مازندرانوبلاگ

جاده سه هزار کجاست؟ بررسی جنگل سه هزار در تنکابن مازندران

در انتهای جاده دوهزار جاده زیبا و سرسبزی به نام جاده سه هزار وجود دارد. این جاده زیبا در شهر تنکابن و در ارتفاعات مازندران واقع شده است. اگر در مسیر جاده به راه خود ادامه دهید به جنگل های زیبای سه هزار نیز می رسید. در ادامه با ایرانیجو به معرفی بیشتری از این مکان خاص و رویایی می پردازیم.

جاده سه هزار کجاست؟

در اوایل جاده جنگلی  سه هزار درختانی وجود دارند که توسط شهرداری کاشته شده‌اند. در حال حاضر نیز منطقه تحت حفاظت بوده و مکان مناسبی برای پیک نیک نمی باشد. این جاده در مسیر خود از میان جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان، آبشارهای طبیعی و چشمه‌های جوشان آب معدنی عبور می کند. در این جاده جنگل بی نظیری وجود دارد که بسیار بکر و سرسبز است. 

جاده سه هزار کجاست؟
جاده سه هزار کجاست؟

جاده سه هزار

پیچ و خم‌هایی از میان جنگل‌ها، رودخانه‌های خروشان و چشمه‌های جوشان از نمونه های زیبایی جاده دوهزار هستند. 

در امتداد این جاده تا محدوده جنگل سه هزار اطراف شما را درختان راش، چنار و هیرکانی پوشانده است.

در طی این مسیر و رسیدن به ارتفاعات بالاتر، مناظر بکر تر و زیباتر شده و توجه شما با منظره های جذاب‌تری از دریا و جنگل نیز روبرو خواهید شد.

لوکیشن جاده سه هزار بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق جاده سه هزار قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

لوکیشن جاده سه هزار بر روی نقشه گوگل 
لوکیشن جاده سه هزار بر روی نقشه گوگل 

جنگل سه هزار

اگر مقاله منتشر شده درباره جنگل دوهزار را در ایرانیجو مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید که این منطقه‌ها تنها به فضای سبز، درختان مرتفع زیبا، رودخانه‌های خروشان، آبشارهای طبیعی و چشمه‌های جوشان آب معدنی محدود نشده و با پا گذاشتن در این جنگل وسیع و پهناور می‌توانید از مناطق گردشگری دیگر آن دیدن کنید. البته اگر با تور گردشگری جنگل سه هزار به این منطقه سفر کنید می‌توانید تفریحی هدفمندتر را تجربه کرده و به تمام جاذبه‌های دیدنی آن سر بزنید.

جنگل سه هزار
جنگل سه هزار

لوکیشن جنگل سه هزار بر روی گوگل مپ

در تصویر زیر لوکیشن جنگل سه هزار قرار دارد. شما میتوانید با کلیک روی آن از موقعیت جغرافیایی دقیق آن آگاه شوید.

آب و هوای جاده سه هزار 
آب و هوا

آب و هوای جاده سه هزار 

این منطقه دارای تنوع آب و هوایی بسیاری می باشد. برای مثال اگر در فصل بهار به جنگل های سه هزار بروید، پوشش های گیاهی در بهترین و زیباترین حالت خود هستند و آب و هوا بسیار معتدل است. اگر در فصل تابستان به دنبال محلی برای فرار از گرما و هوای شرجی هستید، به دلیل ییلاقی بودن این منطقه و قرار گرفتن در ارتفاع زیاد، می‌توانید از هوای خنک و مطبوع جنگل لذت ببرید. در پاییز نیز آب و هوای جاده و جنگل دوهزار بارانی و مرطوب دارد. در فصل زمستان‌های جاده و جنگل های دوهزار بسیار جذاب و حالب است. اما باید حواستان به مسیر پر از گِل جاده دوهزار باشد. 

مرتبط:   شهر بوشهر کجاست؟ نقشه، آب و هوا، تاریخچه و مردم شناسی

اگر قصد سفر دارید هرگز بدون تجهیزات مناسب فصل سرما وارد جاده نشوید. امکان جنگل‌نوردی و کوه‌ نوردی در این منطقه در زمستان وجود ندارد اما میتوانید از منظره کوه برفی لذت ببرید.

به‌طور کلی فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای صعود به ارتفاعات جنگل‌ و جاده دو هزار و کوهنوردی در این منطقه است. 

غذاهای محلی در سه هزار 

در این جنگل ها محلی برای پرورش ماهی وجود دارد. بزه همین دلیل خوردن ماهی کبابی را به هیچ عنوان فراموش نکنید. اکنون تصور کنید این ماهی در کنار سبزی‌های معطر جنگل‌های آن، گردو و رب انار شمالی سرو شود! از دیگر غذاهای محلی این منطقه، غذاهای محلی زیر هستند که بهتر است حداقل یکی از آن‌ها را در طول سفر خود امتحان کنید:

 • مالابیج
 • ماهی شکم‌پر
 • شیرتره
 • باقلا وابیج
 • میرزاقاسمی
 • مرغ شکم پر
مالابیج غذای محلی سه هزار
مالابیج

فاصله شهر های مختلف تا جاده سه هزار

جاده دوهزار یک مسیر فوق العاده رویایی و سرسبز است. سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این جاده و جنگل زیبای آن به این منطقه از استان مازندران سفر می کنند. دغدغه اصلی هر سفری مقدار مسافت و فاصله از شهر مبدا تا مقصد می باشد. در ادامه لیست فاصله جاده سه هزار را از شهر های مختلف بررسی می کنیم.

 • فاصله تا کرج 249 کیلومتر
 • فاصله تا تهران 270 کیلومتر
 • فاصله تا آمل 186 کیلومتر
 • فاصله تا نور 146 کیلومتر
 • فاصله تا بابلسر 202 کیلومتر
 • فاصله تا ایلام 891 کیلومتر
 • فاصله تا ارومیه 773 کیلومتر
 • فاصله تا تبریز 635 کیلومتر
 • فاصله تا قم 369 کیلومتر
 • فاصله تا اهواز 1000 کیلومتر
 • فاصله تا اردبیل 420 کیلومتر
 • فاصله تا اصفهان 663 کیلومتر
 • فاصله تا کرمان 1212 کیلومتر
 • فاصله تا شهرکرد 742 کیلومتر
 • فاصله تا مشهد 989 کیلومتر
مرتبط:   سابسیژن چیست؟ انواع، مزایا و معایب + کاربرد ها و نحوه انجام

جاهای دیدنی جاده سه هزار

جاده سه هزار یکی از زیباترین جاده در شمال کشور است. این جاده سرسبز علاوه بر مناظر زیبا و طبیعت بکر اش جاذبه ها و مکان های دیدنی زیادی نیز دارد. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این مکان های زیبا می پردازیم.

 1. آبشار فرهاد جوی
 2. پارک جنگلی چالدره
 3. آب معدنی شلف
 4. آب گرم معدنی فلک ده
 5. آبگرم
 6. ییلاق هرسنگ
 7. ییلاق وینی
 8. موزه مردم شناسی برسه دوهزار
 9. استخرهای پرورش ماهی 
 10. قله سیالان
 11. هتل سیالان
 12. جنگل دوهزار
 13. روستای عسل محله
 14. دشت دریاسر

آبشار فرهاد جوی

یکی دیگر از مناطق دیدنی که در جنگل‌ سه هزار وجود دارد آبشار ده متری فرهاد جوی است. برای رسیدن به این منطقه باید 8 کیلومتر از تنکابن دور شوید. از مسیر جاده دو هزار و سه هزار پس از عبور از خرم آباد و محله قلعه گردن به آن خواهید رسید. آبشار فرهاد جوی منطقه‌ای بسیار بکر، با صفا و زیبا است و مکان خوبی برای ایجاد کمپ به شمار می‌رود.

آبشار فرهاد جوی در سه هزار
آبشار فرهاد جوی

رودخانه سه هزار

از  جاهای دیدنی و بی نهایت زیبا در این منطقه رودخانه دوهزار است . این رودخانه در تابستان مکان بسیار دنج و باصفایی است. ماندن در طبیعت این منطقه، نشستن کنار این رودخانه، و دل‌سپردن به صدای زیبای آن یک مدیتیشن و پاکسازی روح کامل است. این رودخانه از ارتفاعات تخت سلیمان و الموت قزوین سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به سه هزار شهسوار می‌رسد.

رودخانه سه هزار
رودخانه سه هزار

پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره از دیگر جاهای دیدنی سه هزار است. این پارک جنگلی بخش بزرگی از جنگل دوهزار را تشکیل می‌دهد بسیار زیبا و رویایی است. در این پارک می توانید همراه خانواده تان کمپ بزنید و تفریح کنید.

این پارک امکانات رفاهی و تفریحی بسیار مناسبی دارد حتی اگر بچه دارید نیز می‌توانید با خیال راحت در آنجا بمانید.

مرتبط:   بهترین مهد کودک پیروزی 👶 [لیست 10 تایی] مهدکودک خوب، آدرس و شماره

سرویس‌های بهداشتی، رستوران‌های 24 ساعته و آلاچیق و کلبه‌های چوبی زیبا برای ماندن در جنگل، از امکانات رفاهی این منطقه هستند.

پارک جنگلی چالدره
پارک جنگلی چالدره

دشت نیاسر

در مسیر قله سالان دشتی زیبا و تماشایی  به نام دشت نیاسر وجود دارد. کوه و جنگل این دشت حیرت‌انگیز و وسیع را در بر گرفته‌اند و تصویری رویایی  در طبیعت خلق کرده اند. اطراف این دشت چشمه‌های زلال و رودهای خروشان در جریان هستند که زیبایی آن را بی نهایت کرده اند. این منطقه به حدی زیبا است که شما در آن فرق میان خیال و واقعیت را از هم تشخیص نمی‌دهید. می توانید در این دشت عکس های بسیار خوشگلی بگیرید.

دشت نیاسر
دشت نیاسر

آبگرم

در دامنه ی یکی از کوهستان های جاده سه هزار آب گرم طبیعی وجود دارد. این آب گرم این منطقه را به مکانی پرطرفدار و جذاب تبدیل کرده است. آبگرم دو هزار در حوضچه‌ای به مساحت 5 متر مربع قرار دارد که عمق آن کمتر از 1 متر  می باشد. این آب حتی در سرمای زمستان نیز حدود 40 درجه سانتی گراد گرما دارد.

آبگرم  این منطقه دارای مواد معدنی فراوانی مانند گوگرد، اسید کربنیک و آهن است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی و گوارشی مفید می باشد.

آبگرم سه هزار
آبگرم سه هزار

ییلاق ونی

در نزدیکی جنگل های سه هزار ییلاقات زیادی وجود دارد. یکی زیبا ترین و معروف ترین آنها ییلاق ونی است. این ییلاق بسیار بکر و رویایی است و دارای آب و هوایی مناسب و دلچسب می باشد. این منطقه مکان چرای دام بسیاری از دامداران روستای الموت به‌حساب می‌آید. البته این ییلاق نیز مانند ییلاق های دیگر در طول فصل زمستان بسیار سرد و برفی است. اما برخی کوه نوردان کوه سیالان برای استراحت به این روستا می آید و تا بعد از 4 ساعت کوهپیمایی در مسیر ییلاق وینی به سیالان به قله برسند.

ییلاق ونی
ییلاق ونی

کلام آخر

جاده و جنگل سه هزار یکی از زیبا ترین و خاص ترین مکان های شما کشور می باشند. درون آن جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار زیادی وجود دارد که دیدن آنها به شما حسب بی نظیر را القا می کند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا