هرمزگان

جزیره لاوان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه 

استان هرمزگان دارای 14 جزیره می باشد که یکی از زیبا ترین آنها جزیره لاوان است. این حزیره، سومین جزیره‌ بزرگ هرمزگان است که جز دیدنی‌ترین وخاص ترین جاذبه های گردشگری هرمزگان است. جزیره لاوان با مساحتی حدود 81 کیلومتر مربع به یکی از بهترین نقاط گردشگری تبدیل شده است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی این جزیره می پردازیم.

جزیره لاوان کجاست؟

لاوان جزیره ای بسیار زیبا است که به مروارید پنهان خلیج فارس نیز معروف است.  این جزیره یکی از جزایر کمتر شناخته شده استان هرمزگان است که طبیعی بکر و مسحور کننده دارد. همانطور که گفتیم امروزه این جزیره بی نظیر به یکی از جاذبه‌های گردشگری در ایران تبدیل شده است و در نزدیکی جزیره هندورابی قرار دارد. 

جزیره لاوان کجاست؟
جزیره لاوان کجاست؟

جزیره لاوان

اگر از به سفر کردن علاقه دارید و طبیعت های  بکر و سواحل دست نخورده را دوست دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما از این جزیره دیدن کنید. جزیره لاوان امروزه علاوه بر جاذبه های زیاد گردشگری ای که دارد  تبدیل به قطب اقتصاد نفتی ایران نیز شده است. به همین علت بخش عمده ای از آن تحت تصرف سازمان های دولتی می باشد و برای گردشگران بخش محدودی وجود دارد.

لوکیشن جزیره لاوان بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق جزیره لاوان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

لوکیشن جزیره لاوان بر روی نقشه گوگل
لوکیشن جزیره لاوان بر روی نقشه گوگل

جمعیت جزیره لاوان چقدر است؟

جزیره لاوان پس از کیش و قشم بزرگترین جزیره در آب های خلیج فارس است. در این جزیره جمعیت به نسبت کمی زندگی میکنند. براساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 1395 این جزیره جمعیتی حدود 1.214 نفر دارد. البته این مقدار جمعیت طبیعتا بیشتر شده است و احتمالا به 2000 نفر رسیده است.

بیشتر افراد سامن در این جزیره از نژاد عرب و از اهل سنت پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. مردم به زبان‌های عربی و فارسی صحبت می‌کنند.

آب و هوا

جزیره لاوان نیز مانند دیگر جزیره های حوزه خلیج فارس  دارای آب و هوای گرم و مرطوب می باشد. این جزیره در فصل تابستان دمایی هوایی حدود 37 تا 45 درجه سانتی گراد و در در زمستان دمایی بین 25 تا 10 درجه سانتیگراد دارد.

این جزیره بسیار مرطوب می باشد به طوری که در تابستان ها  رطوبت نسبی آن حدود 80 تا 100 درصد می شود. در زمستان سطح و میزان رطوبت آن کمتر می شود و تا  30 تا 10 نیز می رسد اما به طور کامل از بین نمی رود.

مرتبط:   جزیره تنب کوچک کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه 

درصد و میزان متوسط بارندگی در سال نیز در این جزیره حدود 50 میلیمتر است.

 آب و هوای گرم و مرطوب جزیره لاوان
آب و هوای گرم و مرطوب این جزیره

بهترین زمان سفر به جزیره لاوان

زمان مناسب و خوب برای سفر به جزیره زیبای لاوان نیمه دوم سال یعنی فصل‌های پاییز و زمستان است. در این این 2 فصل جزیره آب و هوای معتدلی دارد و لذت سفر شما را دو برابر می‌کند. 

در نیمه اول سال رطوبت و دما بسیار بالا است و هوا به شدت گرم می شود. به‌ طورکلی هر زمانی که به لاوان سفر کردید حتما یک دست لباس مناسب تابستانی به همراه داشته باشید. زیرا که آب و هوای جزیره گرم است و اذیت می‌شوید. 

تاریخچه

در زمان های قدیم جزیره‌ی لاوان با نام شیخ شعیب شناخته می‌شد. سرانجام در سال 1337 با پیشنهاد شرکت ملی نفت ایران و موافقت وزارت کشور به لاوان تغییر نام داد.

 لاوان به معنی مامور تقسیم آب قنات است، اما ریشه‌ کلمه عربی‌ می باشد و از دو قسمت لاو یعنی سفید و وان یعنی نگهبان و محافظ تشکیل شده است.

حیات وحش جزیره لاوان

جزیره لاوان مروارید پنهان با طبیعتی بکر و دست نخورده دارای گونه‌‌های متفاوت جانوری و گیاهی همچون کوسه، دلفین، لاک‌پشت و آهو(جبیر) است.

جبیرها نوعی آهو با شاخ‌های سیاه رنگ و پوست سفید و زرد و بومی منطقه جنوب ایران و هند هستند و در قسمت‌های مختلف جزیره آزادانه زندگی می‌کنند.

  تماشای آن‌ها یکی از بهترین و خاص ترین تفریح در سفر شما به این جزیره می‌باشد. همچنین بخشی از سواحل لاوان محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه کوتاه از اواسط اسفند تا اوایل مرداد هستند.

حیات وحش جزیره لاوان
حیات وحش

اقتصاد جزیره لاوان

جزیره لاوان همانطور که گفت هشد  به دلیل نفت‌خیز بودن یک موقعیت بسیار مهم و استراتژیک است. این جزیره ی خاص در خلیج فارس می باشد. ماهیگیری در جزیره لاوان، صید مروارید، کشاورزی و همچنین کار در شرکت‌های نفتی موجود در منطقه از جمله رایج‌ترین مشاغل مردم این جزیره می‌باشد.

 بیشتر از نیمی از خاک جزیره در اختیار شرکت نفت لاوان و تاسیسات دولتی است و تعداد زیادی از ساکنان جزیره به کار در شرکت ملی نفت روی آورده‌اند.

جزیره لاوان چه امکاناتی دارد؟

این جزیره تمامی فاکتور های مورد نیازی که برای یک اقامت و تفریح نیاز دارید را در اختیار دارد. در جزیره لاوان فروشگاه‌های مدرن و جدید برای خرید کردن، بازار سنتی، رستوران‌های محلی و مدرن، سوئیت‌های اقامتی، سواحل مختلف برای شنا و … وجود دارد .

مرتبط:   شهر بندر عباس کجاست؟ بررسی مساحت، جمعیت و نقشه بندرعباس

طبیعتاً سطح امکانات و تفریحات این جزیره به‌ اندازه ی جزیره کیش یا حتی قشم نیست، اما باید نوع تفریح منطقه و مقیاس آن را هم در نظر گرفت.

جزیره لاوان و امکانات تفریحی آن
جزیره لاوان و امکانات تفریحی آن

چطور به جزیره لاوان برویم؟

برای رفتن به جزیره لاوان بهترین و راحت ترین راه این است که اول خود را به بندر مقام برسانید، بعد در این بندر سوار قایق شوید و بعد از 25 دقیقه به جزیره لاوان برسید. پس از رسیدن نگران امکانات نباشید. امکاناتی مانند: فروشگاه های بزرگ و سوپرمارکت در جزیره لاوان وجود دارد.

اما دقت داشته باشید برای اقامت شبانه باید به حومه جزیره رفته و اقامت شبانه داشته باشید.

 اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق اقامت در فضای باز نیز هستید، ساحل گرت و یا ساحل مرجانی برای برپایی کمپ گزینه بسیار مناسبی است.

 ساحل گرت برای عکاسی و شنا به شدت به شما پیشنهاد  میکنم اما سواحل وزارت نفت بیشتر برای اقامت و اجاره مکان مناسب است. 

سوغاتی‌ جزیره لاوان

شما می توانید در سفر به جزیره لاوان از سوغاتی های محلی و فوق‌العاده این جزیره حتما تهیه کنید. بازار جزیره لاوان دارای صنایع دستی چوبی فراوانی می باشد که میتوانید از آنها برای خود و بقیه بخرید. در این جزیره هم مانند جزیره‌های دیگر هرمزگان انواع صنایع دستی حصیری، صنایع دستی دریایی، ظروف سفالی و لباس های سنتی جنوبی که هنر دست مردم محلی است و همچنین بسیار ارزشمند است را می‌توانید بخرید. 

در کنار مغازه‌های سنتی دیگر فروشگاه های مدرن هم برای مدرن بازان وجود دارد. اگر شما نیز عاشق خرید هستید می‌توانید بخشی از سفر خود را در بازارهای بسیار زیبای لاوان بگذرانید. 

سوغاتی‌ جزیره لاوان
سوغاتی‌ جزیره

جاهای دیدنی لاوان

جزیره لاوان یک جزیره بسیار زیبا است که دارای جاذبه هایی به شدت منحصر به فرد می باشد. این جزیره امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است و توریست ها و گردشگران بسیاری سالانه برای بازدید از آن به استان خوزستان سفر می کنند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از جاذبه های آن می پردازیم.

  1. سواحل
  2. بازار جزیره 
  3. جزیره شیدور (مارو)

جزیره شیدور 

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی اطراف جزیره زیبای لاوان، جزیره شیدور نام دارد. این جزیره در بین بومیان با نام مارو نیز معروف است. جزیره مارو(شیدور)  یک منطقه‌ی غیرمسکونی و متعلق به دولت می باشد.

برای رفتن به این جزیره‌ی زیبا باید از لاوان سوار قایق موتوری شوید و به‌صورت دسته‌جمعی به جزیره مارو بروید .

مرتبط:   بازارهای قشم ⭐ راهنمای خرید ✔️ 8 مرکز خرید به همراه آدرس

به دلیل تحت‌نظر بودن منطقه ی این جزیره، برای ورود به این جزیره حتماً باید مجوز و بلیط دریافت کنید و به‌ صورت گروهی به سمت آن بروید. قسمت زیادی از جزیره مارو را پناهگاه حیوانات، صخره‌های بلند و تالاب تشکیل داده است و تنها در قسمت‌هایی از آن می‌توانید سواحل ماسه‌ای کوچکی را مشاهده کنید. به شما پیشنهاد میکنم اگر به جزیره لاوان سفر کردید حتما از این جزیره زیبا دیدن کنید.

جزیره شیدور 
جزیره شیدور 

بازار جزیره 

همانطور که گفتیم سوغاتی های معروف در قسمت جنوبی ایران و هرمزگان صنایع‌ دستی و لباس‌های زیبا معروف محلی آن می باشد. بندر لاوان هم از این قاعده مستثنا نیست و در بازار های آن صنایع دستی های مختلف و لباس محلی های زیبایی را میتوان پیدا کرد. در این جزیره علاوه بر فروشگاه‌های جدید و مدرن، بازار سنتی زیبایی هم وجود دارد که بیشتر محصولات و صنایع‌ دستی منطقه در آن به فروش می‌رسد.

محصولات دریایی مانند زیورآلات مرواریدی و صدفی، لباس‌های محلی، محصولات حصیری و ظروف سفالی، از سوغاتی‌های جزیره لاوان می باشند. هر زمانی که به این جزیره سفر کردید، حتماً یکی از این محصولات را به‌ عنوان یادگاری خریداری کرده و با خود ببرید. این بازار برای افرادی که عاشق خرید و بازار گردی هستند نیز بسیار مناسب است.

بازار جزیره لاوان
بازار جزیره

سواحل جزیره 

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث معروف شدن این جزیره شده است، سواحل بی نظیر و مناظر طبیعی این جزیره استو

لاوان به علت بکر بودن و قرارگیری در نقطه‌ای خاص از دریا، دارای گونه‌های جانوری بسیار زیبایی است.

 در ماه‌های نزدیک به عید، لاک‌پشت‌ها برای تخم‌ریزی به ساحل جزیره می‌آیند و تصویری بسیار هیجان انگیزی را ایجاد می‌کنند. صخره‌های ایجاد شده توسط موج ها، زیبایی خاصی را به جزیره بخشیده است. اگر به دلفین‌ها علاقه مند هستید، این منطقه بهترین مکان برای دیدن دلفین‌ها در محیط طبیعی است .

دلفین‌ها در تمام ایام سال، در اطراف ساحل مشغول شنا هستند و اگر اندکی با قایق از ساحل فاصله بگیرید به‌ راحتی می‌توانید آن‌ها را در نزدیک خود مشاهده کنید.

سواحل بی نظیر و مناظر طبیعی جزیره لاوان
سواحل بی نظیر و مناظر طبیعی جزیره

کلام آخر 

لاوان یکی از جزایر استان هرمزگان است که در جنوب کشور واقع شده است. این جزیره بسیار خاص و جذاب می باشد به طوری که هم دارای امکانات رفاهی مناسب است و هم جاذبه های بسیار دیدنی برای گردشگران در آن وجود دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا