وبلاگ

آژانس مسافرتی چیست؟ چه خدماتی ارائه میکند؟ انواع آن کدامند؟

آژانس مسافرتی (Travel Agency) به شرکتی گفته می شود، که محصولات و خدمات مرتبط با سفر را ارائه می دهد. این شرکت ها در ایران از سازمان مرتبط با نوع فعالیت خود، مجوز لازم را اخذ می کنند.  در ایرانیجو به معرفی خدمات و انواع آژانس های مسافرتی می پردازیم.

خدمات آژانس مسافرتی

سفر واقعاً می‌تواند نگرش شما به جهان را تغییر دهد و استفاده از خدمات آژانس های مسافرتی خاطره تعطیلات را در ذهن شما ماندگارتر خواهد کرد. صنعت سفر یکی از صنایعی است که سریع‌ترین رشد را در سطح جهانی دارد و آژانس‌های مسافرتی نقش مهمی در این موفقیت دارند.

آژانس مسافرتی چیست و چه خدماتی ارائه میکند؟
آژانس مسافرتی چیست و چه خدماتی ارائه میکند؟

 آژانس های مسافرتی برای توسعه و رشد گردشگری و تولید ناخالص داخلی یک کشور ضروری هستند. وظیفه آن ها خدمت رسانی به افرادی است که قصد سفر دارند و این کار را با خرید بلیط هواپیما و قطار، رزرو هتل و … انجام می دهد.

هتل ها، خطوط هوایی و شرکت های کرایه اتومبیل با آژانس های مسافرتی در ارتباط هستند و از آن ها به عنوان نماینده، جهت فروش خدمات خود به مشتریان استفاده می کنند. آژانس های مسافرتی از رزرو پرواز، هتل و اتومبیل گرفته تا ارائه بیمه نامه مسافرتی را انجام می دهند و به مسافران در تجربه یک رزرو بی دردسر کمک می کنند.

قبل از بوجود آمدن اینترنت، مشتریان برای سفر با یک آژانس مسافرتی بایستی شخصا برنامه ریزی و رزرو می کردند. اما با ظهور تکنولوژی و اینترنت، آژانس های مسافرتی آنلاین شدند و تهیه مقدمات سفر را برای مسافران تجاری و گردشگران عادی راحت تر کردند.

عموم مردم برای سفرهای تفریحی خود و سازمان ها برای سفرهای کاری از خدمات آژانس های مسافرتی استفاده می کنند. مهمترین خدماتی که این آژانس ها به مشتریان خود ارائه می دهند، شامل مشاوره و ارائه بهترین برنامه سفر، ارائه تورهای گردشگری، تدارک حمل و نقل و اسکان مسافران، صدور ویزا، خدمات بیمه مسافران و تبدیلات ارزی است.

مرتبط:   بهترین قالیشویی نارمک ⚡️ [آدرس و تلفن 5 تایی]✔️[تحویل 2 روزه]

یکی از اصلی ترین خدمات آژانس های مسافرتی، فراهم کردن تورهای مسافرتی و گردشگری است. آنها به افراد کمک می کنند، تا برای رهایی از زندگی پر مشغله به سفر روی بیاورند.

چرا باید از خدمات آژانس مسافرتی استفاده کنیم؟

مراجعه به آژانس های مسافرتی مزایای متعددی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 1. صرفه جویی در هزینه و زمان
 2. کاهش استرس شما در برنامه ریزی سفر
 3. آژانس های مسافرتی توصیه های تخصصی را ارائه می دهند
 4. آن ها قبلا به مقاصد مورد نظر شما سفر کرده اند
 5. یک آژانس مسافرتی می تواند غیرمنتظره ها را مدیریت کند

صرفه جویی در هزینه و زمان

آژانس های مسافرتی با داشتن سال ها تجربه و دانش در مورد مقاصد شما، می توانند شما را از ارزیابی گزینه های متعدد و تحقیق آنلاین بی نیاز کنند. بنابراین شما وقت و پول خود را برای آزمایش و خطا تلف نکرده و به راحتی برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید.

کاهش استرس شما در برنامه ریزی سفر

زمانی که شما با گزینه های متعددی مواجه باشید، برنامه ریزی سفر می تواند بسیار دشوار باشد. اما یک مشاور مسافرتی می تواند استرس ناشی از برنامه ریزی را از بین ببرد. داشتن دانش و تجربه در ارتباط با جزئیات سفر به آن ها آینده نگری می دهد و می توانند از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

آژانس های مسافرتی از تمام جزئیاتی که ممکن است هنگام برنامه ریزی خودتان به آن فکر نکنید آگاه هستند. بنابراین می توانند یک برنامه سفر ایجاد کنند، که قابل مدیریت بوده و در چارچوب زمانی خاص کار کند.  

آژانس های مسافرتی توصیه های تخصصی را ارائه می دهند

یک آژانس مسافرتی می تواند در مورد مقصد شما، برخی توصیه های تخصصی را ارائه دهد. به عنوان مثال بهترین و بدترین زمان شما برای سفر کی است. چه کارهایی را باید انجام دهید و چه جاهایی را باید ببینید.

مرتبط:   بیمه چیست؟ 📋 تعریف صنعت بیمه ✔️ مزایا، معایب و انواع بیمه

این کارگزاران فقط درباره سفر اطلاعات کسب نمی کنند، بلکه دانش آنها از مقاصد نیز دائماً توسط مشتریانشان به روز می شود. هنگام بازگشت هر مسافر آن ها اطلاعات خود را در مورد آن مقصد خاص به روز می کنند.

آگاهی یافتن از این تجارب و بدست آوردن اطلاعات از منابع قابل اعتماد، به آن ها در بهبود برنامه ریزی برای تعطیلات کمک می کند.

آن ها قبلا به مقاصد مورد نظر شما سفر کرده اند

آژانس های مسافرتی تجربه خوبی در مسافرت دارند و قبلا از مقاصد شما دیدن کرده اند. آنها می توانند تعطیلاتی که خودشان تجربه کرده اند را به مسافران توصیه کنند.

جامعه بزرگ مشاوران تخصص، بازخورد و توصیه های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، تا بتوانند بالاترین سطح خدمات را به مشتریان خود ارائه دهند.

یک آژانس مسافرتی می تواند غیرمنتظره ها را مدیریت کند

تاخیرهای آب و هوایی، بلایای طبیعی، لغو پرواز، گم شدن چمدان و خیلی چیزهای دیگر می تواند در تعطیلات اتفاق بیفتد. آژانس‌های مسافرتی در صورت بروز مشکل به عنوان مدافع مسافر عمل می‌کنند. 

آن ها با تغییر در برنامه سفر به حل چالش های پیش روی مسافران کمک می کنند. و از آنجایی که از بهترین راه برای رسیدگی به وضعیت آگاه هستند و می توانند بهترین راه حل ممکن را پیش پای شما بگذارند.

انواع آژانس های مسافرتی

آژانس های مسافرتی در ایران با توجه به نوع مجوزشان به سه دسته تقسیم می شوند. آن ها می توانند با توجه به نوع مجوزشان فعالیت کنند. البته این امکان وجود دارد که از ترکیب این مجوز ها نیز استفاده کنند.

مرتبط:   قالیشویی فاز 5 اندیشه ⚡️ [لیست تماس 10 تایی]✔️ تمام اتوماتیک، فاز پنج

در صورت استفاده آژانس ها از مجوز های ترکیبی، لازم است که زیر نظر سازمان های مسئول فعالیت کنند. انواع آژانس های مسافرتی بر اساس مجوز عبارتند از:

 1. آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز بند الف
 2. آژانس‌های دارای مجوز بند ب
 3. آژانس‌های دارای مجوز بند پ

آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز بند الف

این نوع آژانس که به آن آژانس هواپیمایی گفته می شود، در زمینه رزرو و فروش بلیط فعالیت می کنند. وظیفه آژانس های هواپیمایی صدور بلیط پروازهای داخلی و خارجی است.

فعالیت این آژانس های مسافرتی تحت نظر سازمان هواپیمایی کشوری بوده و ممکن است در زمینه صدور بلیت دیگر وسایل نقلیه مانند اتوبوس نیز خدمت رسانی کنند.

آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز بند ب

آژانس های مسافرتی دارای مجوز بند ب، تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند.

این آژانس ها به تحت عنوان فروشنده، برنامه ریز و مجری تور نقش آفرینی می کنند. از جمله فعالیت هایی که توسط این دفاتر خدماتی انجام می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه تورهای یک روزه و یا چند روزه داخلی
 • تدارک دیدن تورهای خارج از کشور
 • اداره تور مسافرانی که از خارج کشور وارد ایران می شوند 
 • رزرو هتل و اخذ ویزا

آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز بند پ

این نوع از آژانس مسافرتی تحت نظارت سازمان حج و زیارت بوده و انواع تورهای زیارتی به کشورهای سوریه و عراق را برگزار می کنند. این دفاتر خدماتی برای برگزاری تورهای غیر زیارتی مجوز ندارند.

کلام آخر

آن ها خدماتی از جمله رزرو هتل، برگزاری تورهای مسافرتی، صدور گواهینامه رانندگی بین المللی و تهیه بلیط هواپیما، قطار و کشتی را از طرف تامین کنندگان به مشتریان ارائه می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا