لوله بازکنی

سه نظام لوله بازکنی چیست؟ انواع و کاربردهای آن

سه نظام لوله بازکنی یکی از قطعات دستگاه لوله بازکنی است، که از پرتاب شدن فنر در هنگام چرخش جلوگیری می‌کند. این قطعه همچنین می‌تواند سبب افزایش امنیت و پیشگیری از خطرات احتمالی، در هنگام استفاده از فنر لوله بازکنی برقی شود. در ایرانیجو پیرامون دستگاه سه نظام لوله بازکنی و کاربرد آن توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

دستگاه سه نظام لوله بازکنی چیست؟ 

یکی از مشکلاتی که مردم در شهرهای بزرگ با آن روبرو هستند، گرفتگی لوله های آب و فاضلاب است. برای برطرف کردن این مشکل روش‌های زیادی وجود دارد، که از جمله آنها می توان به استفاده از دستگاه تراکم هوا، محلول های خانگی لوله بازکنی و فنر لوله بازکنی دستی و برقی اشاره کرد.

کاربرد سه نظام لوله بازکنی و انواع آن
کاربرد سه نظام لوله بازکنی و انواع آن

روش دیگری که می‌توان به واسطه آن گرفتگی لوله‌های فاضلاب را برطرف کرد، استفاده از دستگاه سه نظام لوله بازکنی است. این قطعه دایره ای شکل از سه جزء تشکیل می شود، که به واسطه فنر به یکدیگر متصل می شوند.

سه نظام لوله بازکنی که برای نگه داشتن فنر مورد استفاده قرار می گیرد، از سه جنس آلومینیوم، برنج و یا استیل ساخته می شود. سه نظام قابل استفاده در تمامی دستگاه هایی است، که به صورت دورانی کار می کنند.

قطعه سه نظام در داخل دستگاه لوله بازکنی قرار گرفته و در اثر تحت فشار قرار گرفتن ساییده می شود. بنابراین لازم است بعد از چند بار استفاده این قطعه را تعویض کرد.

دستگاه سه نظام در رفع گرفتگی لوله ها چه کاربردی دارد؟

در صورتی که نتوانیم گرفتگی لوله ها را با استفاده از روش های خانگی برطرف کنیم، تنها راه حل باقی مانده کمک گرفتن از نیروی متخصص است. شرکت های خدمت رسان در زمینه تخلیه چاه و لوله بازکنی، گرفتگی لوله را با استفاده از تجهیزات مناسب برطرف می کنند.

مرتبط:   رفع گرفتگی توالت فرنگی، 8 روش خانگی باز کردن توالت فرنگی

سه نظام لوله بازکنی قطعه ای است، که در روش های لوله بازکنی با فنر مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه توسط یک تسمه به دینام دستگاه لوله بازکنی وصل شده است  و می تواند سبب عملکرد بهتر فنر در حرکت دورانی شود.

زمانی که دستگاه لوله بازکنی توسط تکنسین فشار داده می شود، سه نظام به فنر چسبیده و آن را نگه می دارد. بنابراین ضمن اینکه فنر به سمت چپ و راست در حال حرکت است، به اطراف پرتاب نشده و گرفتگی های سخت را باز می کند.

سه نظام می تواند سبب چرخش بهتر فنر شده و به سرعت گرفتگی را برطرف کند. بسته به قدرت دینام در داخل دستگاه های لوله بازکنی، 3 الی 15 عدد سه نظام وجود دارد. زمانی گیر افتادن فنر در لوله، با حرکت دادن آن به سمت جلو و عقب می توان آن را از داخل لوله بیرون آورد.

 اما در صورتی که سه نظام لوله بازکنی وجود نداشته باشد، فنر دستگاه نمی تواند به درستی بچرخد. سه نظام می توان سبب بهبود عملکرد روش فنر زنی شده و گرفتگی های شدید را برطرف کند.

انواع سه نظام

 همانطور که گفتیم کار دستگاه سه نظام، چرخاندن فنر و عقب و جلو بردن آن در داخل لوله است. در صورت برطرف نشدن کامل گرفتگی، رسوبات ته نشین شده و بعد از مدتی نیاز است که دیواره های لوله لایروبی و رسوب تراشی شود.

مرتبط:   روشهای بازکردن لوله 9 روش خانگی برای رفع گرفتگی لوله

 با وجود سه نظام رسوبات ته نشین شده در داخل لوله به صورت اصولی کنده شده و به مدت زیادی نیاز به لوله باز کنی نیست. سه نظام دستگاه لوله بازکنی در دو نوع آچاری و اتوماتیک تولید می شود.

 تفاوت این دو قطعه در نحوه باز و بسته شدن آن است. به عنوان مثال سه نظام آچاری به وسیله آچار مخصوص باز و بسته می شود و نوع اتوماتیک آن نیازی به آچار نداشته و به راحتی با دست باز می شود.

قیمت لوله بازکنی با سه نظام

یکی از چالش هایی که در پروسه لوله بازکنی وجود دارد، هزینه لوله بازکنی با سه نظام است. به دلیل نبودن منبع رسمی برای اعلام قیمت ها، برخی افراد از شرایط موجود سوء استفاده کرده و هزینه زیادی از مشتری طلب می کنند.

قیمت لوله بازکنی با استفاده از دستگاه سه نظام، نسبت به حالت عادی فنر زنی بسیار بیشتر است. بسته به نوع سه نظام مورد استفاده و شماره داخل آن، هزینه لوله بازکنی متفاوت است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت

قیمت اصولی برای لوله بازکنی توسط اتحادیه آهنگران اعلام می شود. از جمله مواردی که می تواند در هزینه لوله بازکنی تاثیر گذار باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. روش لوله بازکنی
  2. متراژ فنر مورد استفاده
  3. سختی کار و شدت گرفتگی
  4. تعداد سه نظام استفاده شده
  5. مدت زمان صرف شده برای لوله بازکنی
مرتبط:   بهترین لوله بازکنی در کرج ✔️【لیست 10 تایی】شرکت تخلیه چاه کرج

لازم به ذکر است که قطعه سه نظام با یکبار استفاده خراب نشده و دارای یک عمر مفید است. معمولا این قطعه بعد از چندین بار استفاده دچار استهلاک شده و نیاز به تعویض دارد.

با توجه به موارد بالا می توان گفت که هزینه لوله بازکنی، با توجه به تعداد سه نظام مورد استفاده متغیر است. به عنوان مثال اگر برای باز کردن لوله از بیش یک سه نظام استفاده شده باشد، هزینه لوله بازکنی در تعداد آن ضرب می شود.

اگر فکر می کنید که حتما نیاز است که از سه نظام لوله بازکنی استفاده شود، قبل از هر اقدامی حتما بر سر قیمت به توافق برسید. با انجام این کار از همان ابتدا قیمت مشخص شده و از بوجود آمدن هرگونه بحث یا دلخوری جلوگیری می کنید.

خلاصه کلام

با استفاده از دستگاه سه نظام می توان گرفتگی های سخت را برطرف کرده و عملکرد فنر زنی را به طوری موثری بهبود بخشید. این قطعه همانطور که گفته شد بر روی دستگاه لوله بازکنی قرار میگیرد. با توجه به قدرت موتور دینام، می توان تعداد 3 الی 15 عدد سه نظام را در دستگاه لوله بازکنی مورد استفاده قرار داد.

سه نظام لوله بازکنی می تواند فنر را به دینام دستگاه متصل کرده و باعث چرخش آن شود. با وارد شدن فشار به این قطعه، دچار خرابی شده و نیاز به تعویض دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا