وبلاگ

پیدا کردن کدپستی، کد پستی ما چیست؟ 5 روش سریع

احتمالا برای شما نیز پیش آمده که هنگام پر کردن فرم برای بانک، خرید آنلاین، ثبت نام برای حضور در یک آزمون و… به قسمت کد پستی برخورده و آن را به یاد نداشته باشید، و بدون آن نیز اطلاعات شما ناقص باقی خواهد ماند. در این مقاله از ایرانیجو سریع ترین و راحت ترین راه برای دریافت کد پستی را بررسی میکنیم.

کد پستی چیست؟ چطور کد پستی را پیدا کنیم؟
کد پستی چیست؟ چطور کد پستی را پیدا کنیم؟

کدپستی چیست؟

یک کد شامل ده رقم، که در گذشته ( پیش از سال هزار و سیصد و هفتاد و شش 1376) شامل پنج رقم بوده ولی تصمیم به تغییر آن به یک کد ده رقمی، نقطه عطفی در استفاده از کد پستی شد.

پنج عدد ابتدایی در کدپشتی، مشخص کننده محدوده جغرافیایی است و 5 عدد پایانی برای تشخیص محل دقیق ساختمان است.

در واقع در سال 1376 برای تعیین آدرس دقیق هر ساختمان، یک کد 10 رقمی تعریف شد و هر آدرس ساختمان با این کدپستی، بصورت منحصر به فرد قابل تشخیص است.

چطور کد پستی خود را پیدا کنیم؟

برای اینکه کد پستی محل سکونت خود را پیدا کنید روشهای مختلفی وجود دارد، مهمترین روش های دریافتی کد پستی عبارتند از:

  1. سایت شرکت ملی پست
  2. مندرج شده روی قبض
  3. پیدا کردن از روی شماره ثابت
  4. به وسیله پیامک
  5. دریافت کد به صورت حضوری
مرتبط:   نمایندگی تراست قزوین ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

 در ادامه به بررسی هر یک از این روشها می پردازیم.

سایت شرکت ملی پست

سریع ترین و ساده ترین راه پیدا و دریافت کدپستی زمانی که در خارج از خانه هستید، استفاده از سایت ملی پست  است. که به دو روش صورت می‌گیرد.

  • جستجوی کد پستی با پیشمایش نقشه
  • جستجوی کد پستی با آدرس

جستجوی کد پستی با پیشمایش نقشه در سایت شرکت پست

اول؛ پس از وارد شدن به سامانه سایت ملی پست ایران و با استفاده از”بخش جستو جو کد پستی با پیمایش نقشه”، بدون نیاز به هیچ گونه احزار هویتی کد پستی خود را دریافت کنید.

ابتدا شهر، منطقه، محله، کوچه و پلاک خود را وارد کرده و پس از زدن کد امنیتی، به کد پستی همه ی ساختمان های آن پلاک دسترسی پیدا می‌کنید.

جستجوی کد پستی با آدرس در سایت شرکت پست

در صورت بارگیری نشدن اطلاعات پستی شما بر روی نقشه از روش (جست و جو کد پستی بر اساس آدرس)  استفاده کنید. در این بخش با وارد کردن معبر آخر، نام ساختمان یا محل کسب و کار و پلاک و سپس تایید آدرس خود همه ی کد پستی های ساختمان را مشاهده کنید.

 کد پستی روی قبض

راحت ترین و ساده ترین راه پیدا کردن کد پستی است. کد پستی روی همه قبوض درج شده و شما به آسانی می‌توانید آن را بیابید.

مرتبط:   بلوبانک چیست؟ ⚡️ 20 مزیت افتتاح حساب بلو کارت سامان blubank

کد پستی با استفاده از شماره تلفن ثابت

در گذشته یکی از بخش های سازمان پست کشور بود می‌توانستید که با ارائه شماره تلفن ثابت کد پستی را دریافت کنید. اکنون این بخش غیر فعال شده است. اما بر اساس گفته های مسئولان شرکت پست احتمالا این قابلیت مجددا فعال می‌شود.

 کد پستی و پیامک

 شماره تلفن ثابت خود را به شماره 7087 پیامک کنید پس با کسر مبلغ  دویست تومان شما کد پستی خود را دریافت خواهید کرد. این راه توسط یک شرکت خصوصی و طی قرارداد با شرکت پست ایجاد شده است.

دریافت کدپستی به شکل حضوری

ابتدا به یکی از دفاتر پستی در سراسر کشور مراجعه کنید، در آنجا می‌توانید کدپستی و تاییدیه کد پستی را دریافت نمایید که دارای هزینه بوده؛ طبق آخرین تعرفه در تاریخ اسفند ماه سال هزار و چهارصد، عرضه اطلاعات پستی دوهزار و هفتصد و سی تومان هزینه به همراه خواهد داشت و گواهی کدپستی نیز بنا به شرایط در بازه دوهزار و هشتاد تومان تا چهارده هزار و سیصد تومان خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله از ایرانیجو، 5 روش برای استعلام کد پستی را به شما آموزش دادیم، تا در هر لجظه که نیاز به کد پستی محل خود داشتید، به راحتی بتوانید آن را پیدا کنید.

3.8/5 - (35 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا