وبلاگ

آموزشگاه زبان چیست؟ ویژگی های یک آموزشگاه زبان خوب کدامند؟

آموزشگاه زبان به موسساتی گفته می‌شود، که در زمینه آموزش زبان‌های خارجی به افراد فعالیت می‌کنند. در این نوع آموزشگاهها اشخاص با توجه به نیاز و علاقه خود، به یادگیری یک یا چند زبان خارجی می‌پردازند. در ایرانیجو شما را با ساختار یادگیری زبان در آموزشگاهها و ویژگیهای یک آموزشگاه زبان خوب آشنا کنیم.

ساختار یادگیری زبان در آموزشگاهها چگونه است؟

آموزش زبان در شش سطح تعریف شده است، که شامل مهارت های گفتاری، نوشتاری و خواندن می شود. دانش آموزان بر اساس سن، تجربه و سابقه تحصیلی در یکی از این سطوح شروع به یادگیری می کنند. سطح اختصاص داده شده به آن ها، با میزان مهارت های آن ها مطابقت دارد.

آموزشگاه زبان خوب چه ویژگی هایی دارد؟
آموزشگاه زبان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

برای تعیین سطح دانش آموزان از آن ها تست گرفته می شود، تا مشخص شود که شرکت در کدام دوره برای آن ها مناسب تر است. دوره های آموزش زبان می تواند به صورت گروهی و یا انفرادی برگزار شود و هزینه آن با توجه به منطقه مورد نظر و میزان تقاضای افراد آن منطقه برای یادگیری زبان تعیین می شود. 

آموزشگاه‌های زبان ممکن است تحت نظارت یک ارگان دولتی و یا به صورت خصوصی فعالیت کنند. آموزشگاه های خصوصی زبان معمولا در تمام فصول باز هستند و برای آموزش افراد به کتابخانه، وسایل صوتی و تصویری و کلاسهای آموزشی مجهز هستند.

اهمیت آموزش زبان

امروزه دانستن زبان های خارجی به خصوص انگلیسی ضروری است، چرا که مدارس بین المللی عمدتا به زبان انگلیسی تدریس می کنند. داشتن مهارت زبان برای دستیابی به موفقیت حرفه ای بسیار مهم است. یادگیری زبان می تواند فرصت های گسترده ای را، برای تحصیل و اشتغال جوانان در خارج از کشور فراهم کند. 

مرتبط:   سقف استخر چیست؟ چه کاربردی دارد؟ انواع سقف و پوشش استخر

یکی از اهداف مهم افراد برای یادگیری زبان، مهاجرت به یک کشور خارجی است. آموزش زبان می تواند فرصت یادگیری در مورد فرهنگ های دیگر را بدهد. بنابراین برای اینکه فرزندتان آینده روشن تری داشته باشد، ارزش آن را دارد که یک زبان بین المللی را آموزش ببیند.

 یادگیری زبان همچنین در بازار کار داخلی نتیجه بخش خواهد بود، زیرا شرکت های زیادی هستند که به مهارت زبان نیاز دارند. آموزش زبان مطمئناً ایده خوبی است. اما قبل از تصمیم به یادگیری زبان، بهتر است وضعیت و اهداف خود را در نظر داشته باشید.

ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب

آموزش زبان عامل بسیار مهمی در رشد و پیشرفت فرزند شماست، بنابراین انتخاب آموزشگاه زبان مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. مهمترین ویژگی های یک کالج زبان خوب عبارتند از:

  1. مشتری مداری
  2. داشتن فضای مناسب برای آموزش
  3. بهره گیری از استادان خوب
  4. استفاده از منابع آموزشی مناسب
  5. داشتن سیستم ارزشیابی

مشتری مداری

یک آموزشگاه زبان معتبر توجه ویژه ای به اهداف دانشجویان داشته و ابهامات آنان را برطرف می کند. پرسنل یک آموزشگاه زبان دلسوز بوده و به خوبی به دانشجویان خدمت رسانی می کنند.

از طرف دیگر استادان آگاه و با تجربه نقش مهمی در ایجاد انگیزه و پیشرفت دانشجویان دارند. آن ها برای رشد و موفقیت دانشجویان و جلب رضایت آنان به طور مستمر تلاش می کنند.

داشتن فضای مناسب برای آموزش

فضای یک آموزشگاه می تواند در کاهش استرس دانشجویان موثر بوده و بازدهی آنان را افزایش دهد. هر چه این فضا دوستانه تر بوده و از آرامش برخوردار باشد، میزان یادگیری دانشجویان به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

مرتبط:   محله صد دستگاه تهران : بررسی دسترسی ها و امکانات محله صد دستگاه تهران

بنابراین محیط آموزشگاه نباید پر سر و صدا و تنش زا باشد، چرا که اثرات مخربی بر آرامش و میزان یادگیری دانشجویان خواهد داشت. 

علاوه بر آرام بودن فضای داخلی آموزشگاه، محوطه آموزشگاه نیز باید از یک فضای مفرح و جذاب برخوردار باشد. به این ترتیب دانشجویان می توانند از فضای بیرون کلاس لذت برده و در صورت نیاز کمی از زمان خود را در آن سپری کنند.

بهره گیری از استادان خوب

مسط بودن استاد بر یک زبان، نمی تواند دلیل خوبی برای انتخاب وی باشد. یکی از ویژگی های یک استاد زبان خوب، داشتن توانایی آموزش به افراد دیگر است. یکی از کارهایی که به صورت دوره ای در یک آموزشگاه زبان معتبر انجام می شود، بررسی عملکرد استادان و مشاوران است.

برای مشخص شدن میزان محبوبیت و کارآمدی اساتید از لحاظ سطح علمی و مهارت تدریس، لازم است که به صورت دوره ای از زبان آموزان نظرسنجی انجام شود. این ابزار به آموزشگاه کمک می کند، که استاندارهای آموزشی خود را بالا برده و آن را در اولویت قرار دهد.

دغدغه اصلی استاد زبان باید رشد و پیشرفت شاگردانش باشد. یک استاد زبان خوب باید کلاس را برای زبان آموزان جذاب کرده و آنان را به یادگیری علاقمند کند. او باید تلاش خود را بکار گیرد، تا تمام حواس زبان آموزان را به کلاس درس جلب کند.بنابراین مدیران یک آموزشگاه زبان باید در انتخاب استادان زبان دقت کنند و شخصی را برگزینند که در تدریس زبان کارآمد است.

استفاده از منابع آموزشی مناسب

استفاده از منابع آموزشی مناسب یکی دیگر از ویژگیهای یک آموزشگاه زبان معتبر است. یک کتاب خوب باید دارای راهنمای تدریس برای استادان باشد و آن ها را با تکنیک های تدریس آشنا کند.

مرتبط:   شرکت صنعتی تراست کجاست؟ محصولات و تاریخچه توانگر اعتماد پاسارگاد

به عنوان مثال منابع آموزشی American English File  دارای کتابهایی با عنوان Teacher’s Guide یا راهنمای استاد هستند. آن ها همچنین دارای کتابهای کار

 ( Work Book) هستند. این کتاب ها به زبان آموز کمک می کند که آنچه در کلاس یاد گرفته را تمرین و یادآوری کند. در این میان آموزشگاههایی نیز وجود دارد که خودشان مطالب آموزشی را به صورت کتاب و یا جزوه تالیف می کنند.

داشتن سیستم ارزشیابی

یک آموزشگاه زبان معتبر باید از سیستم ارزشیابی کاربردی برخوردار باشد. آزمون هایی که به صورت پایان دوره از زبان آموزان گرفته می شود، به هیچ وجه نباید سنگین، پر حجم و استرس زا باشد.

از طرفی می توان به جای برگزاری امتحانات سخت، بر مبنای علایق هر فرد به وی پروژه های مهیجی مانند ارائه کنفرانس در طول ترم را بدهند.

نحوه انتخاب بهترین آموزشگاه زبان

برای اینکه بتوانید یک آموزشگاه زبان را محک بزنید، بهتر است در ارتباط با شرایط  تدریس و انتخاب استادان پرس و جو کنید. هر قدر که آموزشگاه با کیفیت تر باشد در انتخاب اساتید خود دقیق تر عمل خواهد کرد.

از طرفی هر چه قدر تعداد شعبات یک آموزشگاه بیشتر باشد، نشان می دهد که منافع اقتصادی در نظر مدیران از کیفیت آموزشی اهمیت بیشتری دارد. از طرفی چند زبانه بودن آموزشگاه نمی تواند نشان دهنده کیفیت آموزشگاه زبان باشد.

زیرا مدیر آموزشگاه زمانی می تواند به عملکرد اساتید و مشاوران نظارت کافی داشته باشد، که به تمامی زبان هایی که تدریس می شود مسلط باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا