کناف

کناف چیست؟ ✔️ 12 مزیت و معایب انواع کناف سقف ساختمان + قیمت و عکس

یکی از جنبه های زیبایی ساختمان استفاده از کناف است. امروزه مردم به زیبایی طراحی داخلی توجه ویژه ای نشان می‌دهند، به همین دلیل می‌کوشند که با استفاده از تکنیک ها و روش های متفاوت طرح های مدرن و جذابی را در خانه و یا محل کار خود اجرا کنند. کناف در سراسر جهان جزء یکی از متداول ترین و پر استفاده ترین متریالی است که برای دکور، سقف و پارتیشن های جدا کننده استفاده می‌شود. با ایرانیجو همراه باشد تا با کناف و انواع آن آشنا شوید.

ورق کناف چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که کناف چیست؟ در اصل کناف اسم یک برند خانوادگی است که در آلمان بسیار معروف است، و به دلیل فعالیت گسترده ای که دارد توانسته از آلمان وارد ایران نیز بشود. ورق کناف صفحه های گچی به همراه روکش کاغذی است که به شکل یکپارچه در آمده و نوعی از سقف کاذب است. این صفحه های گچی که نسل جدیدی از گچ محسوب می‌شود.

📌 ارائه خدمات در سراسر تهران

 • ☎️ شماره تماس: 09363787665
 • 📱 موبایل: 09363787665

طراحی، نصب و اجرای انواع کناف و سقف کاذب برای منزل، مغازه و شرکت ها بصورت تخصصی و حرفه ای

کناف چیست؟
کناف چیست؟

یکی از مصالح مهم  و اصلی که در ساخت و ساز های خشک و بدون آب از آن استفاده می‌شود، کناف است. از ورق کناف برای درست کردن طرح های جذاب و مختلف بر روی سقف های کاذب و دیوارها استفاده می‌شود. ورق کناف در ایران یکی از با کیفیت ترین کناف های جهان است. استفاده از کناف در صنعت طراحی دکوراسیون ساختمان های کلاسیک و مدرن بسیار رایج است.

عکس کناف سقف

برای اینکه تاثیر کناف در زیبایی سقف ساختمان را بیشتر درک کنید، بهتر است نگاهی به عکس های زیر بیندازید.

عکس کناف سقف ساختمان
عکس کناف سقف ساختمان
تاثیر کناف در زیبایی سقف ساختمان
تاثیر کناف در زیبایی سقف ساختمان
ورق کناف
ورق کناف

انواع گچ برگ‌های کناف

گچبری های کناف دسته بندی های متفاوتی دارند که هر کدام از آن ها از ترکیب بندی ویژه ای برخوردار هستند که عبارتند از:

 • صفحات گچی معمولی روکش دار  (RG)
 • صفحات گچی مقاوم در برابر رطوبت(MR)
 • صفحات گچی مقاوم در برابر حریق (FR)
 • صفحات مقاوم در برابر آتش و رطوبت (FM)
انواع گچ برگ
انواع گچ برگ

در ادامه به توضیح در مورد این صفحات می‌پردازیم:

صفحات گچی معمولی روکش دار  (RG)

این صفحات معمولا برای مصارف عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند و ساختاری ساده ای دارند.

صفحات گچی مقاوم در برابر رطوبت(MR)

در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب است بیشتر از صفحات MR استفاده می‌شود.

به عنوان مثال خانه های شمال، استخر ها و…

صفحات گچی مقاوم در برابر حریق (FR)

از صفحات FR در مکان هایی استفاده می‌شود که ممکن است آتش سوزی شود. به عنوان مثال در موتورخانه باید از این نوع استفاده شود.

صفحات مقاوم در برابر آتش و رطوبت (FM)

صفحه های FM  از سایر صفحات گران تر هستند در این صفحات مهندسی پیشرفته تری به کار رفته است. این صفحات هم در مقابل آتش و هم در مقابل رطوبت مقاوم هستند.

مرتبط:   کناف کاری در ونک ✔️【لیست 10 تایی】🏠 فروش و اجرای کناف با نصاب

قیمت کناف سقف

انواع مختلف پانل گچیحدود قیمت
پانل مقاوم در برابر رطوبت یا MR۱/۰۸۰/۰۰۰ ریال
پانل معمولی یا RG۸۹۰/۰۰۰ ریال
پانل مقاوم در برابر حریق و رطوبت یا FM۱/۱۲۰/۰۰۰ ریال
پانل مقاوم در برابر حریق یا FR۱/۰۸۰/۰۰۰ ریال
به علت نوسانات بازار برای استعلام قیمت دقیق لطفا با ما تماس بگیرید.

سقف کناف چیست؟

به مدل سقف هایی که از گچ پیش ساخته شده و کناف ساخته می‌شودن سقف کناف گفته می‌شود. این سقف ها به دلیل جذابیت و تنوع زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است علاوه بر آن کار به راحتی و به سرعت انجام می‌شود.

سقف کاذب
سقف کادب

امروزه برای بازسازی و ترمیم نیز از سقف کناف استفاده می‌شود چون طرح دلخواه به سادگی قابل اجرا است و می‌توان نورپردازی چشمگیری اجرا کرد و همچنین هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی می‌شود.

مزایای سقف کاذب کناف چیست؟

مزایای سقف کناف عبارتند از:

 1. سقف‌های کناف وزن کمتری نسبت به دیوار های گچی دارند، در نتیجه در هنگام وقوع زلزله ایمن تر هستند.
 2. اجرای سقف کناف نسبت به گچ آسان تر و سریع ‌تر است.
 3. از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.
 4. نصب آن به راحتی و آسانی است.
 5. مقاوم در برابر رطوبت و آتش است.
 6. عایق حرارت هستند.
 7. مناسب استفاده در فضاهای قدیمی است و باعث مدرن شدن فضا می‌شود.
 8. تاسیسات ساختمانی به آسانی از آن رد می‌شود.
 9. ضخامت سقف‌های کنفی از سقف‌های سنتی کمتر است.
 10. تنوع بیشتر در طراحی دارد.
 11. می‌شود از ترکیب نورهای اصلی و دکوراتیو در آن استفاده کرد.
 12. امکان کار شدن دکور و سقف در چهار سانتی  متر دارد و…

در کل مزایای این نوع سقف ها زیاد است.

مزایا و معایب سقف کاذب
مزایا و معایب سقف کاذب

معایب سقف کاذب کناف چیست؟

در صورتی که سقف های کاذب به درستی نصب و اجرا نشوند ممکن است معایب و ایراداتی در آن ها به وجود بیاید. در حقیقت خود سقف کاذب عیب و مشکلی ندارد و اجرای نادرست آن موجب بروز مشکل می‌شود. این معایب عبارتند از:

 • عدم مقاومت در برابر رطوبت
 • عدم مقاومت در برابر ضربه
 • پراکنده کردن گرد و خاک به محیط اطراف
 • اهمیت کیفیت متریال کناف

در ادامه به توضیح این معایب می‌پردازیم.

عدم مقاومت در برابر رطوبت

بعضی از این سقف ها در مواقع که در معرض آب و رطوبت زیاد قرار می‌گیرند، ممکن است که زود خراب شوند و نتواندد مقاوت و پایداری زیادی از خود نشان دهند.

سقف کناف رطوبت گرفته

اما سقف کناف انواع مختلفی دارد که یکی از این آن ها ضد آب است و در مکان هایی استفاده می‌شود که مرطوب هستند. در صورتی که از این مدل سقف کناف استفاده کنید مشکلی در مقابل آب و رطوبت برایتان پیش نخواهد آمد.

عدم مقاومت در برابر ضربه

سقف کناف در حالت معمولی مقاومت پذیری کمی در مقابل ضربه دارد ولی اگر روی آن با لایه ای از گچ پوشانده شود، موجب می‎شود که در برابر ضربه نیز مقاوم و پایدار تر شود.

ترک خوردن سقف
ترک خوردن سقف

در صورتی که به کناف آسیبی وارد شود و باعث ترک خوردن و یا شکستگی بشود، می‌شود آن را ترمیم و بازسازی کرد.

پراکنده کردن گرد و خاک به محیط اطراف

موقعی که سقف کناف در حال نصب است باعث می‌شود که گردوخاک زیادی تولید شود. بعد از تمام شدن مراحل نصب ممکن مجبور شوید تمام نقاط خانه را تمیز کنید که همین امر موجب هزینه ی اضافه می‌شود.

نصب سقف کناف
نصب سقف کناف

اهمیت کیفیت متریال کناف

کیفیت جنس و متریال کناف یکی از عوامل مهمی است که بسیار بر روی اجرای آن موثر است.  کناف ساخته شده از ماده ای به اسم پروفیل سبک است که باعث افزایش مقاومت کناف می‌شود.  اگر کیفیت جنس کناف مناسب و مطلوب نباشد باعث می‌شود که سقف باد کند ( شکم دهد) و یا ترک بردارد. به دلیل اینکه در بازار جنس های مختلفی از کناف وجود دارد پس انتخاب جنس مطلوب و مناسب مشکل است.

مرتبط:   کناف کاری در نیاوران ✔️【لیست 10 تایی】🏠 فروش و اجرای کناف با نصاب

جلوگیری از بروز مشکل

این مشکل به سادگی برطرف می‌شود. شما باید هنگام بستن قرارداد، همه موارد را با جزئیات ذکر کنید. همچنین باید بر نظارت بر روی مراحل انجام کار و جنس کنافی که استفاده شده است داشته باشید. باید توجه داشته باشد که بستن قرارداد امری مهم و حساسی است که پیش از اجرای سقف کناف باید آن را اولویت قرار دهید. پس حتما از پیمانکار بخواهید که مراحل را با تمام جزئیات در قرارداد مکتوب کند و بر اساس قرارداد کار خود را پیش ببرد. حتما پیش از قرار داد جنس کناف و جزئیات نصب را به طور دقیق مشخص کنید سپس قرارداد را امضا کنید.

رفع ترک خوردگی در سقف کاذب کناف

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کناف پیش بیاید، ترک خوردی است که تبدیل به یکی از دغدغه های اساسی و مهم برای خانه داران شده است. در ادامه با ما همراه باشد تا روشی را به شما بگوییم که به رفع ترک خوردگی کناف شما کمک کند.

رفع ترک خوردگی سقف با بتونه کاری
رفع ترک خوردگی سقف با بتونه کاری

پیش از انجام هر کاری یک پارچه و یا پلاستیک را زیر آن قسمتی که ترک برداشته قرار دهید، چون امکان دارد که آن محل کثیف شود. در مرحله ی بعد با چاقو کادری در قسمتی که ترک خورده است ایجاد کنید. بعد از آن از یک لایه ورق مش را به قسمتی که ترک خورده بچسبانید. این ورق به آسانی به سقف می‌چسبد فقط توجه داشته باشید که باید از یک لایه ورق استفاده کنید. وقتی ورق مش چسبید باید بتونه را بسازید. یک لایه نازک بتن را با کاردک روی همان ورق مش بزنید. توجه داشته باشید که ورق مش به طور کامل و به خوبی تمام ناحیه ترک خورده را پوشانده باشد.

در مرحله بعد باید صبر کنید تا بتونه به طور کامل خشک شود. بعد از سمباده کاری، مجددا از یک لایه ی بتونه دیگر روی آن قسمت که ترک خورده است استفاده کنید. لایه دوم بتونه باید نازک تر از لایه قبلی باشد. مجددا صبر کنید تا بتون خشک شود و در نهایت نیز سمباده کاری کنید. این عمل باعث می‌شود که سقف یک دست و یکنواخت شود. بعد از اینکه سمباده کاری تمام شد شروع به رنگ کردن بکنید. در آخر میبنید که ترک سقف به خوبی رفع شده است.

مرتبط:   کناف کاری در منطقه 22 ✔️【لیست 10 تایی】🏠 فروش و اجرای کناف با نصاب

بهترین مارک کناف چیست؟

در ابتدا باید گفت که کناف انواع متفاوت و مختلفی دارد که عبارتند از:

 • کناف مارال
 • کناف پلاس
 • کناف ایران کنار
 • کناف کارانا
 • کناف ستاره سفید
 • کناف البرز و…

بهترین نوع سقف کناف از دو بخش کلی و دو بخش جزئی تشکیل شده است:

 1. پنل گچ برگ و سازه (قسمت های اصلی)
 2. بتونه فرعی و طیف کناف (قسمت های مکمل)

بهترین نوع رنگ برای کناف سقف

برای انتخاب رنگ کناف باید به چند مورد توجه کنید که عبارتند از:

 • نوع دکوراسیون داخل اداره یا خانه
 • نوع طیف رنگ دیوار‌ها
 • نوع رنگ وسایل خانه

بزرگ و یا کوچک بودن فضای خانه یا محل کار ( اگر کحیط کوچک بود بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید و اگر بزرگ بود از رنگ های تیره)

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم بهترین رنگ برای کناف، رنگ مشکی و سفید است. اگر منزلتان چیدمان کلاسیک دارد بهتر است از رنگ سفید و اگر چیدمان مدرنی دارد بهتر است از رنگ مشکی استفاده کنید.

کناف بهتر است یا گچ کاری؟

اگر بخواهیم به صورت کلی به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که کناف بهتر است چون کناف نسبت به گچ سریعتر انجام می‌شود، طرح های متنوع و مدرنی دارد، نسبت به کج کمتر ارتفاع سقف را پایین می‌آورد، وزن کمتری دارد و همچنین هزینه اجرای کناف نسبت گچ کمتر و به صرفه تر است.

کناف بهتر است یا گچ کاری؟
کناف بهتر است یا گچ کاری؟

ولی باید به این نکته توجه کرد که گچ هم  طرفدارهای خودش را دارد. افرادی که علاقه به کار های کلاسیک دارند و نمی خواهند که از ابزار های آماده استفاده کنند بهتر است که از گچ را انتخاب کنند تا یه سلیقه ی خودشان طرح را شکل دهند. انتخاب بین گچ و کناف کاملا سلیقه ای است ولی برای اجرای اکثر کارها بهتر است از کناف که بر اساس تکنولوژی آلمان استفاده شود.

 کناف مقرون به صرفه است یا گچ؟

برای پاسخ به این سوال باید به سبکی که می خواهید کار کنید توجه کنید چون در هزینه نهایی بسیار تاثیرگذار است. ولی اگر بخواهیم جواب کلی به این سوا بدهیم باید بگوییم که در بیشتر مواقع استفاده از کناف بسیار به صرفه تر از گچ است به این دلیل که در گچ کاری هزینه های از قبیل میلگرد، جوشکاری گچ کاری، رابیتس کاری، ابزار و ….وجود دارد که باعث می‌شود هزینه های نهایی گچ کاری از کناف بیشتر شود. این قضیه هم در کار های دکوراتیو صدق می‌کند هم در کاری فلت. بهتر است به این نکته نیز توجه کنید که کناف وزن کمتری نسبت به گچ دارد به همین دلیل حمل و نقل آن راحت تر است و در نتیجه هزینه کمتری باید به کارگر بدهید.

در صورتی که از کناف هایی استفاده شود که دکوراتیو زیادی دارند، به نصاب ماهر و حرفه ای نیاز است به همین دلیل ممکن است هزینه ی آن نسبت به گچ بیشتر شود.

در کل بهتر است که در مرحله اول طرح دلخواهتان را انتخاب کنید، سپس تصمیمی گیری کنید.

جمع بندی

در این مقاله از https://iraniju.ir متوجه شدیم که کناف چیست؟ کناف بهتر است یا گچ؟ و در مورد مزایای و معایب سقف کاذب کناف صحبت کردیم. همچنین برای رفع مشکلاتی ممکن است رخ دهد راهکار هایی ارائه دادیم.

4.3/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا