هشتگرد

هشتگرد کجاست؟ منطقه ها، آب و هوا، جمعیت و لوکیشن هشتگرد قدیم

یکی از شهرهای اطراف کرج که پتانسیل رشد بالایی دارد شهر هشتگرد است، که در شرق کرج و در فاصله 30 کیلومتری آن واقع شده است. دارای آثار باستانی‌ای مانند چال تپه و کاروانسرای عباسی است. همچنین روستاهایی مانند: فشند، بادامک، قلعه آذری از جاهای خوش آب و هوای آن است. در ایرانیجو به بررسی منطقه‌های هشتگرد، مسیر رفتن و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی آن می‌پردازیم..

استانالبرز
شهرستانساوجبلاغ
نام‌های قدیمهشتکرد، هشگرت، هشتجرد
جمعیتحدود 60 هزار نفر
وبگاههشتگرد کجاست
پیش شماره۰۲۶۴۴۲۲، ۰۲۶۴۴۲۳

هشتگرد کجاست؟

هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در استان البرز واقع شده است..

فاصله شهر تهران تا شهر هشتگرد تقریبا ۸۰ کیلومتر می‌باشد..

فاصله شهر کرج تا شهر هشتگرد چیزی در حدود ۳۰ کیلومتر است..

لوکیشن شهرک هشتگرد روی نقشه گوگل: هشتگرد کجاست؟

در تصویر زیر می‌توانید لوکشین یا نقشه هشتگرد را مشاهده کنید. برای دیدن جزییات بیشتر کافی است بر روی آن کلیک کنید.

هشتگرد

هشتگرد در کدام استان است؟ هشتگرد جزو کدام استان است؟

طبق تقسیمات کشوری، هشتگرد در استان البرز قرار دارد و در سمت شرق استان و بعد از شهر کرج قرار گرفته است.

تاریخچه هشتگرد یا هشتجرد

در ویدئوی زیر می‌توانید بصورت جامع و کامل با تاریخچه شهر هشتگرد آشنا شوید و اطلاعات ارزشمندی را بدست آورید.

نقشه هشتگرد کرج: نقشه هوایی هشتگرد، جدیدترین نقشه هشتگرد

در تصویر زیر می‌توانید نقشه هوایی هشتگرد را مشاهده کنید، برای دیدن جزییات بیشتر از این نقشه کافی است بر روی آن کلیک کنید.

نقشه هوایی هشتگرد
نقشه هوایی هشتگرد

اوقات شرعی هشتگرد: برای مشاهده اوقات شرعی هشتگرد بصورت کامل کافی است اینجا را کلیک کنید

ایستگاه مترو هشتگرد

ایستگاه متروی شهر هشتگرد یا ایستگاه متروی شهید سپهبد قاسم سلیمانی، آخرین ایستگاه خط پنج مترو برون‌شهری تهران، جزیی از خط یک متروی کرج و بخشی از پروژه «قطار برقی کرج-شهر هشتگرد» است. این ایستگاه در آزادراه کرج – قزوین، جنب ورودی شهر هشتگرد در انتهای خط مترو ۲۵٫۸ کیلومتری میان کرج و شهر هشتگرد قرار دارد. [۲].

این ایستگاه دارای امکاناتی همچون پله برقی، سرویس‌های بهداشتی، ایستگاه تاکسی و مینی بوس درون‌شهری نیز می‌باشد. با تکمیل ایستگاه و افزایش شمار مسافران قرار است یک پایانه حمل و نقل عمومی جهت ارائه سرویس به شهرهای نزدیک نیز احداث شود.

قالیشویی هشتگرد: اگر شما در هشتگرد به دنبال خدمات قالیشویی هستید می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

شماره تماس قالیشویی در هشتگرد کرج

آب و هوای هشتگرد: شرایط آب و هوایی هشتگرد چطور است؟ آیا هشتگرد خوش آب و هواست؟

جهت مشاهده وضعیت پیش بینی هوای هشتگرد کافی است بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

وضعیت آب و هوای هشتگرد

امامزاده جعفر هشتگرد

این گورستان در قسمت جنوب غربی شهر هشتگرد قرار دارد و به عنوان بک منطقه باستانی از آن یاد می‌شود. محوطه امامزاده جعفر کنونی. شامل گورستانی از گورخمره‌های اشکانی با دهانه‌های نیم تا ۷۰ سانتیمتر به رنگ نخودی با اشکال نواری شکل از حلقه‌ها، مشابه دیگر گور خمره‌ها اشکانی واقع در دشت مغان و کنگاور و. . . در حال حاضر این منطقه باستانی به عنوان گوستان عمومی برای ساکنین این منطقه تبدیل شده است.

آثار تاریخی و مناطق تفریحی هشتگرد

در هشتگر مناطق تفریحی و باستانی متعددی وجود دارد از جمله:

 • تپه باستانی چال تپه
 • غار هیو
 • روستای پشند یا فشند
 • تپه باستانی یانگی امام
 • کاروانسرای عباسی هشتگرد
مرتبط:   بهترین قالیشویی هشتگرد ☎️ [شماره تماس 10تایی]✔️ تحویل2 روزه⭐

در ادامه به معرفی این مناطق می‌پردازیم.

تپه باستانی چال تپه

چال تپه با ارتفاع ۱۳ متری از منطقه‌های باستانی که در جنوب غربی شهر هشتگرد در نزدیکی امامزاده جعفر واقع گردیده است. شامل قطعات سفالها و آجرهایی مربوط به اواسط دوره اسلامی خصوصا سلجوقی. سفالهای دوره تیموری و صفوی در لعابهای به رنگ آبی فیروزهای و لاجوردی و سبز تیره را می‌توان در محوطه دیدن کرد. همچنین در قسمت جنوبی این تپه گورستانی باستانی قرار دارد که از نوع گورخمره می‌باشد..

غار هیو در هشتگرد

غار هیو در فاصله ۸ کیلومتری از شهر هشتگرد و در استان البرز واقع شده است. غار آهکی هیو در مسیر جاده نظرآباد به هشتگرد قرار دارد. در این منطقه سه غار با فصله ۱۵ کیلومتری از هم وجود دارند. قدمت این غارها را به دوران پارینه سنگی نسبت می‌دهند. ورودی غار تقریبا ۶۰ سانتیمتر است و به دلیل واقع شدن غار در شیب زیاد ورود به غار هیو بسیار سخت است.

از دیگر مناطقی که برای تفریح و گردش می‌توانید انتخاب کنید مقبره استاد نورعلی الهی در کوی نور، بازارچه‌های داخل شهر، بام شهر هشتگرد در روستای فشند می‌باشد.

روستای پشند با فشند

این روستا در شمال شهر هشتگرد واقع شده است. در حدود 75 کیلومتر از شهر تهران فاصله دارد. شغل ساکنان پشند در گذشته دامداری و کشاورزی بوده است. وقتی برای اولین بار در زمان یکی از افسران اسکاتلندی به نام سر جان ملکم سیب زمینی وارد ایران شد، در این منطقه کشت و تولید شد. به همین دلیل سیب زمینی مرغوب پشندی امروزه نیز شهرت فراوانی دارد. همچنین قوچ پشندی در ایران شهرت زیادی دارد. زبان مردم این روستا تاتی است..

روستای فشند

تپه باستانی ینگی امام هشتگرد

ینگی امام یا ینگه امام «نام محاوره‌ای: ینگه مام» یکی از روستاهای کهن شهرستان ساوجبلاغ است که امامزاده، کاروانسرا و تپه‌ای تاریخی را در خود جای داده‌است. در ابتدا نام ینگی امام به امامزاده و سپس به کاروانسرا و تپه و هم‌اکنون به همه این روستا اطلاق می‌شود..

«ینگی» در لهجه ترکی ساوجبلاغ به معنای «تازه» و «نو» است. میرزا حسین فراهانی در سفرنامه‌اش می‌نویسد: «در ینگی امام بقعه‌ای است که از قدیم گنبدی ساخته بودند و گویند دو نفر از اولاد حضرت موسی بن جعفر [هادی و علی النقی] در اینجا مدفونند و در آن زمان که این امامزاده‌ها در اینجا ظاهر شدند..

چون تازگی داشتند؛ ینگی امام گفتند و این مکان به همین اسم موسوم گشت. این بقعه هم خراب شده بود، مرحوم امین‌السلطان تعمیر کرد و صحن کوچکی در آنجا ساخت و گنبدش را کاشی نمود». در حال حاضر ینگی امام به شهر هشتگرد اضافه شده است، و اکنون ینگی امام ابتدای شهر هشتگرد از جاده قدیم کرج به سمت قزوین می‌باشد.

میدان ابتدای شهر هشتگرد میدان مجید مجاهدیان است که ورودی ینگی امام محسوب می‌شود..

کاروانسرای عباسی در ینگی امام هشتگرد

کاروانسرای ینگی امام هشتگرد کرج یکی از آثار تاریخی بازمانده از عصر صفویه است که در دوره قاجار تغییر کارکرد یافته و تبدیل به مهمان‌سرا شده است. در راه کرج-قزوین، کاروانسرای متروکی به نام ینگی‌امام قرار گرفته است..

مرتبط:   بهترین مبل شویی در هشتگرد [لیست 10 مبلشویی با شماره تلفن]

طبق منابع تاریخی این کاروانسرا از آثار دوره صفویه است که در دوره‌های بعد، تغییراتی در آن ایجاد شد و آن را به ترکیبی بدیع از مهمان‌خانه و باغ بدل کردند..

بنای قاجاری ینگی‌امام ترکیبی از باغ و کاروانسرا است که هم از مهمان‌خانه‌های ایرانی تاثیر پذیرفته و هم متاثر از مهمان‌خانه‌های فرنگ است..

فاصله هشتگرد تا تهران چقدر است؟ مسیر رسیدن به هشتگرد

برای رفتن به هشتگرد از تهران، می‌توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مسیر رفتن به هشتگرد را بصورت کامل روی نقشه مشاهده کنید.

فاصله تهران تا هشتگرد، مسیر رفتن به هشتگرد از تهران
فاصله تهران تا هشتگرد، مسیر رفتن به هشتگرد از تهران

دسترسی به روستای ینگی امام

روستای ینگی‌امام از توابع شهرستان ساوجبلاغ، در فاصله ۳ کیلومتری شرق هشتگرد و در کنار جاده قدیم کرج-قزوین است. دسترسی به این روستا از دو طریق امکان‌پذیر است..

 1. از طریق جاده کرج-قزوین، که اکنون از جنوب کاروانسرا و تپه باستانی می‌گذرد
 2. از راهی که زیرگذر آزادراه کرج-قزوین آغاز و وارد بخش ینگی‌امام می‌شود و سپس به کاروانسرا و مجموعه تاریخی می‌رسد. نام کاروانسرا برگرفته از نام روستا است.

امکانات هشتگرد

برای کسانی که قصد سفر یا اقامت در هشتگرد را دارند، یکی از مواردی که مهم است امکانات و دسترسی‌های منطقه است. در ادامه به بررسی امکانات هشتگرد می‌پردازیم.

رستوران‌های معروف هشتگرد

رستوران نقش جهان (پسرخاله) از بهترین رستورانهای شهر می‌باشد. که کمی گران بوده اما شما شاهد لذیذترین غذاها خواهید بود و ازان لذت خواهید برد.

رستوران پسرخاله

مراکز درمانی و آموزشی هشتگرد

از مراکز درمانی در این شهر می‌توان به درمانگاه مهستان واقع در فاز 1 خیابان اسکان و درمانگاه شبانه روزی پارسیان، مرکز درمانی نژاد فلاح واقع درخیابان بوعلی و مراکز درمانی دیگر اشاره کرد..

مراکز اموزشی و داشنگاه هایی که در این شهر قرار دارد می‌توان به دانشگاه ازاد واحد هشتگرد و همچنین دانشگاه پیام نور اشاره کرد که هرساله پذیرای دانشجویان متعددی می‌باشد..

دانشگاه هشتگرد

خرید خانه و باغ در هشتگرد

در این منطقه به علت اینکه اب و هوا کمی بهتر و الودگی کمتری دارد می‌توانید یک محل ساکت و به دور ازسرو صدا را انتخاب کنید..

این منطقه همچنین دارای باغ‌ها و ویلاهای متعددی می‌باشد که بسته به بودجه شما انتخاب خوبی می‌تواند باشد زیرا قیمت باغ‌ها و ویلاها به نسبت مناطق دیگر ویلانشین کمی مناسب‌تر می‌باشد.

راه‌ها‌ی دسترسی هشتگرد

تا چندی پیش برای سفر به هشتگرد باید با ماشین شخصی یا اتوبوس، یا قطار باید به این شهر میرفتیم..

اما درحال حاضر با احداث متروی هشتگرد این دسترسی بسیار اسان بوده و شما می‌توانید با استفاده از خط 5 به این نقطه سفر کنید همچنین احداث مترو برای این شهر و ساکنین این منطقه که محل کارشان در کرج یا تهران می‌باشد بسیار مفید بوده است..

مترو هشتگرد

پارک‌ها و بوستان‌ها هشتگرد

باغ گلستان.

باغ گلستان هشتگرد با مساحت كلي 37 هكتار و فضاي سبز گسترده به وسعت 13 هكتار و با وجود درختان كهن سال و بهره گيري از سبك باغ آرايي اصيل ايراني تبديل به جاذبه توريستي استان شده است..

اين بوستان شامل امكاناتي نظير كافي شاپ، رستوران و فست فود در ساختمان‌های بدنه شهری و محوطه بازي كودكان جهت رفاه حال شهروندان است..

نصب المان هاي مختلف مانند تندیس هایی از مشاهير علمی، فرهنگی، واقع شدن استخر سرپوشيده، آمفی تئاتر كه پيشرفت پروژه بيش از 600 نفر ظرفيت دارد و 70 درصد از پروژه پيشرفت داشته است..

شهربازي در محوطه باغ گلستان و همچنين طبيعت بكر آن از جمله شقايق هاي بهاري و درختان كهن سال چنار و گردو اين باغ را به يك منطقه تفريحي- توريستي تبديل كرده است..

هشتگرد کجاست؟ چقدر تا تهران فاصله دارد؟
مرتبط:   بهترین نمایندگی ایران رادیاتور در هشتگرد✔️ [لیست 10 تایی] فروش، نصب و تعمیر

هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در استان البرز واقع شده است. فاصله شهر تهران تا شهر هشتگرد تقریبا ۸۰ کیلومتر می‌باشد. فاصله شهر کرج تا شهر هشتگرد چیزی در حدود ۳۰ کیلومتر است.

آب و هوای هشتگرد چطور است؟

هشتگرد از نظر آب و هوایی بسیار مطلوب است و علاوه بر اینکه از آلودگی‌های تهران به دور است از نظر کشاورزی و نیز شرایط آب و هوایی مناسبی دارد.

سرمایه گذاری و خرید ملک و خانه در هشتگرد منطقی است؟

با توجه به افزایش خیلی زیاد نرخ خانه و املاک در تهران و کرج، منطقه هشتگرد بواسطه نزدیکی به کرج، بیش از پیش مورد توجه پایتخت نیشن‌ها قرار گرفته و بنا به شرایط آب و هوایی خوب آن و بعد از راه اندازی مترو، هر روز این منطقه بیش از پیش رشد می‌کند.

از پارک‌ها و بوستان هایی که درشهرهشتگرد می‌باشد. شما می‌توانید برای تفریخ به این پارک‌ها وبوستان‌ها بروید عبارتند از:

 1. پارک پروین واقع در فاز 2
 2. پارک پردیس واقع در فاز 2 خیابان خجسته
 3. پارک ریحانه
 4. پارک شباهنگ
 5. پاک دی

و پارک‌ها و بوستانهای زیادیکه در این منطقه قراردارد.

گالری تصاویر هشتگرد کرج: عکس هشتگرد

مترو هشتگرد

.

دانشگاه هشتگرد

.

هشتگرد

.

رستوران پسرخاله در هشتگرد

.

بافت شهری هشتگرد چگونه است؟

بافت شهری در این منطقه به چند صورت می‌باشد به صورتی که منطقه‌ای با منطقه‌ی دیگر متفاوت است..

منطقه جنوب غربی شامل محله‌های کرد آباد (دهکده هشتگرد) و وحدت پایین(ترک آباد پایین) است..

اکثر ساکنین این محله‌ها مهاجر از شهرستان‌های زنجان، آذربایجان شرقی (هشترود)، کرد‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی (تکاب) هستند..

مناطق اطراف جاده اصلی: که در این قسمت به تبعیت از خیابان اصلی بافت شهر منظم‌تر می‌شود. خیابان‌ها به صورت موازی یا منشعب از خیابان اصلی قرار می‌گیرد. در این محلات وسعت مساکن بیشتر شده و از نظر نقشه ساختمانی نیز کیفیت بهتری پیدا می‌کند. مسجد جامع و بازارچه‌های شهر در این محل قرار دارند..

مناطق شمال شهر: شهرک ولی عصر را شامل می‌شود. در این شهرک بافت شهری به صورت منظم و شطرنجی بوده و زمین‌های این قسمت توسط زمین شهری در قطعات ۲۰۰ و ۲۵۰ متری به ساکنین واگذار شده‌است..

مناطق شمال غربی شهر، شامل شهرک بعثت و کوثر که جدیدترین و نوسازترین بخش مسکونی شهر هشتگرد را تشکیل می‌دهد. در این شهرک که بعد از سال ۱۳۷۵ خورشیدی توسعه پیدا کرده ساختمان‌ها عمدتاً سه یا چهار طبقه با پیلوت می‌باشد. توسعه فعلی شهر در حال حاضر به این سمت می‌باشد..

مناطق شرقی شهر که محله‌های والفجر، محله پارک مادر و شهرک دانش را شامل می‌شود. محله‌های فوق حول خیابان اصلی شهر در سمت شرقی شهر جای گرفته‌است. بیشتر اهالی رزن همدان که به شغل مصالح ساختمانی و موزایک و دیگر کارهای ساختمان و عمرانی مشغول هستند ساکن این منطقه می‌باشند..

مناطق جنوب شهر که اصلی‌ترین محله‌های آن خیابان مدرس جنوبی (دخانیات) است..

محله‌های سفیدارک، خیابان مصلی و طالقان محله که جزو مناطق غربی شهر محسوب می‌شوند..

مناطق شمال شرقی شهر که عمدتاً شامل سایت نوساز اداری شهر هشتگرد می‌باشد که در مسیر توسعه شهر بسیار کار آمد بوده‌است..

جمع بندی

زندگی در هشتگرد: اگر شما ساکن هشتگرد هستید لطفا در بخش نظرات از تجربیات خود در خصوص زندگی در هشتگرد برای ما بنویسید.

4.2/5 - (19 امتیاز)

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. بهترین جای هشتگرد محله ی پاسگاه قدیم می باشد
  یعنی رودست این محله نیومده از همه نظر البته همه قدیمی های اونجا اکثرشون فوت کردند خدا بیامرزم همشون و امثال ادم ای خوبی مثل حج آقا کیاحیرتی میرغیاثی،صفری،علیپور،مفاخری،اژدری ،ناصرزارع ،نظمی،سلطان محمدی ،منصور پسرشون،حسین او غلی،کیان،امیرحبیبی نژاد، البر زی،شرافتی،واقعا روح همشون شاد یا دشون بخیر انگار دیروز بود

  1. بله ویلاهارو اجاره میدن.مخصوصا در کردان.من یه حمام عمومی داخل شهر هشتگرد دیدم واسم جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا