دندانپزشکی

لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان + مزایا و عوارض آن

لمینت دندان (Dental laminate) که گاهی اوقات با نام ونیر ( Veneer ) نیز عنوان می گردد، روکش بسیار نازکی است که همرنگ دندان ها بوده، و برای اصلاح طرح دندان ها و یا اصلاح رنگ بر روی آنها قرار داده می شود. در این مقاله از ایرانیجو سعی داریم، به بررسی جامع لمینت دندان و کاربردهای آن بپردازیم.

لمینت دندان
لمینت دندان چیست؟

امروزه لمینت دندان جزو رایج ترین درمان های زیبایی دندانپزشکی محسوب می گردد. زمانی که قطعات کوچک لمینت بر روی دندان ها قرار داده می شوند، باعث  ایجاد تغییر در شکل، اندازه، رنگ و یا طول دندان ها با توجه به وضعیت انتخابی فرد می گردد.

فواید لمینت دندان

 • افزایش قدرت و مقاومت دندان ها در مقایسه با مینای دندان
 • مرتب و یکنواخت شدن دندان ها با پوشش عیوب دندان و ناهمترازی ها

لمینت دندان را می توان با مواد کامپوزیت رزین و یا از جنس پرسلن(چینی) تهیه نمود.

برخی افراد روکش های پرسلن را  به دلیل مقاوم بودن در برابر لکه ها و طبیعی بودن آن در برابر بازتابش نور به کامپوزیت رزین ترجیح می دهند.

 در صورتی که قصد لمینت کردن دندان هایتان را دارید بهتر است برای انتخاب بهترین مواد برای روکش آنها، از یک دندانپزشک کمک بخواهید.لمینت یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی است.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان با توجه به نوع مواد به دو دسته تقسیم می شوند:

 • لمینت کامپوزیت
 • لمینت سرامیکی

این دو نوع لمینت نسبت به هم دارای تفاوت های بسیاری هستند. به طور مثال لمینت سرامیکی از جنس سرامیکی بوده، و برای نصب آن لازم است که مقداری از دندان طبیعی تراشیده شود.

لمینت کامپوزیت و لمینت سرامیکی از لحاظ قیمت با هم تفاوت زیادی دارند، که شما می توانید با مشورت دندانپزشک، در مورد شرایط دندان هایتان و هزینه در نظر گرفته شده برای آن، بهترین روش را برای لمینت دندان خود انتخاب نمایید. 

لمینت سرامیکی

این نوع لمینت که با عنوان پرسلن ونیر نیز شناخته می شود، یک لایه نازک سرامیکی با ضخامت کم (5 تا 6 میلی متر) است.

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی در لابراتوار و با توجه به قالب دندان های بیماران ساخته می شود، که قیمت آن به طور معمول بالاتر از لمینت کامپوزیتی است. این لمینت در اکثر مواقع نیاز به تراش و گاهی اوقات فرم دهی دارد که پس از تراش یک لایه نازک از دندان توسط دندانپزشک، با استفاده از مواد مخصوص بر روی دندان ها قرار می گیرند.

این نوع لمینت دندان از لحاظ شفافیت و جنس، دارای تنوع بیشتری هستند، و ظاهر زیبای آن می تواند یکی از اصلی ترین معیار های افراد در انتخاب این نوع لمینت باشد. لمینت سرامیکی به دلیل ماندگاری و کیفیت بیشتر آن می تواند بهترین گزینه برای انتخاب افراد باشد. 

لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت به صورت مستقیم بر روی دندان ها قرار داده می شود، که جنس آن معمولا از نوع پلیمر(نوعی پلاستیک) و همرنگ با دندان است.

مواد این نوع لمینت در مطب دندانپزشک ابتدا به صورت خمیر در می آید، و پس از آن روی دندان ها قرار داده می شود، و با تابش لیزر روی دندان ها در جای خود محکم می گردند.

در لمینت کامپوزیتی نیاز به تراش دندان های طبیعی و فرم دهی آن نیست، و به طور مستقیم بر روی دندان ها قرار می گیرد، و یک روکش محافظتی بر روی مینای دندان ایجاد می نماید. (ضخامت این نوع لمینت معمولا 0،5 میلی متر است)

از دیگر مزایای لمینت کامپوزیتی می توان به فرم دهی و طرح لبخند آن با در نظر گرفتن فیزیک صورت اشاره نمود.

نتایج مقایسه کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

تفاوت لمینت کامپوزیتی با لمینت سرامیکی
تفاوت لمینت کامپوزیتی با لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکیکامپوزیت ونیرمقایسه برحسب
قیمت نسبتا بالامقرون به صرفهقیمت
10تا 15 سال5 تا 7 سالماندگاری
دو ویزیت  با فاصله 15 روزیک ویزیت در یک روزطول درمان
نداردداردبرگشت پذیری
مقاومت بالا در برابر لکهدر معرض لکهلکه پذیری
ماندگاری بالاتر و مقاومت بیشترامکان افتادن یا ورقه شدن وجود داردآسیب پذیری
پوشاندن معایب دندانمشکلات جزئیدامنه کاربرد
داردنداردنیاز به آزمایشگاه
نتایج مقایسه کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

کاربردهای لمینت دندان

لمینت دندان به طور معمول برای رفع نقص های کانتور، رنگ یا شکل دندان اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده از لمینت دندان

 • دندان های فاصله دار( برای بسته شدن فاصله بین دندان ها)
 • دندان های شکسته یا ترک خورده
 • تغییر شکل دندان ها در اثر ساییدگی
 • دندان های نامنظم، ناهموار و نامرتب
 • دندان هایی که به دلیل مصرف تتراسایکلین یا دارو های دیگر، عصب کشی، تاثیر رزین های پر کننده، دریافت بیش از حد فلوراید و برخی دلایل دیگر رنگ آنها تغییر پیدا کرده است.

بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم

بستن فاصله بین دندانی
بستن فاصله بین دندانی

کم هزینه ترین و بهترین راه برای از بردن فاصله بین دو دندان کامپوزیت است. کامپوزیت را می توان در مواقعی استفاده کرد که فاصله میان دندان ها خیلی زیاد نباشد، و فقط 1 تا 2 دندان را درگیر کند. بستن فاصله میان دندانی با لمینت هم صورت می گیرد. و در مواقعی کاربرد دارد که فاصله بین دندان ها زیاد بوده، و تعداد این دندان ها بیشتر باشد.

روش دیگری نیز وجود دارد که با تصویربرداری از فک انجام می شود، و احتمال دارد برای از بین بردن این فاصله و مرتب سازی دندان ها از ارتودنسی استفاده شود. جهت انجام هر یک از این روش ها بهتر است با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت نمایید.

مرتب سازی دندان ها با لمینت

یکی از دلایل اصلی مراجعه کنندگان برای لمینت، مرتب سازی دندان ها است، که میزان نامرتبی دندان ها برای انجام لمینت بسیار اهمیت دارد. اگر نامرتبی دندان ها به صورتی باشد، که دندانپزشک عدم نیاز به ارتودنسی را تشخیص دهد، کامپوزیت یا لمینت می تواند یکی از بهترین راه های زیبایی، مرتب سازی و یکدست کردن دندان ها باشد.

مرتب سازی دندان ها با لمینت
مرتب سازی دندان ها با لمینت

برای رفع مشکلات دندان و فک، نوع روش درمان و مدت زمان آن باید با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. این احتمال وجود دارد که دندان هایتان با لمینت و در کمتر 15 روز درمان شود، و در برخی موارد جهت رفع این نامرتبی ها ارتودنسی سالیانه پیشنهاد می شود.

درمان کردن ناهنجاری های فکی با لمینت

معمولا اکثر افراد برای رفع ناهنجاری های فک، از جراحی و ارتودنسی استفاده می نمایند. لمینت دندان در اکثر مواقع برای سفیدی و مرتب کردن خط لبخند مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که فک شما دچار این ناهنجاری ها بوده است، و قصد دارید آن را با لمینت بپوشانید لازم است بدانید که این درمان زود گذر بوده و اصلا توصیه نمی گردد. و بهتر است برای رسیدن به یک پاسخ دقیق و کارآمد با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

لمینت دندان در دوران بارداری

مادران در دوران بارداری بیشتر دچار پوسیدگی دندان می گردند و پیشنهاد می شود که این کارهای زیبایی پس از زایمان انجام شود. در دوران بارداری فقط در مواردی که پوسیدگی دندان بسیار زیاد است باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

در این دوران فقط به نسبت پوسیدگی دندان 1 تا 2 بار می توان برای چکاپ به دندانپزشکی مراجعه کرد. 

لمینت در بارداری
لمینت در بارداری

پروتز متحرک و لمینت دندان

امروزه با پیشرفت فناوری لمینت دندان به صورت پروتز متحرک ساخته می شود، که تبلیغات بسیاری در این روزها برای آن صورت می گیرد. این نوع قالب به صورت موقتی بوده، و برای قرار دادن آن نیازی به تراش دندان های طبیعی نیست، و فقط با قالب گیری مدل و فرم دندان و با هزینه بسیار ناچیز ساخته می شود. پروتز متحرک بیشتر جنبه تزیینی دارد.

پروتز متحرک لمینت دندان
پروتز متحرک لمینت دندان

لمینت دندان شیری کودکان

در صورتی که دندان کودک در اثر ضربه و یا عدم پایداری از بین برود، در میل کردن و جویدن غذا ممکن است که دچار مشکل شود. در این مواقع بهتر است برای رفع این نواقص دندان های شیری را لمینت کرد.

لمینت دندان شیری کودکان
لمینت دندان شیری کودکان

درمان دندان های لب پر شده و یا شکسته

در صورتی که دندان هایتان بر اثر ضربه دچار لب پریدگی یا شکستگی شده، و نیاز به ترمیم با مواد و متریال مخصوص دندانپزشکی است می توانید دندان های خود را در صورت تشخیص پزشک لمینت نمایید.

لمینت دندان های شکسته یا لب پر شده
لمینت دندان های شکسته یا لب پر شده

درمان کردن دندان شکسته توسط دندانپزشک کاری با ظرافت و ساده ای است، که مطابق با رنگ دندان های دیگر انجام می گیرد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه لازم است، که دندانپزشک دندان های شما را معاینه کند.

مرتبط:   بهترین دندانپزشک جردن ⚡️[ لیست 10 متخصص خوب ]

لمینت دندان سیاه

در صورتی که هر یک از دندان هایتان دچار خرابی یا پوسیدگی باشد، حتما قبل از لمینت نسبت به ترمیم آن با مواد مخصوص باید اقدام کرد.

لمینت دندان سیاه
لمینت دندان سیاه

دندان های سیاه با برخی از روش های درمانی و زیر نظر پزشک ترمیم و بازسازی می شوند، و در نهایت لمینت سرامیکی بر روی دندان ها صورت می گیرد. در رابطه با این موضوع نظر پزشک بسیار مهم است، و بهتر است قبل از انجام هر کاری با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

مراحل انجام لمینت سرامیکی

لمینیت یا لمینت برای رفع نقایص و زیبایی بخشیدن به دندان ها صورت می گیرد. در این روش درمانی مواد مخصوصی را که مثل یک لایه بسیار نازک است بر روی دندان ها قرار داده می شود، که باعث پوشش تمامی نقص ها، رو هم قرارگیری دندان ها و رفع فاصله بین دندان ها می شود.

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

مراحل انجام لمینت سرامیکی به صورت زیر است:

بررسی و معاینه اولیه

در اولین جلسه میزان سلامتی فک و دندان ها باید توسط پزشک متخصص تایید گردد، در صورتی که نیاز به عکس برداری از دهان باشد، عکسبرداری صورت گرفته، تا از عدم پوسیدگی یا سالم بودن دندان ها قبل از لمینت اطمینان حاصل کند.

در صورتی که دندان ها قبل از درمان هر گونه شکستگی، خرابی و یا بیماری لثه باشد، باید نسبت به رفع این مشکلات اقدام کرد. این احتمال وجود دارد که تعدادی از دندان ها نیاز به پر شدن داشته باشند، و گاهی اوقات ممکن است دندان پزشک لمینت دندان را برای شما صلاح نبیند، و یا از سایر روش های درمانی برای زیبایی لبخندتان استفاده نماید. بنابراین می توان نتیجه گرفت مهم ترین و اولین مرحله برای انجام لمینت، بررسی و معاینه پزشک متخصص است. 

ترمیم و بازسازی دندان های آسیب دیده

بعد از بررسی و معاینه دندان ها توسط پزشک معالج هر تعداد دندانی که دچار پوسیدگی و یا خرابی باشد، با استفاده از یک روش درمانی مناسب ترمیم می گردند.

ترمیم و بازسازی دندان های آسیب دیده
ترمیم و بازسازی دندان های آسیب دیده

همانطور که قبلا گفته شد لمینت مانند یک روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد. پس نباید هیچ نقص و بیماری قبل از انجام لمینت وجود داشته باشد. در صورت عدم درمان، این دندانها پس از مدت کوتاهی پوسیده شده، و از بین خواهد رفت. ترمیم دندان می تواند شامل عصب کشی و یا پرکردنی و در برخی موارد نیاز به لیفت لثه باشد.

جرم گیری و پاک سازی دندان

در صورتی که دندان هایتان هیچ نقصی نداشت، و یا در جلسات تعیین شده دندان های پوسیده و یا شکسته شده ترمیم شدند، حال نوبت جرم گیری دندان است. اگر نیاز به جرم گیری در تمام دندان هایی که قرار است لمینت شوند وجود داشته باشد، جرم گیری صورت گرفته تا دندان ها از هر جرم و لکه ای پاک شوند.

 جرم گیری دندان قبل از لمینت
جرم گیری دندان قبل از لمینت جرم گیری دندان قبل از لمینت

انتخاب رنگ لمینت دندان

این نوع لمینت معمولا به رنگ های روشن بوده و خیلی سفید است، و در اکثر مواقع به آن لبخند سینمایی یا هالیوودی گفته می شود. انتخاب رنگ لمینت دندان با سلیقه مشتری صورت می گیرد، و در این مورد پزشک فقط می تواند راهنمای شما باشد.

انتخاب رنگ لمینت دندان
انتخاب رنگ لمینت دندان

در صورتی که رنگ پوست شما گندمی، سبزه و یا تیره است بهتر است از رنگ های خیلی سفید استفاده نکنید. چرا که در این حالت دندان از شکل طبیعی خود خارج میگردد، و احتمال از بین رفتن زیبایی این روکش ها بیشتر خواهد شد. در این مورد بهتر است از توصیه های دندانپزشک در تصمیم گیری خود استفاده نمایید.

آماده سازی دندان ها

جهت آماده سازی دندان ها در ابتدا باید کمی از مینای دندان تراشیده شود. در این مرحله ایجاد حفره های کوچک برای چسباندن مواد بر روی دندان ها لازم و ضروری است.

آماده سازی دندانها در لمینت
آماده سازی دندانها در لمینت

بنابراین برای شروع کار باید مقدار کمی از دندان ها را تراشید. انجام این کار آسیب زیاد و جدی را به مینای دندان وارد نمی کند، و در صورت نیاز از یک بی حسی قبل از تراش دندان ها استفاده می گردد.

قالب گیری دندان و فک

پس از اینکه دندان ها برای انجام لمینت آماده شد، باید از هر فکی که قرار است لمینت بر روی آن انجام شود قالبگیری شود. انجام این کار توسط دندانپزشک صورت می گیرد، و پس از قالب گیری به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می گردد، و تا زمان آماده شدن این قالب ها می توانید از روکش موقت بر روی دندان های خود استفاده نمایید.

قالب گیری دندان در لمینت
قالب گیری دندان در لمینت

ساخت لمینت دندان

لمینت دندان با استفاده از مواد مخصوص و در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود. مدت زمان آماده شدن این قالب ها 2 هفته زمان می برد، که پس از آماده سازی برای پزشک معالج ارسال می گردد. در این 15 روز تا آماده شدن این قالب ها نیازی نیست به مطب پزشک مراجعه کنید، و تنها باید منتظر آماده شدن این قالب ها برای نصب بر روی دندان خود باشید.

ساخت لمینت دندان
ساخت لمینت دندان

نصب روکش ها

 نصب روکشها یکی از حساس ترین و مهم ترین مراحل در لمینت دندان ها است. بعد از فرستادن روکش های لمینت، دندانپزشک این قالب ها را با دقت فراوان بر روی دندان های شما نصب می نمایند.

نصب روکش ها در لمینت
نصب روکش ها در لمینت

هنگام قرار دادن لمینت نباید میان خط فاصل دندان و لثه، فاصله به وجود آید. چون باعث جمع شدن باکتری، شکستگی و در نهایت پوسیدگی ریشه خواهد شد. بنابراین باید روکش های سرامیکی را با دقت بالایی بر روی دندان ها قرار دهند.

در صورتی که قصد لمینت کردن دندان های خود را دارید، بهتر است قبل از انجام هر کاری در مورد دندانپزشک خود تحقیق نمایید، و در مطب نمونه کارهای او را از نزدیک ببینید.

رفع نواقص

پس از قرار دادن روکش ها و فرم دهی آنها با توجه به اندازه فک و دندان ، نوبت به رفع نواقص کار می رسد، در این مرحله از لمینت از یک سری وسایل مخصوص استفاده می نماید. دندانپزشک تمامی خطوط بین دندانی را بررسی کرده، تا در آینده برای استفاده از نخ دندان مشکلی برای فرد ایجاد نشود و به راحتی بتواند به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی نماید. بعد از قرارگیری لمینت دندان های هر دو فک آنها را روی هم قرار داده، تا در صورت نامرتب بودن، آنها  را به شکل استاندارد تراش بدهد.

پایان کار و آموزش مراقبت های لازم

دندانپزشک پس از بررسی نهایی دندان ها و رفع نواقص، یکسری مراقبت های بعد از لمینت سرامیکی را برای فرد ارائه می دهد. این مراقبت ها می تواند شامل مسواک و خمیر دندان مناسب، رعایت بهداشت دهان و دندان و تمام مواردی که می تواند در افزایش طول عمر و عدم تغییر رنگ لمینت نقش داشته باشد.

نحوه قرار دادن لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت نسبت به لمینت  سرامیکی بسیار سریع تر و آسانتر است. لمینت کامپوزیتی به صورت مستقیم و در مطب دندان پزشک انجام می شود. در این روش از متریال  یا موادی که همرنگ دندان ها بوده استفاده می نمایند.  این مواد با توجه به فرم دندان ها و مشکلاتی که در آن ها دیده می شود، مستقیما بر روی دندان ها قرار داده می شوند  تا به طور کامل نواقص و عیوب آنها چوشیده شود.

در لمینت کامپوزیتی به طور معمول  نیازی به تراشیدن دندان ها نیست. و حتی در صورت نیاز به تراش دندان ها، بسیار محدود و کم می باشد.

در این روش از یک اشعه لیزر برای محکم کردن مواد بر روی دندان ها استفاده می نمایند. لمینت کامپوزیتی می تواند در یک تا دو جلسه به اتمام برسد.

مرتبط:   ارتودنسی دندان چیست؟ بررسی انواع ارتودنسی دندان

یکی از مهم ترین نکاتی که در نتیجه این نوع خدمات وجود دارد، ظرافت و مهارت دندانپزشک است. پس باید پزشکی را انتخاب نمایید، که در این دو مورد بهترین خود باشد.  

لمینت دندان خرگوشی

این نوع لمینت مناسب آن دسته افرادی است که دندان های خرگوشی دارند. ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که دندان خرگوشی چیست؟

لمینت دندان خرگوشی
لمینت دندان خرگوشی

در جواب این سوال باید گفت: در دندان خرگوشی فک بالا کمی جلوتر از فک پایین بوده، و دو دندان جلویی کمی بزرگتر از سایر دندان ها است. این موضوع علاوه بر کاهش اعتماد به نفس در افراد، باعث از دست دادن زیبایی های دندان نیز می گردد. لمینت دندان می تواند گزینه مناسبی برای درمان افرادی که دندان خرگوشی دارند، باشد.

برای لمینت این نوع دندان ها، ابتدا باید دندان های فرد توسط دندانپزشک مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد، تا میزان خرگوشی بودن آن تعیین گردد. گاهی اوقات ممکن است به دلیل شدت خرگوشی بودن دندان لمینت روش مناسبی نباشد، و پزشک باید از روش های دیگری برای درمان بیمار استفاده کند.

 در درمان دندان های خرگوشی از دو روش لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی می توان استفاده کرد، که تعیین نوع روش درمانی بر عهده دندانپزشک است.

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی

 • دندانپزشک در ابتدا برای بررسی ساختار فک شما اسکنی را از دندان های شما تهیه می نماید، تا بتواند با بررسی دقیق آن از یک روش درمانی درست استفاده نماید.
 • قرار دادن پوسته های لمینت بر روی دندان های شما در این مرحله انجام می گیرد.( این پوسته ها برحسب دندان های شما به طور سفارشی تهیه شده است)
 • در این مرحله دندانپزشک شروع به فرم دهی دندان های شما می کند، تا بتواند فضای مورد نیاز برای روکش دندان ها را ایجاد نماید.
 • روکش دائمی ممکن است مدتی طول بکشد تا آماده شود، به همین دلیل از روکش های موقت بر روی این دندان ها استفاده می نمایند.(جهت بررسی روکش ها و مناسب بودن آن برای دندان های شما است، که در صورت وجود هرگونه مشکلی آن را در روکش های دائمی اصلاح نمایند.)
 • دندان ها به صورت کامل صیقل داده می شوند تا باعث افزایش سطح تماس دندان و روکش گردد، و روکش ها به صورت کامل روی دندان ها چسبیده شوند.
 •  و در پایان برای محکم کردن روکش ها بر روی دندان ها از پرتو لیزر استفاده می نمایند.

لمینت دندان در چند جلسه طول می کشد؟

با در نظر گرفتن روش کار دندانپزشک، مشکلات لثه، فک و پوسیدگی دندان بیمار  این تعداد جلسات می تواند متفاوت باشد.

تعداد جلسات لمینت
تعداد جلسات لمینت

همانطور که قبلا گفته شد لمینت دندان چند نوع مختلف دارد، که زمان انجام هر یک از آنها نسبت به میزان سلامت دندان ها و مراحل ساخت قالب متفاوت است.

معمولا از مشاوره تا نصب لمینت دندان  2 الی  3 جلسه زمان می برد. در صورتی که شخص دارای تعدادی دندان پوسیده و نیاز به ترمیم داشته باشد، و یا نیاز به انجام این کار بر هر دو فک باشد.  این احتمال وجود دارد، که این جلسات بیشتر از 3 جلسه طول بکشد.

به این نکته دقت داشته باشید که بین جلسه اول و دوم، که زمان قرار دادن لمینت است دو هفته باید صبر نمایید، تا قالب دندان هایتان آماده شود.

در روش کامپوزیت، در صورت سلامت لثه و فک فقط  1 تا 2 جلسه زمان خواهد برد. در این روش درمانی نیازی به قالب گیری دندان ها نیست.

رنگ لمینت دندان ها

 لمینتها طیف وسیعی از رنگ ها را دارند، و انتخاب هر یک از این رنگ ها براساس معیارهایی مانند سن، رنگ پوست، جنسیت و سلیقه بیمار صورت می پذیرد.

رنگ لمینت دندان ها
رنگ لمینت دندان ها

انتخاب رنگ لمینت کاملا با سلیقه فرد انجام می شود. ولی بهتر است برای داشتن دندان های طبیعی و زیبایی بیشتر نکات زیر را رعایت کنید:

 • رنگ لمینت دندان خود را با توجه به نوع پوست خود انتخاب نمایید. یعنی اگر شما دارای پوست گندمی، سبزه و یا تیره هستید، بهتر است از دندان های خیلی سفید و روشن استفاده نکنید، و در صورتی که رنگ پوست شما سفید است، نباید از رنگهای خیلی طبیعی استفاده نمایید.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ دندانپزشکی استفاده از رنگ سفید صدفی یا سینمایی را به شما توصیه نمی کند، چرا که ممکن است رنگ دندان ها از حالت طبیعی خود خارج گردند.
 •  در صورتی  که نمی توانید تشخیص دهید، که کدام رنگ لمینت برای شما مناسب تر است. بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورتی داشته باشید.
 • بعضی از اشخاص خواستار سفیدی بیش از حد در لمینت دندان ها هستند، و بعضی دیگر از براقیت زیاد و جلب توجه بیزار هستند. پس در نتیجه تنها نکته مهم  در ارتباط با لمینت ها  رنگ انتخابی شما و درجه سفیدی آن است.
 • در جلسات مشاوره ای که صورت می پذیرد به طول کامل می توانید از نتایج لمینت آگاه شوید، و علایق و خواسته های خود را در این زمینه وارد نمایید، در این صورت مشاهده خواهید کرد، که نتایج پایان کار کاملا طبق سلیقه و خواست شما بوده است.
 • شما می توانید از نظر دندانپزشکان در انتخاب رنگ و نوع لمینت کمک بگیرید، که انجام این کار می تواند شما را از تصمیم گیری اشتباه باز دارد، و با ارائه پیشنهادات درست، جذابیت و زیبایی چهره شما را چند برابر نماید.

عوامل استحکام لمینت دندان

میزان ماندگاری لمینت می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، که شامل:

 • میزان رعایت بهداشت فردی
 • استفاده از نانو ذرات جدید
 • سایز لمینت نسبت به دندان
 • ارزیابی دقیق دندانپزشک زیبایی از چیدمان دندانها
 • رابطه بسته شدن دو فک و میزان همپوشانی و درگیری دندانها
 • عدم استفاده از یک نوع لمینت برای همه افراد
 • میزان تراش برای هر دندان (برخی از دندان ها نیاز به تراش ندارند و برخی دیگر نیاز به تراش خیلی کمی برای نصب لمینت دارند.)

لمینت دندان برای چه اشخاصی مناسب نیست؟

لمینت دندان برای اشخاص زیر پیشنهاد نمی شود:

 • افرادی مینای کافی بر روی سطح دندان خود ندارند.
 • اشخاصی که دندان های آنها در اثر شکستگی، پر کردن و پوسیدگی ضعیف شده است.
 • کسانی که دندان هایشان به علت بیماری لثه فعال یا پوسیدگی سالم نیست.
 • اشخاصی که دندان قروچه دارند به علت ساییدن دندان ها به هم نمی توانند دندان های خود را لمینت نمایند. چرا که باعث شکستن یا ترک خوردن روکش آنها می شود.

مزایا و کاربرد لمینت دندان

مزایای لمینت دندان
مزایای لمینت دندان
 • طول درمان کوتاه
 • ماندگاری بالا
 • طبیعی بودن ظاهر لمینت: به دلیل تنوع بالای رنگ در لمینت امکان انتخاب نزدیکترین رنگ به رنگ دندان های طبیعی وجود دارد.
 • مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ : مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ و زرد شدن یکی دیگر از مزایای لمینت دندان است. برای افزایش طول عمر لمینت بهتر است، که توجه ویژه ای به رژیم غذایی خود داشته باشید، و نکات بهداشتی را رعایت کنید.
 • کم تهاجمی بودن لمینت: برای قرار دادن لمینت بر روی دندان ها به طور معمول مقداری از تاج دندان تراشیده می شود. ولی میزان تراش آن در مقایسه با روش های مشابه کمتر خواهد بود، و به دندان ها آسیب کمتری وارد می شود.
 • اصلاح طرح لبخند: یکی از معیار های زیبایی داشتن یک لبخند زیبا است. لمینت دندان با پوشش دادن دندان های زرد باعث زیبا تر شدن طرح لبخند شما شده، و باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می گردد.

عوارض و خطرات لمینت دندان

عوارض و خطرات لمینت دندان
عوارض و خطرات لمینت دندان

انجام لمینت دندان می تواند برای فرد عوارض و خطراتی را به دنبال داشته باشد:

 • ایجاد التهاب لثه در صورت عدم ناسازگاری لثه و دهان با مواد لمینت
 • در صورت ایجاد هر گونه ترک و یا شکستگی قابل ترمیم نیستند، و مجددا باید دندان قالبگیری و موادگذاری شود.
 •  در دندان های لمینت شده احتمال خیلی کمی وجود دارد، که لمینت از جای خود جدا شود. برای پایین آوردن این احتمال باید از گاز گرفتن اجسام سخت و جویدن آنها به شدت اجتناب فرمایید.
 • دندان هایی که لمینت می شوند ممکن است مانند دندان های دیگر دچار پوسیدگی شوند. در چنین حالتی به جای لمینت می توان از تاج کامل دندان استفاده نمود.
 • مراحلی که برای نصب لمینت دندان صورت می پذیرد، کاملا غیر قابل برگشت می باشد.
 • در لمینت دندان کمی از مینای دندان برای قرار دادن این روکش ها برداشته می شود، در این حالت این احتمال وجود دارد، که دندان ها به نوشیدنی های سرد و گرم و یا خوراکی ها حساس شوند.
 • پس از گذاشتن لمینت و ثابت کردن آن هیچ وقت نمی توان رنگ آن را تغییر داد، و این موضوع در عدم مطابقت رنگ دندانها با یکدیگر می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید.
 • ایجاد بوی بد در دهان و آزار دهنده در صورت عدم استفاده از مواد درجه یک
 • در صورتی که عمل لیفت لثه و یا تراش به خوبی انجام نشود، باعث ایجاد برخی حساسیت های دندانی می گردد.
 • ایجاد آبسه و التهاب در لثه
 • پس از نصب لمینت این احتمال وجود دارد، که در بعضی از قسمت های لثه درد ایجاد گردد.
 • ایجاد بیماری های پریودنتال در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • بالا بودن قیمت آن
مرتبط:   بهترین دندانپزشک اطفال در کرج [لیست 10 تایی]

مراقبت های بعد از انجام لمینت

شما می توانید با رعایت کردن چند نکته باعث افزایش طول عمر لمینت دندان خود شوید:

مراقبت های بعد از لمینت
مراقبت های بعد از لمینت
 • عدم استفاده از دندان ها به عنوان ابزار
 • پرهیز از مصرف موادغذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد
 • کاهش خوردن مواد غذایی رنگی، اسیدی ، قلیایی
 • عدم مصرف سیگار
 • استفاده کردن از نایت گاد در صورت داشتن دندان قروچه
 • عدم مصرف غذاهای سفت
 • استفاده کردن از محافظ دندان
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • انجام چکاپ های 6 ماهه دندانپزشکی

عدم استفاده از دندان ها به عنوان ابزار

دندان های لمینت با در نظر گرفتن این نکته که دو هفته زمان می برد، تا در آزمایشگاه دندانپزشکی قالب گیری و آماده شود، از استحکام و متریال بسیار بالایی برخوردار هستند. ولی میزان عدم شکستگی و مقاومت آن با دندان های طبیعی یکسان نبوده، و احتمال شکستگی و یا ترک خوردن در این دندان ها وجود دارد، و بهتر است از شکستن گردو، تخمه و یا باز کردن درب نوشابه و سایر نوشیدنی ها با این دندان ها شدیدا خودداری فرمایید.

البته احتمال بسیار کمی وجود دارد که لمینت روی دندان شکسته شود. ولی لازم است که این نکته را بدانید که در صورتی که لمینت دندان شما دچار ترک خوردگی و یا شکستگی شود امکان ترمیم وجود نخواهد داشت، و باید مجددا توسط دندانپزشک قالب گیری و موادگذاری شود.

پرهیز از مصرف موادغذایی خیلی گرم ویا خیلی سرد

بعد از انجام لمینت این احتمال وجود دارد، که دندان ها تا مدتی در برابر تغییرات دمایی حساسیت ایجاد کنند. در این حالت بهتر است فرد تا مدتی از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده نماید، و از مصرف کردن مواد غذایی خیلی سرد و یا گرم خودداری فرمایید.

کاهش خوردن مواد غذایی رنگی، اسیدی، قلیایی

لمینت دندان نسبت به کامپوزیت گذاری یک سری ویژگی های برجسته است، یکی از این ویژگی ها می تواند رنگ پذیر ی بسیار کم آن در برابر مصرف هرگونه خوراکی، مواد غذایی و یا هر نوشیدنی انرژی زا باشد. لمینت با توجه به نوع متریال به کار رفته در آن خیلی دیرتر از کامپوزیت رنگ خوراکی ها را به خود جذب می نماید.

این تغییر رنگ می تواند در دندان های طبیعی هم رخ دهد، که بیشترین رنگ پذیری آن در مصرف قهوه و چای است. ولی در مورد دندان های لمینت شده، مثل یک روکش عمل کرده، و همواره در معرض تغییر رنگ است، و بهتر است پس از مصرف هرگونه خوراکی و نوشیدنی دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید، و یا آب را در داخل دهان قرقره نمایید.

  عدم مصرف سیگار

استفاده از سیگار و دیگر دخانیات می توانید اثرات نامطلوبی بر لمینت دندان ها داشته باشد. مواد موجود در سیگار می تواند باعث تغییر رنگ دندان های لمینت شده، و موجب بروز برخی بیماریهای لثه و ایجاد پوسیدگی دندان ها گردد. که این امر می تواند باعث کم شدن طول عمر لمینت ها شود. در صورتی که برای رفع نواقص دندان لمینت را انتخاب کرده اید، بهتر است که مصرف هرگونه دخانیات را ترک فرمایید.

استفاده کردن از نایت گارد در صورت داشتن دندان قروچه

دندان قروچه یکی از عاداتی است که بر اثر استرس و اضطراب در شخص نمایان می شود، و باعث می شود تا فرد هنگام خواب، به دندان های خود فشار وارد نماید. دندان قروچه می تواند موجب لب پر شدن و ساییدگی دندان های لمینتی شود، از این رو باعث کاهش طول عمر لمینت خواهد شد. برای رفع این مشکل می توانید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید، و محافظه شبانه برای دندان های خود سفارش دهید.

نقش نایت گارد در لمینت دندان
نقش نایت گارد در لمینت دندان

عدم مصرف غذاهای سفت

میل کردن غذا های سفت ، شکستن پوست تخمه و آجیل و همین طور عاداتی مثل جویدن یخ می تواند دندان های لمینت شده شما را به خطر بیندازد، و باعث وارد شدن آسیب به دندان ها گردد. بنابراین بهتر است برای بالا بردن ماندگاری روکش های لمینتی از انجام این کارها شدیدا اجتناب فرمایید.

استفاده کردن از محافظ دندان

به افرادی که در زمینه های ورزشی فعالیت دارند توصیه می شود، که از محافظ دندان برای دندان های لمینت شده خود استفاده نمایند، تا در مواقعی که ضربه به صورت آنها وارد می شود، این روکش ها آسیبی نینند و دچار شکستگی نشوند. این فعالیتهای ورزشی می تواند شامل ورزش های رزمی و بوکس باشد.

رعایت بهداشت دهان ودندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در لمینت
رعایت بهداشت دهان و دندان در لمینت

در خصوص مراقبت های بهداشت دهان و دندان لازم است که چند نکته را بدانید:

 • پس از صرف هر میان وعده و یا وعده غذایی کشیدن نخ دندان را فراموش نکنید.
 • روش اصولی و درست نخ دندان کشیدن را حتما از دندانپزشک خود سوال بفرمایید.
 • حتما از خمیر دندان مناسب و سفید برای دندان های لمینت شده خود استفاده نمایید.
 • مسواک مورد استفاده برای این نوع دندان ها باید نرم و متوسط در نظر گرفته شود.
 • در صورتی که اهل نوشیدن چای و یا قهوه هستید بهتر است بلافاصله پس از آن کمی آب در دهان خود قرقره نمایید، و در  صورتی که شرایط برای مسواک زدن محیا بود، حتما از مسواک استفاده نمایید.
 • پس از میل کردن هر نوع غذا ، دسر یا پیش غذا حتما دندانهای خود را به خوبی مسواک بشویید( روزی حدودا 3 بار)
 • در رابطه با انتخاب دهان شویه مناسب بهتر است با دندانپزشک خود مشورتی داشته باشید.

  انجام چکاپ های 6 ماهه دندانپزشکی

برای حفظ سلامت دندان ها و اطمینان از آن پیشنهاد می شود، که هر 6 ماه برای چکاپ به مطب پزشک معالج خود مراجعه نمایند. تا در صورت وارد شدن آسیب به دندان ها و یا روکش ها در سریعترین زمان ممکن تحت درمان قرار بگیرند تا از بروز آسیب های جدی جلوگیری به عمل آید.

قیمت لمینت

خدمات دندانپزشکی معمولا با دریافت هزینه های بسیار بالایی صورت می گیرد. انجام این خدمات به کارآرایی، کیفیت، هزینه مواد مصرفی و جنس آن و موارد دیگر بستگی دارد. پرداخت این هزینه ها برای دریافت این نوع خدمات کاملا ارزش دارد. برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال پیش آید، که این هزینه چقدر خواهد بود؟ و پاسخ به این سوال پیچیدگی های خاص خود را دارد.

اگر لمینت دندان از نوع کامپوزیت باشد به طور معمول هزینه های کمتری نسبت به لمینت های سرامیکی خواهد داشت. لمینت های چینی و سرامیکی معمولا دو بار لمینت های کامپوزیتی هزینه بر می باشند.

نکته مهمی که در خصوص این خدمات پزشکی وجود دارد این است، که این نوع خدمات تحت پوشش بیمه های درمانی نبوده و جزو خدمات زیبایی به شمار می آیند. به همین دلیل هزینه های آن، آزاد حساب می گردد.

قیمت خدمات زیبایی در کلینیک های مختلف دندانپزشکی می تواند متغیر باشد. که این اختلاف قیمت می تواند به دلیل کیفیت کار ، مهارت و تجربه دندانپزشک و نوع مواد یا متریال مورد استفاده متغیر باشد. حتی این احتمال وجود دارد که هزینه لمینت در تهران در مقایسه با دیگر شهرها بیشتر باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله از https://iraniju.ir به بررسی جامع لمینت و کاربرد های آن در دندانپزشکی پرداختیم. و انواع لمینت دندان، مزایا و معایب آن را به صورت مختصر شرح دادیم.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا