مجله خودرو

فیس لیفت خودرو چیست؟ 🚗 بررسی [0 تا 100] Face Lift ماشین

امروزه در صنعت خودرو به دلیل سرعت رشد تکنولوژی، تغییرات نسخه ها نیز بیشتر شده است، و هر خودرو ساز برای تجهیز نسخه فعلی خود به امکانات جدید، نسخه فیس لیفت آن را عرضه میکند، در Face Lift تغییرات اساسی در مدل خودرو اعمال نمیشود، بلکه برخی امکانات یا آپشن ها یا گاها طراحی ظاهر ماشین بروز میشود. در ایرانیجو به بررسی کامل فیس لیفت خودرو می پردازیم.

فیس لیفیت چیست؟

در گذشته وقتی یک خودروساز مدلی از یک ماشین را عرضه می‌کرد، سالها طول میکشید تا یک مدل جدید تر را روانه بازار کند، اما امروزه به دلیل رشد سریع تکنولوژی و توجهات بیشتر به نما و ظاهر خودرو، نسخه های facelift شده یک خودوری خاص در فاصله های زمانی کوتاه وارد بازار میشود.

فیس لیفت چیست؟ انواع فیس لیفت خودرو
فیس لیفت چیست؟ انواع face lift خودرو

یکی از اهداف ارائه نسخه های فیس لیفت، تلاش برای حفظ بازار و افزایش فروش است، چرا که باید بعد از ظهور یک تکنولوژی یا آپشن جدید، خودروساز در زمان کمی آن را در مدلهای خود اعمال کرده و وارد بازار کند تا مخاطب خود را جذب کند.

فیس لیفت استایل و پلت فرم اولیه خودرو را با تغییرات زیبایی شناختی حفظ می کند، و تنها تغییرات جزیی بر روی ماشین اعمال می‌شود. به عنوان مثال، تغییرات در نمای جلو (پنجره، چراغ های جلو)، چراغ های عقب، سپرها، پانل ابزار و کنسول وسط، و لوازم جانبی مختلف بدنه یا تزئینات داخلی.

ایرانیجو

نسخه فیس لیفت ماشین جدید گاها ممکن است از نظر ظاهری کاملا مشابه نسخه اصلی باشد، و تغییرات صرفا در حد امکانات دیجیتالی یا آپشن های داخلی اعمال شده باشد، به طوری که حتی یک متخصص هم نتواند از ظاهر متوجه تفاوت دو مدل شود.

مرتبط:   ثبت نام سایپا 18 اسفندماه ⚡️(فوق العاده و پیش فروش) + زمان تحویل

چرا ماشین را فیس لیفت میکنند؟

اهداف مختلفی برای انجام فیس لیفت وجود دارد از جمله، بازنگری یا تغییر ظاهر یک خودروی خاص با هدف برطرف کردن ایرادات چهره آن و زیباتر کردن آن نبست به حالت اولیه، یا تجهیز مدل فعلی به یک آپشن یا امکان خاص. نسخه فیس لیفت شده معمولا با نامی جدید وارد بازار میشود بعنوان مثال خودروی دنا که فیس لیفت سمند است.

نمونه ای از فیس لیفت داخل کابین ماشین
نمونه ای از فیس لیفت داخل کابین ماشین

انواع فیس لیفت کدامند؟

اگر بخواهیم مدلهای facelift را مجزا کنیم میتوان آن را به 3 نوع تقسیم کرد:

  • مینور
  • ماژو
  • ری دیزاین

در ادامه هر یک از این انواع را تشریح میکنیم.

فیس لیفت مینور چیست؟

در فیس لیفت مینور، تغییرات بسیار کمی در نسخه پایه و اصلی اعمال میشود. بعنوان مثال ممکن است سپر خودرو، یا طراحی چراغ های عقب و جلو تغییر کند.

فیس لیفت ماژو چیست؟

در مدل ماژور، تغییرات بیشتری در خودروی اصلی اعمال میشود. به این شکل که ممکن است ظاهر خودرو یا داخل کابین خودرو تغییرات طراحی زیادی را داشته باشد، اما نسخه پایه و پلتفرم خودرو بدون تغییر می ماند.

ری دیزاین خودرو چیست؟

در مدل ریدیزاین یا Re-Design ظاهر خودرو کاملا تغییر میکند، به شکلی که با ظاهری کاملا جدید از خودروی اولیه روبرو می‌شویم و ظاهر ماشین دوباره طراحی میشود.

در مدل ریدیزاین ما با یک خودروی جدید مواجه هستیم که ایده اولیه ساخت آن، همان ایده ساخت نسخه پایه بوده است اما با تغییر در ظاهر، پلتفرم، شاسی، داخل کابین، ترمزها و حتی موتور خودرو، یک ماشین پیشرفته تر ظاهر می‌شود.

مرتبط:   ماشین دنا 🚗 بررسی مشخصات خودروی دنا و امکانات آن

تغییرات داخلی در Face lift

تغییرات در فضای داخلی خودروها ایجاد می‌شود از ظریف تا قابل توجه است. گاهی اوقات به اندازه تودوزی جدید یا حتی طراحی جدید دریچه هوا ست یا ممکن است یک فرمان جدید نیز تعبیه شود.

تغییرات بزرگتر ممکن است شامل داشبوردهای کاملاً بازطراحی شده و نصب سیستم های اطلاعات سرگرمی کاملاً متفاوت باشد.

تغییرات خارجی

تغییرات معمولاً شامل ظاهر و داخل خودروها است. دقیقاً آنچه که به‌روزرسانی می‌شود از مدلی به مدل دیگر متفاوت است، اما در بهبودهای بیرونی اغلب سپرها، چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب و مشبک‌های رادیاتور بازطراحی شده‌اند.

سبک‌های جدیدی از چرخ‌های آلیاژی نیز اغلب اضافه می‌شوند، در حالی که ممکن است رنگ‌های تازه نیز در دسترس خریداران قرار گیرد.

تغییرات در موتور خودرو

تغییرات ممکن است شامل به روز رسانی موتورها، گیربکس ها، سیستم های کنترل شاسی و وسایل کمکی ایمنی نیز باشد.

ممکن است موتورهای تمیزتر معرفی شوند یا موتورهای آلاینده تر از فروش حذف شوند، در حالی که ممکن است گزینه های برقی مانند سیستم هیبریدی ارائه شود. گاهی اوقات گیربکس‌های جدید و بهبود یافته نیز تعبیه می‌شوند.

دقیقاً آنچه با فیس لیفت تغییر می کند نیز بسته به نوع خودرویی که به روز می شود متفاوت است. یک مدل پرفورمنس ممکن است حالت رانندگی جدید و اسپرت یا دمپرهای قابل تنظیم بهتری داشته باشد، در حالی که یک خودروی برقی تازه‌سازی شده ممکن است با بسته باتری بزرگ‌تر برای برد بیشتر یا یک باتری کوچک‌تر برای مدل‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر در دسترس باشد.

مرتبط:   فیلتر هوا چیست و چه وظیفه ای دارد؟ بررسی کاربرد 4 نوع فیلتر هوا

مروری بر تاریخچه Face Lift

اولین کسی که فیس لیفت را در صنعت خودرو شروع کرد هنری فورد است، زمانی که 19 سال از تولید فورد T میگذشت، این شرکت در طی این مدت، مدام تغییراتی جزیی را بر روی آن اعمال میکرد و نسخه بروز شده آن را روانه بازار میکرد، به شکلی که در سال 1927 که آخرین نسخه فورد T تولید شد، ظاهر آن کاملا با نسخه اولیه سال 1908 متفاوت شده بود.

در ادامه دیگر شرکت های خودروساز آمریکایی همین روال را در پیش گرفتند و هر یک سال یک فیس lift از خودروی خود را تولید میکردند، به همین دلیل خودروهای آمریکایی با سال ساخت شان متمایز میشوند.

فیس لیفت ماشین در ایران

شرکت های خودرو ساز ایرانی نیز در سالهای اخیر نسخه های Face Lift شده از محصولات خود را تولید و عرضه کرده اند که مهمترین آنها عبارتند از:

  • پژو پارس: نسخه فیس لیفت شده پژو 405
  • دنا: فیس لیفت سمند
  • ساینا: فیس لیفت تیبا 1
  • کوییک: فیس لیفت تیبا 2
  • رانا پلاس و دنا پلاس

جمع بندی

در این مقاله از https://iraniju.ir به معنی فیس لیفت خودرو پرداختیم، انواع Face Lift را بررسی کردیم و همچنین مروری بر تاریخچه آن داشتیم.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا