مازندران

چمستان کجاست؟ بررسی مساحت،نقشه،آب و هوا و جمعیت

شهر چمستان منطقه ای زیبا در نور و در استان مازندران واقع در شمال ایران می باشد. این شهر با مساحتی حدود 1547 کیلومتر مربع به یکی از بکرترین مناطق شمال کشور تبدیل شده است. چمستان مانند دیگر شهر های استان مازندران معروفیت ندارد و این موضوع باعث بکر بودن طبیعت آن شده است. در ایرانیجو به معرفی این شهر زیبا و خاص می پردازیم.

چمستان کجاست؟

این شهر از شهرهای سرسبز و زیبا است که در فاصله 15 کیلومتری از شهر نور واقع شده است. چمستان در بخش جنوبی نوار ساحلی قرار گرفته است؛ و همین مسئله باعث شده تا بتوان از آن به عنوان یک شهر کوهستانی یاد کرد. پوشش گیاهی بی نظیر این منطقه توانسته این شهر زیبا را به یک مکان گردشگری تبدیل کند.

آشنایی با شهر چمستان
آشنایی با شهر چمستان

شهر چمستان 

این شهر دارای معادن زیادی مانند: شن، ماسه و زغال سنگ است. منابع طبیعی چمستان از مهم ترین دارایی های آن است که توانسته باعث اشتغال تعداد زیادی از مردم این شهر شود. این شهر زیبا با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی خود مثل: جنگل ها، آبشارها و دریاچه‌ها توانسته گردشگران زیادی را از نقاط مختلف کشور جذب خود کند.

لوکیشن چمستان روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن شهر چمستان قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

لوکیشن چمستان روی نقشه گوگل مپ
لوکیشن چمستان روی نقشه گوگل مپ

نقشه شهر چمستان

در تصویر زیر شما میتوانید نقشه شهر چمستان را از نمایی دیگر مشاهده کنید و موقعیت جغرافیایی این شهر زیبا را بررسی کنید.

نقشه شهر چمستان
نقشه شهر چمستان

جمعیت چمستان چقدر است؟

بر اساس آخرین سرشماری جمعیت، در سال 1395 جمعیت این شهر حدود 11.194 نفر است. البته  طبیعتا جمعیت این شهر تا به امروز افزایش داشته است. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی بی نظیر چمستان، سالانه گردشگران و مهاجران زیادی را از سرتاسر کشور به خود جذب می کند.

اقتصاد در چمستان 

اقتصاد در شهر چمستان بیشتر بر پایه گردشگری شکل‌ گرفته است. به دلیل قرار گرفتن این شهر در نزدیکی ساحل بعضی از افراد هم به ماهیگیری مشغول هستند. افرادی نیز در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند و مشغول فروش یا اجاره ویلا به گردشگران هستند. همچنین عده ای زیادی از مردم این شهر در معادن آن مشغول به کار هستند.

ماهیگیری در چمستان
ماهیگیری در چمستان

نام چمستان

چَمِسْتان، در گویش بومی و محلی مازندرانی چَماسِّن یا چَمِسْتون نامیده می‌شود. این شهر در گذشته به چامنستان معروف بوده که همین نام نیز از چمازستان گرفته شده است که  چماز نیز نام نوعی سرخس است.

مرتبط:   استان مازندران کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه، مازندران کجا بریم؟

در فرهنگ آبادی‌های ایران در مورد چمستان چنین آمده است: چمستان دهی از دهستان ناتل‌رستاق بخش نور شهرستان آمل می‌باشد.

فاصله چمستان از شهرهای ایران

شهر چمستان یکی از زیبا ترین و سرسبز ترین شهر های استان مازندران است. گردشگران زیادی از سراسر ایران برای بازدید از دیدنی های این شهر به استان مازندران سفر می کنند. اکنون می خواهیم فاصله برخی از شهر ها را تا چمستان محاسبه کنیم.

 • از ایلام 874 کیلومتر
 • از تبریز 832 کیلومتر
 • از زنجان 532 کیلومتر
 • از  ساری 105 کیلومتر
 • از اصفهان 646 کیلومتر
 • از بوشهر 1241 کیلومتر
 • از ارومیه 963 کیلومتر
 • از کرمانشاه 703 کیلومتر
 • از رشت 269 کیلومتر
 • از کرج 250 کیلومتر
 • از شهرکرد 743 کیلومتر
 • از اردبیل 538 کیلومتر
 • از تهران 230 کیلومتر

فاصله چمستان از تهران

برای رسیدن به این شهر از تهران شما دارای دو مسیر می باشید. مسیر اول جاده هراز است که سریع ترین، کوتاه ترین  و بهترین مسیر، هم از لحاظ مسافت، هم از لحاظ ترافیک، و هم از لحاظ جاده سازی است.

مسیر دوم فیروزکوه است. زمانی این مسیر انتخاب می شود که جاده هراز به خاطر ترافیک زیاد آخر هفته، اعیاد یا ریزش کوه و تعمیرات و مسدود بودن جاده بسته باشد.

جاده فیروزکوه مسیری زیباتر و سرسبز تری دارد اما مسافت آن تا چمستان طولانی تر است.

فاصله چمستان از کرج

فاصله شهر چمستان با کرج زیاد نیست و شما برای رسیدن به این شهر دو مسیر پیشنهادی دارید. مسیر اول دارای 250  کیلومتر است که زمانی حدود چهار ساعت 15 دقیقه برای طی کردن آن لازم است.

مسیر دوم دارای 237 کیلومتر است که زمانی حدود 4 ساعت و 29 دقیقیه برای طی کردن آن و رسیدن به شهر زیبای چمستان لازم دارید.

آب و هوا

در شهر های شمالی کشور ایران به دلیل وجود رشته کوه البرز و جنگل های هیرکانی و نزدیکی این شهر ها به ساحل آب و هوایی بسیار عالی و مرطوب در آنها حاکم است.

شهر چمستان دارای مناطق و روستاهایی است که حتی در تابستان های گرم و طاقت فرسا نیز خنکی و هوای دلچسب خود را حفظ میکنند.

هوا در بهار

در فصل بهار آب‌ و هوای چمستان بسیار معتدل و دلپذیر است. باران های بهاری زیبا و دل انگیزی در این شهر می بارد و فضای رویایی و خاصی را در دل جنگل های خود ایجاد میکند. اگر در بهار به این شهر سفر کنید بهشت را از نزدیک لمس کرده و می توانید یک سفر عاشقانه و به یاد ماندنی داشته باشید.

مرتبط:   شهر ساری کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه، ساری کجا بریم؟

شرایط جوی در تابستان

در تابستان باران های بهاری کاهش یافته و دمای هوا رو به گرمی میرود. البته که مناطق و روستاهایی در این شهر قرار دارند که حتی در تابستان نیز گرم نمی شوند اما در کل این فصل مناسب تفریحات ساحلی و آفتاب گرفتن است.

هوا در فصل پاییز

در فصل پاییز با ریزش برگ‌ها، شهر سرسبز چمستان به رنگ زرد و نارنجی تغییر شکل خواهد داد. هوایی پاییزی و زیبا بر شهر حکم  فرما می‌شود که برای برخی افراد دلچسب است. در این فصل  بارش باران‌ها زیاد و سردی هوا بیشتر میشود .

آب و هوا در فصل زمستان

این شهر بکر و خاص زمستان های بسیار سردی دارد. در فصل زمستان سردی هوا بیشتر شده و حتی تا زیر صفر درجه هم خواهد رسید. گاهی از اوقات هم با بارش برف شهر چمستان لباس سفید بر تن میکند. اگر طرفدار های سفر در فصول سرد سال هستید این شهر می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

آب و هوای چمستان
آب و هوا

تاریخچه 

در تاریخ منطقه چمستان قدیمی‌ترین نشانه‌ها و تمدن ها را در روستایی به نام لاویج دارد. این روستا از توابع چمستان و به دوره ساسانیان بازمی‌گردد.

 قبرهای زرتشتیان در منطقه حصلیمه، سکه‌های مربوط به دوره ساسانی و بقایای چند آتشکده از جمله دلایل اثبات این قضیه هستند. از دوره ساسانی تا اسلام اطلاعاتی درباره منطقه چمستان در دسترس نیست؛ اما آثار تاریخی به‌جا مانده در این منطقه مانند بقعه آقا شاه بالوزاهد نشان می‌دهند که چمستان در دوره مغولان مسکونی بوده است. 

علاوه بر آن وجود سنگ‌ نگاره آهکی در روستای آویچ، نشان از نقش مهم این منطقه در دوره حکومت آل زیار در طبرستان دارد.

روستاهای چمستان

این شهر دارای روستاهایی خوش آب و هوا و بکر است مثل :

 • روستای لاویج
 • روستای آهو دشت
 • روستای میرخمند
 • روستای جوربند
 • روستای گزناسرا
 • روستای واز
 • روستای بهدشت
روستای آهو دشت چمستان
روستای آهو دشت

جاهای دیدنی چمستان

چمستان یکی از شهر های پرجاذبه استان مازندران است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این مناطق زیبا به این شهر سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو به آشنایی بیشتری از این مکان های دیدنی میپردازیم.

 1. دریاچه آویدر
 2. پارک جنگلی نور
 3. دریاچه الیمالات
 4. مقبره آقا شاه بالو
 5. آب گرم لاویج
 6. آبشار آب پری رویان
 7. آبشار “حرام او”
 8. پارک کشپل

دریاچه آویدر

این دریاچه یکی از جاهای دیدنی چمستان است که در فاصله 44 کیلومتری این شهر قرار گرفته است.

مرتبط:   شهرهای استان مازندران به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین

طبیعت زیبای این دریاچه گردشگران زیادی را به سمت خود کشانده است. این دریاچه دارای انواع امکانات رفاهی مثل: آلاچیق، سرویس بهداشتی، رستوران محلی و بوفه است که باعث شده یک مکان بسیار عالی برای برپایی کمپ و پیک‌ نیک خانوادگی به شمار بیاید.

دریاچه آویدر چمستان
دریاچه آویدر چمستان

دریاچه الیمالات

برخی از جاذبه های این شهر زیبا ناشناخته و بکر است. دریاچه الیمالات یکی از دریاچه‌های طبیعی موجود در چمستان است.

دریاچه الیمالات در دل جنگل قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از 9 کیلومتری جاده اصلی نور به چمستان خارج شوید. سپس با گذراندن 3 کیلومتر دیگر از جنگل و طبیعت باصفا، خود را به این دریاچه‌ رویایی برسانید.

دریاچه الیمالات چمستان
دریاچه الیمالات چمستان

پارک جنگلی نور 

این پارک زیبا یکی مکان‌های بسیار زیبا در استان مازندران به شمارمی‌آید. پارک جنگلی نور در فاصله 14 کیلومتری چمستان واقع شده است. طبیعت بی نظیر این پارک و همچنین آب‌وهوای خنکی که دارد این مکان را به یکی از پرطرف‌دارترین جاذبه‌های منطقه تبدیل کرده است.

   به گفته کارشناسان، پارک جنگلی نور بزرگ‌ترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه است.

پارک جنگلی نور
پارک جنگلی نور

پارک کشپل

یکی از پارک‌های قرار گرفته در بین راه چمستان و لاویج پارک کشپل است. جذابیت این پارک می‌تواند نظر شما را به خود جلب کند.

10 چشمه در این پارک جنگلی وجود دارد که هر کدام را می‌توان به عنوان یک جاذبه گردشگری به حساب آورد.‌

 در پارک کشپل، امکانات رفاهی و آلاچیق‌های زیادی در دل جنگل و درختان سر به فلک کشیده مشاهده خواهید کرد که می‌توانید ساعت‌ها در کنار خانواده بنشینید و از این مکان که یک معجزه الهی است لذت ببرید.

پارک کشپل
پارک کشپل

مقبره آقا شاه بالو

یکی از جاذبه‌های تاریخی بسیار زیبای چمستان مقبره آقا شاه بالو است. این مقبره در فاصله 5 کیلومتری چمستان قرار دارد. آقا شاه بالو زاهد آملی از جمله عرفای قرن 7 و 8 قمری است. این عارف بزرگوار به عنوان اسطوره مقاومت در نهضت سربداران خراسان در حکومت مغول شناخته می‌شود.  بنای آجری این مقبره به شکل مخروطی است و با استفاده از کاشی های زیبای تزیین شده است.

مقبره آقا شاه بالو
مقبره آقا شاه بالو

کلام آخر

چمستان شهری بسیار زیبا است که در شهرستان نور و استان مازندران واقع شده است. این شهر با آب و هوای بی نظیر و جاذبه های بسیار خاص و دیدنی اش تمامی گردشگران را مجذوب خود کرده است. اگر تا به امروز به این شهر زیبا سفر نکرده اید، در اولین تعطیلات خود این کار را انجام دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا