گیلان

جاده اسالم به خلخال + عکس و نقشه

رانندگی در جاده ای سر سبز با نم نم باران، در انبوهی از درختان جنگلی با آهنگی شاد و جذاب در کنار دوستان و خانواده را به راحتی در جاده اسالم به خلخال واقعیت تبدیل کنید. جاده اسالم به خلخال فقط یک جاده برای رفتن از مبدا به مقصد نیست، این جاده خودش یک هدف گردشگری لذت بخش و محبوب برای گردشگران و مسافران محسوب می‌شود.

جاده اسالم به خلخال
جاده اسالم به خلخال

این جاده از هر مقصد تفریکی زیباتر است به همین دلیل پردشگران در این مسیر، ماشینشان را پارک می‌کنند تا از محیط سرسبز نهایت لذت را ببرند و عجله ای برای رسیدن به مقصد ندارند.

جاده اسالم به خلخال کجاست؟

اسالم بخشی از شهرستان تالش و شهری در استان گیلان است. این جاده به خلخال ختم می‌شود. خلخال شهری واقع در جنوب اردبیل است.
طی کردن جاده اسالم به خلخال حدود یک و نیم ساعت طول می‌کشد و این جاده سرسبز حدود 70 کیلومتر است.

به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن طبیعت زیبای این جاده، مدت زمان بسیار کمتر حس می‌شود.
یکی از نکات مثبت این جاده، تابلو های راهنمای متعددی است که در این جاده قرار گرفته است، تا بتوان به راحتی نقاط گردشگری بین راهی را پیدا کرد. از محبوب ترین این نقاط گردشگری می‌توان به روستای ناو و روستای لاکه اشاره کرد.

لوکیشن جاده اسالم به خلخال روی نقشه گوگل مپ

مسیر جاده اسالم به خلخال روی نقشه
مسیر جاده اسالم به خلخال روی نقشه

برای اینکه مسیر جاده اسالم به خلخال را در گوشی خود دنبال کنید کافی است روی عکس بالا کلیک کنید و وارد نقشه گوگل شوید.

مسیر دسترسی به جاده اسالم به خلخال

اگر قصد سفر به این جاده از تهران را دارید، حدود 450 کیلومتر در راه هستید تا به خلخال برسید. در صورتی که در مسیر توقف نداشته باشید، 8 ساعت طول می‌کشد که این مسیر را طی کنید.
در صورتی که بخواهید از سمت اسالم این جاده را طی کنید، به ترتیب باید از شهر های قزوین، رشت و پلیس راه سراوان عبور کنید، سپس از پل دور برگردان فومن به سمت رضوانشهر و چوکار بروید تا در آخر به اسالم برسید.
برای گردشگرانی که قصد سفر شمال کشور از سمت شهر های ارومیه و تبریز را دارند، جاده اسالم به خلخال مسیر اصلی به حساب نمی‌آید و باعث طولانی تر شدن مسیر حدود چند ساعت می‌شود. ولی در صورتی که عجله ای برای رسیدن به مقصد ندارید به شما توصیه می‌کنیم که حتما از این جاده ی جذاب دیدن کنید.

آب‌وهوا و طبیعت زیبای اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال همواره از بقیه مکان ها سردتر و خنک تر است و فرقی نمی کند که چه به فصلی به این جاده بروید، این موضوع همیشه صدق می‌کند.

بهترین زمان سفر به جاده اسالم به خلخال چه وقت است؟

در فصل بهار اکثر نقاط گردشگری، هوای معتدل و بهاری دارند ولی در این جاده باران های شدید به همراه مه گرفتگی زیاد مشاهده می‌شود و آب و هوای بسیار خنکی دارد.

طبیعت اسالم به خلخال در فصل تابستان
طبیعت اسالم به خلخال در فصل تابستان

با توجه به همین موضوع گردشگران اغلب در فصل تابستان به این جاده ی لذت بخش و سرسبز با هوای مطبوع و خنک سفر می‌کنند.
جاده ی اسالم به خلخال پرپیچ و خم است و زیرساخت های لازم و امنی ندارد، به همین دلی در اواخر فصل پاییز و فصل زمستان، جاده ای پر خطر و ریسکی است.
در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم که در آب و هوای معتدلی از این جاده ی لذت بخش دیدن بفرمایید، چون در فصل های سرد امنیت رانندگی در جاده اسالم به خلخال بسیار پایین است، و ممکن است موجب تصادف های جبران ناپذیری شود.

پمپ بنزین در جاده اسالم به خلخال

قبل از رفتن به این جاده سرسبز، حتما بک ماشینتان را چک کنید تا پر باشد چون در تا هفتاد کیلومتری جاده اسالم به خلخال پمپ بنزینی نیست.

جاذبه‌های دیدنی اسالم به خلخال

این جاده با اینکه فقط 70 کیلومتر است، ولی قدم به قدم جاذبه های متعدد و بی نظیری دارد. در ادامه محبوب ترین و معروف ترین مکان هایی که باید حتما در آن ها توقف کنید و حسابی لذت ببرید را به شما معرفی می‌کنیم.

جنگل تالش

این جاده که حدود 150 نوع درخت (36 گونه بومی) را در خود جای داده است در مسیر جاده اسالم به خلخال قرار گرفته است. درختان بومی جنگل تالش، در سایر جنگل ها دیده نمی‌شود.
در این جنگل جاده های سرسبز به همراه درختان میوه مثل زردآلو، فندق، گلابی، انجیر و … مشاهده میشود. درختان نادر و بی مانندی مثل شمشاد هیرکانی، له‌له خزری و آکاسیای ابریشمی در این جنگل وجود دارد.
در نتیجه پوشش گیاهی جنگل تالش، بسیار متنوع است به همین دلیل زیستگاه بسیاری از حیوانات مثل آهو و بز کوهی است.

پارک جنگلی گیسوم در جاده اسالم به خلخال

این جنگل واقع در اسالم در شهرستان تالش است. دلیل جذابیت این جنگل برای گردشگران وجود ساحل کنار فضای سرسبز این جنگل است که این پارک را به یک پارک جنگلی و ساحلی تبدیل کرده است. از تفریحات در این پارک می‌توان به تفریحاتی مثل اسب سواری، شاتل، پاراسل، جت اسکی، پاراگلایدر، قایق سواری و …اشاره کرد.

پارک جنگلی گیسوم
پارک جنگلی گیسوم

در این جاده بعد از عبور درختانی که مثل تونل سقف سبز رنگی ایجاد کرده است، به پارک جنگلی گیسوم می‌رسید. بعد از ورود به جنگل گیسوم درختان میوه ای مثل انار، زردآلو، به، سیب و … نیز دیده می‌شود.
برای رسیدن به این پارک نیازی نیست که خیلی از جاده دور شوید چون این پارک جنگلی در کسیر جاده ی اسالم به خلخال قرار گرفته است.

مرتبط:   ییلاق و دشت النزه کجاست؟ درختانی 200 ساله، مسیر رفتن+عکس و نقشه

روستای ناو

در مسیر جاده ی اسالم به خلخال روستای بکر و سرسبزی به نام روستای ناو قرار گرفته است.
یکی از محلی ترین روستای این منطقه، روستای ناو است که علاوه بر طبیعتی دست نخورده و زیبا، از آب و هوای مطبوع، خنکی و مه آلودی نیز برخوردار است؛ برعکس آب و هوای تالش شرجی نیست. خانه های این روستا بافت بومی و قدیمی دارند که جذابین ایم مکان را چندین برابر می‌کند.

روستای ناو
روستای ناو

در صورتی که قصد اقامت در این روستای دلپذیر را داردی می‌توانید خانه های محلی این روستا را اجاره کنید و یا در طبیعت سرسبز آیت منطقه چادر مسافرتی و کمپ بزنید. در صورت زدن کمپ بهتر است که از روستای ناو زیاد دور نشوید تا در محیطی امن شب را بگذرانید.

آبشار دریابن

این آبشار در نزدیکی روستای لاکه تاشون و در 12 کیلومتری جاده اسالم به خلخال قرار گرفته است. جاده ای فرعی در نزدیکی روستای لاکه توشه قرار دارد که شما را به این آبشار جذاب با ارتفاع 30 متر می‌رساند.

آبشار دریابن
آبشار دریابن

به این نکته توجه کنید که مسیر رسیدن به این آبشار تا نصفه آسفالت است و باید مابقی را از جاده ی خاکی بروید و در آخر هم می‌بایست حدود نیم ساعت پیاده روی کنید. این آبشار معروف به آبشار ناو نیز هست.

ییلاق لرزره

این ییلاق دقیق در وسط جاده اسالم به خلخال قرار گرفته است و نزدیک جاده اصلی است. در ییلاق لرزه دست وسیع و سرسبزی همرا با گل های زیبا و رنگارنگی به چشم می‌هورد که باعث جذابیت این ییلاق شده است.

ییلاق لرزره
ییلاق لرزره

به شما توصیه می‌کنیم که در سفر به این جاده حتما به ییلاق لرزره نیز سر بزنید. اگر قصد اقامت در این ییلاق را دارید، می‌توانید در خانه های جذاب این منطقه که سقف های شیروانی دارند، شب لذت بخشی را تجربه کنید و صبح با صدای پرنده ها و زنگوله گوسفندان بیدار شوید.
این ییلاق نیز مانند سایر ییلاق های آب و هوای خنکی دارد و فصلهای گرم آب و هوای بسیار مطبوعی دارد.

دریاچه سراگاه

برای رسیدن به این دریاچه جذاب می‌بایست از بین شالیزار های واقع در تالش عبور کنید و از بوی مطبوع برنج، صدای پرندگان و منظره ای جذاب و بی نظیر نهایت لذت را ببرید.

دریاچه سراگاه معروف به سد خاکی و سه راه گاه نیز است.
چشمه جوشانی در کف این دریاچه ی کوچک قرار دارد که دریاچه سراگاه را پر می‌کند به همین دلیل این دریاچه همواره آب شفاف و زلالی دارد.
برکه سراگاه، ملک شخصی است. در این برکه ماهی پرورش داده می‌شود . منبع درآمد بسیاری از مردم روستای سراگاه است. با توجه به این موضوع تفریحاتی مثل آب تنی و شنا، ماهیگیری و قایق سواری در دریاچه سراگاه ممنوع است. در کمار این دریاچه کلبه های قرار دارد که می‌شود آنها را اجاره کرد. همچنین می‌شود در این مکان کمپ نیز زد، در نتیجه این دریاچه اقامتگاه مناسبی برای گردشگران است.

 روستای ورگه سران

روستای بکر و کوچی در استان اردبیل به اسم روستای ورگه سران قرار گرفته است.  این روستا در ده کیلومتری شمال سرعین قرار گرفته است و نسبت به مناطق دیگر کمتر مورد بازدید گردشگران است. به همین دلیل طبیعتی دست نخورده و بومی دارد.

روستای ورگه سران
روستای ورگه سران

روستا ورگه سران مملو از جاذبه های طبیعی نادر و بی نظیری است. جاذبه های مانند چشمه های زیبا،  آبشار چشمگیر، غارهای طبیعی بزرگ و کوچک، چمنزارهای وسیع و سرسبز به همراه گل های رنگارنگ و گیاهان وحشی.

دریاچه نئور

این دریاچه در قلب دره کوهستان باغرو، در نزدیکی خلخال قرار گرفته است. دریاچه نئور، در فصل بهار از پیوند دو دریاچه به وجود می‌آید و در جاده اسالم به خلخال واقع شده است. برای شنا در این دریاچه احتیاط کنید و اگر حرفه ای هستید اقدام به شنا کنید چون عمق این دریاچه حدود پنج متر است.

دریاچه نئور
دریاچه نئور

یکی دیگر از نکات مثبت این منطقه این است که، ساخت و ساز در کنار دریاچه نئور ممنوع است و به صورت جدی ار محیط زیست این مکان محافظت می‌شود.

در بعضی از مواقع پرندگان مهاجر در این منطقه به صورت موقت ساکن می‌شوند که باعث جذابیت چندین برابر این مکان می‌شود.

خوشبختانه شکار پرندگان در اطراف این دریاچه نیز ممنوع است و زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

مرتبط:   رشت کجاست 📌 جمعیت و مساحت رشت، آب و هوا ✔️[0 تا 100]

در کنار این دریاچه جذاب می‌توانید چادر بزنید و ماهیگیری کنید. در سال های اخیر قزل آلای هفت رنک در این دریاچه وجود داشت ولی در حال حاضر فقط ماهی سیم کپور دیده می‌شود.

طبیعت اطراف دریاچه نئور بسیار بکر است و برای برپایی کمپ، مکانی بسیار لذت بخشی است. بهتر است که در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید چون تا قبل از ماه اردیبهشت آب و هوای این ناحیه هنوز سرد است.

در نزدیک دریاچه نئور، روستایی به نام عباس‌آباد قرار گرفته است امکانات رفاهی مطلوب و مناسبی  مثل هتل و رستوران دارد.. در صورت نیاز می‌توانید به این روستا نیز بروید.

آبگرم گیوی

این آب گرم به ایستی‌سو و یا خلخال سوئی نیز معروف است. این آب گرم در استان اردبیل، در فاصله 5 کیلومتری شهر گیوی و در کنار جاده گیوی-خلخال، قرار گرفته است. نکته ی مثبتی که آب گرم گیوی دارد، جنبه ی درمانی این آب گرم است که می‌توان بیماری های پوستی و مفصلی را مثل درد کمر، گرفتگی اعضای بدن، درد مفاصل، رماتیسم و … را درمان کند.

آبگرم گیوی
آبگرم گیوی

این آب گرم بیماری های اعصاب، گوارشی، پوستی و متابولیکی را نیز درمان می‌کند چون حاصل از برخورد رشته های آهکی و توده آذرین است.

این آب گرم از 2 استخر مخصوص بانوان و آقایان به همراه چند روش تشکیل شد است.

گردنه الماس در جاده اسالم به خلخال

مشهورترین  و زیباترین دیدنی که در میانه جاده اسالم به خلخال قرار گرفته است، گردنه الماس است. این مکان مملو از دشت های سرسبز و کلبه های جذاب ییلاقی و بومی است. از جذابیت های این منظره می‌توان به چرای اسب ها و گوسفندان نیز اشاره کرد.

گردنه الماس
گردنه الماس

توجه کنید که گردنه الماس با گردنه حیران فرق دارد. گردنه حیران واقع در شهرستان آستارا و استان گیلان است.

دشت شقایق

اگر در ماه های اردیبهشت و خرداد از این جاده ی زیبا بازدید کردید، حتما به دشت شقایق هم سری بزنید. این دشت زیبای بی نظیر و خارق العاده ای مملو از گل های شقایق دارد.

در اطراف دشت شقایق کلبه های قرار گرفته است که برای گردشگران گوشت تازه را کباب می‌کنند. علاوه بر کباب، آش دوغ این منطقه نیز بسیار خوشمزه است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما آن را امتحان کنید.

در این دشت به دلیل پرورش زنبور، عسل با کیفیت و مرغوبیت نیز یافت می‌شود.

ییلاق متش در جاده اسالم به خلخال

یکی دیگر از ییلاق های جاده اسالم به خلخال است، ییلاق متش است.

ییلاق متش
ییلاق متش

اگر می‌خواهید از فضای شهر دور شوید می‌توانید در کلبه های ییلاق متش اقامت داشته باشید. توجه کنید که این کلبه های علاوه بر آرامش بخش بودن سختی های مانند نداشتن آب، گاز و برق نیز دارد. با این حال گاز از کپسول گاز، آب از منبع و نور نیز از ژنراتور تامین می‌شود.

زمین سرسبز این ییلاق و ابرهای سحر گاهی باعث جذابیت چندین برابر این منطقه شده که برای هر گردشگری جذاب است.

روستای خوجین

این روستا یکی از روستاهای اسالم به خلخال است که نسبت به روستا های دیگر سختی کمتری دارد چون این روستا بافت امروزی تری نسبت به بقیه روستا ها دارد در نتیجه اقامتگاه در این روستا کم دردسرتر است.

روستای خوجین
روستای خوجین

روستای خوجین به روستای فی‌یین نیز معروف است. تفریحگاهی به نام ازنو در نزدیکی روستای خوجین قرار گرفته است که مملو از زیبایی است.

این روستا گلخانه ای معروف و بزرگی دارد که انواع گل ها و گیاه ها در آن دیده می‌شود.

روستای خوجین جاذبه های مذهبی نیز دارد. 3 زیارتگاه در این روستا واقع شده است.

تفریحات جاده اسالم به خلخال

در این جاده تفریحات لذت بخشی نیز می توان تجربه کرد. مثل:

کوهنوردی

اگر به کوهنوردی علاقه دارید، منطقه اسالم به خلخال یکی از جذاب ترین و محبوب ترین مکان ها برای کوه نوردی است. کوهنوردی در جاده اسالم به خلخال نسبتا راحت و آسان است چون شیب متوسطی دارد و بیشتر جاده سرپایینی است.

طبیعت‌گردی

برپایی کمپ و گشت و گذار در طبیعت سرسبزِ یکی دیگر از تفریحاتی است که در این جاده می‌توان تجربه کرد.

اگر به استراحت کردن و لذت بردن از منظره های طبیعی بیشتر از ورزش علاقه دارید، طبیعت گردی از کوهنوردی برای شما مناسب تر است.

جنگل‌نوردی

در جاده اسالم به خلخال هم می‌شود جنگل نوردی کرد هم می‌توان جنگا پیایی کرد. اکثر مردم فکر می‌کنند این دو فعالیت یکی هستند ولی تفاوت هایی دارد. اگر اهل ورزش هستید و به طور حرفه ای کوهنوردی می‌کنید، پس جنگل نوردی را نیز به شما پیشنهاد می‌کنم. در غیر این صورت جنگل پیمایی برای شما مناسب تر و لذت بخش تر است.

اگر به جنگل نوردی تمایل دارید، بهتر است که به روستای نهالستان پیرسون بروید و سپس وارد جنگل سرسبز بشوید. این روستا در ۲۰ کیلومتری جاده اسالم به خلخال قرار گرفته است. مسیر جنگلی روستای نهالستان به قله منتهی می‌شود و در آخر به محله ای به اسم دره اشرف می‌رسد.  

مرتبط:   استان گیلان ، مناطق و جاذبه های دیدنی ، مسیرها و راه های ارتباطی استان گیلان

رانندگی رویایی در جاده اسالم به خلخال

این جاده ترکیبی از کوه، جنگل، دشت، آبشار و مناظر خارق‌العاده‌ ی دیگری است. به همین دلیل می توان رانندگی رویایی را در این جاده تجربه کرد.

جاده رویایی اسالم به خلخال
جاده رویایی اسالم به خلخال

رانندگی در جاده ی سرسبز و با آب و هوای مطبوعی که دارد، یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که در این جاده می‌توان تجربه کرد.

دوچرخه‌سواری

اگر به دوچرخه سواری علاقه دارید، مطمئن باشید که دوچرخه سواری در جاده اسالم به خلخال چندین برابر لذت بخش تر و دلچسب تر است. بهتر است که این تفریح را با یک گروه دوچرخه سواری که راه را به خوبی بلد هستند تجربه کنید. به این نکته توجه کنید که مسیر دوچرخه سواری این جاده، خاکی است در نتیجه یه دوچرخه ای سالم و مهارت کافی همچنین با آمادگی جسمانی نیز نیاز دارید.

پیک‌نیک

دشت های سرسبز و خارق العاده ی جاده اسالم به خلخال، مکانی مناسب برای پیک نیک و لذت بردن از طبیعت است.

عکاسی در جاده اسالم به خلخال

دیدنی های این جاده به حدی زیبا و جذاب است که اگر به عکاسی علاقه نداشته باشید هم، می خواهید که این منظره را ثبت کنید. این مکان برای عکاس های آماتور و حرفه مناسب و جذاب است.

تماشای عشایر

هنگامی که هوا کم کم گرم می‌شود و فصل بهار فرا می‎رسد، عشایر این منطقه، از ناحیه گرمسیر به سمت ییلاق هایی که اب هوای مطبوع و خنکی دارند، کوچ می‌کنند. در اواخر فصل تابستان نیز مجددا به سوی ییلاق میروند.

شما می‌توانید در فصل های گرم از این جاده دیدن کنید تا زندگی جذاب و متفاوت عشایر این منطقه را تیز تماشا کنید.

تماشای کندوهای عسل

بسیاری از مردمان بومی این منطقه، به پرورش زنبور مشغول هستند. این شغل نیازمند مهارت خاصی است که علاوه بر جذابیتش، خطرناک نیز است.

در صورتی که به دیدن کندوهای عسل از نزدیک علاقه مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در جاده اسالم به خلخال این کار را تجربه کنید.

شکم گردی

اگر به جاده اسالم به خلخال سفر کردید، حتما غذا ها و خوراکی های این منطقه را امتحان کنید. کباب هایی با گوشت تازه، آش دوغ محلی، عسل 100% طبیعی، چای ذغالی معطر و همچنین میوه های خوشمزه و ارگانیک از خوراکی های این منطقه به شمار می‌روند.

اقامت در مسیر اسالم به خلخال

شما می‌توانید در کلبه های که میان راه قرار گرفته اند و خانه هایی که در روستا های اطراف این جاده هستند اقامت داشته باشید. علاوه بر این در جاده اسالم به خلخال چندین اقامتگاه بومگردی نیز وجود دارد.

خرید سوغاتی در جاده اسالم به خلخال

در جاده اسالم به خلخال، سوغاتی ها و صنایع دستی مثل سبد، زنبیل، حصیر و پیراهن های رنگارنگی می‌بینید که به طناب هایی بین درختان آویزان شده اند.

در روستاهای اطراف این جاده نیز، سوغاتی های بیشتری مثل میوه های ارگانیک محلی و عسل های طبیعی کوهی نیز یافت می‎شود.

نکات احتیاطی سفر به جاده اسالم

  • همانطور که گفتیم در جاده اسالم به خلخال پمپ بنزینی نیست. برای جلوگیری از مشکل، حتما باک بنزین ماشینتان را قبل از ورود به جاده چک کنید.
  • به این نکته توجه کنید که اگر مهارت کافی در رانندگی ندارید، پشت فرمان ننشینید و از مسیر لذت ببرید، چون این جاده بسیار پرپیچ‌وخم و تا حدودی خطرناک است.
  • این جاده تا حدودی خطرناک است پس ممکن است که به مراکز درمانی به صورت فوری نیاز باشد ولی متاسفانه مرکز درمانی در مسیر اسالم به خلخال قرار نگرفته است.
  • جاده اسالم به خلخال، زمستانی با برف شدید و سرمای زیاد و آزار دهنده است که باعث یخ بستن سطح جاده و در نتیجه خطرناک و ناامن بودن این جاده می‎شود.
  • واضح است که بررسی سلامت فنی ماشین در کل مهم است ولی در سفر به اسالم به خلخال اهمیت این موضوع بسیار بیشتر می‌شود.
  • این جاده ارتفاع زیادی دارد به همین دلیل در فصل تابستان نیز هوای سردی دارد پس حتما با خودتان لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید.
  • اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید باید حتما لباس مناسب و تجهیزات کافی با خود داشته باشید واز روستا و بخش عشایری اصلا دور نشوید.
  • توجه کنید که این جاده در ناحیه ی شمالی کشور قرار دارد پس بارش باران در بیشتر فصول سال دیده می‌شود.

جمع بندی

یکی از گزینه های بسیار جذاب برای کسانی که قصد دارند در تعطیلات خود به سفری رویایی و جذاب در طبیعت گیلان بروند جاده اسالم به خلخال است. برای رفتن به این جاده جنگلی پر پیچ و خم را دارید حتما نکات گفته شده در ایرانیجو را مد نظر داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا