وبلاگ

سجام چیست؟ چرا سجام بوجود آمد؟ مزایای آن چیست؟

سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا به اختصار سجام، یک سامانه برای نگهداری افراد فعال در بورس است که در سالهای اخیر ایجاد شده است. در ایرانیجو به بررسی اینکه فسلفه وجودی و مزایای سجام چیست می پردازیم.

سامانه سجام چیست؟

سامانه یا وب سایت سجام به نشانی اینترنتی sejam.ir توسط شرکت سرمایه گذاری مرکزی اوراق بهادار راه اندازی شده است.

سجام چیست؟ و چرا به وجود آمد؟
سجام چیست؟ و چرا به وجود آمد؟

رونمایی از سجام در سال 1397

رونمایی از سامانه سجام در نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه در سال 1397 برای اولین بار صورت گرفت.
سامانه سجام با شعار -تنها یک بار ثبت شوید- مسئولیت خودکار فرآیند جمع آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را برعهده خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی سمات، مهندس علی حسنی با بیان مطلب فوق افزود : سامانه سجام با شعار “تنها یک بار ثبت شوید” مسئولیت خودکار فرآیند جمع آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را برعهده خواهد داشت.
وی با یبان اینکه خدمات سجام در دو حوزه خواهد بود، اظهار داشت: دریافت کنندگان خدمات شامل کلیه بورس ها و نهادهای مالی، بخش نخست این فرآیند را تشکیل می دهند.
حسنی ادامه داد: هر فردی در حالت کنونی به عنوان مشتری برای ورود به بازار سرمایه نیازمند دریافت کد معاملاتی و یا کد سهامداری است. به همین منظور به یکی از دفاتر کارگزاری برای ایجاد کد مراجعه حضوری می کند و از طریق فرم هایی که در اختیارش قرار می گیرد اطلاعات هویتی و ارتباطی خود را ارائه می دهد تا احراز هویت شود.
مدیر فناوری اطلاعات سمات افزود : این فرم ها و دریافت اطلاعات دوباره در مراحل بعدی مانند خرید و فروش، دریافت شناسه کاربری معاملات برخط، دریافت سود اوراق و مراجع به نهاد های مالی مختلف به شکل تکراری از مشتریان دریافت می شود و این موضوع در هرگونه دریافت خدمت وجود دارد اما سجام از تکرار دریافت اینگونه اطلاعات جلوگیری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ارائه دهندگان خدمات، دومین گروهی هستند که از سامانه سجام بهره خواهند برد، اظهار داشت: عملیات KYC یا شناخت مشتری، خدمتی است که سجام در اختیار این دسته از ذینفعان قرار می دهد. این دو معنی دارد یکی نیاز نداشتن به بایگانی فرم ها و دومی، توسعه کمی و کیفی خدمات در فضای سایبری است.
حسنی اضافه کرد: با توجه به مطالب فوق، سجام نقش تسهیل کننده و بهبود دهنده بخش شناخت مشتری (KYC) را بر عهده دارد اما این سامانه نقش یک پیش نیاز فنی برای ارائه و دریافت خدمات نوین را در بازار سرمایه ایفا می کند، به طور مثلا، برای فرایند توزیع عایدات و سود اوراق بهادار، وجود یک سامانه متمرکز اطلاعات بانکی مشتری ضروری است که سجام این وظیفه را انجام خواهد داد به طوریکه بدون این سامانه ارائه اینگونه خدمات میسر نخواهد.

مرتبط:   نمایندگی تراست شهرکرد ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

آغاز ثبت نام در سجام از اواخر خرداد 1397

در خرداد سال 1397 روح الله نجفی اعلام کرد که: فرایند ثبت نام این سامانه در اواخر ماه آتی، کلیه مشتریان بازار سرمایه از طریق ورود به این سامانه تنها برای یکبار ثبت نام شده و کد معاملاتی به آنها تخصیص می یابد و ضرورتی به تکمیل اطلاعات خود چند بار نزد شرکت های کارگزاری یا سایر نهادهای مالی نیست.

تاریخچه دامنه سجام sejam.ir

این دامنه اولین بار در سال 1391 یا 2012 خریداری شد و یک وب سایت مذهبی روی آن ایجاد گردید، که توسط آقای سیدجواد اطهری مریان ساکن تالش انجام شد.

تصویر زیر نمایی از وب سایت سجام در سال 1394 است.

نمایی از دامنه و وب سایت سجام در سال 1394
نمایی از دامنه و وب سایت سجام در سال 1394

در سال 2017 این دامنه برای فروش گذاشته شد و در سال 2018 یعنی سال 1397 دامنه sejam.ir توسط شرکت سمات خریداری شد.

مزایای راه اندازی سامانه سجام چه بود؟

راه اندازی سجام 2 مزیت مهم را در پی داشت که عبارتند از:

  • یکبار احراز هویت کن و چندین با استفاده کن
  • سود سهامت رو از مجمع به راحتی دریافت کن.

برای آشنایی بیشتر با این مزایا در زیر هر یک را تشریح میکنیم.

تنها یک بار ثبت نام کنید

تا قبل از راه اندازی سجام، هر کسی که میخواست در یک کارگزاری بورس فعالیت کند، باید در آن کارگزاری ثبت نام و احراز هویت میشد، مثلا اگر فردی میخواست همزمان در 2 کارگزاری فعالیت کند باید دومرتبه ثبت نام انجام میداد، که با راه اندازی سجام این مشکل مرتفع شد و هر فرد با یک بار ثبت نام و احراز هویت میتواند در هر تعداد کارگزاری ثبت نام کرده و فعالیت کند، و نیازی به احراز هویت مجدد ندارد.

مرتبط:   جهنم دره کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوای جهنم بهشتی

تسهیل در دریافت سود سهام

افرادی که قبل از راه اندازی سجام، در بورس فعالیت میکردند، اگر تعداد سهام زیادی در پرتفوی خود داشتند، یعنی سهم شرکت های مختلتف را داشتند، شرکت ها در مجمع سالانه، سود را تقسیم میکردند و فرد باید به مجمع مراجعه میکرد و سود فرد در شرکت باقی میماند و دسترسی به آن نداشت. یا فرد تعداد سهام کمی داشت و سود دریافتی خیلی کم بود که ارزش پیگیری آن را نداشت.

برای یکپارچه سازی این سیستم و واریز اتوماتیک سود سهام از مجامع سالانه به حساب مشتری، سامانه سجام راه اندازی شد. پس به این ترتیب سود سهام بصورت خودکار به حساب مشتری واریز میشود.

سخن پایانی

در این مقاله از ایرانیجو به بررسی تاریخچه سجام و دلایل راه اندازی سجام در سال 1397 پرداختیم. به صورت مخصر و مفید بیان کردیم که مزایای سجام چیست و چه مشکلاتی را مرتفع میکند.

4/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا