وبلاگ

ایران مادر پیروز کجاست؟ یوزپلنگ ماده ایرانی باردار است؟

در حال حاضر یک جفت یوزپلنگ ایرانی به نام های ایران و فیروز در توران استان سمنان نگهداری میشوند. “ایران” یوز ماده ایرانی است که امیدها باری تکثیر این موجود را زنده نگه داشته است. در ایرانیجو به معرفی ایران مادر پیروز می پردازیم.

ایران مادر پیروز کجاست؟

ایران نام یکی از یوزپلنگان آسیایی است که در مرکز تحقیقات علمی ذخیره گاه زیست کره توران در استان سمنان برای تکثیر نژاد و تولید مثل نگهداری میشود.

"ایران" یوزپلنگ ماده ایرانی، مادر پیروز
“ایران” یوزپلنگ ماده ایرانی، مادر پیروز

ایران در سال 1396 در تهران در حالی که 8 ماه بیشتر نداشت از چنگال قاچاقچیان آزاد شد، و در مرکز تکثیر و بازپروری پردیسان تهران نگهداری میشد. 2 سال بعد یعنی در اردیبهشت سال 1398 ایران رفتار های جفت گیری را از خود نشان میداد اما تلاش ها در پردیسان برای زادولد ایران نتیجه ای در بر نداشت؛ و در فروردین 1399 به توران زادگاه خود منتقل شد.

در کنار ایران، 3 یوزپلنگ دیگر با نام های فیروز، دلبر و کوشکی نیز در مرکز ملی توران نگهداری میشوند.

فیروز پدر ایران کیست؟

یوزپلنگ نر 12 ساله به نام فیروز یکی دیگر از یوزهای ایرانی است که در اواخر اسفند 1399 به توران منتقل شد. فیروز به احتمال زیاد در سال 1389 متولد شده است و در طبیعت زندگی میکرد.

مرتبط:   عکس پرچم ایران از ابتدا تا 1403، هخامنش،قاچار ⚡️ معنی پرچم

از آنجا که تلاش برای حفظ نسل یوز ایرانی و پروژه جفت گیری و زادو ولد کوشکی و دلبر به دلیل سن بالای آنها به شکست انجامید، فیروز زنده گیری شد و در نهایت با ایران جفت گیری کرد.

جفت گیر ایران

بعد از جفت گیری ایران با فیروز، 3 توله به روش سزارین از ایران به دنیا آمد و این نخستین فرزند آوری یوزپلنگ ایرانی در اسارت بود.

در اوایل سال 1400 ایران با فیروز جفت گیری کرد و باردار شد. و یکسال بعد یعنی اردیبهشت 1401 سه توله یوز سالم به روش سرازین صحرایی از ایران متولد شد.

سرنوشت توله های ایران چه شد؟

در اولین بارداری ایران، سه توله یوز در سال 1401 به دنیا آمد، اما از آنجا که زایمان ایران به روش سزارین انجام شده بود، ایران از شیردهی به توله ها امتناع کرد و در نهایت چاره ای جز نگهداری آنها توسط پرستار و دامپزشک نبود.

اولین توله 4 روز بعد از تولد افزایش وزنی نداشت و تلف شد. بعد از کالبد شکافی علت مرگ او ناهنجاری مادرزادری ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تشخیص داده شد.

توله دوم در 27 اردیبهشت یعنی تنها 16 روز بعد از تولد، در مسیر انتقال به بیمارستان تخصصی دامپزشکی تهران تلف شد.

مرتبط:   آموزش باریستا در غرب تهران، دوره حضوری و کلاس تخصصی باریستا

توله سوم زنده ماند و نام او را “پیروز” گذاشتند. اما پیروز نیز در 9 اسفند 1401 در ده ماهگی تلف شد. میتوانید داستان پیروز را اینجا مطالعه کنید.

ایران مادر پیروز باردار است؟

دکتر پیام محبی در 9 اسفند 1401 اعلام کرد که ایران مادر پیروز، حدود 35 روز پیش (بهمن 1401) جفت گیری کرده است اما هنوز نمیتوان به یقین گفت که ایران باردار است.

وی افزود با توجه به احتمال بارداری نمیتوان ایران را بیهوش کرد و آزمایش سونوگرافی انجام داد پس باید منتظر ماند تا از علائم ظاهری بتوان باردار بودن او را تایید کرد.

سخن پایانی

ایران یوز پلنگ ماده ایرانی که چشم همگان به اوست تا با بدنیا آوردن توله هایی سالم نسل یوز ایرانی را حفظ کند در حال حاضر در پارک ملی توران نگهداری میشود و در اسفند 1401 احتمال بارداری مجدد او رسانه ای شده است. امید است که این بارداری منجر به تکثیر نسل این حیوان گردد.

4.5/5 - (22 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا