وبلاگ

خط تولید فیلتر هوا ✔️ [0 تا 100] دستگاه و راه اندازی تولید فیلتر هوا در منزل

امروز تعداد زیادی خودرو در دنیا وجود داشته که همواره در حال افزایش نیز هستند. یکی از قطعات ضروری برای هر ماشین، فیلتر هوای ماشین است که بسیار مورد مصرف قرار می‌گیرد. در صورتی که به درستی خط تولید فیلتر هوا را راه اندازی کنید و همچنین از دستگاه‌ها و امکانات استانداردی برای تولید فیلتر هوا استفاده نمایید به درآمد مطلوب و خوبی می‌رسید.

راه اندازی خط تولید فیلتر هوا در منزل یا کارگاه
راه اندازی خط تولید فیلتر هوا در منزل یا کارگاه

آشنایی با تولید فیلتر هوا

برای ساخت خط تولید فیلتر هوا، بر اساس یک فرمول خاص 2 ماده اولیه را با کمک یک میکسر صنعتی و دستی ترکیب کرده، سپس در قسمت مواد ریز درون قالب‌های پلاستیکی می‌ریزند.

پس از چند دقیقه فیلتر هوا ساخته می‌شود. این روش ساخت فیلتر هوا بر اساس تکنولوژی روز بوده و مانند قدیم به آب یا گاز احتیاجی ندارد.

بخش‌های خط تولید فیلتر هوا شامل موارد زیر می‎باشد:

 • مواد اولیه
 • قالب
 • دستگاه‌های تولید

مواد اولیه تولید می‌تواند پلی، کاغذ چين خورده استاندارد فيلتر، دي ام اف، چسب کاغذ فیلتر و توری آلومینیومی فيلتر باشد.

فوم پلی یورتان از مواد اولیه تولید فیلتر هوا ماشین است. این قطعه از واکنش شیمیایی 2 مايع ايزوسيانات و مايع پلی ال ساخته می‌شود.

این دو ماده به نسبت مشخصی با هم ترکیب شده تا به درستی زنجيره‌های پلیمری پلی اورتان تشکیل شود. توجه داشته باشید که بعضی از مواد موجود در بازار ناخالصی دارند و با موادی مثل کربنات ترکیب شده‌اند. همچنین ممکن است از کاغذهای چین خورده و بی‌کیفیتی استاندارد نیستند ساخته شده باشند.

قالب های فيلتر هوا

قالب‌های فيلتر برخی از خودروها از جمله پژو، پرايد، زانتيا، نیسان، مگان و غیره به صورت آماده در بازار موجود است. برای سایر ماشین‌ها می‎بایس قالبی جدید ساخته شود. این قالب‌ها را توسط وسبه ماشین‌ای تزریق پلاستیک در قالب تزریق پلاستیک می‌سازند.

دستگاه تولید فیلتر هوا

برای ساخت خط تولید هوا باید از دستگاه خوب و مجهز استفاده کرد. متسفانه برخی از شرکت‎ها دستگاه‌های تقلبی تولید کرده و به فروش می‌رسانند. در صورتی که بدون داشتن اطلاعات لازم و کافی این دستگاه‌ها را خریداری کنید، ضرر زیادی در ابتدای کار می‌کنید.

مرتبط:   ایزوگام چیست؟ ✔️ کاربردهای انواع ایزوگام خوب + مزایا و معایب استفاده isogam

توجه داشته باشید که این دستگاه‌های فيلتر هوا از کیفیت پایینی برخوردار هستند و اگر با این دستگاه‌ها فیلتر هوا تولید کنید، این فیلترها پر از ایراد بوده و به فروش نمی‌رسند.

انواع دستگاه ساخت فیلتر هوا

برای ساخت فیلتر هوا 2 دستگاه‌ در بازار موجود است. این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • دستگاه چین کن
 • دستگاه تزریق

در ادامه هر کدام از این دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دستگاه چین کن کاغذ

دستگاه چین کن قادر به چین کردن کاغذ خام است. ابتدا کاغذ خام درون دستگاه قرار گرفته و در آخر نیز به صورت چین خورده از دستگاه خارج می‌شود.

دستگاه تزریق فوم

دستگاه تزریق مواد ایزو و پلی که در فوم PU استفاده می‌شود را وزن کرده و سپس به درون قالب تزریق می‌کند. این دستگاه در 2 مدل موجود است که عبارتند از:

 1. دستگاه‌های اتوماتیک رباتیک
 2. دستگاه های نیمه اتوماتیک

دستگاه های اتوماتیک رباتیک

دستگاه های اتوماتیک رباتیک قادر هستند به صورت اتوماتیک فوم را در قالب تزریق کنند. این دستگاه داری شیر و هد متحرک است. تفاوت این دستگاه‌هابا دستگاه‌های نیمه اتوماتیک؛ داشتن میز CNC است. قطعاتی مثل تسمه، میز و موتور به این دستگاه اضافه شده و آن را تبدیل به دستگاه تمام اتوماتیک کرده است.

دستگاه های نیمه اتوماتیک

این دستگاه‌ها مانند دستگاه‌های اتوماتیک عمل کرده با این تفاوت که برخی از عملیات آن به نیروی کار برای انجام بعضی از امور نیاز دارد. دستگاه های نیمه اتوماتیک به میز CNC نیاز دارند.

هزینه ایجاد کارگاه تولید فیلتر هوا

برای راه اندازی کارگاه تولید فیلتر هوا،ابتدا باید وسایل و امکانات کارگاه را فراهم کرد. اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل برای تولید فیلتر هوای پرفروش و با کیفیت دستگاه تولید فیلتر هوا می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود برای راه اندازی یک کارگاه تولیدی پر سود، از تولید کنندگان معتبر دستگاه‌های باکیفیت خریداری کنید.

مرتبط:   هواپیما چیست؟ انواع هوایپما کدامند؟ بررسی تاریخچه و مخترع هواپیما

درآمد ماهیانه تولید فیلتر هوا

برای تولید و ساخت فیلتر هوا می‌توانید در محیط کوچکی مانند پارکینگ و منزل و غیره و همچنین با سرمایه کمی این کار را شروع کرده و به درآمد برسید.

برای این منظور نیاز به امکانات و تجهیزاتی دارید که ابتدا باید هزینه آن را پرداخت کرده تا شروع به تولید فیلتر هوا کنید. همچنین باید هزینه مواد اولیه مورد نیاز را در نظر داشته باشید.

مراحل خط تولید فیلتر هوا

ساخت خط تولید فیلتر هوا مراحلی داشته که گام به گام باید آن‌ها را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

 • پیدا کردن مکان مناسب برای احداث کارگاه
 • گرفتن مجوز ساخت فیلتر هوا
 • خریداری تجهیزات و مواد اولیه ساخت فیلتر هوا
 • ثبت نام و علامت تجاری
 • رفتن به اداره استاندارد

در ادامه به توضیح هر کدام از این مراحل می‌پردازیم.

پیدا کردن مکان مناسب برای احداث کارگاه

برای راه اندازی خط تولید فیلتر هوا باید مکان مناسبی را در نظر بگیرید. می‌توانید از اداره صنایع شهر خودتان برای استعلام یک مکان مناسب به منظور راه اندازی و اجرای این پروژه سوال کنید.

گرفتن مجوز ساخت فیلتر هوا

پس از اینکه مکان مناسبی را برای راه اندازی خط تولید پیدا کردی باید از اداره صنایع یا اتحادیه اصناف، مجوز ساخت فیلتر هوا بگیرید و پروانه کسب برای ساخت و تولید فیلتر هوا داشته باشید.

خریداری تجهیزات و مواد اولیه ساخت فیلتر هوا

برای شروع ابتدا باید مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای تولید فیلتر هوا را بخرید.

ثبت نام و علامت تجاری

این عملیات را می‌‎بایست در سایت مرکز مالکیت معنوی انجام دهید.

مرتبط:   کابینت چیست؟ بررسی ویژگی ها [تاریخچه 100 ساله] انواع کابینت

رفتن به اداره استاندارد

در آخر نیز به اداره استاندارد رفته و عملیات راه اندازی و تولید فیلتر هوا را آغاز کنید.

نکات اجرای خط تولید فیلتر هوا

پیش از اجرا و راه اندازی خط تولید فیلتر هوا بهتر است چند نکته را به یاد داشته باشید.

 • هنگام نصب دستگاه فیلتر هوا، باید آن را روی زمین سفت نمایید. (به خصوص در شهرهایی که هوای مرطوبی دارند)
 • در بعضی اوقات از محافظ 15 آمپر برای روشن کردن دستگاه استفاده نمایید، تا به دستگاه در صورت نوسانات برق آسیبی وارد نشود.
 • یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل در فرآیند اجرای خط تولید فیلتر هوا، بحث دمای ISO، مواد پلی و بحث دمای محیط است. بهتر است پیش از شروع کار، از مدل‌ها و دستگاه‌هایی که سیستم گردش آب و خنک کننده دارند استفاده شود تا جای ممکن باعث کاهش دما محیط شوند. توجه داشته باشید که مناسب ترین دما برای این فرآیند در محیط و خارج 27 درجه سانتیگراد است.
 • یکی از مهم‌ترین مواد برای تولید فیلتر‌های هوا، مواد پلی اورتان است که در فرآیند ساخت خط تولید فیلترهای خودرو استفاده می‌شود. این مواد 2 بخش دارد که بهتر است پیش از اینکه در مخزن ریخته شود، به خوبی با هم ترکیب و مخلوط شود. توجه داشته باشید که باید از میکسر مخصوصی برای این فرآیند تهیه نمایید تا مشکلی به وجود نیاید. از قیف مشبک مناسبی برای ریختن مواد پلی اورتان به درون دستگاه استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که قبل از تنظیم خط تولید فیلتر هوا و همچنین دستگاه کاغذ چین، باید فرم فیلتر هوای دستگاه را به خوبی تمیز نمایید. چون زمانی که دستگاه فیلتر هوا فوم را درون قابل تزریق می‌کند با ریزگردها و آلاینده های مخلوط شده و در نتیجه کیفیت کف به دست آمده پایین می‌آید.
4.3/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا