وبلاگ

شهرکرد کجاست؟ نقشه، آب و هوا، تاریخچه و جاهای دیدنی

بام ایران؛ شهرکرد، یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری در کشور ایران است. این شهر در جنوب غربی ایران واقع شده و مرکز شهرستان کرد محسوب می‌شود. جمعیت شهر کرد طبق سرشماری سال 1395 حدود 190 هزار نفر بوده است. این شهر مساحتی حدود 2006 کیلومتر مربع دارد. در ایرانیجو به معرفی شهرکرد می پزدازیم.

شهرکرد کجاست؟

شهر کرد در محلی که رودخانه سفید جاری است و در دامنه‌های کوهستانی زاگرس قرار دارد. آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است و در فصل تابستان دماها معمولاً ملایم و خنک هستند، در حالی که در زمستان هوا سرد و پر از برف می‌شود. این شهر به دلیل طبیعت بکر و زیبای خود یکی از مقاصد گردشگری محبوب است و هر ساله جمعیتی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند.

لوکیش شهرکرد روی نقشه گوگل

در تصویر زیر نقشه و لوکیشن شهرکرد را مشاهده میکنید، با کلیک بر روی عکس میتوانید جزییات بیشتر را ببینید

موقعیت و لوکیشن شهرکرد روی نقشه گوگل مپ
موقعیت و لوکیشن شهرکرد روی نقشه گوگل مپ

این شهر به بام ایران معروف است زیرا مرتفع ترین مرکز استان در ایران، این شهر است که در گذشته با نام دهکرد شناخته می شد و امروزه به شهرکرد تغییر یافته است.

تاریخچه شهرکرد

از دوره تاسیس اولیه این شهر اطلاعات دقیقی در دسترس نیست و قدمت آن به خیلی سال پیش از میگردد. باستان‌شناسی منطقه نشان می‌دهد که شهر کرد در دوران هخامنشیان یکی از شهرهای مهم و پایتختی در این امپراتوری بوده است. در آثار باستانی منطقه، اثرهایی از ساختمان‌ها و فرهنگ هخامنشی قابل مشاهده است. همچنین، آثار باستانی دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که به دوران ایلامیان و سلوکیان مربوط می‌شوند.

پس از زمان هخامنشیان، در دوران اسلامی، این شهر زیبا تحت تأثیر حکومت‌های مختلف قرار گرفت. در قرون وسطی، شهر کرد تحت سلطه امپراطوری سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، تیموریان و صفویان قرار گرفت. در دوران صفوی، شهر کرد به عنوان مرکزی برای نظام اقتصادی و سیاسی منطقه شهرستان کرد توسعه یافت.

در قرون بعدی، این شهر مرتفع به دلیل موقعیت جغرافیایی مهم خود در میان راه‌های تجاری ایران، اهمیت بیشتری پیدا کرد. با ورود ایران به عصر صنعتی، شهر کرد به تدریج توسعه یافت و زیرساخت‌های شهری و صنعتی بهبود یافت.

در دوران معاصر، شهر کرد نقش مهمی در رونق صنعت، کشاورزی و تجارت استان چهارمحال و بختیاری ایفا می‌کند. توسعه بخش‌های صنعتی این شهر بسیار چشمگیر بوده است.

آب و هوای شهر کرد

آب و هوای این شهر زیبا به صورت کلی به عنوان یک منطقه کوهستانی، معتدل کوهستانی دارای فصول متمایز است. در طول سال، شهر کرد تجربه چهار فصل مختلف را می‌کند. البته، شرایط دقیق آب و هوا در هر فصل ممکن است متغیر باشد. در زیر، شرایط آب و هوایی در هر فصل در این شهر توصیف شده است:

مرتبط:   مدرسه پیش دبستان و دبستان دخترانه غیردولتی ماندگاران در کرج

در فصل بهار، این شهر دارای آب و هوای ملایم و مطبوع است. دماها در این فصل معمولاً در حدود 15-25 درجه سانتیگراد قرار دارند. این فصل با طبیعت گلستانی و آبشارهای زیبا در اطراف شهر مشهور است.

در فصل تابستان، شهر کرد دماهای ملایم و خنکی دارد. در طول روز، دماها معمولاً بین 25-35 درجه سانتیگراد و در شب‌ها به 15 درجه سانتیگراد می‌رسد. این شرایط آب و هوایی باعث می‌شود این شهر یک مقصد محبوب برای گردشگران تابستانی باشد.

در فصل پاییز، شهر کرد دماهای معتدل و خنکی دارد. دماها در این فصل کاهش می‌یابد و در حدود 10-20 درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد. البته این دما به طور میانگین بوده و در کل این شهر پاییز و زمستان های سردی دارد.

در فصل زمستان، این شهر مرتفع سرد و پر از برف است. دماها معمولاً به زیر 0 درجه سانتیگراد می‌رسد و برف فراوانی در این فصل باریده و پوشش سفیدی به شهر می‌بخشد.

آب و هوای شهرکرد در فصل بهار
آب و هوای شهرکرد در فصل بهار

گویش و زبان مردم شهرکرد

مردم این شهر به طور کلی به بان رسمی فارسی اما با لهجه های لری بختیاری و یا زبان ترکی قشقایی صحبت می کنند. همچنین، به دلیل قرارگیری شهر کرد در استان چهارمحال و بختیاری، برخی از عشایر و قوم‌های محلی در این منطقه نیز گویش‌های مخصوص به خود را حفظ کرده‌اند.

به عنوان مثال، گویش لری که توسط قوم لر در مناطق اطراف شهر کرد صحبت می‌شود. این گویش دارای خصوصیات و واژگان خاصی است که در این شهر دیده می شود. نواحی شرقی استان چهارمحال و بختیاری که شامل شهرکرد و بروجن نیز می شود، از گذشته تا کنون محل سکونت ارمنی ها بوده که هنوز هم اقوام ارامنه وجود دارند که به زبان ارمنی صحبت می کنند.

تصویری از مردم شهرکرد
تصویری از مردم شهرکرد

آثار تاریخی شهرکرد

این شهر دارای آثار و جنبه های تاریخی زیادی می باشد که جزو مناطق گردشگری این شهر نیز به حساب می آیند. به معرفی برخی از این جاها می پردازیم.

قلعه شمس آباد

قلعه شمس آباد که با نام قلعه یا دژ یوسف خان امیر مجاهد شناخته می شود، در این شهر قرار دارد. این قلعه معماری بسیار باشکوه و زیبایی دار و از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید. این قلعه در کیلومتر 15 شهرکرد قرار دارد و دارای زیر زمین ها، حمام های دیدنی و بزرگ و سایر بخش هایی که نشان دهنده سبک زندگی مردم در گذشته بوده است.

قلعه شمس آباد شهرکرد
قلعه شمس آباد شهرکرد

موزه باستان شناسی شهرکرد

موزه باستانی شهر کرد یا همان حمام پرهیزگار در 18 شهریور سال 1377 بنا و جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید. این موزه در خیابان ولیعصر شهرکرد واقع شده و دارای بخش های مختلف و نگهداری از وسایل قدیمی و نشان دادن سبک و نحوه زندگی و امکانات مردم در گذشته است. این موزه محلی مناسب برای علاقه مندان به تاریخ می باشد.

موزه باستان شناسی شهرکرد
موزه باستان شناسی شهرکرد

خانه ستوده چالشتری

در کیلومتر 8 شمال غربی شهرکرد روستایی تاریخی با نام بن قرار دارد. این روستا دارای خانه ها و قلعه های تاریخی می باشد. خانه چالشتری از آن دسته جاهایی می باشد که دیدن آن برای علاقه مندان به تاریخ لازم است. این مکان دارای صنایع دستی و سوغاتی هایی می باشد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

خانه ستوده چالشتری
خانه ستوده چالشتری

دیگر مکان های تاریخی این شهر عبارت اند از:

 • قلعه دزک
 • قلعه سورک
 • قلعه صمصام‌ السلطنه
 • پل زمان‌ خان سامان
 • مسجد جامع شهرکرد
 • شیر سنگی (بردشیر)
 • سنگ نوشته های مشروطیت (پیرغار)
 • قلعه چالشتر
 • حمام خان
 • پارک ملی تنگ صیاد
 • مسجد اتابکان
 • قلعه جونقان (سردار اسعد بختیاری)
 • پل خراجی
 • امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون
 • قلعه شمس آباد
قلعه صمصام السلطنه شهرکرد
قلعه صمصام السلطنه شهرکرد

جاهای دیدنی و گردشگری شهر کرد

شهر کرد دارای مکان ها و جاذبه های گردشگری زیادی می باشد که هر ساله گردشگران زیادی را جذب میکند. به معرفی برخی از این مکان ها می پردازیم.

مرتبط:   بهترین ساعت دیواری ⏰ 2023 ✔️ لیست 50 مدل برند معروف و پرفروش

اتاق آیینه

این عمارت قدمتی حدود 140 سال دارد. قدمت این عمارت به دوره قاجار برمی گردد و معماری و تزیینات و آن با الگو برداری و سبک دوره قاجار ساخته شده است. از این مکان دیدنی در تمام فصول سال می توانید بازدید کنید.

اتاق آیینه شهرکرد
اتاق آیینه شهرکرد

قلعه بروجن

این قلعه با تاریخچه‌ای قدیمی و معماری خاص، یکی از نمادهای تاریخی شهر کرد است و برجسته‌ترین سازه تاریخی در این منطقه محسوب می‌شود.

بازار قدیم شهرکرد

این بازار با کوچه‌های باریک و پیچیده، فروشگاه‌های قدیمی و معماری سنتی، تجربه خرید متفاوتی را برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. این بازار از ظاهری زیبا برخوردار بوده و به دلیل سنتی بودن آن، محبوبیت زیادی را کسب کرده است. این مکان در کوچه های تو در تو از سال های پیش تا الان باقی مانده و برای مسافران و کسانی که به دنبال سوغات و صنایع دستی هستند، بازاری مناسب می باشد.

مسجد جامع شهرکرد

این مسجد با معماری زیبا و طراحی خاص، یکی از مهمترین مراکز مذهبی و گردشگری در شهر کرد است و ارزش تاریخی و فرهنگی بالایی دارد. امروزه در این مسجد مراسمات مذهبی برگزار نمی شود و فقط جنبه دیدنی و گردشگری برای مسافران و علاقه مندان به معماری باستانی دارد.

مسجد جامع شهرکرد
مسجد جامع شهرکرد

موزه برزگری  شهرکرد

این موزه به عنوان یکی از موزه‌های برجسته در ایران شناخته می‌شود و دارای مجموعه‌ای ارزشمند از آثار باستانی و هنری است. در این موزه به انواع وسایل و نوع پوشش و زندگی مردم گذشته در این شهر اشاره شده و برای باستان شناسان و کسانی که به تاریخ علاقه دارند محیطی دیدنی و گردشگری می باشد.

مرتبط:   خیابان منصور تهران : آشنایی با خیابان منصور یا رضایی در تهران

آبشار شهرک رجایی

این آبشار با ارتفاع بالا و چشمه‌های زیبا، یک جاذبه طبیعی دیدنی در شهر کرد است و جایی برای تماشا و استراحت است. این آبشار ارتفاعی حدود 10 متر و عرضی حدود 30 متر داشته و از جاهای طبیعی و با صفای این شهر به حساب می آید.

بازار لحاف دوزان شهرکرد

در قسمت شرقی مسجد اتابکان، بازار لحاف دوزان شهرکرد واقع شده است. این بازار از معماری قدیمی برخوردار بوده و جاذبه ای با صفا می باشد. این بازار شامل بخش های مختلفی از جمله انواع کالای خواب، سوغات، صباغی، چلنگری، مسگری، بقالی، صحافی، صنایع دستی و غیره می باشد که گردشگران می توانند  از صنایع دستی و سوغاتی های این بازار استفاده کنند.

بازار لحاف دوزان شهرکرد
بازار لحاف دوزان شهرکرد

سایر جاهای گردشگری و دیدنی این شهر عبارت اند از:

 • مسجد اتابکان
 • سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد
 • پل خراجی
 • پارک ملی تنگ صیاد
 • پارک آبی دهکده موج شهرکرد
 • پارک ملت شهرکرد

دین و مذهب مردم شهر کرد

مردم شهرکرد اغلب مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. در برخی مناطق از این شهر اقوامی اهل سنت،  و یا زرتشتیان نیز هستند که در برخی دهستان های شهرکرد سکونت دارند.

کلام آخر

مرکز استان چهارمحال و بختیاری شهر شهرکرد است که به آن بام ایران گفته میشود، این شهر تاریخی و زیبا در جنوب غربی ایران واقع شده است و با جمعیتی حدود 200 هزار نفر یکی از جاذبه های گردشگری ایران استان است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا