انواع آن کدامند؟ ⭐ مواد سازنده و کاربردها

پنل ساندویچی یا (Sandwich panel) یکی از پر مصرف‌ترین مصالح ساختمانی است، که از دهه 1940 وجود داشته و محبوبیت آن روز به روز در حال افزایش است. در ایرانیجو انواع ساندویچ پانل، کاربردها و مزایای آن را بررسی میکنیم.

ساندویچ پانل چیست؟

به زبان ساده پنل ساندویچی مواد کامپوزیتی هستند، که از دو صفحه موجدار گالوانیزه یا آلومینیومی تشکیل شده و با PIR، PUR، پشم سنگ پر می‌شوند. این سازه معمولاً در کاربردهای هوافضا، دریایی و خودروسازی که نیاز به استحکام دارد، استفاده می‌شود.

ساندویچ پنل چیست؟ انواع و کاربردهای آن کدامند؟
ساندویچ پنل چیست؟ انواع و کاربردهای آن کدامند؟

مواد سازنده پنل ساندویچی چیست؟

در واقع پانل های ساندویچ دارای سه عنصر اساسی هستند: دو ورق فلزی با ضخامت‌های متفاوت با هسته ای از مواد عایق مانند پلی اورتان (PUR)، پشم سنگ یا پلی ایزوسیانورات (PIR).

در لایه های فلزی ساندویچ پانل ها از آلومینیوم طبیعی، آلومینیوم رنگ شده، ورق های گالوانیزه یا ورق های ضد زنگ استفاده می شود. پانل هایی که از پلی اورتان، پشم سنگ و پلی استر (EPS) به عنوان مواد عایق استفاده می کنند، سطح بالایی از عایق حرارت، آب و صدا را ارائه می دهند.

کاربرد Sandwich panel

در دنیای امروز پنل ساندویچی به تکامل مداوم نیاز دارد، تا بتواند پیشرفت‌های جدید و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را ارائه دهد. در حال حاضر، انواع جدیدی از پانل ها با پوشش های متریال متفاوت، اعم از چوب مصنوعی تا تخته سنگ، در حال معرفی هستند.

این سازه در ساختمان هایی که سیستم باربری آنها از فولاد و بتن پیش ساخته است، مانند ساختمان های صنعتی، ساختمان های نظامی، اماکن ورزشی، سیلوها، سردخانه ها، هایپرمارکت ها و مراکز خرید استفاده می شود.

ساندویچ panel ها همچنین برای بسیاری از ساختمان ها، کارخانه ها، استادیوم ها و استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرند. ما می توانیم آن را به عنوان پانل سقف، پانل نما، پانل های آکوستیک و پانل های سردخانه بکار ببریم.

پنل ساندویچی که به عنوان مواد پوششی در سقف، دیوار و پارتیشن داخلی استفاده می شوند، سطح بسیار بالایی از عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی را ارائه می دهند.

پانل های سقف و نما با 5 فیلر عایق مختلف، عایق PUR و PIR، عایق پشم معدنی و عایق EPS تولید می شوند. در پانل های سردخانه، عایق حرارتی تنها با استفاده از پرکننده های عایق PUR و PIR انجام می شود. در پانل های آکوستیک، عایق صوتی و حرارتی با پر کردن عایق پشم معدنی ارائه می شود.

کارکردهای Sandwich panel در دنیای ساخت و ساز

دنیای ساخت و ساز با آغوش باز از پنل ساندویچی ا استقبال کرده است و به شکلی بسیار مثبت به تکامل خود ادامه می دهد. Sandwich panel یک جزء ساختمانی پیش ساخته است، که هم در دنیای صنعتی و هم در صنعت ساختمان قابل استفاده است.

مرتبط:   ویژگی های چراغ دیواری شیک چیست؟

پنل ساندویچی مواد کامپوزیتی هستند، که متشکل از مواد پرکننده پلی اورتان یا پشم سنگ بین دو فلز است. از این مواد به عنوان مواد پوششی در سقف های کاذب، نماها، پارتیشن های داخلی ساختمان ها یا انبارهای سردخانه استفاده می شود.

ساندویچ پنل یک عنصر ضروری در ساخت و ساز است، که نمی توان آینده را بدون آن تصور کرد. این محصول با گذشت زمان و  پیشرفت های تکنولوژیکی از نظر عملکرد و کیفیت رشد زیادی خواهد داشت.

استفاده ساندویچ پنل در خانه های پیش ساخته
استفاده ساندویچ پنل در خانه های پیش ساخته

ویژگی‌های پنل ساندویچی

این محصول به دلایل مختلفی از جمله کیفیت، مدیریت پذیری و بهره وری انرژی، تقاضای خود را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. ساندویچ پانل یک محصول مدولار و پیش ساخته است، که نصب سیال و کم هزینه‌تری نسبت به سایر مواد دارد.

این محصول به دلیل ویژگی نصب سریع، خاصیت عایق کاری و همچنین ظرفیت تحمل بار، در اولویت های معماری مورد توجه قرار می گیرد. ظرفیت تحمل بار ساندویچ پانل به ضخامت پانل، فرم سطوح فلزی، چگالی مواد پرکننده پانل و ضخامت فلز بستگی دارد.  انتخاب فرم پانل و ضخامت فلزات مورد استفاده با توجه به محل استفاده از پانل ها و میزان بار روی آن تعیین می شود. در تعیین ضخامت پانل، نوع ماده پرکننده و شرایط آب و هوایی منطقه ای که پانل ها در آن مورد استفاده قرار خواهند گرفت، در نظر گرفته می شود.

جذابیت این مواد این است که، پنل ساندویچی با ایجاد عایق رطوبت و حرارت بدون نیاز به گچ و رنگ، پوسته بیرونی زیبایی را در ساختمان ها ایجاد می کند. علاوه بر این، آنها با ظرفیت باربری خود نیز متمایز می شوند. ظرفیت باربری Sandwich panel به چگالی، ضخامت مواد پرکننده و فرم سطوح فلزی آن بستگی دارد.

ضخامت فلزات (DGS، آلومینیوم) و مواد پرکننده با توجه به منطقه مورد استفاده و میزان باری که تحمل می کنند تعیین می شود. هنگام تعیین ضخامت ماده پرکننده، شرایط آب و هوایی منطقه مورد استفاده باید در نظر گرفته شود.

مزایای ساندویچ پنل چیست؟

پنل Sandwich panel مواد کامپوزیتی برای پوشش سقف و نما هستند، که با مواد پلی اورتان با ضخامت و چگالی متفاوت بین دو لایه ورق فلزی گالوانیزه رنگ شده یا صفحه آلومینیومی تولید می شوند.

این محصول در رنگ های مناسب برای پروژه های شما تولید شده و به ساختمان های شما ارزش می بخشد. با استفاده از تکنولوژی رنگ برای سالیان طولانی در محیط های بیرونی دوام می آورد. ساندویچ پانل ها با ایجاد عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی و بدون نیاز به پوششی مانند گچ و رنگ، پوسته بیرونی ساختمان ها را زیباتر می سازد.

نصب سریع آن از آلودگی احتمالی ساختمان جلوگیری می کند. از طرف دیگر سرعت مونتاژ باعث می شود، که اپراتور کمترین زمان ممکن را در ارتفاع سپری کند و خطر کمتری را متحمل شود.

مرتبط:   گرگان کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

 ظرفیت عایق عالی و کاهش پل های ترمیم باعث صرفه جویی در انرژی می شود. همچنین به دلی مونتاژ بسیار آسان، در زمان شما نیز صرفه جویی می کند.

ساندویچ پانل ها دارای ویژگی های متنوع و انعطاف پذیری زیادی هستند و می توانند با هر نوع پروژه ای سازگار شوند. جنس این پنل ها مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی دارد و برای مدت طولانی دوام می آورد.

انواع Sandwich panel

انواع مختلفی از پنل ساندویچی وجود دارد که بر اساس نوع کاربرد، نوع فوم درونی و نوع ورق بیرونی طبقه بندی می شوند. در ادامه به بررسی چند نوع متداول آنها خواهیم پرداخت.

انواع ساندویچ پانل بر اساس نوع کاربرد

این مصالح به لحاظ نوع کاربرد به دو دسته ساندوچ پنل دیواری و سقفی تقسیم می شوند.

  1. دیواری
  2. سقفی

ساندویچ پانل دیواری

از پنل ساندویچی دیواری در دیوارهای سازه استفاده می کنند. این محصولات از فوم پلیمری و ورق فولادی تولید می شوند که ساختاری متفاوت با پانل سقفی دارد.  رایج ترین موارد استفاده از این ساندویچ پانل در دیوار سوله های کارخانجات تولیدی، انبارها، سردخانه های میوه و غرفه‌های هایپر مارکت های بزرگ است.

مدل دیواری
مدل دیواری

ساندویچ پانل سقفی

در واقع Sandwich panel سقفی نوعی سازه برای پوشش دادن سقف است. این محصول دارای عایق حرارتی بسیار بالایی بوده و استفاده از آن در سقف کارخانه ها و ساختمان های مسکونی بسیار رایج است. پنل ساندویچی سقفی در انواع مختلفی مانند پشم سنگ، پلی‌استایرن، پلی‌اورتان تولید می شود.

مواد سازنده ساندویچ پانل سقفی و دیواری مشابه است، اما از لحاظ ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند. پنل سقفی دارای برآمدگی بوده و با ضخامت های مختلفی تولید می شود.

مدل سقفی
مدل سقفی

انواع پنل ساندویچی بر اساس نوع عایق درونی

پانل ها از لحاظ عایق مورد استفاده به انواعی از جمله موارد زیر دسته بندی می شوند.

  1. پلی یورتان
  2. پلی استایرن
  3. پانل پشم شیشه
  4. پنل ساندویچی پشم سنگ
  5. اکس‌پی‌اس (xps)

پنل ساندویچی پلی یورتان

این نوع در صنعت ساخت و ساز کاربردهای زیادی دارد و نسبت به دیگر انواع بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی دارای ویژگی ها و مزایای بیشماری مانند وزن سبک، مقاومت زیاد و عایق بودن در برابر صوت و حرارت است.

پنل ساندویچی پلی یورتان
پنل ساندویچی پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی استایرن

پنل پلی استایرن گزینه مناسبی برای عایق کاری سازه های پیش ساخته هستند. از ویژگی های این پانل ها می توان به مقاوم بودن در برابر رطوبت و حرارت و سبک وزن بودن اشاره کرد. ساندویچ پانل‌های پلی استایرن برای پوشش سقف و روکش بیرونی و درونی دیوار در ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

پنل پشم شیشه

در این ساندویچ پنل از عایق پشم شیشه استفاده می شود. پنل پشم شیشه دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و وزن سبکی دارند. از دیگر خواص این پانل ها داشتن عایق صوتی و حرارتی است. به دلیل خواص گفته شده از این محصول در صنایعی مانند ساخت و ساز ، خودرو سازی، هوافضا و تهویه مطبوع استفاده می شود.

مرتبط:   آموزشگاه زبان چیست؟ ویژگی های یک آموزشگاه زبان خوب کدامند؟

پانل پشم سنگ

در این پنل ساندویچی از الیاف پشم سنگ، به عنوان عایق استفاده می شود. مهمترین ویژگی اصلی پانل پشم سنگ، ضد حریق بودن آن است. از این پانل در ساختمان های صنعتی برای سقف سازه و دیوارهای خارجی استفاده می شود.

پنل اکس‌پی‌اس (xps) 

هسته ساندویچ پنل اکس پی اس، از موادی است که با محیط زیست سازگاری دارد و به فوم سبز معروف است. این نوع هسته نسبت نوع پلی یورتان در برابر آتش سوزی مقاوم تر است.

پنل اکس‌پی‌اس (xps) 
پنل اکس‌پی‌اس (xps) 

انواع پانل بر اساس نوع لایه بیرونی

ورق بیرونی پنل ساندویچی بطور معمول از جنس فلز است و از سازه در برابر عوامل طبیعی محافظت می کند. این ورق ها دارای انواعی خاصی است، که با توجه به کاربرد آن مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. آلوزینک
  2. آلومینیوم
  3. گالوانیزه

پنل آلوزینک

یکی از انواع محبوب Sandwich panel آلوزینگ است، که استفاده از آن به دلیل مقرون به صرف بودن در حال افزایش است. این پانل در پوشش سقف، دیوارهای جداکننده و  دیوارهای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد.

پنل ساندویچی آلوزینگ متشکل از دو ورق فولادی و یک هسته عایق از فوم پلی اورتان یا پشم معدنی است. از مزایای این پانل ها می توان به وزن سبک، عایق حرارتی بالا و مقرون به صرفگی اشاره کرد.

پانل آلومینیوم

پنل ساندویچی آلومینیوم بسیار مقرون به صرف بوده و از دوام زیادی برخوردار هستند. از دیگر ویژگی های آن می توان به وزن سبک اشاره کرد که برای پروژه های ساختمانی بسیار مناسب است. از پنل آلومینیومی در روکش دیوار، سقف، کف و پارتیشن استفاده می شود. ماده عایقی که در هسته این ساندویچ مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا از فوم پلی اورتان است.

پانل گالوانیزه

این نوع پنل ساندویچی به مانند پانل آلومینیومی دارای مزایای زیادی است، که گزینه مناسبی برای پروژه های ساختمانی به شمار می رود. پانل گالوانیزه که استحکام بسیار زیادی دارد، از ورق های گالوانیزه و یک لایه عایق درونی تشکیل شده است. از این نوع پانل برای پوشش دیوار، سقف، کفپوش و روکش ها استفاده می شود.

پانل گالوانیزه
پانل گالوانیزه

جمع بندی

هر نوع سازه ای که از ترکیبات سبک ساخته شود و توسط دولایه ورق از دو طرف محدود گردد، که در میان آن یک لایه عایق وجود داشته باشد را ساندویچ پانل می گویند، که کاربردهای مختلف در ساخت و ساز دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا