رژیم های غذایی

بهترین رژیم لاغری روز دنیا، معرفی 5 رژیم عالی برای کاهش وزن

این روزها داشتن یک برنامه رژیم لاغری مسئله ایست که ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده است. زندگی مدرن افراد را به سمت بی تحرکی، استفاده از فست فودها و غذاهای فرآوری شده، سوق داده است. این سبک از زندگی باعث چاقی و اضافه وزن می شود. انباشت بیش از حد بافت چربی در بدن، شاخص های سلامتی افراد را پایین می آورد و باعث کم شدن طول عمر شده و بر کیفیت زندگی افراد تاثیر منفی می گذارد. در ایرانیجو به معرفی بهترین رژیم های کاهش وزن می پردازیم.

آشنایی با رژیم لاغری برای کاهش وزن

امروزه  در جهان معضل چاقی بیشتر از لاغری است. بیماری هایی نظیر کبد چرب ، مشکلات قلبی و عروقی، برخی از سرطان ها از خطرات چاقی هستند. اینجاست که بحث رژیم های لاغری و تناسب اندام مطرح می شود.

بهترین راه رسیدن به تناسب اندام، داشتن یک رژیم لاغری اصولی و متعادل تحت نظر متخصص است. رژیم لاغری به معنای حذف وعده ی غذایی و یا حتی میان وعده ها از رژیم غذایی روزانه ما نیست. رژیم لاغری اصولی رسیدن به تناسب اندام همراه با حفظ سلامت عمومی بدن می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع رژیم های لاغری و مزایا و معایب هر یک آشنا کنیم.

انواع رژیم های لاغری

برخی از مهم ترین رژیم های لاغری عبارتند از:

  1. رژیم کتوژنیک
  2. رژیم مدیترانه ای
  3. رژیم اتکینز
  4. رژیم پالئو
  5. رژیم وگان

رژیم لاغری کتوژنیک

این رژیم یکی از پرطرفدار ترین رژیم های لاغری می باشد که اولین بار برای بیماران مبتلا به صرع پیشنهاد شد.

رژیم کتو با تغییر متابولیسم بدن باعث کاهش وزن می شود. در این رژیم میزان کربوهیدرات دریافتی بدن کاهش پیدا می کند و مقدار دریافت چربی و پروتئین افزایش پیدا می کند. چربی های مصرفی در این رژیم از نوع  چربی های سالم و مفید هستند.

همانطور که میدانید، کربوهیدرات ها یکی از عوامل چاقی در بدن هستند، به دلیل مصرف کربوهیدرات ها بدن، انرژی مورد نیازش را بجای شکستن چربی ها از آن ها تامین می کند.

در رژیم کتو با کاهش میزان دریافتی کربوهیدرات ها، بدن به سراغ چربی های انباشته شده در خود برای تامین انرژی مورد نیازش می رود.

در این رژیم در طول سه تا شش ماه، شاهد کاهش وزن بیشتری نسبت به رژیم های دیگر خواهیم بود. علاوه بر این ها، این رژیم  می تواند به کاهش فشار خون، پیشگیری از پارکینسون، آلزایمر، سندروم کیست تخمدان و موارد دیگر منجر شود.

مرتبط:   رژیم کتوژنیک کاهش وزن ✔️ در ۷ و ۲۸ روز + نمونه رایگان، فواید

در کنار این مزایا، می توان گفت رژیم لاغری کتو برای افراد دارای دیابت نوع یک خطرناک است. همچنین این رژیم باعث یبوست، سنگ کلیه، قند خون پایین، سو هاضمه می شود. بنابراین توصیه می شود این رژیم تحت نظر متخصص گرفته شود.

رژیم لاغری مدیترانه ای

این رژیم همان طور که از نامش پیداست، بر اساس مواد غذایی و روش پخت غذای مردم حاشیه دریای مدیترانه طراحی شده است.

تحقیقات زیادی نشان داده است که سلامت و تناسب اندام مردم حاشیه دریای مدیترانه از جمله، ایتالیا، قبرس، مراکش و یونان در مقایسه با کشورهای قاره آمریکا بیشتر است و این مربوط به سبک پخت و مواد غذایی این منطقه می باشد.

رژیم مدیترانه ای تمرکز خاصی بر چربی های انباشته شده اطراف شکم دارد. در این رژیم خوراکی ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

  • غذاهای مجاز،
  • غذاهای محدود،
  • غذاهایی که باید کمتر مصرف شوند
  • و غذاهای ممنوع

غذاهای مجاز در این رژیم شامل میوه و سبزی است. دانه ها، مغزها و آجیل ها هم در این دسته قرار می گیرند. کربوهیدرات های با کیفیت هم شامل برنج و نان قهوه ای و سیب زمینی و حبوبات جز غذاهای مجاز رژیم مدیترانه ای هستند.

گوشت ماکیان مثل مرغ و تخم مرغ و همچنین ماست و پنیر به میزان محدود در این رژیم مورد استفاده قرار می گیرند.

پروتئین اصلی مورد استفاده بیشتر مردم دنیا گوشت قرمز است. بعد از گوشت قرمز، مردم از مرغ به عنوان منبع پروتئین استفاده می کنند و در آخر هم ماهی. ولی در رژیم لاغری مدیترانه ای، ماهی به عنوان پروتئین اصلی استفاده می شود و بعد از آن هم مرغ . در واقع مردم مدیترانه به ندرت از گوشت قرمز استفاده می کنند.

مواد غذایی ممنوع هم در این رژیم شامل  نوشابه های گازدار، گوشت های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس، آرد های سفید و تصفیه شده، چربی های ترانس و هر غذایی که در آن شکر استفاده شده مانند بستنی، شکلات، کیک و مواردی از این قبیل در این دسته قرار می گیرند.

مرتبط:   عوارض کتوژنیک ⚡️[11 مورد] نگاهی بر معایب رژیم کتو

بیماری هایی نظیر دیابت و کبد چرب با پیروی از این رژیم بهبود می یابند. این رژیم می تواند برای سلامت مغز مفید باشد و اگر دچار بیماری های قلبی و عروقی هستید، این رژیم به شما کمک بزرگی می کند. اما با گرفتن  رژیم مدیترانه ای باید مراقب میزان سطح آهن و سطح کلسیم بدن بخاطر دریافت پایین این موارد در رژیم خود بود.                    

رژیم اتکینز

در این رژیم مصرف قندها و کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید، سیب زمینی، برنج محدود می شود و پروتئین ها و چربیها مانند تخم مرغ  و مرغ و گوشت بیشتر مصرف می شوند.

مقدار متوسط کربوهیدرات رژیم لاغری اتکینز، کمتر از سایر رژیم هاست.  این رژیم غذایی ادعا دارد که مصرف محدود کربوهیدرات باعث سوزاندن ذخایر چربی شده ، قند خون را تنظیم کرده و باعث بهبود عملکرد بدن می شود.

همچنین این رژیم باعث بهبود بیماری های سندروم متابولیک، دیابت و چربی خون بالا می شود. با این حال مشخص نیست که رژیم اتکینز در دراز مدت چه عوارضی برای بدن دارد ولی یبوست و خستگی و سردرد و سرگیجه عوارض احتمالی این رژیم است.

رژیم جنرال موتورز

این رژیم ، یک رژیم لاغری سریع و البته کم دوام است. این یک رژیم یک هفته ایست، که در آن یک دوره هفت روزه داریم . در هر کدام از این روزها باید قوانین محدود کننده ای را رعایت کرد.

در این رژیم کربوهیدرات ها حذف، و از میوه ها و سبزی ها، ماهی و گوشت قرمز، روغن کنجد و زیتون، آب و آبمیوه های طبیعی و چای استفاده می شود. کاهش کالری دریافتی در رژیم لاغری جنرال موتورز، باعث از دست دادن سریع وزن می شود.

یکی از معایب این رژیم، نرسیدن ریز مغذی های کلیدی به بدن می باشد. عوارض احتمالی مرتبط با این رژیم لاغری عبارت است از: کاهش قوای عضلانی، سردردهای ناشی از کاهش انرژی، خستگی و ضعف، کم آبی بدن. مهم ترین نکته در این رژیم نداشتن اصول  و پایه علمی ست و پیشنهاد نمی شود.

رژیم پالئو

این رژیم به رژیم غارنشینی نیز معروف است. رژیم پالئو مصرف غذاهای رایج پس از ظهور کشاورزی یعنی غلات، حبوبات و محصولات لبنی را محدود می کند. این رژیم لاغری شامل مصرف ماهی، گوشت های فاقد چربی، میوه و سبزیجات و مغزها

مرتبط:   رژیم کتوژنیک چیست؟ تاریخچه رژیم Ketogenic و ابداع آن+ نمونه

نداشتن غلات کامل و حبوبات و لبنیات است  که این مواد خود شامل مواد مغذی فراوانی از جمله ویتامین دی هستند. این رژیم به دلیل محدود بودن منابع غذایی مقداری دشوار است.  رژیم غارنشینی تاکید فراوانی به مصرف گوشت دارد، مصرف بیش از اندازه گوشت هم مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کند.

رژیم وگان

رژیم وگان چیزی فراتر از یک رژیم غذایی است، وگان در واقع یک سبک زندگی است.

افراد پایبند به این رژیم علاوه بر گوشت حیوانات، از خوردن سایر فرآورده های حیوانی نظیر شیر و لبنیات، تخم مرغ و عسل نیز اجتناب می کنند. رژیم کاهش وزن وگان تنها شامل خوردن گیاهان و سبزیجات خوراکی ست.

پیروان این سبک حامی سرسخت حیوانات و موجودات زنده هستند. در این بین آنها آداب خاصی را رعایت می کنند و این آداب برای آنها یک فضیلت اخلاقی به حساب می آید.

 رژیم لاغری وگان  روی شاخص توده بدنی افراد تاثیر مثبتی دارد، باعث کاهش تری گلیسیرید می شود و قند خون را نرمال نگه می دارد. سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر از دیگر مزایای این رژیم است.

در کنار تمامی این مزایا، رژیم سبز وگان می تواند باعث کمبود ویتامین ها و کلسیم در بدن ما شود.غذاهای گیاهی مشکلات گوارشی ما را تشدید می کنند و کم خونی و کمبود انرژی هم از نکات منفی این رژیم می باشد.

در میان انواع رژیم هایی که در بالا به بررسی هر یک از آنها پرداختیم، رژیم  لاغری مدیترانه ای جایگاه بالاتری را به خود اختصاص داده است. در رژیم لاغری مدیترانه ای غلات کامل، حبوبات، آجیل ها، میوه و سبزیجات، مقداری گوشت و ماهی و روغن زیتون وجود دارد. بطور کلی نمی توان تنها یک رژیم را بهترین رژیم لاغری دنیا دانست.

رژیم های لاغری سریع نیز گزینه مناسبی نیستند زیرا لاغر شدن امری زمانبر است و یک شبه اتفاق نمی افتد.

برای دسترسی به تناسب اندام همراه با سلامت جسم باید با توجه به سبک زندگی خود و وضعیت معیشتی یک رژیم اصولی را دنبال کرد.

در کنار رژیم، ورزش نیز بسیار مفید است و ما را در رسیدن به اهداف سلامتی و تناسب اندام کمک می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا