مازندران

جنگل دالخانی کجاست؟ نقشه، عکس، معرفی جاهای دیدنی

جنگل دالخانی در شهر رامسر قرار گرفته است، و به دلیل وجود درختانی که دست در دست هم در میان مه دالانی بهشتی را می سازند، به آن لقب دالان بهشت داده اند. وسعت این جنگل نزدیک به 600 هزار مترمربع است. این جنگل که در استان مازندران قرار گرفته است در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرقی رامسر واقع شده است. در ایرانیجو به معرفی جنگل دالخانی و جذابیت های آن می پردازیم.

آشنایی با جنگل دالخانی رامسر

آبشار، رودخانه و دریاچه، منظره های کوهستانی و دریای ابر از جاذبه های جنگل دالخانی میباشد. این منظره زیبا هیچ چیزی از یک دالان بهشتی کم ندارد.

عکس از دالان بهشتی جنگل دال خانی
عکس از دالان بهشتی جنگل دال خانی

هنگامی که به مسیر پر پیچ و خم این جنگل زیبا رسیدید، هر چه بالاتر بروید مه بیشتر می‌شود و جنگل را بسیار رویایی می‌کند.

در این منطقه گیاهان متنوعی مانند:

 • درختان شاه بلوط
 • راش
 • فندق
 • ازگیل
 • اقاقیا
 • زالزالک وحشی
 • کوله خاس
 • ولیک
 • کلهو و گوجه جنگلی وجود دارد که می‌توانید از دیدن آنها لذت ببرید.

در این منطقه تپه های سرسبز برای بازی گروهی بسیار عالی است.

بعد از خوردن چای و استراحت، وقت گشت و گذار داخل جنگل است. فاصله این ناحیه با دریای خزر فقط 10 کیلومتر است. بعد از رسیدن به ارتفاعات می‌توانید با دیدن دریا خستگی راه را به در کنید.

نکته مهم:

با توجه به شیب‌دار بودن مسیر جنگلی، اگر با ماشین شخصی به سفر رفته‌اید، از سالم بودن ماشین مطمئن شوید. همچنین در فصل‌های پررفت و آمد و شلوغ باید ورودی پرداخت کنید که این هزینه دستمزد کسانی است که به نظافت کردن جنگل مشغول هستند.

بهترین زمان سفر به جنگل

جنگل دالخانی در هر فصل از سال زیبایی های مخصوص به خود را دارد، طوری که نمی‌توان گفت کدام فصل برای مسافرت بهتر است.

در فصل بهار با بیدار شدن درختان از خواب زمستانی، و نوازش نسیم بر روی شکوفه هایی که تازه جوانه زده اند، و تابیدن ملایم آفتاب، جنگل دالخانی را به یک جای دیدنی تبدیل می‌کند.

عکس از جنگل دالخانی رامسر
عکس از جنگل دالخانی رامسر

هوای کوهستانی این جنگل در فصل تابستان شدت آفتاب را کم می‌کند، و می‌توان برای فرار از هوای گرم شهر به این جنگل خنک رفت و از دیدن درختان پر از میوه لذت برد.

فصل پاییز که به پادشاه فصل ها معروف است، زمان بسیار خوبی برای گرفتن عکس های پاییزی در این جنگل است، برگ هایی که روی زمین ریخته شده اند منظره ی هزار رنگی را به وجود آورده است.

مرتبط:   بابلسر کجاست؟ معرفی نقشه، مساحت، جمعیت و جاهای دیدنی

هر چند در فصل زمستان سرما و سوز در جنگل دالخانی وجود دارد اما باز هم می‌توانید از سفر زمستانی خود در دالان بهشتی لذت برد.

امکانات جنگل دالخانی

در بین راه رستوران، کلبه و چندین آلاچیق وجود دارد. رستوران دامان یکی از معروفترین رستورانهای جنگل دالخانی است که دکوراسیون منحصر به فردی دارد. در این رستوران می‌توانید از غذاهای محلی مثل ماهی کبابی لذت ببرید. در طول جاده محصولاتی مانند ترشی، عسل و ماهی‌های پرورشی به فروش می‌رسد که می‌توان برای سوغاتی آنها را خریداری کرد. و همچنین دکه‌هایی در طول جاده قرار دارند که آش گرم و چای داغ می‌فروشند.

رستوران دامان
رستوران دامان

مسیر رسیدن به جنگل دالخانی

برای رسیدن به جنگل دالخانی باید از راه زمینی یا ریلی به رامسر بروید و از رامسر به سمت جاده تنکابن حرکت کنید وقتی به سه راهی جنت رودبار رسیدید به سمت راست تغییر مسیر دهید واین جاده شیب دار را ادامه دهید تا به جنگل دالخانی برسید.

جاذبه های دیدنی جنگل دالخانی

در اطراف جنگل و همچنین داخل آن جاذبه های دیدنی متنوعی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

دریاچه سد میجران

این دریاچه روی رودخانه نسارود قرار دارد. برای دیدن دریاچه سد میجران از جاده جنت رودبار به سمت روستای گانگسر حرکت کنید، بعد از عبور از روستای پیازکش به روستای تالش سرا می‌رسید که با پشت سر گذاشتن این روستا و طی مسافتی کمتر از دو کیلومتر به یک سه راهی می‌رسید.

دریاچه سد مجیران
دریاچه سد مجیران
 • با پیمودن یک مسافت 1/5 کیلومتری در سمت راست به تاج سد مجیران خواهید رسید،
 • برای رفتن به سد باید مسیر چپ را انتخاب کنید، بعد از یک کیلومتر در مسیر سمت چپ به روستای کلچه کی می‌رسید،
 • سپس یک مسافت 7 کیلومتری خاکی را باید طی کنید تا به دریاچه سد مجیران برسید.

پارک جنگلی دالخانی

پارک جنگلی دالخانی 1100 متر از دریا ارتفاع دارد و اگر قصد دارید شب را در جنگل بمانید جای مناسبی است.

روستاهای گرسماسر و جنت رودبار

پس از پیمودن یک مسافت 23 کیلومتری از جنگل دالخانی که حدود 44 دقیقه زمان میبرد، به روستای گرسماسر میرسید. این روستا یکی از جاهای دیدنی استان مازندران است. برای تماشای مناظر زیبای رامسر، روستای گرسماسر بهترین گزینه است چون این روستا بلندترین نقطه جنگل دالخانی میباشد. دریای ابر یکی از جاذبه‌های زیبای روستای گرسماسر میباشد. با بالا رفتن از کوه دزکول در این روستا می‌توانید نمای کاملی از شهرهای تنکابن و رامسر را تماشا کنید. پولاد، رستم، چشمه‌های آب معدنی و سر چهار پیچ از جاهای دیدنی این روستا به شمار می‌آید.

روستای گرسماسر

یکی از منطقه‌های خوش آب و هوای جنگل دالخانی، جنت رودبار است که قبلا آبشارهای زیادی داشته است ولی تعداد زیادی از آن‌ها بر اثر خشکسالی یا سیلاب از بین رفته‌اند.در حال حاضر فقط یک آبشار در این منطقه وجود دارد. چاک، نمکدره، اکراسر، چرتمه، جیرود و ایزکی از ییلاق‌های این روستا به شمار می‌آید.

روستای جنت رودبار

بهترین گل گاوزبان در روستای جنت رودبار کاشته می‌شود و هر سال در ماه خرداد جشنواره‌ی ملی گل گاوزبان در این روستا بر پا می‌شود که این جشنواره شامل برنامه‌هایی جهت آشنا کردن مردم با گل گاوزبان، صنایع دستی، شیرینی‌های محلی و اجرای موسیقی زنده می‌باشد.

مرتبط:   شهرهای استان مازندران به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین

آبشار سیاسرت

آبشار سیاسرت در جاده روستای جنت رودبار واقع است که از کوه سماسوس نشات می‌گیرد و دامنه‌ها، کوه‌ها و منظره‌های اطراف خود را بسیار زیباتر کرده است.

آبشار سیاسرت
آبشار سیاسرت

روستای اربکله

یکی دیگر از جاهای دیدنی جنگل دالخانی روستای اربکله است که در آنجا می‌توانید جنگل و دریا را کنار هم تماشا کنید. برای دیدن این روستا ابتدا از رامسر به سادات شهر بروید و بعد از جاده اربکله به سمت این روستا حرکت کنید.

روستای اربکله
روستای اربکله

قلعه مارکوه

قلعه مارکوه در قرن سوم و در دوران پس از اسلام بنا شده است، یک قلعه نظامی است که در مقابل هجوم دشمنان از مردم دفاع می‌کند و پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن بازدید کنید. این قلعه پله‌های زیادی دارد و حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا به آن برسید.

قلعه مارکوه
قلعه مارکوه

پیچ هفت شهدا، یادبود شهدای ترور

پیچی در مسیر جنگل دالخانی وجود دارد به نام پیچ هفت شهدا. در سال 1361 هفت نفر از سرنشینان یک خودرو در این پیچ به دست منافقین به شهادت رسیدند و به همین خاطر بنای یادبودی در این پیچ ساخته شد.

اقامت در جنگل دالخانی

گزینه‌های زیادی برای اقامت در جنگل دالخانی وجود دارد. برای اقامت می‌توانید به روستاهای گرسماسر و جنت رودبار بروید. کنار دریاچه سد مجیران هم گزینه خوبی برای اقامت است. در جنگل دالخانی خانه‌های روستایی و کلبه‌های چوبی زیادی برای دادن خدمات به شما وجود دارد. شما می‌توانید کلبه مورد نظر خود را از طریق اینترنت انتخاب کنید و به صورت آنلاین آن را رزرو کنید.

می‌توانید گزینه‌های زیر را از بین اقامتگاه‌های جنگل دالخانی انتخاب کنید:

 • اقامتگاه بوم‌گردی ننه کلثوم در جنت رودبار
 • اقامتگاه بوم‌گردی خانه آرزوها در جنت رودبار
 • اقامتگاه بوم‌گردی ماه تی‌تی در جنت رودبار
 • اقامتگاه بوم‌گردی لیا دالخانی در جاده هریس
مرتبط:   جاده دوهزار کجاست؟ بررسی جنگل 2هزار

در این چهار اقامتگاه می‌توانید از خوردن غذاهای محلی لذت ببرید و از هوای خنک در فصل تابستان بهره ببرید.

اقامتگاه بومگردی لیا
اقامتگاه بومگردی لیا

جاذبه‌های نزدیک به جنگل دالخانی

در حوالی و نزدیکی جنگل امکانات تفریحی زیادی وجود دارد که میتوانید از آنها نیز استفاده کنید.

جنگل‌های 2000 و 3000

جنگل دو هزار و همینطور جنگل سه هزار از جمله جنگل های جذاب و دیدنی شمال هستند که فاصله کمی نیز با جنگل دالخانی دارند و بهتر است در مسیر خود به آنها نیز سر بزنید. این جنگل‌های زیبا در 40 کیلومتری جنگل دالخانی قرار دارند.

تله کابین رامسر

این تله کابین که از زیباترین تله کابین‌های ایران است 36 کیلومتر با جنگل دالخانی فاصله دارد. همچنین می‌توانید از کارتینگ، شهر بازی، زیپ لاین و گشت دریایی نیز استفاده کنید و از آن‌ها لذت ببرید.

تله کابین رامسر
تله کابین رامسر

کاخ موزه رامسر

کاخ موزه رامسر که به کاخ مرمر رامسر نیز معروف است در 28 کیلومتری جنگل دالخانی واقع است. این کاخ با وسایل عتیقه و ارزشمند و معماری بسیار زیبا از دوران پهلوی به جا مانده است.

آبگرم‌های رامسر

چشمه‌های آب گرم زیادی در رامسر و اطراف آن وجود دارد که آب گرم رامسر در میان آنها بسیار مشهور است و در 24 کیلومتری جنگل دالخانی قرار دارد.البته پیشنهاد ما به شما استفاده از آبگرم‌های سادات شهر است زیرا هم به جنگل دالخانی نزدیکتر است و هم خلوت‌تر.

پارک جنگلی صفارود

این پارک جنگلی در 9 کیلومتری جاده جواهرده واقع است که یک چشمه آب گازدار و رودخانه صفارود را در دل خود جا داده است.

پارک جنگلی صفارود
پارک جنگلی صفارود

نمک آبرود

پارک جنگلی نمک آبرود 75 کیلومتر با جنگل دالخانی فاصله دارد و یکی از جاذبه‌های جنگل دالخانی است.

آدرس جنگل دالخانی

30 کیلومتری جنوب شرقی رامسر، جاده جنت رودبار

فاصله رامسر تا جنگل

فاصله رامسر تا جنگل دالخانی 25 کیلومتر است که پیمودن این فاصله نیم ساعت زمان میبرد.

کلام آخر

یکی از جنگل های زیبا و سرسبز شمال کشور و شهر رامسر جنگل دالخانی است که جاذبه های گردشگری و دیدنی متنوعی دارد. در مسیر رسیدن به جنگل امکانات رفاهی متنوعی نیز وجود دارد که روزی خاطره انگیز را برای شما رقم خواهد زد. شما نیز میتوانید خاطرات و نظرات خود در خصوص این جنگل را در زیر همین مقاله کامنت کنید و با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا