وبلاگ

حجامت چیست؟ چه تاثیری دارد؟ بررسی زمان، فواید و عوارض آن

یکی از بهترین روش های درمانی که از گذشته های بسیار دور تا به امروز در بین مردم رواج دارد حجامت است. این کار باعث درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری ها می شود، زیرا خون کثیف را به طور کامل از بین میبرد و باعث می شود غلظت آن به حد مناسبی برسد. اگر به این کار علاقه مند هستید و یا دوست دارید درباره آن بیشتر بدانید تا ادامه مقاله با ایرانیجو همراه شوید.

حجامت چیست؟

در واقع حجامت کردن یک روش خون گیری است که برای جلوگیری و درمان برخی از بیماریها در طب سنتی به کار می رود. در این کار با روش های بسیار مخصوص و مختلفی از شما خون میگیرند و بیماری مورد نظر شما را را درمان می کنند. البته باید توجه داشته باشید که این کار در یک سری موارد خاص جواب می دهد و هر بیماری ای را درمان نمی کند.

حجامت چیست؟ فواید و عوارض آن کدامند؟
حجامت چیست؟ فواید و عوارض آن کدامند؟

چه کسانی باید حجامت کنند؟

با سبک تغذیه و زندگی های امروزی که بسیار از افراد دارند، موج می شود تا در گذر زمان آنها دچار غلظت خون شوند. خون این افراد با توجه به مقایسه با یک خون سالم بسیار غلیظ تر و آلوده تر است. 

وجود این خون آلوده باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود و همچنین فعالیت و عملکرد آنها را بهم میریزد.

 خود بدن و سیستم دفاعی آن تا حدی می تواند این خون را تصفیه کند اما به طور کامل نمیتواند از پس این موضوع بر بیاید یا اگر هم بتواند مدت زمان بسیار طولانی ای را لازم دارد. به همین دلیل تغذیه نامناسب که امروزه بسیاری از مردم درگیر ان می باشند، به حجامت نیاز  دارند.

نکته بسیار مهم در این زمینه این است که حجامت خود را به یک فرد بسیار حرفه ای و کاردرست بسپارید، زیرا این کار بسیار حساس و پر چالش می باشد و فردی که این کارا انجام می دهد باید حتما تخصص لازم و تجربه کافی را در  این زمینه داشته باشد.

 تاریخچه

حجامت در تاریخ ایران بسیار قدمت دارد و حدود 3.300 سال پیش وجود داشته است. در آن زمان قبل از به دنیا آمدن و میلاد مسیح این روش در مقدونیه و سگس در یونان بسیار محبوب شد. همزمان با آن در کشور ایران نیز شخصی به نام بهرام گور پادشاهی می کرد.

این پادشاه به حجامت علاقه بسیاری داشت و همان باعث شد تا این روش در کشور ایران بسیار معروف و فراگیر شود. پس با توجه به این موارد متوجه میشوید که این روش درمانی قبل از ظهور اسلام در ایران وارد شده است. از آنجایی که بهترین زمان برای اینکار فصل بهار است آنها نام این فصل را عید خون گذاشته بودند.

مرتبط:   بهترین باشگاه عظیمیه [لیست 10 تایی] باشگاه بدنسازی بانوان و آقایان

مرمان آن زمان عقیده داشتند که این کار باعث دفع تمام سموم بدن می شود و بدن را از تمامی فضولات موجود در آن نجات می دهد و سلامتی دوباره را نیز به آن هدیه می دهد.

پس از اسلام نیز دانشمندان و عالمان بسیار زیادی این موضوع را تایید کردند و از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها نیز استفاده کردند.

انواع حجامت

یک کار بسیار روتین و پرطرفدار در میان مردم حجامت کردن است که به دو دسته تقسیم می شود.

 1. خشک
 2. تر

بررسی حجامت خشک یا بادکش درمانی

حجامت خشک به بادکش و بادکش درمانی نیز معروف است و در آن خونگیری انجام نمی شود. در آن به کمک وسیله ای لیوان شکل و یا کوزه های داغ برای شما حجامت میکنند. آها این لیوان های داغ و حرارت دیده را روی پوست بدن شما می گذارند، آنها باعث کش آمدن پوستتان می شوند و همین کش آمدن جریان خون را بالا می برد. علاوه بر بالا بردن جریان خون برخی عضلات گرفته شما را نیز باز می کند و در کل بسیار مفید می باشد.

بادکش درمانی
بادکش درمانی

حجامت تر

در این نوع برخلاف مدل خشک خونگیری انجام می شود. البته خونگیری های آن نیز خود به چند دسته زیر تقسیم می شود.

حجامت تر
حجامت تر

حجامت عام (بین دو کتف)

یکی از پرطرفدار ترین مدلها، حجامت عام است. در این مدل در نواحی بین دو کتف شما خونگیری انجام می شود.

 اگر میخواهید جای دقیق محل خونگیری را خودتان پیدا کنید، دست خود را به طور افقی در پشت تان قرار دهید به ط.ری که نوک انگشتانتان مهره های گردنتان را لمس کند.

 در مکانی که کف دست شما قرار دارد محلی است که در حجامت عام از آن خون می گیرند. بهتر است این کار در فصل بهار انجام شود زیرا این فصل یکی از مناسب ترین زمان ها برای خونگیری می باشد. 

از فایده های این روش نیز می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، رقیق سازی خون، رفع جوش و اگزما و بازسازی گلبول ها سفید و غیره نیز اشاره کرد.

مرتبط:   فرمالیته چیست؟ آشنایی با مراسم فرمالیته عروسی و عقد+ مزایا

حجامت سر

این مدل بر روی  سر یا ملاج شخص انجام می شود. اگر میخواهید محل دقیق انجام شدن آن را نیز پیدا کنید، یک وجب از بینی را به سمت سر خود اندازه بگیرید. محل آخری که انگشت شما در آن قرار می گیرد، محل حجامت سر شما می باشد.

این شیوه ی مناسب برای افرادی می باشد که دارای سیاهی دور چشم و سردرد های شدید و میگرنی و کلی از بیماری های دیگر را دارند بسیار مناسب می باشد و همچنین پوست صورت شما را بسیار زیبا و روشن میکند.

حجامت سر
حجامت سر

حجامت گودی کمر

یکی دیگر از روش ها حجامت گودی کمر است. در مدل در انتهای ستون فقرات شما و دقیقا در محل گودی کمر خونگیری انجام می شود. این مدل فواید بسیار زیادی دارد زیرا باعث کاهش و درمان درد های سیاتیکی و درد های پایین تنه شما می شود. این مدل بسیار حساس می باشد زیرا مکان انجام آن بسیار جای مهمی می باشد پس این کار را حتما به کمک یک متخصص انجام دهید. از فواید دیگر آن نیز می‌توان به رفع جوش‌های زیاد در نواحی دور کمر، کاهش بسیار درد کمر و پا، رفع فشار و غیره نیز اشاره کرد.

حجامت ساق پا

ساق پا یکی دیگر از مواردی است که حجامت آن بسیار خوب است و فواید زیادی نیز دارد. محل دقیق آن یک وجب بالای قوزک پا شما و روی عضلات دوقلوی شخص می باشد.

از فواید آن نیز می توان به درمان واریس، رفع سیاهی دور چشم، رفع بیماری های پوستی و خارش بی رویه بدن، درمان فشار خون و غیره نیز اشاره کرد.

حجامت ساق پا
حجامت ساق پا

حجامت پشت گوش

یکی از روشها حجامت پشت گوش اشت، که در قسمت استخوان برآمدگی پشت گوش که به آن ماستوئید نیز می گویند انجام می شود. این روش بسیار حساس می باشد و کار هر شخصی نمی باشد پس برای این کار به یک شخص بسیار کار درست و کاربلد مراجعه کنید.

فواید این مدل بسیار زیاد می باشد از جمله موارد زیر می باشد.

 1. درمان وزوز کردن گوش
 2. درمان سرگیجه‌هایی بسیار زیاد
 3. درمان فشار خون بالا
 4. درمان التهاب گوش 
 5. افزایش میزان ترشح سطح اسپرم در مردان 

حجامت گیجگاهی

در این روش از حجامت شما حتما نیاز به نامه و تشخیص یک پزشک را دارید. این مدل بسیار پرطرفدار در یک و یا دو طرف گیجگاه و یا شقیقه شما انجام می شود و باعث درمان بسیاری از بیماری ها و درد ها می شود. شما با این کار از شر بیماری هایی مانند تاری چشم، آب مروارید، آب سیاه چشم و غیره نیز راحت رها می شوید.

مرتبط:   ولنتاین چیست؟ چندمه 1402؟ تاریخچه و فلسفه روز عشق

در بسیاری از موارد و بیماری های دیگر مدل حجامت مانند درمان برخی مشکلات کبد و کلیه را نیز درمان کرد.

معایب و عوارض حجامت

انجام حجامت در کل کار بسیار مناسب و خوبی می باشد و معایب خاصی ندارد. یکی از نکات بد آن این است که جای محل کار تا مدتی روی پوست شما باقی می ماند و ممکن است برخی از افراد این موضوع را اصلا دوست نداشته باشند.

از معایب بسیار بزرگ و وحشتناکی که ممکن است برای برخی داشته باشد، تشخیص اشتباه یک فرد برای انجام حجامت می باشد. اگر شخصی که شما برای این کار انتخاب می کنید کم تجربه و بی تخصص باشد ممکن است آسیب های بسیار زیادی به بدن شما وارد کند. برای مثال اگر پوست شما را بیشتر از حد نرمال خراش دهد باعث خونریزی شدید آن می شود و در نهایت شما دچار کم خونی می شوید.

مزایا و فواید حجامت

همانطور که گفته شد یکی از کار و شیوه های درمانی بسیار قدیمی حجامت کردن است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از فواید و مزایای آن می پردازیم.

 • کاهش انواع سردرد
 • بهتر شدن بینایی
 • کاهش چربی و قند خون
 • ترک سیگار و انواع از مواد های اعتیاد آور
 • بهبود بیماری پوستی
 • کاهش سکته مغزی
 • بهتر شدن جوش و لکه
 • رفع شدن غلظت و فشار خون
 • کاهش ریزش مو
 • درمان خواب رفتگی اعضای بدن
 • درمان آلرژی و حساسیت ها
 • درمان آرتروز و رماتیسم
 • درمان بیماری هایی مانند نازایی و بیماری‌های تناسلی
 • درمان سینوزیت
 • بهتر شدن اختلالات هورمونی
 • درمان بی اشتهایی
 • درمان عفونت‌ها و بیماری‌های زنانگی
 • بیماری‌های اعصاب و روان
 • بهتر شدن کیست تخمدان
 • کم شدن آفت دهان و تبخال
 • درست شدن چرخه خواب 
 • درمان سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا
 • درمان بیماری های خونی مانند هپاتیت
 • بهتر شدن دیسک کمر و کمر درد
 • کم شدن اگزمای پوستی 
 • درمان بیماری پروستات

جمع بندی

یکی از کارهایی که برای کاهش غلظت خون و کمک به بهبود شرایط بدن انجام میشود حجامت است. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب حجامت کردن پرداختیم. نظر شما چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا