مازندران

تنکابن کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

یکی از زیباترین شهر های شمالی ایران در استان مازندران تنکابن یا شهسوار است. بیشتر مردم از سراسر ایران این شهر را به سرزمینی با طبیعتی سرسبز و زیبا می‌شناسند. این شهر با مساحتی حدود 1740 کیلومتر مربع یکی از شهرهای باستانی کشور است که در زمان حکومت هخامنشیان، محل سکونت قومی به نام آمارد بوده است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی بیشتری از این شهر می پردازیم.

تنکابن کجاست؟

شهر تنکابن که چهارمین شهر بزرگ استان مازندران در 24 کیلومتری شهر رامسر و در 60 کیلومتری شهر چالوس قرار گرفته است. شهر تنکابن به غیر از جنگل‌های زیبا و سرسبز باغ‌های کیوی، پرتقال، چای نیز دارد. علاوه بر این موارد این شهر بزرگترین مرکز پرورش انواع گل و گیاه‌های رنگارنگ و زینتی نیز در این شهر قرار دارد. تنکابن از سویی دیگر قطب پرورش ماهی ایران و رتبه 1 در مرکبات در کل کشور را نیز دارا است. 

تنکابن کجاست؟
تنکابن کجاست؟

جمعیت تنکابن

همانطور که گفتیم تنکابن یکی از محبوب ترین شهر های شمال ایران و استان مازندران است. این شهر از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار دارد به همین علت نسبت به مساحت آن جمعیت به نسبت زیادی دارد. طبق آخرین سرشماری در سال 95 جمعیت تنکابن 166.132 نفر است. 

تنکابن روی نقشه

شهر تنکابن یکی از شهر های پرطرفدار استان مازندران است که دارای مناطق زیادی است. شما با توجه به نقشه میتوانید اسامی مناطق و مکان های آنها را مشاهده کنید. 

تنکابن روی نقشه
تنکابن روی نقشه

لوکیشن تنکابن روی گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن شهر تنکابن قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و با جزئیات بیشتر آن را مشاهده کنید.

لوکیشن تنکابن روی گوگل
لوکیشن تنکابن روی گوگل

تاریخچه

افرادی که در زمان های بسیار قدیم در این منطقه ساکن بوده اند از قوم آماردها هستند که در زمان شاهنشاهی هخامنشیان در کرانه جنوبی دریای خزر با اقوام کادوسی و تئوری زندگی می‌کردند. محققان می گویند که نژاد بومی این منطقه به قبل آریایی‌ها و حتی به انسان‌های نخستین که از آفریقا به اروپا و آسیا آماده بودند باز می‌شود.

تنکابن همچنین مرکز منطقه محال ثلاث تنکابن در دوران حکومت قاجار بوده که در دوران حکومت پهلوی به نام شهسوار تغییر نام پیدا کرد و پس از انقلاب اسلامی مجددا با نام تنکابن شناخته می‌شود.

وند بُن که در زبان گیلکی به معنی پایین می‌باشد و در اسامی مکان‌های زیادی در شمال کشور وجود دارد. در نهایت نام تنکابن به معنی پای یا زیر تنکا می‌باشد. در گذشته نام این منطقه قبل از تنکابن، دیلمستان و یا دیلم خاصه بوده است. ظاهراً اولین بار در اواخر قرن 9 در تاریخ گیلان و دیلمستان از لفظ تنکابن برای این منطقه نام برده‌ است. احتمالاً این نام از نام قلعه تنکا  که اولیاء اللّه آملی در 764 گرفته شده‌ است. به نوشته رابینو، تنکابن به معنای پایین تنکا است.

مرتبط:   نمایندگی تراست ساری ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

در مورد نام تنکابن نظریه دیگری نیز بیان شده، تنکابن یا تنک آب بن یعنی جایی که جلگه ساحلی دریای کاسپین تنک می‌شود. 

اقتصاد

همانطور که گفتیم اقتصاد بر پایه کشاورزی، باغداری و دامداری است. آب كشاورزی از رودها و چشمه‌ها تأمين می‌شود و از محصولات کشاورزی آن می‌توان به برنج، گندم، جو، سبزيجات، گل گاوزبان، گياهان زينتی، چای، مركبات، كيوی، فندق، گردو، گلابی و… نام برد. از مهم‌ترين صادرات اين شهرستان می‌توان انواع مركبات، برنج، چای، خرمالو و کیوی را نام برد. پرورش گل و گیاه، پرورش دام و طیور، شیلات و… از مشاغل دیگر در این شهر است. علاوه بر این موارد می‌توان از صنعت گردشگری هم به عنوان شغلی درآمدزا در تنکابن نام برد.

آب و هوا

شهر تنکابن از نظر آب و هوایی دارای تابستان های شرجی و زمستان هایی سرد می باشد. دمای این شهر در خنک ترین زمان تابستان به 21 درجه و در گرمترین زمان در فصل تابستان به 32 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و از جمله خوش آب و هواترین شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود.

آب و هوای تنکابن
آب و هوای این شهر

فاصله تنکابن تا دریا

بسیاری از افرادی که به شمال کشور سفر می کنند به نیت دیدن دریا و ساحل می روند. این شهر سبز و بکر در کیلومتر 30 محور تنکابن به چالوس بعد از نشتارود و قبل از عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده و فقط 120 متر با دریا فاصله دارد.

آرامش دریای تنکابن به اندازه‌ ای زیاد است که افراد را استرس زندگی روزمره دور می‌کند. شما میتوانید در ساحل تنکابن به فعالیت‌هایی مانند شن بازی، اسب سواری و شنا کردن بپردازید.

جاهای دیدنی تنکابن

تنکابن شهر بسیار زیبایی است که در شمال کشور ایران است. این شهر بسیار پرطرفدار می باشد به طوری که سالانه افراد بسیار زیادی از سراسر ایران به این شهر سفر می کنند. تنکابن شهری سرسبز و زیبا است که دارای مکان ها و جاهای دیدنی بسیار خاص و جذابی دارد. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این مکان ها می پردازیم.

 • جنگل دوهزار و سه هزار
 •  روستای قلعه گردن
 • روستای گاوپشته
 •  ساحل تنکابن
 • خشکه داران
 • آبشار سنگ بن چشمه
 •  پل چشمه کیله رنگارنگ
 • غار آبی دانیال
 • مرداب نشتارود
 •  منطقه حفاظت شده بلس کوه
 •  آبگرم فلکده
 • آبشار کوهسر
 •  پارک جنگلی چالدره
 •  بازار ماهی فروشان تنکابن
 •  رودخانه لیرسر
 • ییلاق آغوزحال
 • دینارسرا
 • قله سیالان
 • دشت دریاسر
 •  پل علی آباد پایین
 • مسجد لزربن
 •  مرکز خرید آدینه تنکابن
 •  عمارت شهرداری
 •  بازارهای تنکابن
مرتبط:   شهرستان های مازندران، به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین

جنگل دوهزار و سه هزار

یکی از معروف ترین و زیبا ترین جنگل های شمال کشور جنگل دو هزار و جنگل است. بسیاری از افراد بر این باورند که دلیل نام گذاری این جنگل، فاصله دو و سه هزار متری آن از دریا است. برخی دیگر نیز بر این باورند که در گذشته نام این جنگل دو هراز و سه هراز (هراز به معنای رود) بوده و علت آن نیز وجود سه رود به نام‌های شلف رود، میانرود و گرما رود است و با گذر زمان این نام دست‌خوش تغییر گشته‌ است.

این جنگل زیستگاه حیوانات بسیاری از جمله گراز، پلنگ ایرانی، خرس و… می‌باشد. برای دیدن این جنگل‌ها لازم است ابتدا به منطقه‌ی خرم آباد واقع در جنوب تنکابن سفر کنید و به جاده‌ی دو هزار برسید. در طول این مسیر شما شاهد منظره بی نظیر و بسیار چشم نواز طبیعت خواهید بود و با ادامه دادن جاده‌ دو هزار، به جاده‌ی سه هزار نیز خواهید رسید.

جنگل دوهزار و سه هزار
جنگل دوهزار و سه هزار

 روستای قلعه گردن

شهر تنکابن دارای روستاهای بسیار زیاد و بکری است که باعث شده تا افراد زیادی به این شهر سفر کنند. روستای قلعه گردن نیز یکی از این روستاهای زیبا است. قدمت این روستا به قرن 6  قمری باز می‌گردد به همین دلیل دارای فرهنگی بسیار مهم و غنی است. قلعه گردن یا همان تنکا نمادی برای معرفی تنکابن بوده است. این قلعه در ارتفاعات جنوب روستای زیبای قلعه گردن واقع در دهستان بلده ساخته شده به همین سبب بر دشت تنکابن و تنگه‌ ی دو هزار نیز مُشرف است. قلعه تنکا موقعیت نظامی ویژه‌ای نیز دارد از این رو در طول تاریخ بارها تخریب و دوباره ساخته شده است.

 روستای قلعه گردن تنکابن
 روستای قلعه گردن

آبشار سنگ بن چشمه

آبشار سنگ بن چشمه، در یک طبیعت زیبا و بکر است و کمی بعد از روستای عسل محله، در نزدیکی جنگل سوته چال، تنکابن قرار دارد. برای بازدید از این آبشار زیبا باید حدود 1 ساعت از روستای عسل محله به سمت آبشار پیاده روی کنید که به دلیل طبیعت خاص و فوق العاده این پیاده روی بسیار لذت بخش خواهد بود. 

مرتبط:   چمستان کجاست؟ بررسی مساحت،نقشه،آب و هوا و جمعیت

در میان راه شاهد درختان زیبایی نظیر توسکا، راش، بلوط، افرا و پوشش گیاهی فوق العاده خواهید بود. کوهنوردی، صخره نوردی و پیاده روی از جمله تفریحات محبوب در این منطقه محسوب می‌شود. بنابراین لازم است قبل از سفر به این منطقه تجهیزاتی نظیر کفش کوهنوردی، کیسه خواب و غیره را با خود به همراه داشته باشید.

آبشار سنگ بن چشمه تنکابن
آبشار سنگ بن چشمه

غار آبی دانیال

یکی از زیباترین جاذبه های شهر تنکابن غار آبی دانیال است که سالانه توریست ها و گردشگران زیادی برای بازدید از آن به این شهر سفر میکنند. این غار به روستای دانیال در 5 کیلومتری سلمانشهر سفر کنند. این غار دارای دالان‌های باریک و پیچ و خم‌های فراوان و حوضچه‌های متعدد است. غار آبی دانیال از بزرگ‌ترین غارهای کشور محسوب می‌شود و بعد از غار علیصدر در رتبه بالایی از نظر زیبایی و خاص بودن قرار دارد. 

از نظر زمین شناسی قدمت غار آبی دانیال به میلیون‌ها سال می‌رسد. سقف و دیوارهای آن از جنس آهک بوده بر اساس نظر دانشمندان تشکیل مواد آهکی آویزان از سقف این غار صدها سال‌زمان برده است. جالب است بدانید که غار دانیال زیستگاه حیواناتی نظیر خفاش و خرچنگ نیز می‌باشد. هوای فضای غار بسیار خنک است، از این روی لازم است قبل ورود به غار، تجهیزات مناسب همراه خود داشته باشید.

غار آبی دانیال تنکابن
غار آبی دانیال

آبگرم فلکده

یکی دیگر از جاذبه های زیبای این شهر روستای فلکده است که در جنگل ‎‌های دوهزار واقع شده که به دلیل داشتن آبگرم فلکده شهرت یافته است. آبگرم فلکده علاوه بر جاذبه‌ی گردشگری بسیار خفن  است که در اصل یک منطقه‌ی درمانی نیز محسوب می‌شود. این روستا در فصل تابستان نیز آب و هوای بسیارخنک و مناسبی دارد. به همین دلیل سفر به این روستا در ماه‌های گرم سال نیز توصیه می‌شود. چشمه‌ی آبگرم فلکده دارای خواص گوناگونی از جمله: شیرین بودن آب، وجود گوگرد در آب و وجود املاح گوناگون را دارد.

آبگرم فلکده تنکابن
آبگرم فلکده

کلام آخر

شهر تنکابن از زیبا ترین و سرسبز ترین شهر هایی است که در استان مازندران واقع شده است. این شهر دارای جاذبه ها و مکان ها و طبیعتی بی نظیر و بکر است. بازدید از تمام دیدنی های آن را به شما پیشنهاد می کنم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا