امارات

فجیره کجاست؟ لوکیشن، مساحت، آب و هوا و جمعیت

یکی از شهر ها یا شیخ نشین های زیبا و محبوب امارات متحد عربی فجیره است. این شهر با مساحتی حدود 1165 کیلومتر مربع از مهم ترین بنادر در کل خاورمیانه است. این شهر امروزه به یکی از شهر های مدرن امارات تبدیل شده است و گردشگران زیادی را از سراسر دنیا جذب خود میکند. در ایرانیجو به معرفی بیشتری از این شهر می پردازیم.

فجیره کجاست؟

شهر فجیره یکی از از شهر های باستانی، زیبا و خاص امارات است. این شهر بخش زیادی از سواحل شرقی و رشته کوه های حجر را در برمیگرد. از سمت غربی فجیره با راس الخیمه و شارجه و از قسمت جنوبی با کالبا همسایه است.

شهر فجیره کجاست؟
شهر فجیره کجاست؟

فجیره از نظر باستانی نیز برای امارات بسیار مهم و ارزشمند است زیرا یک شهر قدیمی و خاص آن می باشد.

نامگذاری فجیره

فجیره به عربی تَفَجُر الیَنابیع است که معنای آن چشمه ای است که آب از آن جاری میشود.در اطراف این شهر نیز چند چشمه و رودخانه ها با آب های روان وجود دارد، به همین دلیل است که نام این شهر را فجیره گذاشته اند.

لوکیشن فجیره روی نقشه گوگل مپ

شما میتوانید با کلیک روی تصویر زیر، نقشه واضح و دقیقی از شهر فجیره را مشاهده کنید و با تمامی مکان های آن آشنا شوید.

جمعیت شهر فجیره

شهر فجیره شهری زیبا است که بیشتر از آن به عنوان یک بندر مهم یادمی شود. در آخرین سرشماری های انجام شده در این شهر در سال 2021 که جدید ترین آمار سر شماری می باشد، حدود 9 میلیون و 722 هزار و 600 نفر در این شهر ساکن هستند و در آن زندگی میکنند. البته این مقدار نیز ممکن از در سال اخیر تغییر کرده باشد زیرا شهر دچار پیشرفت بسیار زیاد و چشمگیری شده است.

مناطق و روستاهای فجیره

فجیره دارای مناطق و روستاهایی می باشد که هر کدام از آنها به تنهای قابل سکونت می باشند. در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم.

 • دبا الفجیره
 • مربح
 • السیجی
 • قدفع.
 • البدیة
 • طویین
 • الطیبة
 • مسافی الفجیره
 • البثنة
 • صفد
 • العقة
 • فرفار
 • یبسا

آب و هوای فجیره

شهر فجیره نیز مانند دیگر شهر های کشور امارات متحد عربی آب و هوایی بسیار گرم دارد. البته ای شهر به علت نزدیکی بسیار زیاد با دریا و بندری بودن آن، شرجی نیز می باشد. به همین دلیل سفر به آن را در فصول گرم سال به شما پیشنهاد نمیکنم زیرا به علت گرمای زیاد نمی توانید از تمامی تفریحات شهر و جاذبه های آن دیدن کنید.

آب و هوای این شهر
آب و هوای این شهر

تاریخچه

شهر فجیره در گذشته های دور محلی برای مهاجران جنوب شرقی شبه جزیره عربستان بوده است که به آن فنیقی نیز گفته می شده است. در این میان کشور یمن که دچار فروپاشی شد برخی از خانه های خود را فوچیره نامیدند زیرا به افراد مهاجر بی خانه پناه می دادند. تاریخ دانان و محققان می گویند این شهر در زمان های قدیم با نام و لقب سرزمین غول های دریایی معروف بوده است و در بین گردشگران و دیگر مردم با این نام شناخته می شده است.

مرتبط:   فهرست استان های امارات، امارات چند استان دارد؟

حمل و نقل

در این شهر زیبا دو مدل تاکسی برای حمل و نقل وجود دارد. شما برای گردش می توانید از دو مدل تاکسی خصوصی و عمومی استفاده کنید. تاکسی های خصوصی بهترین آپشن برای شما هستند زیرا همیشه در دسترس می باشند و شما را به هرکجا که دلتان می خواهد می برند.

حتی از این شهر به راحتی می توانید به دیگر شهر های امارات سفر کنید. زیرا هم از طریق حمل و نقل شهری این کار امکان پذیر می باشد و هم از طریق هواپیما می توانید سفر کنید.

فاصله فجیره تا دبی

دبی از مدرن ترین، خاص ترین و پر طرفدار ترین شهر های کشور امارات متحد عربی می باشد.به همین دلیل اکثر افرادی که شهر های دیگر این کشور نیز سفر میکنند این است که سری به دبی نیز بزنند. فاصله ی فجیره تا دبی به نسبت دیگر شهر زیادتر می باشد. حدود 145 کیلومتر مسافت بین این دو شهر وجود دارد. شما میتوانید این مقدار مسافت را در مدت زمان حدود 2 ساعت و 5 دقیقه طی کنید.

رستوران ها در فجیره 

شهر فجیره دارای رستوران های خاص، زیاد و محبوبی می باشد. در این رستوران ها غذا های محلی و اصیل عربی سرو می شود و علاوه بر آنها غذاهای پرطرفدار کشور های دیگر نیز مانند ایتالیایی ، فارسی ، هندی ، لبنانی و غیره را نیز میتوانند در رستوران های این شهر پیدا کنید.

مرتبط:   ابوظبی کجاست؟ لوکیشن، مساحت، آب و هوا و جمعیت

جاهای دیدنی فجیره 

فجیره یک شهر به نسبت باستانی و معروف در کشور امارات است. این شهر دارای مکان ها و جاذبه های زیبای بسیار زیادی است که بازدید از آنها را به همه ی شما پیشنهاد می کنم. در ادامه با ایرانیجو با برخی از جاذبه ها آشنا می شویم تا در زمان سفر خود به این شهر گیج نشوید و بتوانید از آنهایی که متناسب با سلیقه تان میباشد دیدن کنید.

 • چشمه آب گرم عین المضب
 • قلعه بثنه
 • مسجد البدیه
 •  کوه هاجر
 • قلعه اوحله
 • قلعه فجیره
 • مسجد بزرگ شیخ زاید فجیره
 • موزه فجیره
 • جزیره اسنوپی
 • سواحل فجیره
 • ساحل ال آکا فجیره
 • پارک کالبا کورنیش

چشمه آب گرم عین المضب

یکی از بهترین جاذبه های این شهر چشمه های آب گرم عین المضب  (Ain Al-Madhab Hot Spring) می باشد. این آبگرم در دامنه کوه حجر می باشد و از خاص ترین و محبوب ترین جاذبه ها در بین گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند است. در کنار این چشمه یک پارک نیز قرار گرفته است که نام آن نیز المضب می باشد و در آن می توانید بقایای قلعه فجیره و روستای میراث را نیز مشاهده کنید.

این پارک تفریحات و جاذبه های دیگری نیز مانند تئاتر در فضای باز را نیز دارد. در این تئاتر ها نمایش های سنتی برگزار می شود که دیدن آن برای هر شخصی میتواند جالب باشد.

چشمه آب گرم عین المضب
چشمه آب گرم عین المضب

قلعه بثنه

یکی دیگر از جاذبه های بسیار زیبای و تاریخی شهر فجیره در 13 کیلومتری آن قرار گرفته است. قلعه بثنه یکی از قدیمی ترین قلعه های ساخته شده در این منطقه می باشد که برای مراقبت از مسیر های استراتژیک عبور از کوه های هاجر ساخته شده بوده است. قدمت این قلعه بسیار زیاد است و به سال 1735 بازمیگردد. 

این قلعه در زمان خودش بنای بسیار مهمی بوده است و امروزه نیز گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. بنای داخل این قلعه بسیار محکم طراحی شده است و دیوار های آن بسیار کلفت و ضخیم با رنگ طلایی طراحی شده اند. در این قلعه یک برج دیده بان به شکل دایره ای ساخته شده است. این برج برای گرفتن عکس بک گراند ای عالی و بینظیر می باشد. 

قلعه بثنه
قلعه بثنه

کوه هاجر

از مناظر بی نظیر و طبیعی در این شهر کوه هاجر میباشد. این کوه ها در ساحل غربی کشور امارات متحده عربی واقع شده اند.

مرتبط:   AED واحد پول کجاست؟ درهم واحد پول امارات چیست؟

کوه هاجر یکی از بهترین و خاص ترین مکان ها برای اکتشاف در رابطه با مناطق کوهستانی، سنگ ها و خاک های آن می باشد. البته به جز این ویژگی جذاب، این کوه به این خاطر بسیار معروف و محبوب شده است که قسمتی از آن یک رودخانه ی خشک شده وجود دارد که در صورت بارش باران شدید پر آب می شود و آن بسیار زیبا است.

از بالای کوه هاجر میتوانید منظره ای بسیار زیبایی را از کل شهر مشاهده کنید و همچنین تفریحات متنوعی را در صحرا های آن تجربه کنید.

کوه هاجر
کوه هاجر

موزه فجیره

یکی از مکان های بینظیر و دیدنی در این شهر موزه فجیره (Fujairah Museum) است. در این موزه از قدیمی ترین و متفاوت ترین آثار های باستانی شهر نگهداری می شود. در واقع این موزه در قسمت جنوبی قلعه فجیره واقع شده است و باعث شده تا هر کسی که از قلعه بازدید می کند سری به این موزه نیز بزند.

آثار تاریخی و اشیا گران قیمت و قدیمی بسیار زیادی که مربوط به اوایل عصر برنزی است و در هنگام حفاری های بسیاری در قدیفا و بثنه کشف شده‌ اند در این موزه می باشند. در این موزه ها می توان سلاح هایی از عصر برنز را نیز مشاهده کرد.

موزه فجیره
موزه فجیره

جزیره اسنوپی

محبوب ترین جاذبه این شهر جزیره اسنوپی Snoopy Island است. بسیاری از گردشگران و توریست ها علاقه دارند که به این جزیره سفر کنند و از جاذبه های آن دیدن کنند. این جزیره در اصل در اقیانوس هند و کشور عمان واقع شده است.

این جزیره به تنهایی نیز بسیار زیبا می باشد اما اطراف آن نیز یک منظره زیبا و بی نظیر وجود دارد که دارای سواحل و اقامتگاه‌ های لوکس دارد.

جزیره اسنوپی
جزیره اسنوپی

 گردشگران می‌ توانند در این جزیره تجربیات تازه‌ ای کسب کنند و به ورزش‌ های آبی بپردازند. همچنین می‌ توانند هنگام غواصی از کشتی‌ های غرق‌ شده، غارهای طبیعی و دیگر موارد آن بازدید کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا