وبلاگ

مرگ پیروز پسر ایران💀 یوزپلنگ ایرانی در 10 ماهگی منقرض شد!

یوزپلنگ ایرانی که فرزند ایران و فیروز بود در تاریخ 9 اسفند 1401 در سن 10 ماهگی تلف شد. غلامرضا ابدالی سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌ وحش محیط زیست روز سه شنبه 9 اسفند این خبر را اعلام کرد. در ایرانیجو به معرفی پیروز و آنچه در زندگی 10 ماه اش بر او گذشت می پردازیم.

نامپیروز
نام پدرفیروز
نام مادرایران
تاریخ تولد11 اردیبهشت 1401 (۱ مهٔ ۲۰۲۲ )
محل تولدپارک ملی توران در استان سمنان
تاریخ مرگ9 اسفند 1401 (28 فبریه 2023)
علت مرگنارسایی کلیه
خلاصه ای از بیوگرافی پیروز
پیروز یوزپلنگ ایرانی پسر ایران
پیروز یوزپلنگ ایرانی پسر ایران

تولد پیروز یوز ایرانی

در 11 اردیبهشت 1401 از 2 یوزپلنگ ایرانی که در پارک ملی توران نگهداری میشدند، 3 توله به دنیا آمد. 2 توله اول در همان روزهای اول تلف شدند و تنها پیروز زنده ماند.

 • توله اول تنها 4 روز زنده ماند و به دلیل نقص ژنتیکی و چسبندگی ریه تلف شد.
 • توله دوم به دلیل استفاده از شیر بی کیفیت تنها چند روز بعد تلف شد.

بعد از این اتفاق، تنها توله سوم زنده ماند که نام آن را پیروز گذاشتند. نگهداری از پیروز برای تکثیر نسل یوزپلنگ ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و حتی والدین او یعنی ایران و فیروز نیز به همین دلیل در پارک ملی توران نگهداری میشدند به این امید که از آنها توله های دیگری متولد شود و جلوی انقراض آنها گرفته شود.

مرتبط:   لوله کشی در کرج [لیست 10 لوله کش ساختمان] آدرس + تلفن تماس

نگهداری پیروز در پارک پردیسان

برای تحت نظر داشتن پیروز و اطمینان از شرایط نگهداری او، از پیروز در پارک جنگلی پردیسان نگهداری میشد.

از آنجا که پیروز تحت نظر پرستار و دامپزشک بزرگ شده بود و شرایط جسمانی خوبی نداشت، امکان رها سازی در طبیعت را نداشت و نیاز به رسیدگی مستمر داشت.

پیروز در 5 ماهگی وزنی حدود 4 کیلو و 500 گرم داشت، غذای این یوز ایرانی نیز گوشت مرغ و گوساله به همراه مکمل های غذایی بود.

حاد شدن وضعیت جسمانی پیروز

پنجشنبه شب (۴ اسفندماه) بود که دستگاه گوارش «پیروز» دچار مشکل شد و دفع نداشت بنابراین به بیمارستان دامپزشکی مرکزی انتقال داده شد. معاینات لازم انجام شد و با حال مساعد به پارک پردیسان برگشت.

در روز جمعه 5 اسفند 1401 توله یوز ایرانی با علائم مشکوک به انسداد روده به بیمارستان دامپزشکی تهران منتقل میشود. بعد از انجام آزمایشات مختلف، تشخیص دامپزشکان این بود که مشکل پیروز انسداد روده نیست بلکه نارسایی حاد کلیه باعث وخیم شدن حال او شده است.

چرا پیروز تلف شد؟ علت مرگ پیروز چه بود؟
چرا پیروز تلف شد؟ علت مرگ پیروز چه بود؟

مرگ پیروز

بعد از اینکه پیروز برای دیالیز صفاقی به اتاق عمل رفت در روز سه شنبه 9 اسفند 1401، متاسفانه نتوانست دوام بیاورد و تلف شد. از نسل یوزپلنگ های ایرانی در حال حاضر توران، آذر و ایران باردار در حال حاضر وجود دارند. پیروز یکی از یوزهای آسیایی بود که تلف شد و در حال حاضر حدود 20 قلاده یوز آسیایی دیگر در کشور وجود دارد.

مرتبط:   جملات خاص برای تبریک ولنتاین، پیامک و اس ام اس تبریک Valentine

لاشه پیروز چه خواهد شد؟

حسین اکبری در سخنانی گفته است که لاشه پیروز در تهران مورد کالبد شکافی قرار گرفت و بعد از انجام آزمایشات دامپزشکی برای تاکسی درمی پوست کنی شد.

وی افزود از آنجا که با مرکز ملی ذخایر ژنتیکی تفاهم نامه داریم، به آنها اطلاع داده شد تا عمزمان با کالبدشکافی، اندام های جنسی پیروز را برداشت کنند. چرا که این اندام ها ذخایر ارزشمندی هستند و در آینده در صورت نیاز میتوان از آنها استفاده کرد.

3.9/5 - (20 امتیاز)

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. در پستانداران از ( ۲۰ ثانیه تا دو دقیقه) پس از تولد نوزاد، سیگنالهایی از رحم پستاندار به مغزش میرسد و مغز فرمان تولید هورمون کشش و علاقه به نوزاد را صادر و به نوزاد خود شیر خواهد داد و همینطور آموزش فنون شکار،
  بنابراین در زایمان سزارینی (نمونه یوز فیروز) مادر از نوزاد خود بیخبر و بیعلاقه خواهد مانده و به نوزاد شیر نخواهد داد و تلف توله در پی،

  همینطور یک خانواده پلنگ پنج نفره یوزپلنگ،
  ۶۰ کیلومتر مربع (معادل۶۰۰۰ هکتار) قلمرو بکر و طبیعی، و عاری از حضور و بوی انسان میخواهد
  وگرنه نسلش رو به انقراض و نابودی خواهد رفت.
  فقط در ۵۰ سال اخیر ۷۰ درصد وحوش جهان بعلت شکار انسانی و یا اشغال قلمر بکر و طبیعیشان توسط آدمها کشته یا منقرض شده اند..😔😒

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا