ساوجبلاغ

فشند کجاست؟ ✔️ جاهای دیدنی روستای پشند در هشتگرد کرج

اولین کشتگاه سیب زمینی در ایران روستای فشند است، روستایی با قدمت بالا و طبعتی زیبا و زیستگاه قوچ پشندی که در نزدیکی هشتگرد و فاصله 50 کیلومتری کرج واقع شده است. در ایرانیجو به برسی روستای فشند و امکانات و ویژگی های آن می پردازیم.

روستای فشند کجاست؟

روستای پشند از توابع شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز است، فاصله این روستا تا هشتگرد جدید کم است و برای رفتن به آن باید از هشتگرد جدید عبور کرد به همین دلیل به آن فشند هشتگرد نیز گفته میشود.

روستای فشند کجاست؟
روستای فشند کجاست؟

فشند با طبیعتی زیبا و بی نظیر و خاکی حاصلخیر و آب و هوایی پاک و ملایم، پاتوقی برای آخر هفته های تهران نشین هاست و تنها 80 کیلومتر با تهران فاصله دارد، برخی به آن فشند تهران نیز می گویند.

روستای فشند: روستایی در 50 کیلومتری کرج و نزدیکی هشتگرد، که با آب و هوایی معتدل و پاک فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری است. خاک حاصلخیز، منطقه کوهستانی، وجود ذغال سنگ، باغ های سر سبز و منطقه رو به رشد از ویژگی های روستای پشند (خواستگاه سیب زمینی پشندی) است.

لوکیشن پشند روی نقشه گوگل مپ هشتگرد

در تصویر زیر لوکیشن روستای فشند و نقشه روستا را مشاهده میکنید، با کلیک روی این تصویر میتوانید جزییات بیشتر و مسیریابی برای رفتن به فشند را نیز مشاهده کنید.

لوکیشن روستای پشند روی نقشه گوگل
لوکیشن روستای پشند روی نقشه گوگل

موقعیت جغرافیایی فشند

روستای پشند از نظر جغرافیایی در همسایگی مناطق زیر قرار دارد:

 • از شمال با طالقان
 • از جنوب با شهر جدید هشتگر
 • از شرق: با آجین دوجین، اردهه و سیب ستان
 • از غرب با شهرک هیو، سفید ارک و خور

فاصله فشند تا کرج چقدر است؟

برای اینکه از کرج به فشند بروید کافی است 50 کیلومتر رانندگی کنید، برای این کار میتوانید از اتوبان کرج-قزوین استفاده کنید و با دیدن تابلوی شهر جدید هشتگرد وارد این شهر شده و ادامه مسیر را با تابلوهای راهنما بروید تا به فشند برسید.

فاصله کرج تا پشند از نظر زمانی حدود 1 ساعت است.

همچنین میتوانید با نقشه زیر به راحتی مسیر رفتن به فشند از کرج را در گوشی خود باز کرده و طبق آن حرکت کنید.

مسیر رفتن به فشند از کرج
مسیر رفتن به فشند از کرج

فاصله فشند تا تهران چقدر است؟

اگر قصد رفتن به پشند از مبدا تهران را دارید، حدود 80 کیلومتر باید رانندگی کنید، در اتوبان تهران-کرج و سپس کرج- قزوین حرکت کنید تا به تابلوی هشتگرد جدید برسید و در ادامه با تابلوهای راهنما خود را به روستای فشند برسانید.

مرتبط:   روستای دولت آباد ساوجبلاغ : بررسی روستای دولت آباد کرج

فاصله تهران تا فشند از نظر زمانی حدود 1 ساعت و 20 دقیقه است.

همچنین میتوانید با کلیک روی تصویر زیر مسیر رفتن به فشند از تهران را در گوشی خود باز کرده و طبق آن به راحتی به پشند بروید.

مسیر رفتن از تهران به روستای فشند
مسیر رفتن از تهران به روستای فشند

آشنایی با روستای پشند

این روستا با مساحت 9600 هکتار در دشتهای آبرفتی حوزه آبخیز کوهستانی قرار گرفته است و یکی از بزرگترین روستاهای ایران از نظر وسعت است. خاک حاصلخیز این روستا دلیلی شد تا اولین بار که سیب زمینی وارد ایران شد، در این روستا کشت شود و کیفیت بالای آن منجر به معروف شدن سیب زمینی پشندی شد.

از دیگر دلایل شهرت روستای فشند میتوان به قوچ پشندی و زغال سنگ این روستا اشاره کرد.

جالب است که این روستا یکی از اولین روستاهای ایران بوده است که مدرسه به سبک نوین در آن ایجاد شده است.

جمعیت این روستا حدود 2 هزار و 800 نفر است و از نظر روستایی به 3 بخش زیر تقسیم میشود:

 • منطقه تکی
 • پایین محله (جیر ماله)
 • بالا محله (جواَر مَاله)

هر محله نیز به مناطق کوچکتری تقسیم میشود مانند: پشت باغ، انگرماله، چراخ ماله، خر تیزان، راستِ کوچه، هُشتِ کُلَه، کری سر و ملک او دار.

آب و هوای فشند

روستای پشند که در منطقه ییلاقی قرار گرفته است، یکی از روستاهای خوش آب و هوای کرج است که تابستان هایی مطبوع و خنک دارد و زمستان های آن نسبتا سرد است.

بهار و تابستان در این روستا آب و هوای ملایم و مطلوبی است که طبیعت گردان زیادی را جذب خود میکند.

جاهای دیدنی فشند

روستای فشند جاهای دیدنی و مناظر طبیعی متعددی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

آبشار فشند

این آبشار زیبا در ارتفاعات روستای فشند ساوجبلاغ قرار گرفته است، نام دیگر این آبشار، آبشار سوته دره است.

آبشار سوته دره در فشند
آبشار سوته دره در فشند

مسیر رودخانه فشند تا آبشار سوته دره را میتوان یکی از جذاب ترین مسیر های کوهنوردی دانست که خاطراتی بی نظیر را برای شما رقم خواهد زد.

نمایی از آبشار فشند
نمایی از آبشار فشند

رودخانه فشند

از دیگر جاذبه های طبیعی پشند، رودخانه آن است، این رودخانه از کوه های آبخیز طالقان و کوه دکا سرچشمه گرفته است که با هم ادغام میشوند و وردخانه فشند را شکل میدهند. از آنجا که پوشش گیاهی زیادی در اطراف این رودخانه وجود ندارد و در فصل های بارانی به شدت پر آب میشود، احتمال جاری شدن سیل در آن وجود دارد تا جایی که به آن سیاه سیل نیز گفته میشود.

نمایی از رودخانه فشند
نمایی از رودخانه فشند

این رودخانه در فاصله 20 دقیقه ای فشند قرار دارد و مسیر رسیدن به آن نیز بسیار دیدنی است، شما میتوانید در اطراف رودخانه اتراق کنید و از مناظر جذاب آن لذت ببرید.

مرتبط:   فهرست شهرها و روستاهای ساوجبلاغ البرز [لیست 84 تایی] همه مناطق

کوهنوردی در خراسان کوه

خرسان کوه یا خوراسان کوه در غرب مرکزی رشته کوه البرز با ارتفاع 3150 متر یکی دیگر از جاذبه های فشند است. برای صعود به این قله میتوانید از مبدا فشند کوهنوردی خود را شروع کنید.

آب انبار فداکار

از دیگر دیدنی های روستای پشند، آب انبار فداکار است که بیش از 150 سال قدمت دارد و محل نگهداری آب مصرفی اهالی این روستا بوده است.

مدرسه فَرّهی

این مدرسه که در سال 1306 بنا شده است از جمله نخستین مدارس ایران است که در زمان رضاشاه ساخته شد.

این مدرسه 17 امین مدرسه ایران و اولین مدرسه روستایی ایران است که به درخواست موسی خیرخواه ، ملقب به کلیم العلما (از اعضای نهضت مشروطه) تاسیس شد. زمین این مدرسه،ملک مادری دکتر ابولقاسم غفاری است.ایشان این زمین را برای احداث مدرسه وقف و تقدیم کلیم العلما کرد.

قوچ فشندی

گوسفند یا قوچ پشندی یکی از بهترین نژادهاست و شهرت زیادی دارد به شکلی که هر 4 سال یکبار جشنواره قوچ فشندی در ساوجبلاغ برگزار میشود.

بنا به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، یکی از بهترین نژاد گوسند، نژاد پشندی است و 80% گوسندهای ساوجبلاغ از این نوع هستند. بنا به نظر کارشناسان، گوسفند فشندی بهترین نوع گوشت را در بین گوسفندان دارد و از آنجا که 2قلو زا هستند، پروش و نگهداری آنها از نظر اقتصادی به صرفه است.

سیب زمینی پشندی

این محصول که از حدود 2000 سال پیش در پرو کشت میشده از بومیان آمریکای جنوبی است. از حدود 200 سال پیش در زمان فتحعلی شاه، سفیر دولت انگلیس در ایران بنام سرجان ملکم مقداری بذر سیب زمینی به دربار قاجار هدیه کرد.

مرتبط:   روستای اغشت کجاست؟ قلعه هاگوارتز اغشت + آب و هوا و نقشه

این بذرها در روستای پشند کاشت شد و محصولی با کیفیت و خوشمزه از آن بدست آمد و به سرعت شهره شد. در حال حاضر سیب زمینی پشندی را اکثر ایرانی ها میشناسند و از آنجا به اصفهان و سراسر ایران سرایت کرد.

باغ های گیلاس فشند

از آنجا که روستای پشند خاکی بسیار حاصلخیز و مرغوب دارد، کاشت محصولات باغی مانند گیلاس، آلبالو و توت از جمله محصولات باغی این روستا است. و باغ های گیلاس آن بخصوص در فصل بهار که شکوفه میدهند یکی از مناظر جذاب برای بازدیدکنندگان است.

قدمت روستا و افراد شناخته شده

قدمت پشند به بیش از 3000 سال پیش برمی‌گردد. آثار بر جای مانده از عصر آهن در جنوب غربی روستا در محلی به نام کشان، یافت شده است. زبان مردم پشند تاتی است.

از چهرهای مانگار پشند می توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • زنده یاد شیخ احمد آل فشندی، رهبر انقلابیون مشروطه خواه قزوین
 • مرحوم استاد جمشید امینی، از شاگردان برجسته استاد کمال الملک، مبتکر رشته هنری نگارگری فرش.
 • پرفسور ابوالقاسم غفاری، ریاضی دان و فیزیک دان سازمان فضایی ناسا که در محاسبات ریاضی حرکت ماهواره ها و به ويژه فرود انسان بر روی ماه شرکت داشته اند.
 • محسن فره وشی، قهرمان کشتی جهان و از مربیان تیم ملی کشتی
 • زنده یاد تیمسار دکتر کیهان خدیو، ابداع کنندهٔ سازمان بهداری در ارتش ایران
 • پروفسور سعید ساعدی، از پیشگامان جراحی قلب باز در جهان
 • دکتر محمود بهمنی، در حال حاضر رییس کل بانک مرکزی ایران
 • میرزا تقی خان پشندی، پزشک فارغ التحصبل از دارالفنون
 • دکتر شاهین سیروس پور، استاد دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه مک مستر کانادا
 • دکتر محمدرضا بهمنی، معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

روستای فشند در کدام استان است؟

روستای پشند در شهرستان هشتگرد در استان البرز قرار دارد.

سیب زمینی پشندی مال کجاست؟

روستای پشند اولین کشتگاه سیب زمینی در ایران بود، سیب زمینی ای که بذر آن توسط سفیر انگلستان حدود 200 سال پیش به ایران آورده شد و در روستای پشند کاشته شد.

سخن پایانی

یکی از روستاهای زیبا و جذاب در نزدیکی کرج و شمال هشتگرد، روستای فشند یا پشند است که طبیعتی زیبا، خاکی حاصلخیز و آب و هوایی مطلوب برای گردش و تفریح دارد. روستایی با قدمتی بیش از 3 هزار سال که سیب زمینی پشندی آن در کل ایران شهرت یافته است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام
  من اطلاعات زیادی ندارم
  اما چون اهل روستای فشند هستم خواستم یادآوری کنم که امام زاده طاهر و مطهر و مظفر
  در یک محل با گنبد سبز
  و امام زاده خاتون قیامت در روستایمان می باشد
  که ظاهراً فراموش شده که درج شود.
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا