شاندرمن

بی تم کجاست؟ معرفی نقشه، جمعیت و آب و هوا

روستای بی تم یکی از زیباترین روستاهای استان گیلان است که در بخش شاندرمن شهرستان ماسال قرار دارد. این روستا حدود 12 کیلومتر تا شهر ماسال و 5 کیلومتر تا شهر شاندرمن فاصله دارد. در واقع این منطقه یک روستای کوچک اما بسیار زیبا و سرسبز است که در دامنه کوه های شاندرمن قرار دارد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با این روستای زیبا آشنا شویم.

بی تم کجاست؟

روستا بی تم نزدیک به جاده اصلی شهر ماسال به سمت پونل است. بسیار سرسبز و زیبا است و با منظره ها و طبیعت بکری که دارد، افراد زیادی را شیفته خودش کرده است. سالانه توریست ها و گردشگران بسیار زیادی از سراسر شهر های ایران برای تعطیلات، استراحت و بازدید از طبیعت خاص این روستا، به استان گیلان سفر می کنند.

روستای بی تم در پای کوه شاندرمن
روستای بی تم در پای کوه

لوکیشن بیتم روی نقشه ایران

شما توانید با مشاهده تصویر زیر مکان قرار گیری بیتم را در گوگل مپ مشاهده کنید. برای دریافت جزئیات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

لوکیشن بیتم شاندرمن روی نقشه
لوکیشن بیتم شاندرمن روی نقشه

جمعیت بیتم 

طبق آخرین سرشماری های انجام شده در این روستا در سال 1395، حدود 377 نفر در این منطقه زندگی می کنند. این جمعیت در سال های اخیر به دلیل مهاجرت به شهرها، کمی کاهش یافته است. جمعیت فعلی این روستای حدود 350 نفر تخمین زده می شود.

تاریخچه

تاریخ دقیقی از پیدایش این روستای زیبا و خاص در دسترس نیست. اما برخی از کارشناسان معتقدند که این روستا قدمتی بیش از 2000 سال دارد. رمان های قدیم این روستا یکی از مراکز مهم تجاری و اقتصادی منطقه بوده است که در مسیر راه کاروان رو ابریشم قرار داشته و از این رو، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

دوران قاجار، بی تم یکی از روستاهای مهم منطقه شاندرمن بوده است.

در این دوران منطقه دارای حاکم محلی بوده و دارالحکومه ای در این روستا ساخته شده بوده است. در زمانی پهلوی نیز این منطقه از محبوبیت و توجه خاصی برخوردار بوده است. پهلوی ها این روستا را به شدت دوست داشند و برای تعطیلات به آن سفر می کردند. در آن دوران، مردم آن به کشاورزی و دامداری مشغول بوده اند.

دوران پس از انقلاب نیز این منطقه سرسبز دچار تغییراتی شده است. و جمعیت آن به دلیل مهاجرت به شهرها، کاهش پیدا کرده است. امروزه این روستا به شت دچار تغیرات و تحولات شده است به ظوری که سالانه میزبان بسیاری از افراد از دیگر شهر ها شده است.

مرتبط:   طالب دره شاندرمن کجاست؟ معرفی نقشه، آب و هوا و جمعیت

مسیر و فاصله بی تم تا شاندرمن

از شاندرمن تا بی تم حدود 4 تا 5 کیلومتر فاصله است که با خودروی شخصی میتوان در 4 دقیقه به آنجا رسید.

فاصله شاندرمن تا بی تم
فاصله شاندرمن تا بی تم

علت نامگذاری

واژه بی تم در زبان تالشی به معنای بدون رطوبت یا کم رطوبت است. نامگذاری آن به دلیل موقعیت جغرافیایی آن است که در دامنه کوه های شاندرمن قرار گرفته است و از رطوبت بالایی برخوردار نیست.

تصویری از طبیعت سرسبز روستای بیتم
تصویری از طبیعت سرسبز روستای بیتم

 روستا در واقع در منطقه ای قرار گرفته که از جنگل های انبوه و کوه های بلند پوشیده شده است. این عوامل باعث شده اند که رطوبت هوا در این روستا کمتر از سایر مناطق استان گیلان باشد.

برخی دیگر معتقدند که نام روستا از نام یکی از افراد محلی می باشد که در دوران قاجار در این منطقه بوده است. نام این شخص”بیتم خان” بوده است.

آب و هوای روستای بیتم

روستای بیتم در دامنه کوه های شاندرمن قرار گرفته است و آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. زمستان های آن سرد و تابستان های آن معتدل است. متوسط دمای سالانه در این روستا 15 درجه سانتیگراد است.

میزان بارش باران در این روستا فراوان است و بسیار زیاد اتفاق می افتد. میزان بارندگی سالانه در آن به طور متوسط حدود 1500 میلی متر است.

 این بارش ها عمدتاً در فصل های بهار و پاییز اتفاق می افتد زیرا رطوبت هوا در این فصل بالا است و به طور متوسط حدود 80 درصد است. میزان رطوبت هوای آن باعث شده است که این روستا دارای آب و هوایی خنک و مطبوع باشد. باد نیز در این بخش غالبا از سمت شمال غربی می وزد و هوای تابستان های این منطقه را لذت بخش تر می کند. در مجموع، آب و هوای این روستای بسیار بکر و دست نخورده  برای زندگی و گردشگری مناسب است.

در زمستان ها نیز هوای آن به طور وحشت ناک و شدیدی سرد نمی شود اما بارش های باران پی دی پی در آن رخ می دهد.

بهترین زمان سفر به بیتم

عالی ترین و مناسب ترین زمان برای بازدید از این روستای زیبا، فصل های بهار و پاییز است. در این فصل ها، آب و هوا معتدل و دلپذیر است و شما میتوانید از تمامی جاها و مکان های دیدنی آن دیدن کنید. اما در فصل تابستان، هوا در این روستا می تواند گرم و شرجی باشد و یا در فصل زمستان، هوای آن می تواند سرد و برفی باشد. بنابراین بهترین زمان بازدید از این منطقه فصل های معتدل سال که بهار پاییز است می باشد.

مرتبط:   امامزاده شفیع کجاست؟ معرفی نقشه، آب و هوا و جمعیت

جاهای دیدنی بی تم

یکی از خاص ترین و زیبا ترین روستاهایی که در شما کشور و در استان گیلان قرار دارد، روستای بی تم است. روستا بیتم به دلیل طبیعت بکر و زیبای خود، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب تبدیل شده است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی این مکان ها می پردازیم. از جمله جاذبه های طبیعی این روستا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روستای دیدنی و خوش آب و هوا
روستای دیدنی و خوش آب و هوا
  • جنگل های زیبا: این روستا در میان جنگل های زیاد و سرسبز قرار گرفته است. جنگل های آن دارای درختان بلند و سر به فلک کشیده است که چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. گردشگران می توانند در این جنگل ها به پیاده روی، دوچرخه سواری و یا پیک نیک بپردازند.
  • کوه های بلند: در دامنه کوه های شاندرمن یک روستای بسیار زیبا قرار گرفته است. این کوه ها با مناظر طبیعی زیبا، مکان مناسبی برای پیاده روی و کوهنوردی هستند. گردشگران می توانند از این کوه ها برای رسیدن به چشمه های جوشان و یا قلعه استفاده کنند.
  • رودخانه های خروشان: روستا از رودخانه های خروشان زیادی برخوردار است. این رودخانه ها با آب زلال و خنک، مکان مناسبی برای شنا و تفریح هستند و گردشگران می توانند در این رودخانه ها به شنا، قایق سواری و یا ماهیگیری بپردازند.
  • چشمه : این روستا از چشمه های جوشان زیادی برخوردار است که این چشمه ها با آب گرم و شفابخش، مکان مناسبی برای آب درمانی هستند. گردشگران می توانند از این چشمه ها برای درمان بیماری های پوستی و یا بیماری های مفصلی استفاده کنند.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی بی تم

علاوه بر جاذبه های طبیعی، این روستا دارای جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی نیز می باشد. از جمله این جاذبه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارالحکومه
  • امامزاده سید جلال الدین محمد
  • قلعه بیتم
  • روستای تاریخی ماسال

دارالحکومه

بالای این روستای جذاب که در استان گیلان می باشد. بنای تاریخی و ارزشمندی به نام دارالحکومه قرار گرفته است. بنای آن که در سال ۱۲۴۲ هجری شمسی به دستور یکی از حکام محلی این منطقه به نام بیتم خان ساخته شده است. به مدت ۶۰ سال، مرکز حکومتی منطقه بوده است.

مرتبط:   پنگاپشت کجاست؟ معرفی نقشه، آب و هوا و جمعیت روستا

این بنای بسیار معروف از دو طبقه تشکیل شده است. طبقه اول این بنا دارای یک حیاط مرکزی است، که در اطراف آن اتاق ها و انبارها قرار گرفته اند. طبقه دوم نیز دارای برج دیده بانی است که از آن برای کنترل منطقه استفاده می شده است.

این بنا از سنگ و ساروج ساخته شده است و دارای معماری منحصر به فردی است. در ساخت این بنا از هیچ گونه ملات یا سیمان استفاده نشده است و تمام سنگ ها به صورت خشک بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. این امر نشان دهنده مهارت و دانش بالای معماران و بناگران این بنا در دوران قاجار است.

دارالحکومه در سال های اخیر مورد مرمت قرار گرفته است و اکنون به عنوان یک موزه محلی مورد استفاده قرار می گیرد. در این موزه، آثار تاریخی مختلفی از جمله سفالینه ها، اشیای فلزی و سنگی نگهداری می شود.

امامزاده سید جلال الدین محمد 

در روستای بیتم در استان گیلان، جاذبه گردشگری مذهبی و تاریخی ارزشمندی به نام امامزاده سید جلال الدین محمد قرار دارد. این امامزاده در بالای روستا قرار گرفته است و از مکان های زیارتی مهم این روستا محسوب می شود.

درباره نسب و تاریخچه این امامزاده اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما برخی معتقدند که این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. برخی دیگر نیز معتقدند که این امامزاده از نوادگان امامزاده سید جلال الدین اشرف، یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است.

بنای امامزاده سید جلال الدین محمد به دوران صفویه باز می گردد. بنا از آجر و سنگ ساخته شده و دارای دو ایوان و دو شبستان است. در داخل آن، ضریحی از جنس چوب قرار دارد که در آن قبر امامزاده وجود دارد.

امامزاده سید جلال الدین محمد هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور و جهان است. این امامزاده مکان مناسبی برای زیارت و عبادت است و همچنین از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت است.

کلام اخر

روستای بیتم که به نگین سبز ماسال نیز معروف می باشد  یکی از روستاهای زیبای استان گیلان است. این روستا دارای طبیعتی بکر و زیبای است که مکان مناسبی برای گردشگرانی است که به دنبال آرامش و طبیعت گردی هستند. گردشگران می توانند با بازدید از این روستا، از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن لذت ببرند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا