گلستان

استان گلستان کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه و اماکن دیدنی؟

استان گلستان که با نام های ورگانه و گورگان نیز شناخته میشده است، گرچه استانی تازه تاسیس است اما بناهای تاریخی متعددی دارد. همچنین سالادی از اقوام مختلف ایرانی است، گلستان بدلیل نزدیکی به دریای خزر، و کوههایی که دارد، آب و هوایی معتدل و طبیعتی زیبا و چشم نواز دارد. در ایرانیجو به بررسی استان گلستان، امکانات، ویژگی ها وجاهای دیدنی آن می پردازیم.

استان گلستان کجاست؟
استان گلستان کجاست؟

استان گلستان کجاست؟

یکی از استان های شمالی ایران، استان گلستان است که قبلا قسمتی از استان مازندران بوده است. شهر گرگان مرکز استان گلستان است. این استان فاصله کمی با دریای خزر (کاسپین) دارد و دارای آب و هوای مطبوع و معتدل، جنگل، صحرا و همچنین طبیعت متنوع و زیبایی است. به همین دلیل انتخاب عالی برای گذراندن اوقات فراغت و گشت و گذار در طبیعت است.

تاریخچه استان گلستان

استان گلستان تا سال 1376 جزوی از استان مازندران بود و از این تاریخ به بعد تبدیل به استانی مستقل شد. قدمت تاریخی استان گلستان به دوره پارینه سنگی برمی‌گردد. در گذشته این استان به نام های زیر معروف بود:

 • ورگانه (در کتیبه داریوش در بیستون)
 •  گورکان (در نوشته‌های پهلوی)
 • استرآباد (در زمان خشایارشاه)

از سال 1316 به بعد اسم آن به گرگان تغییر یافت و در حال حاضر نیز شهر گرگان، مرکز این استان است.

به جز شهر های قدیمی و مهم این استان مانند گنبد کاووس و گرگان، بقیه شهرهای استان گلستان در گذشته روستا های به هم پیوسته و متمرکزی بوده اند. این روستا ها به صورت تدریجی در طی زمان توسعه پیدا کرده و تبدیل به شهر شده است.

استان گلستان کجاست؟

این استان از نظر جغرافیایی در میان استان های مازندران، سمنان، خراسان شمالی قرار گرفته است و با کشور ترکمنستان هم مرز است. قسمت هایی از رشته کوه های البرز شرقی از سمت غربی با سمت شرق استان گلستان کشیده شده است. هر چه قدر به طرف شرق این استان بروید، ارتفاع کوه ها کم تر می‌شود.

لوکیشن استان گلستان روی نقشه

لوکیشن استان گلستان روی نقشه
لوکیشن استان گلستان روی نقشه

نقشه استان گلستان

بر اساس تقسیمات کشوری در سال 1390 این استان 14 شهرستان، 29 شهر، 27 بخش و 60 دهستان دارد. در نقشه استان گلستان، موقعیت قرارگیری شهرهای استان قابل مشاهده است.

نقشه استان گلستان
نقشه استان گلستان

جمعیت استان گلستان

طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت این استان 1.868.819 نفر است. که 995.615 نفر از این جمعیت شهرنشین، 871.546 نفر روستا نشین و 1.658 نفر نیز غیر ساکن هستند.

پر جمعیت ترین شهر استان گلستان

پرجمعیت ترین شهر این استان، شهر گرگان است که 2.974 نفر جمعیت دارد.

کم جمعیت ترین شهر استان گلستان

کم جمعیت ترین شهر این استان نیز  مراوه تپه است که جمعیت آن 19 نفر در کیلومتر است.

اقوام استان

در استان گلستان قوم های مختلف و متعددی ساکن هستند که عبارتند از:

 • ترکمن‌ها
 • فارسی زبانان
 • سیستانی‌ها
 • بلوچ‌ها
 • ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)
 • مازندرانی
 • قزاق‌ها

در این منطقه فارس ها به دودسته تقسیم بندی می‌شوند:

 1. بومی
 2. مهاجر

گویش اکثر فارس‌های بومی گرگانی، مازندرانی و کتولی است.

افرادی که به این استان مهاجرت کردند بیشتر از اقوام سیستانی، سمنانی، بلوچ و خراسانی هستند. اکثرا فارسی‌ زبان‌ها در جنوب و مرکز استان گلستان ساکن هستند و همچنین  مازندرانی‌ها نیز در روستاهای نیمه غربی این استان زندگی می‌کنند. آذری‌هایی که به این استان مهاجرت کرده‌اند در شهرستان گنبد کاووس و قزاق‌های نیز اکثرا در گرگان ساکن هستند. در قسمت های شرقی، شمالی و مرکزی این استان نیز ترکمن ها سکونت دارند.

شهرستان‌های استان گلستان

شهرستان های این استان عبارتند از:

 • آزادشهر
 • آق‌قلا
 • گرگان
 • گنبدکاووس
 • بندر ترکمن
 • گمیش‌تپه
 • رامیان
 • کردکوی
 • بندرگز
 • علی‌آباد کتو
 • گالیکش
 • کلاله
 • مراوه تپه
 • مینودشت

شهرهای استان گلستان

همانطور که گفتیم این استان 29 شهر دارد در ادامه به معرفی شهر های قدیمی و مهم این استان می‌پردازیم:

گرگان

شهر گرگان واقع در شمال شرقی کشور است و در مرکزیت این استان قرار گرفته است. پارک جنگلی ناهارخوران از مشهورترین تفریحگاه های شهر گرگان است که واقع در 4 کیلومتری جنوب این شهر است.

یکی از بازارهای معروف و قدیمی گرگان به اسم بازار تاریخی نعلبندان که در سال 357 هجری قمری ساخته شده است نیز واقع در بافت قدیمی گرگان است.

شهر گرگان
شهر گرگان

از دیگر آثار تاریخی و دیدنی های این شهر نیز می‌توان به پارک النگ‌دره، روستا و آبشار زیارت، جنگل توسکستان، تپه تاریخی تورنگ، پارک جنگلی قُرق، آبشار رنگو، مدرسه عمادیه، خانه امیرلطیفی، خانه باقری، مسجد جامع گرگان و خانه تقوی‌ها اشاره کرد.

گنبد کاووس

دومین شهر وسیع این استان بعد از شهر گرگان، شهر گنبد کاووس است که بیشتر از نصف جمعیت آن از ترکمن ها تشکیل شده است. گنبد کاووس (قابوس) از مهم ترین جاذبه های دیدنی و تاریخی این شهر است که در فهرست آثار فرهنگی ایران در یونسکو ثبت شده است. اسم شهر گنبد کاووس نیز از این برج گرفته شده است.

شهر گنبد کاووس
شهر گنبد کاووس

در اطراف شهرستان کلاله واقع در این شهر، اماکن دیدنی از قبیل هزار دره، زیارتگاه و گورستان خالد نبی نیز وجود دارد. از بهترین و زیباترین مقاصد طبیعت گردی و پرنده نگری نیز می‌توان به تالاب های آجی‌گل، آلماگل و آلاگل و همچنین گل‌فشان ‌های مسیر اینچه برون اشاره کرد.

بندر ترکمن

این بندر که واقع در سواحل شرقی دریای خزر (کاسپین) است یکی از شهر های بندری این استان است. این بندر 40 کیلومتر مربع با مرکز استان گلستان فاصله دارد. قدمت این شهر که در ابتدا اسم آن بندر شاه بود به سال 1306 (دوران پهلوی) باز می‌گردد. مردم این شهر اکثرا سنی مذهب و ترکمن هستند.

بندر ترکمن
بندر ترکمن

جزیره آشوراده یکی از محبوب ترین مناطق دیدنی این بندر است که علاوه بر جذابیت گردشگری و توریستی، از نظر اقتصادی نیز بسیار حائز اهمیت است.

اگر می‌خواهید از این جزیره بازدید کنید باید در ابتدا به بندر ترکمن رفته و سپس از آن جا به وسیله قایق های محلی به آشوراده بروید.

مرتبط:   نمایندگی تراست گرگان ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

اسب های ترکمن نیز از دیدنی های معروف و جذاب این منطقه به شمار می‌روندو برای بازدید از این اسب های اصیل ترکمن و همچنین تماشای مسابقات اسب دوانی باید به روستای قالی بروید، این روستا در 10 کیلومتری بندر ترکمن قرار گرفته است.

علاوه بر این موارد، بازارچه‌ی ساحلی و اسکله بندر ترکمن نیز ار مناطق جذاب و دیدنی این بندر هستند.

آب و هوا

این استان آب و هوای مطبوع، معتل و همچنین نیمه مرطوب دارد. ولی هر چقدر به مرز استان گلستان و ترکمنستان  و قسمت های شمالی این استان نزدیک می‌‌شویم، آب و هوای آن خشک تر و گرم تر می‌شود.

در فصول مختلف آب و هوای این استان به شکل زیر است:

بهارهایی با آب و هوای معتدل و خنکی

زمستان های سرد به همراه بارش باران و برف

تابستان های گرم

در کل استان گلستان طبیعتی سرسبز و آب و هوای معتدل دارد در نتیجه در هر فصلی می‌شود به این استان سفر کرد، ولی بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار و پاییز است.

اماکن دیدنی

استان گلستان آب و هوای مطبوع، شهرستان ها و مناطق زیبا و پوشش گیاهی  و پارک های طبیعی سرسبز دارد به همین دلیل سالانه گردشگران داخلی و توریست های خارجی متعددی از این استان دیدن می‌کنند. گردشگری عامل مهم و تاثیر گذاری بر روی اقتصاد این استان است.

بعضی از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری استان فارس عبارتند از:

پارک ملی گلستان

این پارک در بین استان‌های گلستان و استان خراسان شمالی قرار گرفته است و حدود 87242 هکتار وسعت دارد.

تا پیش از سال 1336، پارک ملی گلستان شکارگاه بود و سپس اسم آن در شهریور ماه 1342 به پارک محمد رضا شاه تغییر کرد و در آخر در سال 1353 تبدیل به پارک ملی شد. در سال 1357 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این پارک با مساحت 91895 هکتار محافظت شد.

پارک ملی گلستان
پارک ملی گلستان

پارک ملی واقع در 55 کیلومتری شرق گنبد است و 115 کیلومتر مربع به غرب بجنورد فاصله دارد و همچنین در جاده مشهد قرار گرفته است. رویش‌های اصلی این پارک به دلیل 3 اقلیم مختلف، متنوع است.

روستای وامنان

روستای وامنان که واقع در مسیر آزادشهر به شاهرود است از توابع شهرستان آزاد شهر است. این شهرستان در شرق استان گلستان قرار دارد. این روستا سالانه مسافران زیادی را به دلیل آب و هوای مطبوع به خود جذب می‌کند.

کشت زعفران در روستای وامنان
کشت زعفران در روستای وامنان

در شمال روستای وامنان، جنگل زیبا و سرسبزی به نام شانوین قرار گرفته که جذابیت این منطقه را چندین برابر کرده است. همچنین جنگل های این روستا آبشار های پرآب و دائمی دارند. در این روستا انواع مختلفی از گیاهان دارویی تولید می‌شوند.

روستای سایر

این روستا از توابع منطقه مرکزی شهرستان مینودشت است که طبیعتی بکر و سرسبز، چشمه‌های زلال و طبیعی، آب و هوای مطبوع و لذت بخش دارد، به همین دلیل گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را به خود جذب می‌کند. همچنین در این روستا انواع محصولات کشاورزی و انواع میوه جات نیز کشت می‌شود. چناری کهنسال و تاریخی با قدمت بیشتر از هفتصد سال به دست یکی از مردم این روستا در گذشته کاشته شده ایت. این چنار معروف در تاریخ 31/05/1394 فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

امامزاده آق امام

این امامزاده بر روی تپه ای بلند (300 متر ارتفاع) قرار گرفته و از آزادشهر 2 کیلومتر فاصله دارد و در کنار مسیر تهران به مشهد است.

امامزاده آق امام
امامزاده آق امام

آرامگاه مختومقلی فراغی

قدمت این آرامگاه که واقع در شمال استان گلستان، شهرستان مراوه ‌تپه، روستای آق ‌تقه قدیم است به دوران قاجاری و پهلوی بازمی‌گردد.

آرامگاه مختومقلی فراغی
آرامگاه مختومقلی فراغی

آرامگاه مختومقلی فراغی در تاریخ 26/12/1386 به شماره 22251  در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

برج گنبد قابوس (بلندترین برج آجری جهان)

این برج در سال 397 هجری قمری به دستور شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر در داخل شهر  گنبدکاووس احداث شد.

برج گنبد قابوس (بلندترین برج آجری جهان)

ارتفاع این برج 60 متر است و بر روی تپه ای با 15 متر ارتفاع احداث شده است. برج گنبد قابوس بزرگترین بنای آجری در کل جهان است. این برج در سال 1310 شمسی با شماره 86 در فهرست آثار ملی ثبت شده است و همچنین در تیر 1391 به عنوان 15 امین اثر ایران، در فهرست یونسکو (میراث جهانی) نیز به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی ناهارخوران

این پارک 5 کیلومتر مربع تا جنوب شهر گرگان فاصله دارد. این پارک سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند چون امکانات رفاهی متعددی از قبیل  رستوران‌ها، آرامشگاه‌ها، شبکهٔ آب‌رسانی بهداشتی و… دارد.

پارک جنگلی ناهارخوران
پارک جنگلی ناهارخوران

اکثر مسافران و گردشگرانی به شهر مشهد می‌روند، چند ساعتی را در این پارک استراحت می‌کنند.

پارک جنگلی النگدره

وسعت این پارک 185 کیلومتر مربع است و به دلیل اینکه چشم انداز جذاب و خارق العاده ای دارد به عنوان یکی از هفت منطقه نمونه گردشگری در ایران انتخاب شده و جزو پارک های جنگلی شاخص شمال ایران است. آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع و خنک است و دست کم ده درجه از سایر نقاط شهر کمتر است. پوشش گیاهی مخصوص و رودخانه ها و چشمه های جذاب و طبیعی در دامنه جنگل این قرار گرفته است.

از جنوب این پارک تا شمال آن، رودخانه ای به نام قلاشی امتداد دارد که حدودا از مرکز این پارک عبور می‌کند. در اطراف رودخانه قلاشی سه چشمه‌ی آب قرار گرفته است. پوشش گیاهی جنگل شامل درختانی از قبیل توسکا، برگ، بلوط، افرا، بید، شیردار، خردمندی، انجیلی و ممرز است.

جنگل و آبشار زیارت

این آبشار واقع در شهر گرگان، در بین جنگل ناهارخوران و در اطراف روستای زیارت قرار گرفته است.

جنگل و آبشار زیارت در روستای زیارت
جنگل و آبشار زیارت در روستای زیارت

در جنگل زیارت امکانات تفریحی متعددی از قبیل آلاچیق، رستوران، کمپینگ، سرویس بهداشتی و فروشگاه دارد که موجب شده است سالانه گردشگران زیادی به این جنگل برای لذت بردن از طبیعت و گذراندن اوقات فراغت خود بیایند.

مرتبط:   نمایندگی تراست گرگان ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

جنگل و آبشار رنگو

آبشار رنگو واقع در 15 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان است. آب و هوای فضای اطراف این آبشار و رودخانه که با درختان مرتفع پوشیده شده است، بسیار مطبوع و لذت بخش است. آبشار رنگو زیاد بلند نیست ولی منظره ای منحصر به فرد و جالبی دارد. متاسفانه این منطقه امکانات رفاهی مناسبی برای دوستداران طبیعت ندارد.

آبشارهای دره تل انبار

آبشارهای دره تل انبار فاصله کمی با روستای زیارت دارد. روستای زیارت نیز از جنوب شهر گرگان هفده کیلومتر فاصله دارد که گردشگران متعددی را سالانه به خود جذب می‌کند.

دره تل انبار شامل 53 آبشار می‌شود که ارتفاع این آبشار ها 2 تا 40 متر است. 20 تا از این آبشار ارتفاعی بیشتر از 10 متر دارند که بازدید از آن ها نیازمند تجهیزات فرود و مهارت های حرفه ای و فنی است. برای فرود از 25 تا از این 53 آبشار، به طناب نیاز است.

برای بازدید و عبور از این دره بهتر است از اول تیر ماه تا اواسط شهریور ماه به این منطقه بروید.

پارک جنگلی تنگه چهل چای

این پارک جنگلی واقع در جنوب شهرستان مینودشت است که از 3 منطقه تشکیل شده است. این مناطق عبارتند از:

 1. تفرجگاه جنگلی تنگه
 2. تفرجگاه طبیعی طول آرام
 3. استراحتگاه بین راهی آق چشمه
پارک جنگلی تنگه چهل چای
پارک جنگلی تنگه چهل چای

وسعت پارک جنگلی تنگه چهل چای حدود 59 هکتار است و این پارک از سطح دریا حدود 350 متر مربع فاصله دارد. آبادی ها و روستاهایی که در کنار این پارک قرار گرفته اند عبارتند از: زنگلاب، یکه سور، نالاج و طول آرا

آبشار لوه

آبشار لوه با شهرستان مینودشت 25 کیلومتر فاصله دارد. این آبشار که واقع در روستای لوه است در بین درختان و کوه‌های غرب پارک ملی گلستان قرار گرفته است. بعضی از آبشار های این منطقه ارتفاعشان به 15 متر می‌رسد. حوضچه های این آبشارها بسیار مفرح و خنک است و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

آبشارهای روستای ساسنگ

روستای ساسنگ در شمال غرب شهرستان مینودشت قرار گرفته است و 25 کیلومتر با این شهرستان فاصله دارد. بافت ساسنگ، زندگی اصیل شمالی را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

اقامتگاه هایی به منظور میزبانی از گردشگران و مسافران در این روستا قرار دارد. این روستا، آبشار های پر آب، زیبا و بی نظیری دارد.

آبشار تمام خزه‌ ای کبودوال

آبشار کبودوال واقع در دره ای زیبا و عمیقی است، که این دره در جنگل سرسبز و انبوه کبودوال قرار گرفته است. این آبشار در جنوب علی آباد کتول واقع شده است و 5 کیلومتر با آن فاصله دارد.

آبشار تمام خزه‌ ای کبودوال

 تنها مجموعه آبشار تمام خزه در جهان کبودوال است به همین دلیل همواره گردشگران متعددی را به خود جذب می‌کند.

مسجد جامع گرگان

قدمت این مسجد به دوره سلجوقیان برمی‌گردد، ولی امروزه از آن بنای اولیه، فقط  مناره ی آن باقی مانده است. در دوران تیموری و صفوی، این بنا بازسازی شد و همچنین گسترش یافت. از جاذبه ای مسجد جامع گرگان می‌توان به کتیبه‌های آجری به خط کوفی، در و منبر چوبی منبت‌کاری شده و مناره‌ای از دوران سلجوقی اشاره کرد.

پارک شبنم نوده خاندوز

این پارک در شهر نوده خاندوز که واقع در شهرستان آزادشهر است قرار گرفته است. در سال های گذشته به کمک شهرداری نوده و مردمان این شهر، پارک شبنم نوده خاندوز مرمت و بازسازی شد و آماده پذیرایی از گردشگران و بازدیدکنندگان شده است.

پارک شبنم نوده خاندوز
پارک شبنم نوده خاندوز

آب و هوای مطبوع و دلپذیر این پارک به همراه چشم انداز زیبایی که دارد باعث محبوبیت این مکان در بین مردم شده است.

پارک شبنم نوده خاندوز بر روی تپه ای قرار گرفته که به کل شهر مشرف است و مناظر زیبایی به دلیل وجود پله ها و دیوار سنگی  در این پارک به وجود آمده است.

از دیگر عواملی که باعث معروف بودم و محبوب بودن این پارک شده می‎توان به مراسم نورافشانی نیمه شعبان و سینمای پارک اشاره کرد.

امامزاده محسن کریم آباد

امامزاده محسن کریم آباد واقع در روستای کریم آباد است و 2 کیلومتر با شهر گرگان فاصله دارد. این روستا علاوه بر محیط دیدنی و سرسبزی دارد، امکانات ورزشی و تفریحی نیز دارد. در گذشته روستای کریم آباد به نخیل معروف بوده ایت این نام را اهالی همان منطقه به این روستا داده بودند.

در امامزاده محسن کریم آباد سنگ قبر هایی پیدا شده است که به قرن 5 و 6 هجری بازمی‌گردد به همین دلیل می‎‌توان نتیجه گرفت که قدمت این امامزاده بسیار طولانی است.

پارک جنگلی مرتفع هزارپیچ

این پارک یکی از ارتفاعاتی است که در اطراف شهر گرگان قرار گرفته است. پارک هزار پیچ منظره چشمگیری از شهر گرگان به نمایش می‌گذارد و همچنین موقعیت مناسبی دارد به همین دلیل در بین گردشگران و اهالی بسیار محبوب است. این پارک واقع در اول غرب شهر گرگان است و بر روی آن فرستنده اصلی تلویزیون شهر قرار گرفته است. پوشش گیاهی این پارک شامل درخت و درختچه های سرو می‌شود. به دلیل ارتفاع این منطقه، بخش هایی از این پارک تبدیل به سایت پروازی شده است. کسانی که به تفریحاتی از این دسته علاقه من هستند می توانند در این منطقه پرواز های سبک با انواع پاراگلایدر و چتر را تجربه کنند.

چشمه گل رامیان

پر عمق ترین چشمه آب سرد در کل جهان، چشمه گل رامیان است که واقع در کیلومتر 5 جاده رامیان به سمت شاهرود است.

چشمه گل رامیان

ابعاد این چشمه طبیعی و بزرگ 90 در 80 متر مربع و عمق این چشمه نیز تا 80 متر مربع تخمین زده شده است. به این چشمه دالان بهشت نیز گفته می‌شود و همچنین می توان آن را جزو استخر های بزرگ طبیعی و یا دریاچه های کوچک دانست. این چشمه از طرفی مشرف به جنگل و کوه و از ظرفی دیگر مشرف به زمین های کشاورزی است.

مرتبط:   نمایندگی تراست گرگان ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

آبشارهای شیرآباد و غار دیو سپید

این مجموعه در در روستای شیر آباد قرار گرفته است و با شهر خان ببین 7 کیلومتر فاصله دارد. همانطور که از نامش پیداست این مجموعه، 7 آبشار پشت سر هم دارد که در غار سپید میان آبشار دوم و سوک قرار گرفته است.  این غار همان غار خان هفتم  معروفی است که در شاهنامه آورده شده است.

آبشارهای شیرآباد و غار دیو سپید
آبشارهای شیرآباد و غار دیو سپید

در این غار تنها سمندر سفید گرگانی که در جهان باقی مانده است و در حال انقراض است، زندگی می‌کند.

پارک‌های جنگلی و چشمه سارهای متعددی در این مکان قرار گرفته اند که باعث زیباتر شدن این منطقه شده اند.

آبشار سوم این مجموعه به  عروس آبشارهای ایران معروف است  و همچنین آبشار اول آن که عمق 30 متری دارد یکی از عمیق ترین آبشارهای این کشور است.

این مجموعه طبیعت دست نخورده و بکری دارد، همچنین زیستگاه حیواناتی وحشی از قبیل پلنگ، گاو وحشی، خرس، مرال، سمندر گرگانی (تنها زیستگاه این حیوان در جهان) و… است.

امکانات رفاهی این منطقه عبارتند از: دستشویی، هتل، رستوران و …

دیگر دیدنی ها و جاذبه های گردشگری این منطقه عبارتند از:

 • زیتون تپه آزادشهر
 • پیر باد نوده خاندوز
 • آبشار لاشو آزادشهر

اقامتگاه‌ ها و هتل های استان گلستان

این استان اقامتگاه ها و هتل های متعددی دارد که بهترین آن ها عبارتند از:

 • هتل قصر بوتانیک (گرگان)
 • هتل کانیار (علی‌آباد کتول)
 • هتل جهان‌گردی ناهار خوران (گرگان)
 • هتل قصر (مینودشت)
هتل قصر بوتانیک (گرگان)
هتل قصر بوتانیک (گرگان)

اگر به دنبال هتل های با قیمت مناسب و به صرفه تر هستید در دل طبیعت سرسبز این استان هستید، پیشنهاد ما به شما اقامتگاه های زیر است:

 • اقامتگاه‌های بوم‌ گردی شاریسه (مینودشت)
 • اقامتگاه‌های بوم‌ گردی ساسنگ (مینودشت)
 • اقامتگاه خالد نبی (علی آباد)
 • اقامتگاه ریگ چشمه (علی آباد)

رستوران‌ های استان گلستان

رستوران عمارت یکی از شیک ترین، با کیفیت ترین و بهترین رستوران های گرگان است که واقع در پارک جنگلی ناهارخوران است. این رستوران انواع کباب ها، غذاهای دریایی، غذاهای محلی و فست فود را سرو می‌کند.

شعبه ای از رستوران اکبر جوجه نیز واقع در ابتدای کمربندی گرگان است که مرغ ترش و جوجه محبوب و معروفی دارد.

از بهترین و با کیفیت ترین رستوران های شهر گنبد کاووس نیز می‌توان به رستوران گندم و رستوران غذای ترکمنی اشاره کرد.

در بندر ترکمن نیز رستورانی با اسم کاسپين قرار گرفته که در آن غذاهای محلی بندر ترکمن و غذاهای دریایی سرو می‌شود و از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

غذاهای محلی

از غذاهای سنتی و محلی این استان می‌شود به هلی آش اشاره کرد که به آش آلو نیز معروف است. مواد اولیه این آش عباتند از:  برنج، نخود،سبزی، لوبیا گوجه‌ سبز

یکی دیگر از غذا های محلی این منطقه بولامه است که در جشن زنانه برای پذیرایی از مهمان ها در 7 امین روز تولد نوزاد درست می‎‌شودو شبیه به حلیم می‎باشد. همچنین چِکدِرمه که بسیار شبیه به استامبولی پلو است و همراه با سبزی و دوغ سرو می‎شود نیز یکی دیگر از غذاهای سنتی این منطقه است.

ماش پلو و گوجه آش نیز از غذاهای معروف و محلی این استان به شمار می‌روند.

سوغات استان گلستان

یکی از سوغاتی های محبوب این استان، حلوای محلی اوماج است که در ایام نوروز پخت می‌شود و مخصوص گرگان است. این حلوای لوزی شکل در شیرینی فروشی های این منطقه به فروش می‌رسند.

حلوای محلی اوماج گرگان
حلوای محلی اوماج گرگان

یکی دیگر از شیرینی های خوش طعم و محلی استان گلستان، سرغربیلی است که خمیر آن با ماست و یا شیر درست می‌شود.

نان پادرازی نیز یکی از معروف ترین شیرینی ها و سوغاتی های استان گلستان این که دو نوع روغنی و خشک دارد.

دیگر سوغات این استان عبارتند از:

 • عرق کشمش
 • حلوا گردویی (مخصوص کردکوی و بندر گز)
 • نان بهارهٔ تورشو چُرَگ و نان کاک (مخصوص رامیان)
 • نان شیرمال (مخصوص آزادشهر)
 • جاجیم
 • صنایع دستی
 • ابریشم بافی (رامیان)
 • ماهی
 • خاویار
 • پنبه
 • حلوا برنجی
 • کسمک (مخصوص مینودشت)
 • نان شیرینی زنجبیلی
 • نون عیدی (کلمبو)
 • قُطاب
 • پشت زیک (کنجدی)
 •  بابتو (مخصوص گرگان)
 •  مارمرده (مخصوص گرگان)
 • قالی
 • قالیچه
 • پشتی ترکمنی
 • شال بلوچی
 • گلیم بلوچی
 • کنار فرش بلوچی
 • نیمروزکاری بلوچیی
 • پرزک دوزی

صنایع دستی استان

صنایع دستی این شهر عبارتند از:

 • ابریشم بافی
 • جاجیم‌بافی
 • نمدمالی
 • سوزن‌دوزی
 • پوستین‌دوزی
 • گلیم بافی
 • پلاس‌بافی (نوعی قالی بدون پرز و از فرش‌های گره‌دار)
پلاس‌بافی در استان گلستان
پلاس‌بافی در استان گلستان

پلاس بافی که نوعی از فرش های گره دارد و قالی بدون گرز است در شهرهای مختلف این استان به خصوص شهرهای رامیان،مینودشت، کلاله و همچنین در روستاها و شهرهای ترکمن ‌نشین بافته می‌شود.

آداب و رسوم مردم استان

جشن آق آش یکی از آیین جالب این استان است که بسیار در بین اهالی این منطقه معروف است. این جشن مخصوص مردان ترکمنی است که به 63 سالگی رسیده اند و هم سن حضرت محمد (ص) شده اند.

در این جشن از آشنایان و نزدیکان دعوت می‌شود و غذای چکدرمه پخته می‌شود.

این جشن که دارای برنامه های جذابی مثل شعرخوانی، مولودی‌خوانی و همچنین اجرای موسیقی سنتی است، در فهرست آثار معنوی و ملی این کشور به ثبت رسیده است.

جمع بندی

در این مقاله از https://iraniju.ir به بررسی جامع استان گلستان پرداختیم، شهرستان های آن را معرفی کردیم و جاهای دیدنی، سوغات و صنایع دستی آن را نیز معرفی کردیم. شما دوست عزیز میتوانید در زیر همین پست، نظر خود و خاطرات خود از این استان را با ما به اشتراک بگذارید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا